25/05/2024
25/05/2024
שבת, 25 במאי 2024
לשכת עורכי הדין דורשת מהמועצה לתכנון ובניה להאריך את תוקף תכנית תמ"א 38
08/01/2019
צחי בן יוסף, היו"ר החדש, בפנייה אישית לאוהדים: התגייסו ורכשו 'מנויי ראש העיר'
08/03/2019

דירה מקבלן או דירת יד שנייה? חלק ג'

מתן נסטל


במאמר הראשון והשני הוצגו מספר סוגיות שמעניינות את כולנו לגבי האם לקנות דירה חדשה קרי מקבלן, כזו שמעולם לא התגוררו בה וההרגשה של"החדש" היא תמיד מרגשת ובהתאמה, איך נתייחס לרכישה מהפן המשפטי כלומר האם נבחר בעורך דין שייצג אותנו? ואם כן אזי איך נבחר את איש המקצוע, על סמך אלו פרמטרים,מול מי נשווה, האם כדאי להיעזר בעורך דין הקבלן ובכך לחסוך בעלויות? ושאר שאלות שההתייחסות לגביהן מצויה במאמר הראשון בסדרה.

במאמר השני התמקדנו בשתי עובדות מעניינות שאחת מהן היא בפועל, "היכן יותר יקר"? האם בקניית דירה מקבלן או דירה מיד שנייה ולמעשה מסתבר, שבקניה מקבלן לרוב, העלות הכוללת תהיה גבוהה ב – 10%-15% בהשוואה למקבילה לה בשוק היד השנייה אם כי ראוי לציין תמיד שכל מקרה לגופו ואין להסיק מכך באופן גורף ומוחלט. סוגיה שנייה במאמר השני התמקדה בשכר הטרחה שמגיע למתווך על שירותו כאשר ביד ראשונה לרוב, קיימת נטייה לשווק "ללא עמלת תיווך" ובפועל, לדעתי ומניסיוני, נושא זה אינו
רלוונטי מאחר והמחיר הכולל, הוא שרלוונטי ושכר הטרחה של 2% , 3% או 1% הינו כחלק מהעסקה השלמה.

כאמור, כל מקרה לגופו ויש לבחון כל עסקה ברמת המיקרו והמאקרו כלומר הן לפי הפרמטרים השונים של הנכס עצמו והן לפי השקלול המלא של העלות קרי מחיר העסקה, תשלומים נלווים )תיווך, עורך דין, שיפוץ, מיסוי ועוד( וכך נבחן היטב את הכדאיות של העסקה, עבורנו.

שיקולים נוספים לבחירה הנכונה – כולנו מכירים את המונח "חתול בשק" נכון? אני לא מתכוון לתוכנית הרדיו המקסימה ששודרה בישראל בשנות ה- 70 שאכן הייתה מיוחדת וייחודית אם כי למונח המציג קניה של דבר מסוים שלא היה ניתן לבחון אותו היטב ובהתאמה, אין לדעת מה טיבו האמיתי. בקניית דירה מיד שנייה רואים את המוצר, לא כך בדירה מקבלן שקונים אותה "על הנייר" בלבד ולא מעט פעמים שמעתי מלקוחות שלי שהם ו/או מכרים שלהם שלא היו מרוצים מרמת הגימור והיו צריכים בעצמם לשפץ ולשדרג ועל כן, יש להיות ערניים לכך.
נתון חשוב נוסף – בדיקת הקבלן, מומלץ לבחור בקבלן מוכר, בעל מוניטין שהרי נאמר "טוב שם משמן טוב", לבקש המלצות, חוות דעת, לבדוק באינטרנט לגבי היסטוריית פעילות, הצלחות מוכחות ובעיקר, להיפגש ולהתרשם כדי שתוכלו לרכוש את אמונכם בו ולבחור בצורה מושכלת ונכונה את העסקה הטובה ביותר – עבורכם.

בהצלחההכותב, מתן נסטל, יועץ נדל"ן מומחה לגבעתיים ורמת גן "הבית שלכם – להתחלה חדשה" נייד: 050-6795813 בפייסבוק: Matan Nestel

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ מקצועי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

טור המומחה התפרסם במגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן