23/04/2024
23/04/2024
יום שלישי, 23 באפריל 2024
מוסיקה בגיא צלמוות – מגזין 24
05/05/2017
את בני אני מחפש – מגזין 24
05/05/2017

ברק בעיניים

הטנקים כבשו את גבעתיים

מסתבר שגם תושבי גבעתיים "כבשו" את אלוף משנה ניר בן דוד המכונה בנדה, מפקד חטיבה 188 באהבתם ותמיכתם בחיילי החטיבה המאומצת על-ידי העיר

ד"ר נגה רוזנפרב

"אני מאמין כי לאלו שיש ״ברק בעיניים״ ישנה יכולת אמיתית לנצח כל אויב ולהתמודד עם כל אתגר. חיילי ומפקדי החטיבה שואפים להוות ״חטיבת חוד״ בכל תחום. להיות הכי טובים שיש, מקום ראשון בכל תחום!"

הוא נולד בספטמבר 1973 בבאר שבע, למשפחת לוחמי פלמ"ח מהגדוד הראשון של הכשרת יגור, שעברה לנגב בעקבות חלום ציוני. בנדה נולד חודש לפני יום הכיפורים – "אני מהילדים של חורף שנת 1973 וכנראה שבתת המודע הייתה לזה השפעה עלי." הוא מוסיף. ניר נשוי לקרן שהייתה מדריכת שיריון, אב לארבעה בנים ומתגורר כיום במושב נופית.

כילד באר-שבעי הוא נהג לחלום על הים לעיתים קרובות, חשב שכשיגדל ירצה לשרת בחיל הים וכך היה. בנדה החל את שירותו הצבאי בקורס חובלים אך מהר מאוד הוא הבין שהוא ממש לא מתחבר לים ולשחות בגשם שוטף, בקור, זה לא בשבילו. הוא ביקש לעזוב ועבר לחיל השריון.

"מהר מאוד מצאתי את עצמי מתאהב בכלי המופלא הזה עם ארבעה אנשי צוות. כמוני, רבים מתאהבים בטנק מיד בהתחלה ולא רוצים לעזוב. אנשים על סף דמעות כשהם נאלצים לעזוב את הטנק לתפקידים אחרים בחייל. החיבור יוצא הדופן בין האדם למכונה הוא הרבה מעבר לסיסמא. זה חיבור ייחודי." הוא מסביר.

"אגב, בילדותי הייתי רק בפעולה אחת בצופים. לא הסתדרתי עם המשמעת והמדים והבנתי שזה לא בשבילי." הוא מוסיף בהומור. אבל כנראה שזיק מסיפורי הפלמ"ח נטמע בו והוא שמעולם לא חשב להיות איש צבא, משרת בצה"ל כבר 27 שנים. דרכו בצבא הייתה רוויה בצמתים בהן היה עליו להחליט "אם להישאר או ללכת" ובסופו של דבר הוא תמיד בחר בדרך שבה הרגיש שהוא מממש את עצמו.

בן דוד עשה את שירותו הצבאי בחיל השריון. שירת בגדוד 195 של חטיבה 500, שימש מפקד פלוגה בבית הספר לשריון, שימש סגן מפקד גדוד 532 וקצין אג"ם של חטיבה 188. לאחר שהועלה לדרגת סגן אלוף מונה לראש ענף חיל שריון במרכז לאימונים באש במל"י.

ב-2007 מונה למפקד גדוד 74 בחטיבה 188. הוא פיקד על הגדוד במהלך מבצע חורף חם ב-2008 ובמבצע עופרת יצוקה ב-2009. במהלך כהונתו זכה הגדוד בפרס הרמטכ"ל לפעילות מבצעית. ב-2009 מונה לקצין אג"ם של עוצבת געש. לאחר שהועלה לדרגת אלוף משנה שירת כמפקד חטיבת מרכבות הפלדה, חטיבת שריון במילואים, וכסגן מפקד אוגדה משוריינת במילואים, עוצבת נתיב האש, שהפכה בהמשך לאוגדת הבשן. ב-6 באוגוסט 2015 מונה למפקד חטיבה 188.

חיבור אישי וייחודי לגבעתיים

"גם היום, כשאני מגיע לגבעתיים, אני נזכר בסיפורים ויש חיבור ייחודי אישי למקום ולאנשים שגרים פה. תחושה מיוחדת בלב ואהבה לעיר המיוחדת הזו"

בילדותו עברו סבתא וסבא שלו להתגורר בגבעתיים. כילד, כשהגיע לבקרם לעיתים קרובות, נהג להסתובב ברחובות גבעתיים וללכת ברגל עם סבא לים. בדרך שמע סיפורים על הפלמ"ח ועל העיר והוקסם. בינתיים הסבא נפטר אבל סבתא כרמלה עמית מתגוררת בגבעתיים עד היום. "גם היום, כשאני מגיע לגבעתיים, אני נזכר בסיפורים ויש חיבור ייחודי אישי למקום ולאנשים שגרים פה. תחושה מיוחדת בלב ואהבה לעיר המיוחדת הזו."

בשנת 2015 התמנה בנדה לתפקיד מח"ט החטיבה ושמח לגלות שהעיר שאימצה את החטיבה היא גבעתיים. כשפגש לראשונה את רן קוניק ראש העיר הם חשבו יחד מה זה אומר לאמץ את החטיבה ואיך להביא לידי ביטוי את הקשר בין החטיבה והחברה. יחד הצליחו להגיע למצב שבו העיר משתתפת בפעילויות של החטיבה והחטיבה משתתפת בפעילויות של העיר. כל תלמידי בתי הספר בגבעתיים מכינים "שי לחייל" המגיע ללוחמי החטיבה בגזרות השונות, 60 חיילים בודדים זוכים לטיפול מסור ומקבלים שי אישי בראש השנה ובחג הפסח, חיילי החטיבה נפגשים עם תלמידי כיתות י"א בבתי הספר התיכוניים בעיר ועם שורדי שואה ומספרים להם על השירות בחיל, משתתפים במירוץ גבעתיים, לוקחים חלק בטקסים ובימי הזיכרון ומקימים את חניון יום העצמאות שאותו פקדו בשנה שעברה אלפי מבקרים שהתעניינו בצה"ל בכלל ובאנשי החטיבה בפרט. גם ביום העצמאות הקרוב 2017 תוקם בפארק גבעתיים תצוגת טנקים ואמצעי לחימה: טנק מרכבה, טנק פומה, האמר קרבי, ותצוגה מעניינת של מקלעים וכלי לחימה המוצבים על הטנקים. המבקרים יוכלו להתרשם מהכלים, לעלות עליהם ולקבל מידע, הסברים ותשובות על כל שאלה מלוחמי חטיבה 188 אשר יאיישו את החניון. "החיבור לגבעתיים ולמורשת מעניק משמעות גדולה לחטיבה 188 בעמידה שלהם במשימות היומיומיות. זה המקום להודות בשמי ובשם חטיבה 188, לראש העיר רן קוניק ולתושבים על החום והחיבוק הבלתי הרגיל לו אנו זוכים."

עבר ומורשת מפוארים

חטיבה 188, המכונה עוצבת ברק, היא מהחטיבות הוותיקות ביותר בצה"ל, עברה טמון בארגון הכוח הצבאי בארץ ישראל וראשית צה"ל. היא פעלה לאורך ההיסטוריה בראש הכוחות הצה"ליים בכל מלחמה ועימות. במלחמת יום הכיפורים חיילי החטיבה עצרו בגופם את הפלישה הסורית ברמת הגולן וכמעט כל מפקדיה וחייליה נפלו בקרבות בראשם מפקד החטיבה אל"מ יצחק בן-שהם שקיבל את עיטור העוז על מעשי הגבורה שעשה במילוי תפקידו בקרבות תוך חירוף נפש. גם משפחתו של  אל"מ בן-שהם ז"ל מתגוררת בגבעתיים.

כיום מאפשרת החטיבה ללוחמיה שירות אטרקטיבי ומאתגר במיוחד, עם מגוון רחב של אפשרויות שירות. השירות בחטיבה משלב רעות של לוחמים עם הפעלת מערכות נשק מתקדמות וקטלניות.

הקריאה ״ברק בעיניים״! הינה קריאה המבטאת בצורה הטובה ביותר את ״רוח ברק״ – מסר של מוטיבציה, דוגמא אישית והובלה של מפקדים, מצוינות, אמונה ביכולת המבצעית, תחבולנות ופעולה לאור מצפן ערכי ומתוך הקשר ומשמעות. "אני מאמין כי לאלו שבעלי ״ברק בעיניים״ ישנה יכולת אמיתית לנצח כל אויב ולהתמודד עם כל אתגר. חיילי ומפקדי החטיבה שואפים להוות ״חטיבת חוד״ בכל תחום. להיות הכי טובים שיש, מקום ראשון בכל תחום! זו זכות גדולה לשרת ולפקד בחטיבה 188, להוות חלק משרשרת אנושית ערכית ואיכותית וחלק משרשרת מבצעית ומקצועית בעלת מורשת מפוארת של הישגים." מוסיף בנדה בגאווה.

מבט אל העתיד

השירות בחטיבה 188 משמעותי בשל האתגרים המבצעיים והמקצועיים, ובשל האקלים החברתי והערכי הקיים בחטיבה. מפקדי ולוחמי החטיבה מנסים להשפיע על המתרחש בחטיבה בימים אלו ולעצב את העתיד. אנו מבצעים מגוון של פעילויות במסגרת התעסוקה המבצעית והאימונים במצוינות האופיינית לחטיבה ומתוך מקום מכבד לכל מי שמשרת בחטיבה."

בחג הפסח התפצלה החטיבה לתעסוקות מבצעיות רבות בכל רחבי מדינת ישראל. חיילי החטיבה ומפקדיה שמחו על חלקם בתרומה לביטחון של הציבור, ועל האפשרות להעניק לכל עם ישראל את האפשרות לטייל בחג בשקט, ברוגע ובתחושת בטחון מלאה.

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן