30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024

ביקורת tv

ילדה יקרה

Dear Child

הקודם
הבא

נטפליקס

יוצרים: איזבל קליפורד, ג'וליאן פורקסן

שחקנים: נליה שוברט, קים רידל, ג'וליה ג'נקינס, היילי לואיז ג'ונס, האנס לואו

עודכן: 28/09/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

ילדה יקרה, ילדה מכורה

להיט נוסף מבית נטפליקס שמבוסס על ספר רב מכר- "ילדה יקרה" יגרום לכם להבין שאמנם אי אפשר להמציא את הגלגל בז'אנר המותחנים, אבל אפשר להגות עלילה ודמויות שיגלגלו אותנו מכל המדרגות.

"ילדה יקרה" היא סדרת מתח גרמנית קצרה בת 6 פרקים, אך מרובת תעלומות. היא לופתת אותנו כבר מההתחלה ולא משחררת את האחיזה עד הרגעים האחרונים בפרק האחרון. היא מכשפת אותנו עם כל צעד ושעל, כאשר בכל פעם שנדמה לנו שהצלחנו לחבר בין הנקודות, נזרק למרגלותינו מידע חדש שגורם לנו להמשיך לתהות ולטעות. הרי לכולנו לא תזיק מנה הגונה של צניעות.

בין קופת שרצים לקופת חיסכון

לנה וביתה מצליחות לברוח מידיו של חוטף מסתורי, תוך כדיי שהן משאירות מאחוריהן את הילד השני של לנה. משפחתה של לנה מגיעה לפגוש אותה בבית החולים, ומכאן העלילה הולכת ומסתבכת. האמת על עברה של לנה ושני הילדים נחשפת אט אט, עם אינספור טוויסטים ותפניות חדות שגם המנוסים מבינינו לא יצליחו לצפות את כולם מראש. וזה כל הכיף. אלמנט ההפתעה שמחכה לנו מעבר לכל פינה בסדרה הכתובה והמשוחקת היטב, מביא אותנו ברצון ובעונג רב לחכות למפלצת הבאה שתזנק עלינו מתוך קופת השרצים שנפתחה.

יד ביד עם האפלה, מגיעה אחת המעלות המרכזיות של "ילדה יקרה": החסכוניות שלה. היא לא מרבה בדמויות ועלילות משנה שלא לצורך, היא לא נואמת לנו איזו משנת חיים, היא קצרה ולעניין, ומנצלת כל רגע כדיי לקדם את העלילה. וכל אלו הופכים כל רגע בה לכזה ששווה לצופים להשקיע בו. פשוט אי אפשר להסיר ממנה את העיניים.

רב הטעים על הגלוי

כשמתכון מצליח הוא מצליח משום שכל אלמנט בו ייושם באופן מדויק, במידה הנכונה ובתזמון הנכון. וכל מי שיטעם ייהנה. הטועם לא בהכרח יידע מדוע הוא מתענג, משום שאופן ההכנה נסתר מעיניו, אך בלוטות הטעם הן המכריעות. וכך הייתי מגדירה את "ילדה יקרה"- מנת טלוויזיה מוקפדת ומדויקת מתחילתה ועד סופה. היא מסקרנת בצורה יוצאת דופן, ומציגה דינמיקת דמויות שאנחנו לא רגילים לראות. לכאורה המקצב איטי, אך הוא מקפל בתוכו אינספור נקודות מפנה ומידע מרומז בין השורות, כך שאנחנו מרגישים בעצמות את ההתקדמות המסובכת, ומוצאים את עצמנו מתמקדים ומפוקסים אפילו יותר, למרות שלכאורה ראינו הכול ושמענו הכול ופתרנו תעלומות מורכבות יותר. בעיניי, "ילדה יקרה" הצליחה לברוא מעיין בלתי נדלה של מקוריות בתוך שבלונה מוכרת.

קשה להמשיך ולפרט אודותיה מבלי להרוס למי שעדיין לא צפה. לכן אומר רק זאת- צפו לבלתי צפוי.

לסיכום

לסיכום, "ילדה יקרה" היא הסדרה שהחזירה לי את האמונה בכתיבת מותחנים שמסוגלים לאתגר ולאתגר כמו שצריך את הצופה. ללא פעלולים ראוותניים, וללא שום קונץ-פטנט. פשוט כתיבה טובה וטהורה. והרי זה כל הסיפור, לא?

תמונות באדיבות נטפליקס

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות

חזרה

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן