fbpx
צילום: איציק רובין

גוטמן וביאליק

כתב וצייר: רוני סומק

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

באחת השבתות לקח אותי דודי יעקב לטיול בכיכר סטרומה שבחולון. הייתי בן חמש וחצי והכיכר שהייתה במרחק הליכה מהמעברה הצטיירה בעיני ככיכר החלומות. היו בה בית הקפה של סבא סלח, חנות הצילום “פוטו דן”, בית כנסת וגם חנות ספרים. דוד יעקב ראה שעיני מתעכבות על ספר מסוים שהונח בקדמת חלון הראווה. על כריכתו צוירו שני הרים. על אחד מהם ישב ילד ובידו דגל. על ההר השני עמד ינשוף. בין ההרים עבר הנהר ובו פערו דגים את פיהם. מעל נצבעו השמים בכחול ושמש כפולה חייכה חיוך צהוב. דוד יעקב קלט את הרגע המהפנט הזה ולא אמר מילה. למחרת חזר עם שקית חומה ובתוכה “שירים ופיזמונות לילדים” מאת ח.נ. ביאליק ונחום גוטמן. כן, הספר שנשם יום קודם את אויר חלון הראווה היה לפתע בידי.

מאז אני איתו. קראתי אותו לבתי כשהייתה בת שלוש וראיתי אז שנס הספר לא תם. קראתי אותו לפני סימפוזיון בו טענתי שאת שירי הילדים הכי יפים כתבו לטעמי משוררים חשוכי ילדים (ביאליק, גולדברג, מרים ילן-שטקליס) אולי בשביל לרהט את נפשם בפלא הזה של הבריאה.

בכל הקריאות האלה הספר היה בבחינת קופסא שחורה, טקסט מצויר אך כנראה לגמרי לא מפוענח. צריכות היו לעבור 65 שנים כדי להחליט לקשקש עליו, למלא אותו בצבעים, לעורר אותו, להוכיח שאחרי שנים אני יכול להפוך אותו מטקסט של שירה בציבור לטקסט רוק’נרולי. ורוק’נרולי זה גם מוזיקה, גם פוליטיקה וגם הצורך להפוך לחישה לצעקה.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדר החדשות

כוכבי המרכז: תשעה נגנים מרמת גן וארבעה מגבעתיים בקונצרטי הקיץ של הפילהרמונית הצעירה

חדשות העיר רמת גן פלוס כוכבי המרכז: תשעה נגנים מרמת גן וארבעה מגבעתיים בקונצרטי הקיץ של הפילהרמונית הצעירה שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter הפילהרמונית הישראלית הצעירה  בקונצרטי

קראו עוד»
כתבות השער

החלום מעבר ליער

חלמתם פעם לכתוב ספר ולהוציא אותו לאור? במרכז המחוננים והמצטיינים סחל”ב בגבעתיים יגשימו לכם את החלום!

קראו עוד»
כתבות השער

30 שנה לשיא השיאים

רוגל נחום הוא מגדולי האתלטים שצמחו בישראל. 30 שנה הוא מחזיק בשיא בקפיצה משולשת (17.20 מ’) ולא נראה שיש איום באופק ● יותר משהוא בחר באתלטיקה, נדמה שהיא בחרה בו ●

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

על יתרון המקומיות שמעתם?

מאת: אדם גורל על יתרון המקומיות שמעתם? שתפו שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter שיתוף ב print לאחרונה שמתי לב לתופעה מעניינת, מתווכים לא מקומיים, מתל אביב, פתח תקווה

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

האם ניתן לשפר את הצעות היזמים?

כדי להימנע מהפסדים כספיים או מבזבוז של זמן, חשוב לדעת כיצד לבחור יזם אמין שיציע את ההצעה המסחרית הטובה והמשתלמת ביותר, ויבצע את הפרויקט באופן בטוח כולל בניה איכותית. רוצים לדעת מה לשאול אותו?

קראו עוד»
החיים הטובים

חקלאות העתיד אצלכם בבית!

HyGreens מזמינה אתכם לקחת חלק בחקלאות העתיד ולגדל את הירקות שלכם בעצמכם בעזרת מערכות הידרופוניות מעוצבות ומותאמות אישית – כל מה שצריך כדי לחיות אורח חיים בריא ואקולוגי, מבלי להתאמץ ומבלי לצאת מהבית.

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

אירועי שבוע הגאווה 2022 בגבעתיים נפתחו באירועים מרשימים

חדשות העיר גבעתיים פלוס ארועי שבוע הגאווה 2022 בגבעתיים בהשתתפות תושבים רבים מלכות הדראג סלין לה דיווין קריסטינה פוקס וקימברלי סוואן שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter אירוע

קראו עוד»
כתבות השער

‘שירה היא מיצוי החיים’

זרקאור ‘שירה היא מיצוי החיים’ שיחה עם המשורר ואיש החינוך רון גרא נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter RG מאחוריו של המשורר ואיש החינוך רון גרא (74)

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן