fbpx

"אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל"

ד”ר אופיר קרת (37) הוא רופא מומחה לנוירולוגיה שעובד בין היתר במרפאת המומחים בקניון פרנדלי בגבעתיים ● נשוי ליעל, עו”ד במקצועה ואב לדן וגאיה

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
AD

"בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר"

כל סטודנט לרפואה נדרש לתקופת לימודים ארוכה ותובענית ולאחריה תקופת התמחות בת מספר שנים. לכל אלה אין אח ורע בשום מקצוע אחר ובכל זאת, הביקוש ללימודי רפואה הולך וגובר ויחד איתו התחרות על כל מקום פנוי באוניברסיטאות.

הכירו את ד”ר אופיר קרת  – מומחה בנוירולוגיה ונוירולוגיה קוגניטיבית, בוגר השתלמות באלצהיימר ודמנציה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ורופא בכיר במחלקה הנוירולוגית במרכז רפואי רבין.

אחרי השנה הלא פשוטה שעברנו, נפגשנו לשיחה קצרה על המסלול שעשה בדרך לתואר הנכסף ומהן תוכניותיו לעתיד.

האם תמיד רצית להיות רופא?

“כילד תמיד רציתי להיות מדען ואהבתי מאוד לקרוא חוברות קומיקס של גיבורי-העל. מדע היה נושא מרכזי בקומיקס. גיבורי העל היו לרוב מדענים, או כאלה שקיבלו את הכוחות שלהם בעזרת מדע. בתור ילד זה נראה לי כמו מקצוע שיכול להציל את העולם” מסביר אופיר בחיוך “חיסון הקורונה למשל ממחיש זאת.”

תמיד התעניינת בנוירולוגיה או מדעי המוח?

“כן, זה נושא שעניין אותי כבר מילדות. סבתי אובחנה עם אלצהיימר כשהייתי בן 3 ואני לא זוכר אותה לפני שחלתה. לאחר שסבי (בעלה) נפטר היא עברה לגור בביתנו למספר חודשים. בדיעבד אני מבין, שכילד לא היו לי את הכלים להתמודד עם החוויה והרגשתי אי נוחות בכל פעם שנכחה בחדר. היא הייתה חוזרת על שאלות, בעיקר שואלת איפה סבא שלי ומתי היא כבר תוכל תחזור לבית שלה, היא הייתה מתרגשת בקלות והיה קשה להרגיע אותה. כששאלתי את ההורים שלי מה קרה לה? הם הסבירו לי שסבתא חולה ושוכחת דברים, וניסו לחזור על המעט ממה שידעו אז בשנות ה-80 על מחלת האלצהיימר, אך זה לא היה הרבה ובכל מקרה הייתי צעיר מדי מכדי להבין. בהתחלה היא לא נראתה לי חולה, אבל עם הזמן למדתי שמחלת האלצהיימר היא מחלה שאי אפשר לראות. לאורך השנים, כשביקרתי אותה הרגשתי מעת לעת שהיא נעלמת, השיח שלה נהיה יותר לקוני, קשר העין ירד, היא נהייתה שפופה ושקטה. בהמשך היא שכחה איך לדבר, איך לבצע תנועות ידיים פשוטות, להשתמש בכלי אכילה ואפילו ללכת. לבסוף היא נפטרה מדלקת ריאות. היו לי כל כך הרבה שאלות על סבתי, מחלתה, לצד שאלות על המוח ואיך הוא עובד, וניסיתי למצוא את התשובות לבד.

התחלתי להתעניין במדעי המוח – בספרים של זיגמונד פרויד, ואוליבר סאקס. כשהייתי בן 16 קראתי בעיתון כתבה על  חתן פרס הנובל היהודי-אמריקאי אריק קנדל שגילה את המנגנון המולקולרי של הזיכרון  אני זוכר ששמרתי את העיתון מספר שבועות, תוך שחזרתי וקראתי את הכתבה מספר פעמים. קיוויתי שמאחר וכבר ידוע איך עובד הזיכרון, אז וודאי התרופה לאלצהיימר לא רחוקה. העניין שמצאתי במדעים ומדעי המוח הוביל אותי ללימודי הרפואה.

בתור סטודנט לרפואה התעניינתי בתחומים רבים, אך בייחוד בביולוגיה מולקולרית ובמדעי המוח. הופתעתי מאוד לגלות את שכיחותן העצומה של מחלות מוח כמו שבץ ואלצהיימר בעולם. לימדו אותנו שמחלות המוח גורמות למגבלה ונכות קשה וכי הן גם בעלות השפעה אדירה על התא המשפחתי ועל החברה. הלימודים גרמו לי להבין כי אני רוצה להיות בחזית הרפואה ולטפל במחלות חשוכות מרפא בתחום בריאות המוח, וכן לשלב רפואה עם מחקר.”

 מה האתגר הכי גדול שהתמודדת איתו?

“חוסר שינה תמיד היה קשה עבורי, וזה בהחלט נושא רגיש במיוחד למתמחים ולרופאים צעירים. עירנות ממושכת, לפעמים במשך למעלה מ-24 שעות ברציפות, לוותה בקשיי ריכוז, עצבנות, עלייה במשקל והירדמויות. לעיתים העייפות נשארת גם ימים לאחר ביצוע של לילות תורנות בבית החולים ומתלווה לכל מקום: ביום יום בעבודה, במפגשים משפחתיים, חברתיים, בארוחת שישי ובגינה עם הילדים. אני חושב שהגיע הזמן לסיים את התורנויות הארוכות של הרופאים המתמחים, זה לא פרודוקטיבי ומייצר חוסר אמפטיה ומרירות בקרב אנשי המקצוע.”

"לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים?

מה תמליץ לנער או נערה צעירים שחולמים להיות רופאים?

רפואה זה מקצוע מדהים והעשייה מאוד מגוונת. יש רופאים שתפקידם לסייע בשיקום אחרי תאונת דרכים, ויש רופאים שמטפלים ומתמחים באיבר מסוים, יש פסיכיאטרים וכירורגים פלסטיים. למרות שכולם רופאים, מבחינת עשייה זה מקצוע אחר לגמרי. לנערים ולנערות הרוצים ללמוד רפואה אני ממליץ לגבש רעיון ותוכנית ארוכת טווח למקצוע רפואה לפני שמתחילים ללמוד אותו. לחשוב איך תראה הקריירה בתור רופא/ה אחרי ההתמחות? ושישאלו את עצמם כבר בשלב זה באיזה צורה הם ירצו לעזור לאנשים? איך נראית סביבת העבודה? מה יחסי העבודה עם קולגות לעבודה שהם מעוניינים בה?  אני גם ממליץ להתנסות, להתנדב במרפאה בחופשות מבית הספר (יש אין ספור אפשרויות שנפתחות כל שנה). המלצה נוספת היא להתעניין ולהתעמק במדעים: מדעי חיים, מדעים מדוייקים ומדעי החברה. להבין את התהליך המדעי ומה מבדיל בין מחקר מדעי איכותי לכזה שלא מקדם את הרפואה. כך, רופאים נדרשים מדי יום לצרוך ספרות מדעית, ולהבין תוצאות מחקר המשפיעות על הדרך בה הם יטפלו באנשים.”

ספר על רגע של סיפוק מהתקופה האחרונה

“חזרתי הביתה מיום עבודה מוצלח אך ארוך שבו הצלחתי לאבחן מחלה נדירה וברת טיפול אצל מטופלת. כשחזרתי הביתה אשתי והילדים חיכו לי על הספה עם כוס קפה. למרות גילם הצעיר של ילדיי הם מאוד מתעניינים ושמחים לשמוע סיפורים מהעבודה ואני כמובן משתף אותם בהתאמה לגילם. חשתי סיפוק אדיר ממה שיש לי בעבודה ובבית.”

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?

“אני מאוד אוהב לרוץ בים בבוקר או בזמן השקיעה, האדרנלין והנוף הם שילוב מדהים מבחינתי. אני גם אוהב לטייל עם המשפחה ובמיוחד עם אשתי ברחובות תל אביב. בין לבין אני משחק עם הילדים בבית בונה איתם ערים שלמות בלגו או סתם צופה איתם בסרטי ילדים מצחיקים.”

מה התוכניות לעתיד?

“אני רוצה לפתוח מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל. המטרה היא ללמוד על המאפיינים הייחודיים של המחלה בחברה הישראלית, לאגד חוקרים מהארץ ומהעולם במטרה לקדם מציאת תרופה למחלה. אני מקווה גם לקדם מודעות למחלת האלצהיימר ולשנות את הסטיגמה הציבורית השלילית הקיימת על המחלה.”

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
ספטמבר 9, 2021

רמת גן פלוס 84

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
פינת אוכל

רעבים ובא לכם להתמכר?

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד

קראו עוד»
כתבות השער

גוטמן וביאליק

צילום: איציק רובין גוטמן וביאליק כתב וצייר: רוני סומק שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter באחת השבתות לקח אותי דודי יעקב לטיול בכיכר סטרומה שבחולון. הייתי בן חמש וחצי

קראו עוד»
כתבות השער

כאַיָּלָה שְׁלוּחָה

כאַיָּלָה שְׁלוּחָה סיפורה המרתק של אילה ויסבורד לבית גלנטי השזור במהלך ההיסטורי של העלייה לארץ ישראל, הקמת המדינה והתבססותה ♦ היא בת 95, אם ל-4, סבתא ל-12 נכדים וסבתא רבתא ל-28 נינים בתום מלחמת העולם

קראו עוד»
יחסים וזוגיות

כולנו רבים לפעמים עם בני הזוג, אז בואו נעשה זאת בהגינות!

כולנו רבים לפעמים עם בני הזוג, אז בואו נעשה זאת בהגינות! אביגדור יזדי אִילוּסְטְרַצְיָה מריבה וחוסר הסכמה יכולים להיות גם הזדמנות לדבר ולהיפתח במהלך סוגיות שונות המתרחשות בחיי הזוגיות, במידה ואנו עושים זאת תוך שמירה

קראו עוד»
מגזינים

גבעתיים פלוס מגזין 85

נחישות, התמדה, חזון והשראה הם כותרת העל למגזין זה. סיפורו של איתי לידג’י שהצליח להתגבר על הפציעה הקשה שאיימה להשבית את חייו וכנגד כל הסיכויים הגשים את חלומו – שירות קרבי בסיירת גולני. סיפורה של אילה ויסבורד בת ה-95 שברחה כילדה עם משפחתה מגרמניה הנאצית והצליחה להקים משפחה לתפארת, וברקע סיפור הקמתה של מדינת ישראל. גיא דהאן ושון שמילוביץ’ שהצליחו שהקימו בכוחות עצמם משרד משגשג. אורין ויינברג-יצהר שנהגה לבלות שעות בספרית ‘יד לבנים’ וכעת הביאה לאותה ספריה עצמה, את ספר הביכורים שלה וחשה כי סגרה מעגל עם המקום האהוב והחשוב הזה.
קריאה מהנה,
ד”ר נגה רוזנפרב

קראו עוד»
//הידען

תנו כבוד לקשישים!

יום הקשיש נהינלאומי יום הקשיש הבין-לאומי הוכרז על-ידי האו”ם במטרה להעלות את המודעות לרווחת הקשישים ב-1 באוקטובר בכל שנה. קשיש הוא מי שמלאו לו 65 שנים ומעלה להלן כמה פרטים חשובים שפורסמו ע”י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

מופע חגי תשרי חזר, האלפים הגיעו לחגוג

חדשות העיר גבעתיים פלוס שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter כ-3000 איש השתתפו ונהנו ממופע חגי תשרי השנתי של המדור למורשת ישראל בגבעתיים עם הזמרת דיקלה שאירחה את

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

מצטרף סיני נוסף מצטרף לשוק הרכב בישראל, מותג הרכב החשמלי SKYWELL

מצטרף סיני נוסף לשוק הרכב בישראל, מותג הרכב החשמלי SKYWELL היבואן: קבוצת כדורי, העוסקת בתחום הרכב באמצעות חברת “המאגר” – יבואנית ומשווקת חלקי חילוף לרכב שיתוף ב whatsapp שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף

קראו עוד»
//הידען

The Power to Be Your Best

סטיב ג’ובס סטיב ג’ובס, היזם האגדי והמייסד-השותף של אפל נפטר לפני 10 שנים והוא בן 56, ב-5 לאוקטובר 2011. ג’ובס היה מנכ”ל הכל-יכול של החברה מהקמתה ב- 1976 ועד 1983, ולאחר מכן משנת 1997 ועד

קראו עוד»
Shape
Shape

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן