25/04/2024
25/04/2024
יום חמישי, 25 באפריל 2024
הפועל הצעיר גבעתיים
02/11/2018
השחקנים הגדולים בכל הזמנים
02/12/2018

מאה ימים של חופשה – מגזין 35

מאה ימים של חופשה

המדריך של ברק פז-טל לחיים טובים

לקרוא לספר "מאה ימי חופשה בשנה" – זו כבר ערובה לכך שהוא יעורר סקרנות. מי מאיתנו לא רוצה כמה שיותר ימי חופשה בשנה? ואם יש מישהו שלוקח אותך ביד ומנחה אותך, צעד אחר צעד, בדרך להגשמת היעד הזה – מה טוב

נעמי לבנון-קשת

צילום: דוד צזנה

ברק פז-טל, (46), נשוי ואב לשניים, כתב את הספר הזה אחרי שבעצמו עשה דרך ארוכה, הגיע לתובנות, והחליט שזה הזמן הנכון עבורו להנחיל את התובנות הללו – גם לאחרים. שיהנו גם הם. למה לא?

הוא נולד בגבעתיים, גדל והתבגר בהרצליה ובהיותו בן 28, עם נישואיו, חזר לגבעתיים, לדירת סבתו.

בצבא שירת בבה"ד 1 כמ"פ, וכמי שלמד קודם לגיוס כלכלה וניהול היה עליו להשלים מעט שירות קבע כך שסיים בגיל 24 ומיד החל לעבוד ב'נילסן' – חברה למחקר שווקים, בה עשה את 4 השנים הבאות.

עם נישואיו לעירית תמרי , אמנית בוגרת 'בצלאל', אותה הכיר עוד בצבא, התפטר ממשרתו, והשניים יצאו לירח דבש ארוך של 3 חודשים בהודו, נפאל ואתיופיה. בשובם סיים באינטנסיביות את התואר והחל לעבוד ב'פרטנר', גם הפעם במשך 4 שנים.

"שתי המשרות בהן עבדתי עד אז היו שוחקות מאד, ארוכות שעות והשקעתי בהן את כל כולי, אם כי גם למדתי במהלכן הרבה דברים"- אומר ברק, שבאותה תקופה בחייו, תחילת  שנות האלפיים, הלך לסדנת מנהיגות, שלדבריו עשתה לו 'סויץ" במוח – "הבנתי, לראשונה בחיי, שאני עצור בשל אותה החלטה שלי, וידעתי שאני חייב לשבור אותה ולהיות עצמאי".

"כולנו אומרים תמיד: 'כשיהיה לי אז… כשאפרוש אז… ואני אומר: למה? תעשו עכשיו. אל תדחו"

למדתי לעצור, לקחת פאוזה ולהחליט לשנות…

זמן קצר לאחר מכן נסע עם אשתו לחודש ימים לתאילנד, שם קרא חומר רב על  סין והשוק הסיני והודיע לאשתו כי זה המקום בו הוא רוצה להקים עסק! ב-2005, התפטר והם עזבו הכל ונסעו לבייג'ין, סין מבלי שהיה להם שום בסיס או איש קשר כלשהו. נרשמו לאוניברסיטה ללימודי סינית ובעזרת שותף ישראלי שפגשו שם, גייסו בתוך פחות משנה סכום נכבד של חצי מיליון דולר והקימו עסק אינטרנטי – 'מייג'וב', בו ריכזו, ככל האתרים הקיימים, את כל הצעות העבודה. מהר מאד הפכו השניים לגדולים ביותר בסין. "היינו נישה בתוך אלפי אתרי עבודה, עם בידול של ריכוז כל ההצעות" – מסביר ברק – "בקרב הסטודנטים היינו במקום השלישי".

במקביל הקימו חברה דומה, "ג'יפינגמי',  הפעם  בתחום הנדל"ן, שגם היא הגיעה מהר מאד ל-10 המקומות הראשונים בקטגוריה זו.

אחרי 3 שנים בסין, בהן הרווחתי פחות מאשר הרווחתי בשעתו בפרטנר, למרות עשרות המשקיעים והעובדים שהיו לנו – הרגשתי שאני הרבה יותר שחוק מבעבר, אבל לקח לי הרבה זמן כדי לאזור אומץ ולומר שאני רוצה שינוי" – מספר ברק – "מאז למדתי לעצור, לקחת פאוזה ולהחליט לשנות. ליזמים קשה להודות בטעות למרות שזה הדבר הכי אנושי".

השניים העבירו את העסק וחזרו ארצה כמשפחה שכבר כללה את שני הבנים, עמית – כיום בן 10, ונעם – כיום בן 8 שנולד בסין. "חשתי שחיקה מהכל וגם הניתוק מהסבים וסבתות דירבן אותי לשוב עם המשפחה לגבעתיים" – הוא מסביר – "בשלב זה כבר הבנתי שבמהותי אני בנוי להיות עצמאי. התחלתי להשקיע בנדל"ן בארה"ב, תחילה בעזרת שותפי לשעבר ובהמשך כבר באופן עצמאי – מה שאני עושה עד היום.

"לקח לי הרבה זמן כדי לאזור אומץ ולומר שאני רוצה שינוי. מאז למדתי לעצור, לקחת פאוזה ולהחליט לשנות"

תעשו עכשיו. אל תדחו.

ב-2009, אחרי המשבר הגדול, השקיע לראשונה בחייו בנדל"ן, בפיניקס אריזונה וכיום, 9 שנים אחרי אותה התחלה, הוא מחזיק בעשרות דירות ואומר שלמרות ריבוי הנכסים הו החליט מראש שלא ירבה דאגה! ואיך עושים זאת? הוא טוען שבעזרת ניטרול משפטים כגון אלה – מהמוח. נשמע פשוט? אולי, אבל כנראה לא לכל אחד. "אצלי הכל מנוהל בניחותא ואני אדם הרבה יותר רגוע, עם הרבה יותר חופש וזמן פנוי" – הוא אומר ומסביר כמה כללי יסוד: "Be  – פירושו להיות בהווייה של שקט. להיות אדם רגוע. זה אומר ללמוד להשלים עם המציאות וזה תהליך מנטלי שנמשך שנים ולמעשה לא נגמר לעולם. Do – פירושו לבצע את הפעולות כדי להגיע לאותה רגיעה של ה-Be. למשל לחופש אמיתי. כזה שבו מתנתקים באמת ומשאירים את העבודה בבית. Have – כולנו אומרים תמיד: 'כשיהיה לי אז… כשאפרוש אז… ואני אומר: למה? תעשו עכשיו. אל תדחו. ואני הדוגמא הכי טובה לכך: אני מפרנס יפה את משפחתי, ובניתי מנגנונים מנטליים להתמודדות עם מצבים משתנים. אני אומר לאנשים: 'אל תתייחסו למסים ולתשלומי החובה השונים – כאל עונש ואל תילחצו מזה! להיפך. שלמו בכיף, שלמו מוקדם יותר מהמועד הנקוב. התייחסו לזה בחיוב ותתייעלו בניהול משק הבית עם פיקוח הדוק על ההוצאות, בעיקר על הסעיפים הגדולים בו, כמו דיור, תחבורה וכדומה. יש אינדיבידואל ויש סיסטם. הספר שכתבתי יכול להשפיע ולשנות את האינדיבידואל. לא את הסיסטם."

במקביל לרכישת הנדל"ן הוא פתח עסק אינטרנטי של יעוץ, ובהמשך גם קואוצ'ינג – בעיקר מקצועי. "כל אדם מסוגל לעשות שינוי בחייו – בתנאי שהוא באמת רוצה בכך. העולם משופע במנטורים ובקואוצ'רים למיניהם – אבל בלי רצון כן, מבפנים, של האדם לשנות את חייו – זה לא יילך. זו הסיבה שהספר שלי ידרוש קריאה של כמה וכמה פעמים".

מאה ימי חופשה בשנה

בגיל 40 הוא נסע עם אחיינו ל-3 שבועות לברזיל – "זה היה צורך לנשמה. אמרתי לעצמי שזה הזמן לכתוב ספר, שנעשה בשיתוף עם רוברט שמין – מנטור אמריקאי ידוע, שהוא גם המנטור שלי".

הספר "מאה ימי חופשה בשנה – הדרך ליציאה מן העבדות המודרנית – יצא לאור לא מכבר, בהוצאה עצמית של ברק, וכבר זוכה לחשיפה רחבה ומערר סקרנות וענין. "אני יודע לדבר לקהל ולעורר השראה, אבל במודע בחרתי באורח חיים אחר, כזה שמתאים לי. באותה חופשה בברזיל ירדו ממני 10 שנים. הבנתי ש-100 ימי חופשה בשנה  הם בבחינת 'מאסט'! בשובי מאותה חופשה התחלתי ללמוד גיטרה ואחרי חצי שנה העזתי והתחלתי לשיר!! מצאתי את עצמי מופיע במועדון 'לבונטין 7' מול 100 אנשים. וכבר עשיתי זאת פעמיים. זה לנשמה שלי. מזה אני נהנה. אני גם מתופף, מלחין, כותב שירים, עובד על אלבום ועושה גלישת גלים".

במקביל לכל עיסוקיו אלה הוא כבר עובד על ספר שני שייקרא: "אפס" – ספר הדרכה, הפעם לשינוי ה'סיסטם'. "בספר השני אני אציע אג'נדה לכלכלה אחרת"- הוא מצהיר.

הוא מאד מעריך את אשתו מוקיר אותה על שהלכה בעקבותיו, בשעתו, לסין, למרות הקושי ולמרות שהיתה בעיצומם של לימודי תואר שני באמנות. עירית, שבימים אלה מוצגת תערוכה שלה בגלריה 'בסיס' בהרצליה פיתוח, היא לדבריו מקור ההשראה שלו לכל צעד שהוא עושה בחיים.  "מבחינתי אדם שאומר מההתחלה: 'אני אמנית וזהו! ואני כבר אמצא את הדרך'! – מוכיח נחישות והתמדה והרב אמונה בעצמו ובי, וזה לא דבר מובן מאליו. אצלנו זה הדדי וזה המתכון שלנו לזוגיות המוצלחת".

 

 

===================================================

10 הדיברות לחופשה מוצלחת ומשחררת:
  1. באמת לצאת לחופש – להשאיר את העבודה בבית
  2. להשאיר את העבודה בבית – במיוחד את המשימות שהשארתם פתוחות במשרד
  3. בלי IPHONE ומיילים – להוריד את רמת הרעש של היומיום מהחיים
  4. לקרוא ספר טוב – ספר טוב מרגיע ומאט את הקצב
  5. להנות מהרגע – להתמקד בעשייה של פעולה אחת בלבד בו זמנית
  6. לצאת לחופשה רק עם אנשים שעושים לי טוב – אחרת זה לא חופש, זה עונש!
  7. לאכול רק אוכל שאוהבים – ליהנות ולהתפנק מהאכילה שלו
  8. לפנק את הגוף והנפש –- טיפולים, מסאז'ים, מדיטציה וכושר גופני הם כיף אדיר בחופשה וביומיום
  9. לתכנן את החופשה הבאה – נותן אנרגיה אדירה בחזרה לשיגרה
  10. לתכנן איך היומיום ייראה כמו חופשה – החופשה מאפשרת לתכנן מה לעשות ומה להפסיק לעשות ביומיום.

===================================================

 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן