28/05/2024
28/05/2024
יום שלישי, 28 במאי 2024

"אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל"

ד"ר אופיר קרת (37) הוא רופא מומחה לנוירולוגיה שעובד בין היתר במרפאת המומחים בקניון פרנדלי בגבעתיים ● נשוי ליעל, עו"ד במקצועה ואב לדן וגאיה

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

AD

"בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר"

כל סטודנט לרפואה נדרש לתקופת לימודים ארוכה ותובענית ולאחריה תקופת התמחות בת מספר שנים. לכל אלה אין אח ורע בשום מקצוע אחר ובכל זאת, הביקוש ללימודי רפואה הולך וגובר ויחד איתו התחרות על כל מקום פנוי באוניברסיטאות.

הכירו את ד"ר אופיר קרת  – מומחה בנוירולוגיה ונוירולוגיה קוגניטיבית, בוגר השתלמות באלצהיימר ודמנציה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ורופא בכיר במחלקה הנוירולוגית במרכז רפואי רבין.

אחרי השנה הלא פשוטה שעברנו, נפגשנו לשיחה קצרה על המסלול שעשה בדרך לתואר הנכסף ומהן תוכניותיו לעתיד.

האם תמיד רצית להיות רופא?

"כילד תמיד רציתי להיות מדען ואהבתי מאוד לקרוא חוברות קומיקס של גיבורי-העל. מדע היה נושא מרכזי בקומיקס. גיבורי העל היו לרוב מדענים, או כאלה שקיבלו את הכוחות שלהם בעזרת מדע. בתור ילד זה נראה לי כמו מקצוע שיכול להציל את העולם" מסביר אופיר בחיוך "חיסון הקורונה למשל ממחיש זאת."

תמיד התעניינת בנוירולוגיה או מדעי המוח?

"כן, זה נושא שעניין אותי כבר מילדות. סבתי אובחנה עם אלצהיימר כשהייתי בן 3 ואני לא זוכר אותה לפני שחלתה. לאחר שסבי (בעלה) נפטר היא עברה לגור בביתנו למספר חודשים. בדיעבד אני מבין, שכילד לא היו לי את הכלים להתמודד עם החוויה והרגשתי אי נוחות בכל פעם שנכחה בחדר. היא הייתה חוזרת על שאלות, בעיקר שואלת איפה סבא שלי ומתי היא כבר תוכל תחזור לבית שלה, היא הייתה מתרגשת בקלות והיה קשה להרגיע אותה. כששאלתי את ההורים שלי מה קרה לה? הם הסבירו לי שסבתא חולה ושוכחת דברים, וניסו לחזור על המעט ממה שידעו אז בשנות ה-80 על מחלת האלצהיימר, אך זה לא היה הרבה ובכל מקרה הייתי צעיר מדי מכדי להבין. בהתחלה היא לא נראתה לי חולה, אבל עם הזמן למדתי שמחלת האלצהיימר היא מחלה שאי אפשר לראות. לאורך השנים, כשביקרתי אותה הרגשתי מעת לעת שהיא נעלמת, השיח שלה נהיה יותר לקוני, קשר העין ירד, היא נהייתה שפופה ושקטה. בהמשך היא שכחה איך לדבר, איך לבצע תנועות ידיים פשוטות, להשתמש בכלי אכילה ואפילו ללכת. לבסוף היא נפטרה מדלקת ריאות. היו לי כל כך הרבה שאלות על סבתי, מחלתה, לצד שאלות על המוח ואיך הוא עובד, וניסיתי למצוא את התשובות לבד.

התחלתי להתעניין במדעי המוח – בספרים של זיגמונד פרויד, ואוליבר סאקס. כשהייתי בן 16 קראתי בעיתון כתבה על  חתן פרס הנובל היהודי-אמריקאי אריק קנדל שגילה את המנגנון המולקולרי של הזיכרון  אני זוכר ששמרתי את העיתון מספר שבועות, תוך שחזרתי וקראתי את הכתבה מספר פעמים. קיוויתי שמאחר וכבר ידוע איך עובד הזיכרון, אז וודאי התרופה לאלצהיימר לא רחוקה. העניין שמצאתי במדעים ומדעי המוח הוביל אותי ללימודי הרפואה.

בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הופתעתי מאוד לגלות את שכיחותן העצומה של מחלות מוח כמו שבץ ואלצהיימר בעולם. לימדו אותנו שמחלות המוח גורמות למגבלה ונכות קשה וכי הן גם בעלות השפעה אדירה על התא המשפחתי ועל החברה. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר."

 מה האתגר הכי גדול שהתמודדת איתו?

"חוסר שינה תמיד היה קשה עבורי, וזה בהחלט נושא רגיש במיוחד למתמחים ולרופאים צעירים. עירנות ממושכת, לפעמים במשך למעלה מ-24 שעות ברציפות, לוותה בקשיי ריכוז, עצבנות, עלייה במשקל והירדמויות. לעיתים העייפות נשארת גם ימים לאחר ביצוע של לילות תורנות בבית החולים ומתלווה לכל מקום: ביום יום בעבודה, במפגשים משפחתיים, חברתיים, בארוחת שישי ובגינה עם הילדים. אני חושב שהגיע הזמן לסיים את התורנויות הארוכות של הרופאים המתמחים, זה לא פרודוקטיבי ומייצר חוסר אמפטיה ומרירות בקרב אנשי המקצוע."

"לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים?

מה תמליץ לנער או נערה צעירים שחולמים להיות רופאים?

רפואה זה מקצוע מדהים והעשייה מאוד מגוונת. יש רופאים שתפקידם לסייע בשיקום אחרי תאונת דרכים, ויש רופאים שמטפלים ומתמחים באיבר מסוים, יש פסיכיאטרים וכירורגים פלסטיים. למרות שכולם רופאים, מבחינת עשייה זה מקצוע אחר לגמרי. לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים? איך נראית סביבת העבודה? מה יחסי העבודה עם קולגות לעבודה שהם מעוניינים בה?  אני גם ממליץ להתנסות, להתנדב במרפאה בחופשות מבית הספר (יש אין ספור אפשרויות שנפתחות כל שנה). המלצה נוספת היא להתעניין ולהתעמק במדעים: מדעי חיים, מדעים מדוייקים ומדעי החברה. להבין את התהליך המדעי ומה מבדיל בין מחקר מדעי איכותי לכזה שלא מקדם את הרפואה. כך, רופאים נדרשים מדי יום לצרוך ספרות מדעית, ולהבין תוצאות מחקר המשפיעות על הדרך בה הם יטפלו באנשים."

ספר על רגע של סיפוק מהתקופה האחרונה

"חזרתי הביתה מיום עבודה מוצלח אך ארוך שבו הצלחתי לאבחן מחלה נדירה וברת טיפול אצל מטופלת. כשחזרתי הביתה אשתי והילדים חיכו לי על הספה עם כוס קפה. למרות גילם הצעיר של ילדיי הם מאוד מתעניינים ושמחים לשמוע סיפורים מהעבודה ואני כמובן משתף אותם בהתאמה לגילם. חשתי סיפוק אדיר ממה שיש לי בעבודה ובבית."

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?

"אני מאוד אוהב לרוץ בים בבוקר או בזמן השקיעה, האדרנלין והנוף הם שילוב מדהים מבחינתי. אני גם אוהב לטייל עם המשפחה ובמיוחד עם אשתי ברחובות תל אביב. בין לבין אני משחק עם הילדים בבית בונה איתם ערים שלמות בלגו או סתם צופה איתם בסרטי ילדים מצחיקים."

מה התוכניות לעתיד?

"אני רוצה לפתוח מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל. המטרה היא ללמוד על המאפיינים הייחודיים של המחלה בחברה הישראלית, לאגד חוקרים מהארץ ומהעולם במטרה לקדם מציאת תרופה למחלה. אני מקווה גם לקדם מודעות למחלת האלצהיימר ולשנות את הסטיגמה הציבורית השלילית הקיימת על המחלה."

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
המגרש הביתי

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן

קראו עוד»
כתבות השער

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד»
חדר החדשות

"ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה

חדר החדשות "ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה להקת נעורי גבעתיים היא אחת מלהקות הנוער הוותיקות והטובות בישראל שתפו להקות "נעורי גבעתיים", להקות הזמר הייצוגיות של העיר, קיימו אמש (ד')

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן