26/05/2024
26/05/2024
יום ראשון, 26 במאי 2024
האם שוק הרכב לקראת הורדת מחירים והנחות אחרי הקריסה במכירות באפריל?
05/05/2020
אלפא רומיאו משיקה סטלביו וג'וליה חדשות במחירים חסרי תקדים
05/06/2020

זרקאור


על ספרים, אבנים מתגלגלות ומה שביניהם

איך הפך בעז טישלר מספרן ומיידען, חובב מוזיקה למרצה מבוקש

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

בעז נולד בשנת 1962 וגדל בצפון הישן והטוב של תל אביב, לא רחוק מן הבית של דוד בן-גוריון, בבית ספוג תרבות, להורים קיבוצניקים שהנחילו לו ידע בכל הקשור לספרים, קונצרטים, מוזיאונים, טיולים, היסטוריה ואקטואליה.

הוא למד בבית הספר גורדון בתל-אביב – בית חינוך ברוח תנועת העבודה, והקיבוץ של פעם שהנהיג יום עבודה, במקום יום לימודים, בו עסקו התלמידים במלאכה, חקלאות, בישול ואפייה, משם המשיך ללמוד בתיכון חדש והתגייס לצבא ליחידת הנ"מ בחיל האוויר.

"בהיותי במילואים, לקחתי טרמפ הביתה חיילת בשירות סדיר, והשאר היסטוריה, או במילים אחרות אותה חיילת אז, כיום היא אשתי ואם ילדיי … (היא הצהירה שבגלגול הבא, היא לא תעלה יותר על טרמפים)…" מוסיף בעז בחיוך.

בהמשך למד לתואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל וארץ-ישראל באוניברסיטת תל אביב, ולתואר שני במידע וספרנות, באוניברסיטת בר-אילן.

כיום הוא מתגורר עם משפחתו בגבעתיים ועובד כספרן ומידען ברשת הספריות בעיר.

"הערצה עיוורת חד ממדית חסרת גבולות ונטולת עכבות ללהקה הנפלאה והנהדרת הזאת. הייתה זו ממש עבודת אלילים פגאנית… מי אמר ביטל-מאניה ולא קיבל???"מתי התפתחה האהבה שלך למוזיקה?

"אינני יכול לתאר את חיי ללא מוזיקה, שהיא פשוט חלק בלתי נפרד ממני… משחר ילדותי גדלתי על מוזיקה קלאסית, ומוזיקת פולק. התקליט הקלאסי הראשון אותו רכשו הורי, היה של הכנר אייזק שטרן: קונצ'רטו לכינור של מנדלסון, וקונצ'רטו לכינור של צ'ייקובסקי.  במישור הארצי התנגנו אצלנו שירי  הפלמ"ח, גשר הירקון, שלישיית שריד, הגבעטרון, ועוד. כילד ניגנתי קלרנית במשך ארבע שנים, והייתי תלמידו של גיורא פיידמן.

לביטלס התוודעתי דרך אריק איינשטיין, בשירו 'היה לנו טוב נהיה לנו רע' – גירסה עברית לבלדה על ג'ון ויוקו של הביטלס. בחגיגת בר המצווה שלי, קיבלתי במתנה שני תקליטים איכותיים ביותר של הביטלס:  Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, ו- Abbey Road. או אז החל העיסוק האובססיבי שלי בהם. נוסיף לכך את גיל טיפש עשרה הקריטי למדי, ונקבל הערצה עיוורת חד ממדית חסרת גבולות ונטולת עכבות ללהקה הנפלאה והנהדרת הזאת. הייתה זו ממש עבודת אלילים פגאנית… מי אמר ביטל -מאניה ולא קיבל???

במרוצת הזמן, עת העמקתי יותר ויותר בחקר התקופה, גיליתי שישנן הן בבריטניה בכלל, ובארה"ב בפרט, להקות זמרים ומוזיקאים, איכותיים מאין כמוהם.

פרידה כואבת משתי נערות שוחרות ביטלס בתקופת התיכון, אהבה נכזבת לשתי נערות מקסימות בתקופת התיכון גם כן, ובעת השירות הצבאי שאף הן אהבו את הביטלס, גרמו לי לחצות את הקווים ל'ילדים הרעים' הנון קונפורמיסטים, שאימצו לעצמם תדמית ניהיליסטית פרועה ונטולת רסן . עושה רושם, שאף פעם לא היה להם אלוהים… הלא הם להקת 'האבנים המתגלגלות'  ה- Rolling Stones…

ראיתי בהם להקה אותנטית מורכבת ואיכותית יותר, הזדהיתי עם המלל שלהם, ומהאזנה רציפה להם, פשוט התאהבתי בהם…

נוסיף לכך את ההזדהות התמידית שלי עם ה- underdogs ותדמית ה- איפכא מסתברא,  (כן, אני גם אוהד שרוף של הפועל תל אביב) ותבינו מדוע הסטונז התאימו לי כמו כפפה ליד…"

ספר על עבודתך כספרן וכמיידען?

"העבודה בספרייה, טומנת בחובה המלצה על ספרים בהתאם לסוגה המועדפת על הקוראות והקוראים, החלפת ספרים, מיון וקטלוג החומר העומד לרשות הספרייה וכיו"ב. מידען מחפש ומוצא חומר, דולה ועורך אותו בהתאם לנדרש, במסגרת שירותי היעץ, אותה מעניקה הספרייה. לשמחתי הצוות שאני נמנה עימו, מיומן גם במתן שירותי יעץ לקוראות ולקוראים.

רשת הספריות בגבעתיים, בהנהלת ויקי וינגר, הציבה לה כמטרה, את הנחלת הידע הרבגוני לציבור הרחב. זה בא לידי ביטוי במפגשים עם סופרים ומשוררים, כמו גם הבאת  נשות ואנשי מקצוע מן השורה הראשונה, המרצות ומרצים בנושאים רב תחומיים.

אני שמח שניתנה לי הזכות לתרום מן הידע הרחב (שאותו צברתי במשך השנים בעמל רב), גם במתן הרצאות על בסיס קבוע, לקהל הפוקד את הספריות.

" בהרצאותי אני חולק עם הקהל את האהבה שלי לתחומי העניין בהם אני מתמקד ועוסק. לשיטתי דרך המוזיקה, האנקדוטות, ואף ה…כדורגל, ניתן לצפות בראי התקופה, ואף ללמוד אותה היטב…"

מה נושאי ההרצאות שלך בספריות?

"נטלתי לעצמי חירות (יתר) להתייחס לכך באופן מליצי: מן התנ"ך, עד הפלמ"ח, ומן המאובנים, ועד לאבנים (המתגלגלות)… הן במישור הארצי, והן בזה הגלובלי…

אינני מרצה באופן אקדמי דידקטי וכרונולוגי… אם כי אינני מתעלם מן הכרונולוגיה, ולא אחת, אני עושה סדר במאורעות ובשנים.

המוטו שלי הוא בעצם לחלוק עם הקהל את האהבה שלי לתחומי העניין בהם אני מתמקד ועוסק.

לשיטתי דרך המוזיקה, האנקדוטות, ואף ה…כדורגל, ניתן לצפות בראי התקופה, ואף ללמוד אותה היטב…"

האם אתה מרצה במקומות נוספים?

הרציתי מספר פעמים במרכז למחוננים סחל"ב בגבעתיים – בפעם הראשונה, בקורס שעסק במוזיקה נפגשתי עם כתה שעסקה בנושא הרקוויאם והמוות. הראיתי להם את כל ההוכחות והסמלים שהצביעו לכאורה על מותו של פול מקרטני מן הביטלס כשאת מקומו ממלא כפיל… הוכחתי להם כי פול מקרטני, חי נושם ואפילו בועט… ואני עבדכם הנאמן זכיתי לראותו בהופעה חיה בפארק גני יהושע… האטרקציה האמיתית, הייתה תקליטי ויניל אריכי נגן, של הביטלס, אותם הראיתי לילדים האמונים על היו טיוב והעולם הדיגיטלי …

בפעם השנייה, הרציתי לשכבה שהתמקדה בגבעת קוזלובסקי בעיר, על אירועים היסטוריים הקשורים לגבעה, ואף ערכתי לשכבה זו,  את כתב החידה אודות הגבעה.

בפעם השלישית, לכיתות ז'-ח' שעסקו בביטלס כפרויקט, ואני (כשוחר ביטלס בעברי , שחצה את הקווים ללהקה המתחרה)- הרציתי להם על שנת 1968, כשנת הכאוס העולמי, ועל ה…רולינג סטונז.

ההרצאות היו מוצלחות, התלמידים נהנו ושיתפו פעולה וזה בהחלט היה מעניין ומספק גם עבורי.

בנוסף לסחל"ב, הרצתי גם בפרוייקט ניצוצות – פרויקט כלל ארצי לכתות ז'-ח', בו מתנדבים מרצים לילדים על המקצוע, ו/או התחביב, בו הם עוסקים, ומנחילים לילדים – בזמן היחסית קצר העומד לרשותם, עניין כמו גם מעט מן הידע והמיומנויות שלהן ושלהם.

אני בחרתי לחלוק עמהן ועמהם את אהבתי לתקופת שנות השישים בהיסטוריה ובמוזיקה:

בבית הספר יגאל אלון הרשתי לתלמידים ולעצמי לרקוד על השולחנות בכתה, ולשיר בקולי קולות… מעין ילד sixties המסרב להפנים שעידן זה חלף לו מבלי שוב… לקחתי אותם לסיור בבית הקברות ברחוב טרומפלדור בתל-אביב, בעקבות אריק איינשטיין – כך למדו היסטוריה דרך המוזיקה, האנקדוטות והספורט.

בסופו של דבר, מצאתי את עצמי עושה זאת שוב ושוב. חמישה סבבים בבתי הספר השונים בגבעתיים."

מה אתה הכי אוהב לעשות בשעות הפנאי?

"שני הדברים שאני הכי אוהב בעולם, זה להאזין למוזיקה, החל בקלאסית וכלה בפופ, ולקרוא ספרים, וכמה שיותר. זה בגדר אסקפיזם ותרפיה אמיתית עבורי.

אהבתי את הצילום של פעם והייתי קשור בכל נימי נפשי למצלמת הזורקי 4 שהורי קנו לי, בגיל עשר. לצילום הדיגיטלי נטול האינטרפרטציות והנשמה אינני מתחבר… בעבר הרחוק עסקתי באמנויות לחימה, אך נטשתי את הפעילות הגופנית לאנחות…

כשנחה עלי הרוח, אני אוהב לבשל ובעיקר לאכול… הדוניסט אנוכי, מה לעשות… אינני יודע אם אני מעדיף את הרוח על החומר, אבל העולם הרוחני ללא כל צל של ספק, מעדיף אותי, בעוד שהחומרנות ממני והלאה… אני תקווה שבניגוד לי, יום יבוא וביתי ובני, יצחקו כל הדרך לבנק…

אני אוהב לצפות בסרטים והצגות ועד לא מזמן, נהגתי לצפות במשחקי הפועל תל אביב בכדורגל ובכדורסל. כעת אני בתהליכי גמילה, מלקחת ללב את ההפסדים, כי חפץ חיים אנוכי…"

============================================

הכתבה התפרסמה במגזינים:

‘גבעתיים פלוס’ 67, הקליקו 

‘רמת גן פלוס’ 67, הקליקו 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן