fbpx

"אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל"

ד”ר אופיר קרת (37) הוא רופא מומחה לנוירולוגיה שעובד בין היתר במרפאת המומחים בקניון פרנדלי בגבעתיים ● נשוי ליעל, עו”ד במקצועה ואב לדן וגאיה

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
AD

"בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר"

כל סטודנט לרפואה נדרש לתקופת לימודים ארוכה ותובענית ולאחריה תקופת התמחות בת מספר שנים. לכל אלה אין אח ורע בשום מקצוע אחר ובכל זאת, הביקוש ללימודי רפואה הולך וגובר ויחד איתו התחרות על כל מקום פנוי באוניברסיטאות.

הכירו את ד”ר אופיר קרת  – מומחה בנוירולוגיה ונוירולוגיה קוגניטיבית, בוגר השתלמות באלצהיימר ודמנציה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ורופא בכיר במחלקה הנוירולוגית במרכז רפואי רבין.

אחרי השנה הלא פשוטה שעברנו, נפגשנו לשיחה קצרה על המסלול שעשה בדרך לתואר הנכסף ומהן תוכניותיו לעתיד.

האם תמיד רצית להיות רופא?

“כילד תמיד רציתי להיות מדען ואהבתי מאוד לקרוא חוברות קומיקס של גיבורי-העל. מדע היה נושא מרכזי בקומיקס. גיבורי העל היו לרוב מדענים, או כאלה שקיבלו את הכוחות שלהם בעזרת מדע. בתור ילד זה נראה לי כמו מקצוע שיכול להציל את העולם” מסביר אופיר בחיוך “חיסון הקורונה למשל ממחיש זאת.”

תמיד התעניינת בנוירולוגיה או מדעי המוח?

“כן, זה נושא שעניין אותי כבר מילדות. סבתי אובחנה עם אלצהיימר כשהייתי בן 3 ואני לא זוכר אותה לפני שחלתה. לאחר שסבי (בעלה) נפטר היא עברה לגור בביתנו למספר חודשים. בדיעבד אני מבין, שכילד לא היו לי את הכלים להתמודד עם החוויה והרגשתי אי נוחות בכל פעם שנכחה בחדר. היא הייתה חוזרת על שאלות, בעיקר שואלת איפה סבא שלי ומתי היא כבר תוכל תחזור לבית שלה, היא הייתה מתרגשת בקלות והיה קשה להרגיע אותה. כששאלתי את ההורים שלי מה קרה לה? הם הסבירו לי שסבתא חולה ושוכחת דברים, וניסו לחזור על המעט ממה שידעו אז בשנות ה-80 על מחלת האלצהיימר, אך זה לא היה הרבה ובכל מקרה הייתי צעיר מדי מכדי להבין. בהתחלה היא לא נראתה לי חולה, אבל עם הזמן למדתי שמחלת האלצהיימר היא מחלה שאי אפשר לראות. לאורך השנים, כשביקרתי אותה הרגשתי מעת לעת שהיא נעלמת, השיח שלה נהיה יותר לקוני, קשר העין ירד, היא נהייתה שפופה ושקטה. בהמשך היא שכחה איך לדבר, איך לבצע תנועות ידיים פשוטות, להשתמש בכלי אכילה ואפילו ללכת. לבסוף היא נפטרה מדלקת ריאות. היו לי כל כך הרבה שאלות על סבתי, מחלתה, לצד שאלות על המוח ואיך הוא עובד, וניסיתי למצוא את התשובות לבד.

התחלתי להתעניין במדעי המוח – בספרים של זיגמונד פרויד, ואוליבר סאקס. כשהייתי בן 16 קראתי בעיתון כתבה על  חתן פרס הנובל היהודי-אמריקאי אריק קנדל שגילה את המנגנון המולקולרי של הזיכרון  אני זוכר ששמרתי את העיתון מספר שבועות, תוך שחזרתי וקראתי את הכתבה מספר פעמים. קיוויתי שמאחר וכבר ידוע איך עובד הזיכרון, אז וודאי התרופה לאלצהיימר לא רחוקה. העניין שמצאתי במדעים ומדעי המוח הוביל אותי ללימודי הרפואה.

בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הופתעתי מאוד לגלות את שכיחותן העצומה של מחלות מוח כמו שבץ ואלצהיימר בעולם. לימדו אותנו שמחלות המוח גורמות למגבלה ונכות קשה וכי הן גם בעלות השפעה אדירה על התא המשפחתי ועל החברה. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר.”

 מה האתגר הכי גדול שהתמודדת איתו?

“חוסר שינה תמיד היה קשה עבורי, וזה בהחלט נושא רגיש במיוחד למתמחים ולרופאים צעירים. עירנות ממושכת, לפעמים במשך למעלה מ-24 שעות ברציפות, לוותה בקשיי ריכוז, עצבנות, עלייה במשקל והירדמויות. לעיתים העייפות נשארת גם ימים לאחר ביצוע של לילות תורנות בבית החולים ומתלווה לכל מקום: ביום יום בעבודה, במפגשים משפחתיים, חברתיים, בארוחת שישי ובגינה עם הילדים. אני חושב שהגיע הזמן לסיים את התורנויות הארוכות של הרופאים המתמחים, זה לא פרודוקטיבי ומייצר חוסר אמפטיה ומרירות בקרב אנשי המקצוע.”

"לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים?

מה תמליץ לנער או נערה צעירים שחולמים להיות רופאים?

רפואה זה מקצוע מדהים והעשייה מאוד מגוונת. יש רופאים שתפקידם לסייע בשיקום אחרי תאונת דרכים, ויש רופאים שמטפלים ומתמחים באיבר מסוים, יש פסיכיאטרים וכירורגים פלסטיים. למרות שכולם רופאים, מבחינת עשייה זה מקצוע אחר לגמרי. לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים? איך נראית סביבת העבודה? מה יחסי העבודה עם קולגות לעבודה שהם מעוניינים בה?  אני גם ממליץ להתנסות, להתנדב במרפאה בחופשות מבית הספר (יש אין ספור אפשרויות שנפתחות כל שנה). המלצה נוספת היא להתעניין ולהתעמק במדעים: מדעי חיים, מדעים מדוייקים ומדעי החברה. להבין את התהליך המדעי ומה מבדיל בין מחקר מדעי איכותי לכזה שלא מקדם את הרפואה. כך, רופאים נדרשים מדי יום לצרוך ספרות מדעית, ולהבין תוצאות מחקר המשפיעות על הדרך בה הם יטפלו באנשים.”

ספר על רגע של סיפוק מהתקופה האחרונה

“חזרתי הביתה מיום עבודה מוצלח אך ארוך שבו הצלחתי לאבחן מחלה נדירה וברת טיפול אצל מטופלת. כשחזרתי הביתה אשתי והילדים חיכו לי על הספה עם כוס קפה. למרות גילם הצעיר של ילדיי הם מאוד מתעניינים ושמחים לשמוע סיפורים מהעבודה ואני כמובן משתף אותם בהתאמה לגילם. חשתי סיפוק אדיר ממה שיש לי בעבודה ובבית.”

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?

“אני מאוד אוהב לרוץ בים בבוקר או בזמן השקיעה, האדרנלין והנוף הם שילוב מדהים מבחינתי. אני גם אוהב לטייל עם המשפחה ובמיוחד עם אשתי ברחובות תל אביב. בין לבין אני משחק עם הילדים בבית בונה איתם ערים שלמות בלגו או סתם צופה איתם בסרטי ילדים מצחיקים.”

מה התוכניות לעתיד?

“אני רוצה לפתוח מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל. המטרה היא ללמוד על המאפיינים הייחודיים של המחלה בחברה הישראלית, לאגד חוקרים מהארץ ומהעולם במטרה לקדם מציאת תרופה למחלה. אני מקווה גם לקדם מודעות למחלת האלצהיימר ולשנות את הסטיגמה הציבורית השלילית הקיימת על המחלה.”

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
דצמבר 24, 2021

רמת גן פלוס 88

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
זרקאור

המסע המוזיקלי של ים רביב

“כשסיימתי את ההקלטות יצאתי לרחובות וצילמתי קליפים של העונות שחלפו. הערפל המסתורי של החורף, השמיים הכחולים של האביב. בערוץ היוטיוב שלי אפשר לשמוע כיצד החוץ נכנס לאלבום, למשל את הגשם שיורד ומתמזג עם המוזיקה”

קראו עוד»
יועץ הנדל"ן מתן נסטל

נדלן לקול המשפחה – פרק א’

כמה פעמים שמעתם את המשפט, ”הבן שלי או סבתא שלי יראו לך את הדירה”, תחשבו על כך לרגע, יכול להיות מצב בו תגיעו לתצוגת רכבים יוקרתית של אאודי ומי שיציג לכם את הנכס לא יהיה מקצוען אמיתי?

קראו עוד»
כתבות השער

ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה

הטבה ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה כל מה שרציתם לדעת על האמנית היפנית ולא היה לכם את מי לשאול ד”ר נגה רוזנפרב שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
דוד פייל עו"ד רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון היא אחד מהמצבים היותר מורכבים בדין הישראלי, וזאת משום שקשה מאוד להוכיח שנזק שנגרם לאם או לעובר במהלך ההיריון אכן היה יכול להימנע, לו הצוות הרפואי היה נוהג באופן אחר. אם כך, מהי טעות סבירה של רופאים במהלך ההריון ומהי טעות שבגינה אפשר ואפילו צריך להגיש תביעת רשלנות רפואית.

קראו עוד»
החיים הטובים

“אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון”

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  “ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל”

קראו עוד»
כתבות השער

איריס וקסלר מציירת את סיפורי המקרא

“אני ציירת מקראית ולכן, כאמנית בחרתי להתחיל מהסיפור הראשוני ופניתי לסיפורי המקרא שמעוררים בי השראה. הסיפורים האלו מאפשרים לי לבטא רגש שאותו אני מציירת. למשל, כשאני בוחרת לצייר אהבה אני פונה למקרא ושם האהבה הראשונה היא אהבת יצחק ורבקה (בראשית פרק כ”ד), בנושא הדרת נשים ציירתי את מעמד בנות צלפחד (במדבר כ”ז)”

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022

חדשות העיר גבעתיים פלוס שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022 תלמידי כיתות ה’ בבתי הספר היסודיים בעיר זכו ליהנות מתכניות חינוך חדשניות ויצירתיות במסגרת שבוע החלל הישראלי פורסם: 25/1/2022 שתפו שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email

קראו עוד»
מגזינים

גבעתיים פלוס מגזין 89

בדצמבר 2021 , הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור ת מילת השנה. תשע מילים הועמדו להצבעה, והן נבחרו מתוך מאות הצעות שהגיעו מן הציבור. אלפים רבים נענו לפנייה, השתתפו בהצבעה ובחרו במילה טרלול,
אכן זו הייתה שנה מטורללת למדי. שלוש המילים שהתחרו על המקומות הבאים מייצגות את
מגפת הקורונה שמלווה אותנו זה
שנתיים: חיסון, תשנית (מוטציה)
ודחף (בוסטר).
גם המילים הנוספות משקפות את השנה שחלפה: אקלים – לאור משבר האקלים שנכנס למודעות הציבורית; שינוי – מילה המתקשרת לשנה הפוליטית
שחווינו; שגרה; פקקים ומדליית זהב, שמזכירה לנו את ההישגים הנאים של המשלחת הישראלית באולימפיאדה האחרונה

קראו עוד»
Shape
Shape

במבצע מיוחד

מנוי למגזין מתנה!

רק למצטרפים חדשים
ניתן לבטל בכל עת

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן