19/06/2024
19/06/2024
יום רביעי, 19 ביוני 2024
רמת גן פלוס 73
10/22/2020
שבוע הלימודים בגני הילדים ברמת-גן יארך חמישה ימים
10/24/2020

 

היזם איחר במסירה ונאלץ לשלם פיצוי

פיצוי של כמיליון ₪ בגין איחור בסיום העבודות בפרויקט תמ"א

כך פסק בית משפט השלום בתל-אביב, לאחר שדיירים עתרו כנגד החברה היזמית בטענה לאיחור במסירה

עורכת הדין רוית סיני

החברה היזמית ש. גזית ייזום והשבחה התחייבה לשפץ ולחזק בניין מכוח הוראות תמ"א 38 ולסיים את העבודות תוך 15 חודשים אך לא עמדה בלוחות הזמנים.

פסה"ד החשוב ניתן ביום 2.10.20 בבית המשפט בתל אביב (כבוד השופט גיא הימן) וקבע שהחברה היזמית ש. גזית ייזום והשבחה בע"מ תשלם כמיליון ₪ בגין איחור בקבלת טופס 4 לעשרות דיירים שנאלצו לחיות באתר בנייה מה שפגע פוגעים באורח חייהם ובשימוש התקין בדירותיהם 16 חודשים לאחר חלוף המועד שנקבע בהסכם. עו"ד רון טורקל טאוב ייצג מטעם הבעלים.

פסיקת בית המשפט מהווה תמרור אזהרה אדום ליזמים אשר לא עומדים בהתחייבויותיהם מצד אחד ואדישים לקושי ולסבל עימו נאלצים להתמודד דיירי הבניין שאנוסים לחיות באתר בניה משך תקופה ארוכה.

תמרור אזהרה אדום ליזמים

בתאריך 2.3.11 דיירי בניין הגיבור האלמוני 26 בתל אביב חתמו על הסכם, שלמעשה נוסח ע"י החברה היזמית, בו נאמר כי מועד השלמת הבנייה וקבלת טופס 4 יתבצע בתום 15 חודשים מקבלת היתר בניה בפועל.

היתר הבניה ניתן ע"י הרשות המקומית בתאריך 14.3.13. מה שאומר שעל פי תנאי ההסכם בתאריך 14.6.14 היזם היה חייב לסיים את עבודות הבניה ולקבל מהרשות המקומית טופס 4 המהווה "אישור אכלוס". בפועל התסיימו עבודות הבניה הרבה לאחר מכן וטופס 4 ניתן ביום 6.2.16 – לא פחות מ- 16 חודשים לאחר המועד בהסכם.

במסגרת ההסכם קבע היזם מנגנון פיצוי מוסכם לפיו עבור 60 חודשי האיחור הראשונים ישלם 1,000 ₪ לכל יום. עבור התקופה שלאחר מכן, ישלם כפל הפיצוי – 2,000 ש"ח ליום. בהתאם, הוגשו על ידי בעלי הדירות הבניין 2 תביעות נפרדות שהדיון בהם אוחד בסכום כולל של כ- 800,000 ₪.

עם הגשת התביעות על ידי דיירי הבניין (24 בעלי זכויות רשומים), לא כולל בני משפחות וילדים כמובן) היה ברור שלנתבעת, ש. גזית, אין שום הגנה מפני התביעה – אין לה שום תירוץ לאיחור האדיר כנגד הדיירים ותחת זאת טענה מנגד כי יש לדחות את התביעה והוסיפה כי התארכות העבודות הייתה בשל גורמים שאינם תלויים בה והטילה את האחריות על צד ג', החברה המשכנת – חברת חלמיש – מי שמחזיקה בדירה אחת בלבד (!) מתוך כלל הדירות הקיימות בבניין.

כבוד השופט הימן דחה את טענות ש. גזית אחת לאחת וקבע שבהתאם להסכם די היה בחתימת 75% מבעלי הזכויות בבניין ולכן העדר חתימה של דירה אחת (זו בבעלות חלמיש) לא העלתה ולא הורידה, לעניין סיום העבודות. עוד קבע כי ש. גזית התחילה בעבודות לפני חתימת חלמיש והמשיכה בעבודות לאחר שזו חתמה משל כלום לא קרה כך שמובן שאין קשר משפטי ועובדתי בין האיחור לבין העדר החתימה. עוד קבע השופט כי לא חלו עיכובים כאלה המצדיקים את האיחור במסירת דירותיהם של התובעים על פי הסכם התמ"א ולאיחור לא ניתנה הסכמת התובעים

בית המשפט קיבל את התביעה במלואה ואף חייב את ש. גזית בהוצאות משפט ובשכ"ט עו"ד גם בגין הגשת הודעת צד ג' כנגד חלמיש. סה"כ חוייבה חלמיש לשלם סכום כולל של 960,000 ₪.

פסק דין זה אמור להבהיר לכל בעלי הדירות שמתכננים פרויקט התחדשות עירונית, לשים לב בהסכם המשפטי מול היזם, לסעיפים שמגנים עליהם מפני הפרות של היזם. חשוב שההסכם יכלול את כל האפשרויות שבהן דיירים יקבלו את הזכויות שהובטחו להם ויאפשר לדיירים להוציא את התחייבויות היזם לפועל.

אני נתקלת בלא מעט יזמים, שמתנים לדיירים את ההצעה שלהם בסכום יחסית נמוך לטובת עו"ד דיירים, ויותר מזה, ביזמים שמבקשים לשלם סכום נמוך מאוד עם חתימות הדיירים על ההסכם. חשוב שדיירים יבינו את ההשלכות של ההסכם עם עו"ד שיסכים לתנאים האלו של היזם. כאמור ההסכם המשפטי הוא זה שמגן בסופו של יום על הדיירים וכל סעיף בו מהותי וחשוב ויכול להקנות לדיירים הוצאות / זכויות כספיות ככל שיהיה עו"ד שידע להגן ולהיאבק על הנוסח הראוי לטובתם.

 

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא או תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא


הכותבת, עוה"ד רוית סיני, מתמחה בעסקאות תמ"א 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית.
עורכת דין משנת 1995. עוסקת למעלה מ-24 שנים בתחום הנדל"ן ואחת מעורכות הדין המובילות בתחום תמ"א 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית, על מתאריה השונים.

לאחרונה עו"ד רוית סיני הוציאה ספר חדש: "המדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי – איך לשמור על הנכס שלך ולהשביח אותו?"

ניתן להשיגו און ליין או בחנויות הספרים סטימצקי, צומת ספרים או באתר נט-בוק.


06/15/2024

האם הבניין שלכם יכול לעבור התחדשות עירונית?

מה הסבירות לביצוע התחדשות עירונית בבניין שלכם, ואיך תבטיחו את חזרתכם לדירה החדשה עם סיום העבודות? כך תוכלו לדעת
05/27/2024

מהן הטעויות הנפוצות ביותר של בעלי דירות במיזמי התחדשות עירונית?

מהן הטעויות הנפוצות ביותר בקרב בעלי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית וכיצד ניתן להימנע מהן?
05/06/2024

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.
04/22/2024

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.
03/16/2024

שינויים חדשים בתחום ההתחדשות העירונית חלק 2

באוקטובר 2023 נכנסו לתוקף מספר חידושים, במסגרת חוק ההסדרים, במסגרת ההתחדשות העירונית. במאמר זה אנסה לסקור את החשובים שעשויים לסייע בקידום הפרויקטים.תמ"א 38
02/05/2024

שינויים חדשים בתחום ההתחדשות העירונית חלק 1

באוקטובר 2023 נכנסו לתוקף מספר חידושים, במסגרת חוק ההסדרים, במסגרת ההתחדשות העירונית. במאמר זה אנסה לסקור את החשובים שעשויים לסייע בקידום הפרויקטים.תמ"א 38
02/04/2024

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות […]
01/19/2024

מה עושים שהעירייה לא מאשרת את התמורות שהובטחו?

מה ניתן לעשות כאשר התמורות השתנו מסיבות שאינן תלויות ביזמים? איך מטפלים במתנגדים? עו"ד התחדשות עירונית רוית סיני
01/01/2024

הפרויקט שלכם תקוע ולא מתקדם? יש מה לעשות!

תיקון חקיקת ההתחדשות העירונית לפיו החל מ-17.11.23 בעלי דירות יוכלו לבטל התקשרות עם יזם מתוך מטרה למנוע את כבילתם של בעלי הדירות להסכמים שאינן מקודמים בלוח זמנים סביר
12/02/2023

המדריך להוספת הממ"ד עכשיו

לפי נתונים מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, למעלה מ 60%- מהדירות במדינת ישראל, כ- 3 מיליון אזרחים- אין מרחב-מוגן-דירתי
10/22/2023

המלחמה הנוכחית מזכירה לכולנו שאסור לקחת סיכונים! ממ"ד מציל חיים!

לפי נתונים מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, למעלה מ 60%- מהדירות במדינת ישראל, כ- 3 מיליון אזרחים- אין מרחב-מוגן-דירתי
10/08/2023

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"
09/08/2023

מהם הסעיפים החשובים בהסכם עם היזם?

בתקופה של ריביות גבוהות, פילוג ויוקר מחיה שעולה מידי יום, מצבם הכלכלי של היזמים, מעורר את חששם של דיירים שאמורים לחתום על הסכם מולם
08/04/2023

מה עושים במקרה של הפרה מצד היזם במסגרת ההסכם של ההתחדשות עירונית?

במהלך הדיון, דרשנו מהיזם: שישיב לדיירים ששילמו את הסכום עבור הוצאות המשפטיות ששילמו עבור תמורות שהדיירים מעולם לא קיבלו
06/22/2023

שינויים וחידושים בהתחדשות עירונית

"ליזם תהיה תקופה של שנתיים להחתים את היתר ותו לא. גם אם בהסכם כתוב שאפשר להגיע לרוב תוך 3 או 4 שנים, הסעיף בהסכם אינו קביל כי החוק הוא מעל ההסכם והוא לטובת הדיירים"
06/09/2023

התמורה שניתנת לדיירים בפרויקטים של פינוי-בינוי

תכנית המתאר של גבעתיים תיצור למעשה סדר והתוויה כוללת של התפתחות העיר ותגדיר בכל פרויקט פינוי בינוי מהו ההיקף אותו יקבלו בעלי הדירות מהרשות המוניציפלית
04/29/2023

כיצד לבחור יזם? (המשך)

איך תימנעו מהפסדים כספיים או מבזבוז של זמן, תבחרו את היזם האמין ביותר שיציע לכם את ההצעה המסחרית הטובה והמשתלמת ביותר, ויבצע את עבודת שיפוץ הבניין בצורה הכי איכותית
04/14/2023

כיצד לבחור יזם?

איך תימנעו מהפסדים כספיים או מבזבוז של זמן, תבחרו את היזם האמין ביותר שיציע לכם את ההצעה המסחרית הטובה והמשתלמת ביותר, ויבצע את עבודת שיפוץ הבניין בצורה הכי איכותית


נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן