16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024
אוהבת להצחיק – מגזין 9
03/18/2016
קרנבל פורים – מגזין 9
03/19/2016

גרפיטי במצפה הכוכבים – מגזין 9

גרפיטי במצפה הכוכבים גבעתיים

חן גל
           
העוברים ושבים יכולים להתרשם מחזית מבנה מצפה הכוכבים בגבעתיים. גרפיטי עצום מימדים מעטר את הקיר טעליו מתנוססת בגאון עבודת עבודת גרפיטי- מרהיבה ביופיה ומקוריותה. הציור מקרא- אל הלא נודע והוא מאופיין כחלק מהאומנות העכשווית ששואפת להעביר מסר על התמודדות האדם עם הלא נודע, מראשיתה של התרבות האנושית ועד עידן החלל . העבודה בוצעה על ידי שני אמני גרפיטי מגרמניה, מריוס פורסטר ופיליפ לאנג-  כתרומה לאחד ממוסדות התרבות בארץ. ההיכרות עימם נוצרה בינם לבין האמנית יעל טייכר, במספר סימפוזיוניים בינלאומיים בגרמניה. המיזם להקמת הפרוייקט, פרי עמלם של  האמנית, יושב ראש איגוד האמנים  ר"ג גבעתיים, מר בן עמי עמיאל ומנהל מצפה הכוכבים מר שלום חנניה,  עבר תהליך מואץ, הראוי להערכה,  של אישורים ממוסדותיה של עיריית גבעתיים ועד לאישורו הסופי של ראש העיר, מר רן קוניק.

רעיונות מגוונים

גיליון 9 אינטרנט32 במהלך הגיית הרעיון הוגשו ע"י האמנים מספר סקיצות, העוסקות בחקר החלל. הסקיצה הנבחרת –  "אל הלא נודע" אושרה לאחר דיונים והתייחסויות של  חברי הנהלת העירייה,  אוצרי איגוד האמנים והנהלת המצפה. בתוך פחות מ – 10 ימים מהגיית הרעיון, הסתיימה עבודת גרפיטי יפהפייה בגובה של כ – 6 מטרים וברוחב – 3 מטרים, המשנה את חזית המצפה ומזמינה מרחוק עוברים ושבים, לבקר במצפה ולחקור ולהבין את האובייקט הציבעוני, המרהיב. העבודה דרשה הקמת פיגומים שהשתרעו על שלוש קומות והצריכה תאורת לילה מאולתרת. במהלך שלושה ימים אל תוך הלילה, עבדו האמנים במסירות וללא לאות, תוך הקפדה על ביצוע הסקיצה המקורית, בליווי וסיוע יו"ר אגוד האמנים ומנהל המצפה.

טקס הסרת הלוט

ביום שישי  ה- 26.2  הסיר ראש העיר, מר רן קוניק את הלוט מעל העבודה בטקס צנוע, בו הוענקו תעודות הוקרה ומזכרות מהעירייה, איגוד האמנים והנהלת מצפה הכוכבים לאמנים מריוס ופיליפ.  העבודה המתנשאת לגובה המצפה, מתארת את תהליכי ההתפתחות המדעית ושאיפת האדם לגלות את הנעלם, מעבר לכיפת השמיים. משל המערה של אפלטון הווה את ההשראה לעבודה. במשל מתוארת קבוצת אסירים, אשר מגיל רך, היו מרותקים בשלשלאות למערה חשוכה.גיליון 9 אינטרנט33
מציאות חייהם סבבה בין חשכת הצללים והדי הקולות השבים מן הקיר.
כל עולמם הרוחני והתרבותי התפתח על אמיתות אלו. כאשר אחד האסירים מצליח להשתחרר מכבליו ויוצא את המערה ומבין שהעולם שבחוץ הוא בעצם העולם האמיתי. הוא ממהר לחזור פנימה, אל חבריו הכלואים מנסה להאיר את עיניהם, אך הם מבטלים את דבריו בזלזול ומאיימים להורגו. הנמשל, מבטא את סירובם של בני אדם להכיר בעובדות, הסותרות את תפיסתם ואמונתם, הם מעדיפים לחיות בעולמם המוכר ו"הבטוח", גם במחיר הבורות, התעלמות מן האמת ומהסיכויים להטיב את חייהם. אלה הפורצים מחסום זה הם האמיצים שוחרי הקידמה, שעבודת הגרפיטי מהללת .

3 מימדים
העבודה על חזית קיר מצפה הכוכבים מחולקת לשלושה מימדים: הבסיס התחתון –הראש –  כאלגוריה של חשכת המערה וצללי דמויותיה – המקבילים אל מגבלות המח האנושי. המקטע האמצעי – הקוביה –  כצורה הנדסית המייצגת פורמטים מתמטיים של עולם מדעי, המנסה לעשות סדר ולחלק את העולם לקטגוריות.
את הקוביה ניתן לחצות רק בכוחות מאוחדים, ולכן נראות שתי הדמויות האחת נעזרת בחברתה מטפסות ועולות כלפי מעלה, בניסיון לפרוץ את המח האנושי על ידי הרחבת האופקים וגילוי ידע עליון. הדמויות מטפסות אל מעבר למדע אל  עולם הדימיון. הדמות הנופלת,  ההפוכה – מסמלת את החזרה אל החשכה, מאחר ואת הפריצה קדימה ניתן לעשות רק בראש פתוח ובכוחות מאוחדים .
הדמות עם הטלסקופ בצדה השמאלי של הקוביה –כסימבול לקרן האור המגלה את המציאות שמחוץ למערה. באמצעות הטלסקופ יוצאים מהמציאות המוכרת אל תגליות עולמות חדשים. המקטע השלישי– הינו כיפת השמיים וכיפת הראש, כדימוי למציאות חיינו. אנו יכולים לשנות את מציאות חיינו ולעשותה לנכונה וראויה  לכלל האנושות. היד –  החוצה את כיפת הראש והשמיים – מציגה את פריצת הדרך הראשונה של המדע הקיים. היד מסמלת את העתיד.

 

פריצת מגבלות האנושות

המוטו של העבודה מושתת על ההתפתחות האנושות במרחבי היקום –  שהתהוותה בכח  פריצת גבולות ומגבלות – מחשכת ימי הביניים , דרך תקופת התחיה ועד המאה הנוכחית, המחפשת עולמות חדשים במרחבי הייקום:  פריצת מגבלות המח האנושי (בסיס הראש החצוי). פריצת גבולות המדע (יציאה מהקוביה המשוכללת). פריצת גבולות הדמיון (כיפת השמיים ). פריצת מגבלות הטכנולוגיה (היד המורמת). פריצות הדרך במדע – שינו את פני האנושות, בזכות אלה, שוויתרו על עולם מוכר ומוגדר ואזרו אומץ לגלות אמיתות, לשבור מוסכמות ולחקור תופעות, שיוחסו לכח עליון  –   גם אם נאלצו להפר חוקי מדינה, מצפה כוכביםחוקי דת או אמונה, גם אם נאלצו לשנות קביעות מדעיות, וגם אם סיכנו את חייהם ושלומם. תהליכי ההתפתחות המדעית נבעו ממעמקי ההוייה האנושית, שפרצו את חשכת ימי הביניים והחלו בהחדרת המדע לחיינו. גיבורי הקידמה, שנשאו על דגלם חזון ודימיון פרצו את גבולות המדע, והביאו את  האדם למימוש שאיפתו לגלות מרחב ללא גבולות – בתחום החלל. עבודה זו היא סמל ניצחון לגיבורי הקידמה ולממשיכי דרכם אל הלא נודע. חשיבות מיקום הפרוייקט במצפה הכוכבים, מורה על פריצת דרך בהכרת החלל ובמסע האדם אל העתיד.

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן