23/04/2024
23/04/2024
יום שלישי, 23 באפריל 2024
סוד הגינה הקהילתית – מגזין 34
01/27/2018
סליידר – מזללת המבורגרים לגיבורי-על
01/27/2018

הכוכב של ספן

כוכב פרי ושמוליק ספן נהנים מהחיים

כוכב פרי, בעבר הלא-רחוק רקדנית בטן מבוקשת, עובדת כיום בנדל"ן, כמתווכת, וכן כפקידה בסניף הדואר הראשי בגבעתיים. היא מעדיפה את ההגדרה: 'אשנבאית', ולקהל הלקוחות הפוקד את המקום זה לא משנה – כך או כך הם מזהים אותה

בימים אלה יוצא בעלה, החקיין-בדרך שמוליק ספן, במופע חדש, כשלצידו הזמרת לימור פרי, אף היא תושבת העיר. למרות שם המשפחה הזהה – אין שום קשר משפחתי בין כוכב ללימור. זה פשוט המזל של ספן – להיות בחיים הפרטיים ובחיים המקצועיים כשיש איזו פרי לצידו.

נעמי לבנון-קשת

צילום: איציק רובין

 

 

"הוכחנו לעצמנו שאנחנו מסוגלים לעמוד בזה ולא רק שהזוגיות שלנו לא נפגעה אלא להפך. אנחנו חזקים ונהנים להסתלבט על מה שעברנו שם"

אהבה בת 70

המופע החדש, "אהבה בת 70" – פרי יוזמה של השניים, הוא פארודיה מוסיקלית על אהבה, בגידה ומה שביניהם, בה משולבים קטעי קישור ושירים המזכירים נשכחות, בביצוע שונה ומיוחד. השניים מגלמים זוג קשיש, הוא ממוצא עיראקי, והיא אשכנזיה, כבני 70, המספרים לקהל איך הכל התחיל, על העליות והמורדות בחייהם הזוגיים, חוזרים לאחור, לנקודת ההתחלה, כל זה בצד ההשוואה המתבקשת, עם קריצה, ל-70 שנות המדינה. לצידם על הבמה גם אלין שביט, (23), המגלמת את הפילגש של שמוליק, המערערת את הזוגיות.

מטבע הדברים, במהלך חייהם המשותפים היתה זו כוכב שמשכה את תשומת הלב, בעיקר בשנים בהן היתה רקדנית בטן מבוקשת ומפורסמת. האישיות שלה היא הדומיננטית בין השניים ודומה שלשמוליק כלל לא אכפת שלא אחת היא עונה בשם שניהם או במקומו. למרות שהוא היה האמן שהופיע ערב ערב כשהכירו, והיה מוכר מאד בחיפה והצפון – הוא היה ונשאר טיפוס שקט, רגוע, איש רודף שלום, וטיפוס לא נדחף. גם אהבתו העזה לכוכב, 'כוכבה' בפיו, היתה ונשארה עזה כבתחילה.

שנות ה-80

שמוליק ספן (59) נולד וגדל בטירת הכרמל. שם גדלו גם ישראל לייבוביץ, ('ישראל והגיטרה'), וכמובן שלום אסייג, שלימים העלה את הסדרה המעולה שלו 'שנות ה-80' – ושמוליק שיחק בה באחת האפיזודות – את עצמו.

בהיותו בתיכון דחף ויזם הקמת להקת בני נוער 'הצברים', שהיתה להקה מקצועית לכל דבר, מלווה באנשי מקצוע, והרבתה להופיע בבסיסי צה"ל, בעיקר בצפון ובמקומות נוספים באיזור. שמוליק, שהיה כוכב הלהקה הזו, היה בטוח שדרכו סלולה ללהקה צבאית. "אלא שבדיוק אז רפול ביטל את הלהקות הצבאיות ובמקום ללהקת השיריון הפכתי לשריונר. רק בהמשך צורפתי לצוות הווי פיקוד צפון" – הוא משחזר.

בתום השירות הצבאי, עדיין הרבה להופיע במועדונים בחיפה והצפון, שם היה מוכר ומבוקש, אך במקביל כבר פנה לתל אביב, השתתף במופע כישרונות צעירים 'תפוס כוכב עולה', במועדון 'האסם' ומייד הוחתם להופעות במקום. בשנות ה-80' הוא הופיע עם אמני השורה הראשונה של אותן שנים: חיים משה, שימי תבורי, עפרה חזה – במיטב המועדונים. היה נותן מופע של חיקויים ובדיחות – לפני הופעתו של כוכב הערב.

כוכב עולה

 

החיים נראו מבטיחים לרווק עם שפעת תלתלי האפרו, שהיה מופיע כשהוא לבוש בחליפה לבנה. ואז, במהלך אותן שנות ה-80', כשיום אחד הגיע להופעה במועדון הצ'ק פוסט בחיפה – ראה את כוכב פרי בקהל. בתום ההופעה, כשניגש אליה וניסה לקהל ממנה פרטים – נדחה על הסף.

כוכב פרי, אז גרושה טרייה ואם לשני ילדים קטנים, מספרת שבעצמה היתה בהלם מעצם העובדה שהעזה לצאת למועדון. זה הספיק לה באתו שלב והיא לא נתנה לשמוליק אפילו את שמה.

"נישאתי צעירה, בגיל 18 , ובגיל 23 כבר הייתי גרושה עם שני ילדים בני 4 וחצי ושנתיים. גרתי בחיפה, בשכונת נווה שאנן ומיד אחרי הנישואין בעלי-דאז חזר בתשובה. בהתחלה עוד ניסיתי לשתף פעולה אבל מהר מאד לא הכרתי את האדם שהתחתנתי איתו. זה לא התאים לי. כשהתגרשנו אפילו לא ביקשתי מזונות כי ידעתי שאין לו. הוא מיד התחתן, עקר לשכונת מאה שערים בירושלים והקים משפחה חדשה. התנאי היחידי היה שהילדים ילמדו במוסדות חינוך דתיים – וכך היה" – משחזרת כוכב, שכגרושה טריה עבדה בגן ילדים ונעזרה במשפחתה – "באותה הופעה כששמוליק 'התחיל' איתי, התביישתי לתת לו פרטים כי למעשה עוד הייתי קצת דתיה ונראה לי לא מתאים".

אבל כנראה שמלמעלה מישהו חשב אחרת. עובדה שלמחרת, בדרכה עם הילדים למופע של הפסטיגל בעיר, עצרה כוכב מונית ומי היה בתוכה – אם לא …שמוליק ספן?! הוא עצמו היה מופתע מהילדים ושאל אותם בשקט מי זאת האשה הזאת. הם כמובן ענו לו שזאת אמא שלהם. כשעצרה המונית הוא השאיר לכוכב כרטיס ביקור וביקש שתתקשר. "לקח לה חודשים לא מעטים להרים לי טלפון" – הוא צוחק – "אבל ברגע ששמעתי אותי ידעתי מיד במי מדובר ואז, סוף סוף, קבענו 'דייט' ויצאנו לסרט, אבל נאלצתי לצאת באמצע כי היתה לי הופעה".

"מלכתחילה באנו בשביל החוויה. בשביל הספורט. לא בשביל הכסף. אנחנו שלמים לגמרי עם כל מה שעשינו, למרות שבהחלט היו שם ימים קשים."

כוכב הופכת לכוכבת

מאז הם לא נפרדו. לו כבר היתה דירה שכורה בגבעתיים והוא הופיע בקביעות עם חיים משה. הם המשיכו להתראות בתכיפות גוברת והולכת ובתוך פחות משנה עברה כוכב פרי עם איה (כיום בת 38) ולירון (כיום בן 41) – לדירתו של שמוליק, והילדים החלו ללמוד בבית הספר הממלכתי-דתי 'אמונים' שבעיר. שמוליק, בטבעיות גמורה, החליק לתפקיד אביהם של הילדים – לא דבר מובן מאליו לאף גבר, ועל אחת כמה וכמה לאמן רווק החי את חיי הלילה.  עד היום הם קשורים אליו מאד ונכדיהם מתייחסים אליו כאל סבא לכל דבר.

מרגע שעברה עם הילדים למרכז רצתה כוכב להגשים את חלום חייה ולהיות רקדנית בטן – תחום שהיה פופולארי מאד באותן שנים. שמוליק, שתמיד קשור לרצונות של כוכב- נסע איתה למצרים, שם קבלה שעורי ריקוד ושם תפרה לעצמה מערכת בגדי הופעה מרשימה. מאז, ובמשך כמה שנים, היתה על הקו ונסעה שוב ושוב למצרים, לקבל שעורים נוספים ולרכוש שמלות הופעה חדשות.

היא החלה לעשות את צעדיה הראשונים כרקדנית בטן ובעקבות כתבה ב'לאשה' של אותן שנים, הפכה בין לילה לכוכבת מבוקשת, והשאר היסטוריה. בשוק ריקודי הבטן של שנות ה-80 וה-90 שלטו אז בעיקר ריקי צור, ברי סימון וכוכב פרי, ולא אחת הן אף הוזמנו להופעות באירועים פרטיים של יהודים וישראלים בחו"ל.

"בבוקר הייתי מביאה את הילדים לבית הספר 'אמונים', כשאני בטרנינג או בכל לבוש צנוע אחר, ובלילות הייתי מופיעה כרקדנית בטן. בבית הספר לא ידעו בכלל במה אני עוסקת" – היא מספרת – "לא היו רשתות חברתיות, לא אינטרנט, בקושי טלוויזיה, כך שלא יכלו לזהות אותי או להצביע עלי".

באותן שנים הרבו בני הזוג, שבשנת 1997 כבר נישאו כדת וכדין, להופיע ביחד בארץ ובחו"ל וכוכב אף הוזמנה להשתתף, כנציגת ישראל, בפסטיבל בינלאומי לריקודי בטן, בהלסינקי, פינלנד, וזכתה במקום הראשון!

 

"נישאנו כי שמוליק, שגידל את הילדים שלי כאבא לכל דבר, היה בעצם רווק ושנינו רצינו ילדים משותפים. עשינו חתונה ענקית ב'גן אורנים', ונולדו לנו סאלי (20), קצין בדרגת סגן, המשרת בצבא, ואוראל (19), גם הוא חייל סדיר, 'מגן קריה" – צוחקת כוכב.  שני הבנים האלה הם בוגרי תיכון 'שמעון בן צבי'.

 

משפחה גדולה ומאושרת

שני הילדים הבוגרים נשואים ובעצמם הורים לילדים: איה נשואה למור אשכנזי, איש עסקים ובעל מסעדות, והבן של פרופ' ג'קי אשכנזי. איה עצמה היא בעלת אתר מותגי יוקרה יד2. לזוג 2 ילדים. הבכור לירון, נשוי ליערית והשניים הורים ל-3. לפני שנה הוא חזר עם משפחתו מפלורידה, אחרי 17 שנות חיים שם, עוסק בנדל"ן ויזמות ומתגורר בגבעתיים.

"אחרי הלידה של סאלי ואוראל עוד המשכתי להופיע אבל מיתנתי קצת את הקצב" – מספרת כוכב – "כשהם היו כבר כבני 8 – החלטתי שזה הזמן להפסיק ולפרוש. בדיוק אז גם הפכתי, לראשונה, לסבתא, כשלבתי איה נולד בן בכור. הפרידה מהמקצוע היתה קשה אבל זה היה הרגע הנכון לעשות זאת. עד היום אני רוקדת באירועים משפחתיים ובאירועים של חברים, אבל לא מקבלת הזמנות להופעות, והשלמתי עם זה."

למרות הפרישה מהופעות לא אשה ככוכב פרי תשב בחוסר מעש. היא עסקה ביצוא בגדי נשים למיאמי, פלורידה, פתחה חנות לבני נשים בגבעתיים, ובהמשך הלכה ללמוד גם ייזום עסקים. "בסופו של דבר הפסקתי עם היצוא לפלורידה כי תוצרת סין גמרה אותנו. זה לא השתלם"- היא מסבירה.

שמוליק המשיך, וממשיך, כל הזמן בהופעותיו. הוא העוגן היציב והקבוע של המשפחה. היא הטמפרמנטית שתמיד אצה לה הדרך לדבר הבא. ואכן, פתאום ובלי הודעה מוקדמת, החליטה כוכב לפני 10 שנים בדיוק, שעוברים למיאמי, לגור ליד הבן לירון, שבדיוק אז הפך לאב.

"השכרנו את הדירה היפה שלנו, מכרנו את המכוניות ופשוט עזבנו את הארץ, כי רציתי לנסות את מזלי ולהתקדם בטקסטיל – שם" – היא מספרת על הצעד הדרמטי שעשו השניים, כשהם כבר כבני 50.

אחרי שנתיים הם חזרו הביתה, לדירתם שבגבעתיים, שמוליק הצליח לפלס את דרכו מחדש וכוכב למדה נדל"ן ובמקביל החלה לעבוד בדואר.

"שניהם צוחקים כשהם נזכרים שכל מה שהבן אוראל ביקש היה שלא יזרקו אותם ראשונים – כדי שלא תהיה 'פאדיחה'!"

"האח הגדול"

לפני שנה פנו אליה מלהקי הפקת 'האח הגדול' בבקשה שתצטרף לקבוצת יושבי הבית שגובשה אז. "אני לא ממש רציתי בזה אבל שמוליק מאד רצה ושכנע אותי להסכים" – מספרת כוכב ושמוליק מוסיף: "היינו הזוג היחידי בבית, וגם הכי מבוגרים. יכולנו להיות ההורים של רוב ה'דיירים'. להיכנס כזוג נשוי זה סיכון גדול. עד כמה שידוע לי היה עד כה רק זוג נשוי אחד, 7 שנים קודם לכן, והם נפרדו אחרי התכנית. הבנים שלנו היו בצבא וכוכב בהתחלה, לא דאגה כי היתה בטוחה שיזרקו אותנו אחרי שבוע, כך שהכינה להם אוכל, וכסף וכל מה שצריך".

בסופו של דבר שהו השניים בבית 'האח הגדול' בנוה אילן, במשך 6 שבועות עד שהודחו. בכל התקופה הזאת ישנו בנפרד. כי כך כוכב רצתה. "התביישתי. הם רווקים ואנחנו זוג נשוי ולא רציתי שיראו שני זקנים ישנים יחד במיטה. לא התאים לי". – היא אומרת. שניהם צוחקים כשהם נזכרים שכל מה שהבן אוראל ביקש היה שלא יזרקו אותם ראשונים – כדי שלא תהיה 'פאדיחה'!

"בסוף הדיחו אותנו כי פחדו מאיתנו" – אומרים שניהם ושמוליק מוסיף: "כוכב רבה עם כל מי שעצבן אותה. פתחה פה בלי חשבון. אני לא רבתי עם אף אחד כי אני כזה, וגם מה יש לי לריב עם ילדים בני עשרים פלוס?! הצעירים האלה גם ממש חיו את נושא הבית והאח הגדול. הם מכורים לעניין, מכירים את כל העונות ויודעים בדיוק איך העסק הזה מתנהל. אנחנו לא הכרנו כלום. בקושי ראינו קודם פרקים מקריים של התכנית."

לאחר ההדחה הם חזרו הביתה ובכל מקום זיהו והכירו וביקשו להצטלם איתם. כוכב אומרת בביטחון גמור שאחרי הדחתם הרייטינג של התכנית צנח פלאים. "עובדה שבאו אלינו הביתה, אחרי כמה ימים, וביקשו שנחזור!"- היא מסבירה – "חזרנו לשבוע ימים אבל מהפקת 'אנדמול' העולמית התנגדו לצעד הזה כי זה נוגד את הפורמט, ולכן הוציאו אותנו אחרי שהיינו שבוע נוסף בבית. אני זוכרת שכשהחזירו אותנו לבית – החבר'ה הצעירים היו בהלם. וכשהוציאו אותנו – רווח להם".

ושמוליק, שתמיד אומר שכוכב אשתו היא האדם הקרוב לו ביותר, מעיר: "מלכתחילה באנו בשביל החוויה. בשביל הספורט. לא בשביל הכסף. אנחנו שלמים לגמרי עם כל מה שעשינו, למרות שבהחלט היו שם ימים קשים. בעיקר לכוכב שכל הזמן דאגה לבנים שלנו. הוכחנו לעצמנו שאנחנו מסוגלים לעמוד בזה ולא רק שהזוגיות שלנו לא נפגעה אלא להפך. אנחנו חזקים ונהנים להסתלבט על מה שעברנו שם".

החיים אחרי…

הגם שעדיין מזהים אותם בכל מקום, ותמיד שואלים את שמוליק איפה כוכב, חזרו שניהם למסלול חייהם הרגיל: היא לעבודתה בדואר, והוא – להפקת הקומדיה המוסיקלית 'אהבה בת 70', שלה כתב את כל קטעי המעבר.

זו פעם ראשונה ששמוליק, מלבד כתיבת החומרים, גם שר, הן עם לימור פרי והן לבד. השניים מלווים בקלידן בשילוב פלייבק. "זוהי הפקה מקצועית מושקעת עם תפאורה ותלבושות וכל ההשקעה היא שלנו" – אומר שמוליק – "נכון שזה סיכון אבל מקווים שיצדיק את עצמו.  המופע בנוי לקהל המבוגר יותר ואנחנו מקווים שיבוא".

הבכורה ב-25 בינואר באשכול פיס ברמת גן. בהמשך יופיעו בתיאטרון גבעתיים וביתר ערי הסביבה עם כוונה להגיע לכל רחבי הארץ.

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן