16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024
צילום: איציק רובין

גוטמן וביאליק

כתב וצייר: רוני סומק

באחת השבתות לקח אותי דודי יעקב לטיול בכיכר סטרומה שבחולון. הייתי בן חמש וחצי והכיכר שהייתה במרחק הליכה מהמעברה הצטיירה בעיני ככיכר החלומות. היו בה בית הקפה של סבא סלח, חנות הצילום "פוטו דן", בית כנסת וגם חנות ספרים. דוד יעקב ראה שעיני מתעכבות על ספר מסוים שהונח בקדמת חלון הראווה. על כריכתו צוירו שני הרים. על אחד מהם ישב ילד ובידו דגל. על ההר השני עמד ינשוף. בין ההרים עבר הנהר ובו פערו דגים את פיהם. מעל נצבעו השמים בכחול ושמש כפולה חייכה חיוך צהוב. דוד יעקב קלט את הרגע המהפנט הזה ולא אמר מילה. למחרת חזר עם שקית חומה ובתוכה "שירים ופיזמונות לילדים" מאת ח.נ. ביאליק ונחום גוטמן. כן, הספר שנשם יום קודם את אויר חלון הראווה היה לפתע בידי.

מאז אני איתו. קראתי אותו לבתי כשהייתה בת שלוש וראיתי אז שנס הספר לא תם. קראתי אותו לפני סימפוזיון בו טענתי שאת שירי הילדים הכי יפים כתבו לטעמי משוררים חשוכי ילדים (ביאליק, גולדברג, מרים ילן-שטקליס) אולי בשביל לרהט את נפשם בפלא הזה של הבריאה.

בכל הקריאות האלה הספר היה בבחינת קופסא שחורה, טקסט מצויר אך כנראה לגמרי לא מפוענח. צריכות היו לעבור 65 שנים כדי להחליט לקשקש עליו, למלא אותו בצבעים, לעורר אותו, להוכיח שאחרי שנים אני יכול להפוך אותו מטקסט של שירה בציבור לטקסט רוק'נרולי. ורוק'נרולי זה גם מוזיקה, גם פוליטיקה וגם הצורך להפוך לחישה לצעקה.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

הפנדה חוזרת

פיאט גרנד פנדה החדשה, הזוכה לעיצוב מושך עין מראה קופסתי עם מנוע חשמלי וגם היברידי

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

זמר זמר לך! 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי"

חדשות העיר גבעתיים פלוס זמר זמר לך 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי" שתפו אירוע סיכום תכנית זמר עברי בהדרכת סטודנטים מבית הספר למוזיקה "רימון"'. האירוע התקיים בתיאטרון גבעתיים. תכנית זמר עברי פעלה השנה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן