13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024
אמיליה – האקדמיה הישראלית לשוקולד
05/03/2017
מוסיקה בגיא צלמוות – מגזין 24
05/05/2017

לכל שם יש נר

בכל בית – נספר, נדליק ונזכור את השואה

נורה סיפרמן תושבת רמת-חן מנהלת את עמותת שם ונר. העמותה מקדמת מסורת של טקס הדלקת נר זיכרון אישי במסגרת משפחתית וביתית בכל ערב יום השואה. קיום המסורת מבטיח שסיפור חייהם של הנספים ימשיך להישמע וזיכרון השואה יישמר לדורות הבאים

מספר שורדי השואה החיים בעולם עומד כיום על כמאתיים אלף. אותם ניצולים ששרדו את השואה ונשארו כדי לספר את מה שאירע להם. מדי שנה מרביתם מתראיינים ומבקשים לספר את סיפורם האישי, להכיר לעולם את השואה מנקודת מבטם האישית והכואבת. כל אחד בדרכו שלו. אולם לצערנו הרב, מספרם הולך ומתמעט. ככל שחולף הזמן, האנשים, ההוכחות האנושיות לגודל הזוועה הולכות ונעלמות, עד לכדי כך שבעוד כעשור צפוי כי לא יוותרו ניצולים בחיים שיספרו את סיפורם.

אלישה יעקבי, אם לשישה ילדים, שהם דור שלישי לניצולי שואה, ראתה את הכאב שחווה בעלה ואת הרגישות שחש מול הוריו לדבר על השואה והבינה שחייבים לעשות מעשה סמלי כלשהו שינציח את זיכרון השואה לעולמי עולמים. כך נוסדה את עמותת "שם ונר "להנצחת השואה שהחלה לייצר נרות נשמה אישיים עם שמות של קרובי משפחה שנספו בשואה וגם של קרובי משפחה של חברים שהם דור שני. לכל נר נוסף ברקוד שמפנה לסיפור חייהם של הניספים באינטרנט. הפרויקט גדל ומאגר השמות באתר מונה כיום כשלושים אלף איש בעברית וכשמונת אלפים באנגלית.

במרכז הפרויקט נר נשמה בעל תווית הנושאת את פרטיו האישיים של גבר, אישה או ילד/ה אשר נספה בשואה וקוד המפנה לאתר בו מונצח הנספה. הדלקת הנר, בבית במסגרת משפחתית או עם חברים, תוך שיח על הדמות המופיעה על הנר תאפשר הכרות וחיבור אישי לאדם. יחד עם הזכרון הקולקטיבי של ששה מיליון נספים נוכל להנציח את הנספים, לכבד את הניצולים ולהבטיח את שמירת הזיכרון לדורות הבאים.

עמותת שם ונר פועלת לקידום המסורת של הדלקת נרות נשמה אישיים בערב יום השואה בכל בית יהודי.

השנה, יחולקו קרוב ל800,000 נרות לתלמידי בתי ספר מכיתות ג' ומעלה בשיתוף משרד החינוך בנוסף, העמותה מקדמת את הפרויקט בקרב תנועות הנוער וצה"ל וכן פועלת להרחבת הפעילות בקרב אוכלוסייה בוגרת ע"י פעילות עם ארגונים במגזרים הציבורי והפרטי.

העמותה מזמינה את הציבור הרחב להוסיף את שמות יקיריהם ומכריהם שנספו בשואה למאגר השמות על ידי פעולה פשוטה באתר העמותה או לשלוח את הפרטים לעמותה ואנו נדאג להוסיפם. בדרך זו בשנים הבאות יודלקו נרות זיכרון באלפי בתים לזכרם.

בנוסף, באמצעות אפליקציות הקיימות באתר העמותה ניתן להכין ולהדפיס באופן עצמאי תווית של נספה להדבקה על גבי נר נשמה.

המטרה היא שפעולת הנצחת השואה תהפוך למסורת לאומית ולא תהיה מוכרת רק בקרב הדור השלישי לניצולי שואה אלא גם בקרב היהודים כולם, בין אם כאלו שיש להם קשר ישיר לניצולים או בקשר עקיף. לכולם יהיה חיבור וזיקה לשואה.

לכל המעוניין: ניתן להוסיף שמות ופרטים למאגר השמות באתר שם ונר www.shemvener.org.il

או לשלוח את הפרטים למייל:  info@shemvener.org.il

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן