@יצירה

סופרת. משוררת. מנחה.
הסיפור המשפחתי של דליס אלאלוף-מימון

נעמי לבנון-קשת

צילום: יאיר בן־חיים

המשוררת ומבקרת הספרות דליס אלאלוף-מימון קרויה על שם סבתו של אביה, למרות שבכל שנות הלימודים בבית הספר היסודי ובתיכון היתה קרויה הדרה, התרגום העברי לדליס. "כך קראו לי בבית מאז ומתמיד ומרגע שסיימתי את הלמודים חזרתי לשם הזה"- היא אומרת. 

דליס, (68) נולדה וגדלה בתל אביב, הבת הצעירה בשנה, אחרי אח ואחות, למשפחה עם 'סיפור': אביה, אלפרד אלאלוף, יליד סלוניקי שניצל מאימת הנאצים, וכל משפחתו נספתה באושוויץ. למזלו, בטרם אספו את יהודי העיר בכיכר, ממנה גורשו לאושוויץ, ברח הנער אלפרד לאתונה, ושם, בחסות רב שקיבץ 100 גברים צעירים, הצליח הצעיר להתחבא במרתף בית של נוצרים, ולימד צרפתית ואנגלית.

"סבי מצד אבי היה יווני. סבתי מצד אבי וידה לבית קובו, הייתה אנגליה מלונדון שבשל אהבתה לסבי ועקירתה לסלוניקי – נודתה בידי משפחתה העשירה"- משחזרת דליס את הסיפור המשפחתי המרתק – "לזוג נולדו 6 בנות ובן, אלפרד, שלימים היה לאבי. סבתי וידה הייתה מפורסמת מאד בסלוניקי. היא כתבה ספר, שימשה מתורגמנית בשגרירויות ולימדה אנגלית ב'אליאנס'. השפה המדוברת בבית אבי הייתה אנגלית".

בתום המלחמה נסע האב, אלפרד, הניצול היחידי ממשפחתו – ללונדון, לבני משפחת אמו. לאחר שהם נאותו להכיר בו ולאחר שהתבסס החליט לעלות לישראל ממניעים ציוניים.

"בבית שלי דיברו אנגלית, צרפתית ואיטלקית"

זמן קצר לאחר קום המדינה אלפרד אלאלוף נחת היישר בתל אביב ואלנבי פינת בן-יהודה פתח משרד נדל"ן בשם: 'אלאלוף – אדמות-ישראל'. פה, במדינה הצעירה, הוא הכיר את פורטונה-מזל פוליטי, יהודיה מקורפו, יוון, שכל קהילתה נשלחה לאושוויץ ורוב יהודיה  לא חזרו משם. "משפחת אמי ברחו בזמן לאלכסנדריה, מצרים, שם נולדה אמי. בהמשך הם נסעו לטרייסטה ומשם, ב-48' טרם הקמת המדינה – עלו לארץ"- משחזרת דליס את קורות המשפחה – "בבית שלי דיברו אנגלית, צרפתית ואיטלקית. ואני זוכרת כאשר אבא היה בא לבית הספר לדבר עם המורים – איש מרשים ואלגנטי, בחליפה ועניבה, דובר שפות – התביישתי. כי הוא היה שונה מהאבות האחרים! למדתי ב'תל נורדאו' ובעירוני ה'. בשלב הזה כבר היינו אמידים. גרנו ברחוב מאפו-דב הוז והשכנים היו שרים ואמנים. אמא, שהייתה אשה יפהפיה, מתגוררת באותו הבית עד היום."

את בעלה, משה מימון, הכירה דליס בהיותה בת 15! הוא ומשפחתו התגוררו בשכנות להם וההורים הכירו עוד מסלוניקי, עירה של האם, שנישאה ליהודי יליד מלטה. הם נישאו כשדליס סיימה את התיכון, כשהייתה כבת 19 ומשה היה בן 21 – ואך זה סיים את שירותו הצבאי. הוא נכנס לעסקי הנדל"ן של אלפרד אלאלוף ועד היום הוא בתחום הבנייה. בשלב זה גם היא השתלבה בעסק המשפחתי הגדול והידוע. היא למדה אדריכלות פנים והנדסאות בנין ועבדה כמעצבת פנים בחברה, לצד בעלה ואביה.  "עד היום אני ובעלי כמו הילדים שהיינו בגיל העשרה, ועד היום אנחנו החברים הכי טובים"- היא אומרת ומוסיפה – "הבן הבכור  שלומי, נולד לי בגיל 25 והבן השני רגב, נולד שנתיים לאחר מכן ומכיון שהוא נזקק מהרגע הראשון לטיפול שלי, עזבתי את האדריכלות."

"הספורים הקצרים שלי מבוססים על אפיזודות אותנטיות שנוכחתי בהן בזמן אמיתי. הראשון כולל ספורים אמיתיים מחנות יד שנייה בגבעתיים והשני כולל ספורים מבתי קפה. אני נהנתנית ואוהבת מאכלים טובים..."

האהבה לספרות ולשירה

מגיל צעיר גילתה דליס ענין בספרות ורצתה להמשיך בתחום הזה אבל אביה עמד על כך שתצטרף לחברה ותעבוד איתו, והיא נענתה. בהמשך, משהרשתה לעצמה לעזוב את עסקי הבניה, ומשהטיפול בילד נכנס לפסים של שיגרה, היא התפנתה כל כולה לספרות ושירה, והחלה ללמוד בקורסים שונים באוניברסיטת בר אילן, ובהמשך אצל עמיחי, משה בן-שאול, אשר רייך, יעקב בסר, נתן יונתן ועוד. "למדתי המון שנים ויום אחד הבאתי חומרים שלי למשורר איתמר יעוז-קסט, ז"ל"- היא נזכרת – "הוא מיד החליט להוציא לי ספר! ומיד לאחר הוצאת הספר השני אצלו – כבר התקבלתי לאגודת הסופרים שבה הפכתי פעילה מאד".

בשלב זה היא כבר החלה לכתוב רשימות ביקורת בעתון 'דבר' ובעתון 'על המשמר' – עיתונים יומיים נחשבים, מהותיקים בארץ, שנסגרו לפני שנים. עכשיו היא עומדת להוציא ספר ובו אסופת ביקורות שלה מכל השנים כולל כאלה שפורסמו בכתבי-עת מובילים. כחלק מפעילותה באגודת הסופרים יזמה דליס את 'גלופה ראשונה' – הכרות עם סופרים ומשוררים שהוציאו ספר.

במקביל היא גם החלה לנהל בבית ראשונים בגבעתיים, סדנאות כתיבה, ויזמה ערבי ספרות רבים בויצ"ו ובנעמ"ת גבעתיים, בהם ראיינה סופרים ומשוררים מוכרים, הנענים ברצון להזמנתה.

 

הרומן עם גבעתיים

"בתחילת שנות ה-70, כשנישאנו, היינו זוג צעיר וכמו כולם חיפשנו דירה" – מספרת דליס, בחיוך, על תחילת הרומן שלה עם גבעתיים – "לבעלי היו שני עקרונות: לא לוקחים שקל מההורים ולא קונים דירה מקבלן! הפתרון שלנו היה לחפש גג קיים ולבנות עליו. חיפשנו גג לבנות עליו ומצאנו בגבעתיים, בבנין של שתי קומות, מאד ישן בן כמעט 100 שנה, מראשוני הבניינים בגבעת רמב"ם. הבית שלנו היה הגג הראשון הבנוי בגבעתיים! בנינו לאט לאט ולבד, והיינו בטוחים שהמגורים בגבעתיים יהיו זמניים ונשוב לתל אביב, אבל עובדה: אנחנו עד היום באותו גג בנוי ובאותה עיר כבר 45 שנה. כל כך התרגלתי לגבעתיים ואני כל כך אוהבת אותה שלא אחליפה בשום עיר אחרת".

הבן הגדול, שאמו אומרת עליו שהוא עצמאי מגיל צעיר מאד, מתגורר בתל אביבי ועוסק בתחום הבנייה, כאביו. הבן הצעיר מתגורר בבית, עובד בחנות ספרים וכמו אמו – גם הוא כותב.

ספורים מבתי קפה

בין יתר עיסוקיה הספרותיים הרבים היא מנחה השקות של ספרים, מפיקה ערבי ספרות, שבמהלך כל השנה האחרונה נעשו בזום, כמתבקש, אבל ברגע שאפשר יהיה – יחזרו להיות עם קהל חי ונושם, באולם.

כך גם פעילותה במכללה בקרית אונו, במסגרת עמותת 'על"ה'. עד הקורונה היא נהגה לקיים שם אחת לחודש, מפגש עם סופרים ומשוררים. מאז פרוץ המגיפה הכל עבר לזום והיא עושה זאת בהצלחה רבה אחת לשבועיים, כשבין המרואיינים שלה במסגרת זו אפשר למצוא שמות כמו הסופרות אדיבה גפן ודורית זילברמן, כותבים כמו יוסי אלפי, העו"ד בני דון יחיא ועוד רבים אחרים.

מאז ספרה הראשון ב-1992 הספיקה דליס להוציא עוד שבעה ספרים, מהם שניים של ספורים קצרים, הראשון שבהם ב-2003, היה 'ספורים מחנות יד שניה' (הוצאת עקד') והאחרון שבהם יצא ב-2017 'הסיפור בקצה הקפה' (הוצאת 'חדרים – בית הוצאה לאור').

"הספורים הקצרים שלי מבוססים על אפיזודות אותנטיות שנוכחתי בהן בזמן אמיתי. הראשון כולל ספורים אמיתיים מחנות יד שנייה בגבעתיים, שעיצבתי אותה לחברתי ונהגתי לשבת בה לעתים, וכך נולדו הספורים"- נזכרת דליס – "השני כולל ספורים מבתי קפה. אני נהנתנית, אוהבת מאכלים טובים ותמיד גם סוקרת בגדים של אנשים. הספורים אותנטיים כי אני אדם שעוקב, רואה פרטים ושוזר סיפור".

מתוך הספר "לחזור ולגעת"

רציתי לחזור מאת: דליס
רָצִיתִי לַחזור ולגעַת
בְּכָל עַמּוּדֵי הַדֶּרֶךְ,
בְּאֵלֶּה שֶׁכְּבָר אָמְרוּ אֶת דִּבְרֵי הַיָּמִים,
בְּאֵלֶּה שֶׁכְּבָר נִרְאוּ,
בָּעֵינַיִם הָעֲיֵפוֹת שֶׁלִּי מוּגָפִים,
אֲטוּמִים לָרוּחוֹת הַחֲדָשׁוֹת
וְהָרוּחוֹת הִמְשִׁיכוּ.
מַשְּׁבֵי בֹּקֶר, מַשְּׁבֵי עֶרֶב,
וְהַבֹּקֶר עֲדַיִן שׁוֹלֵחַ פְּתִיתֵי טַל
וְהָעֶרֶב מַתְמִיד לֶאֱסֹף חֲשָׁשׁוֹת מֻצְפָּנִים
מְגַלְגֵּל אוֹתָם לִפְקַעַת כַּדּוּרִית
מְהֻדֶּקֶת, מְאַיֶּמֶת לְהִתְפָּרֵץ,
לְהִתְפַּזֵּר עַל עוֹרֵק הַדֶּרֶךְ
אוֹתָהּ הַדֶּרֶךְ, מַדְגִּישָׁה אֶת הֱיוֹתָהּ.
- - - - - - - - - - -

ימים לנצור מאת: דליס
וְנֵלֵךְ כֻּלָּנוּ אֶל אוֹתוֹ הַזְּמַן
וּנְמַלֵּא בּוֹ בּוֹרוֹת שֶׁהִתְרוֹקְנוּ
וְנַחְשֹׁב עַל פִּרְקֵי שָׁעוֹת
שֶׁנָּתְנוּ בַּחַיִּים קֶרֶן זֹהַר
קֶרֶן שֶׁלְּעִתִּים נִרְאֵית דְּהוּיָה
וּלְעִתִּים מוֹשֶׁכֶת זָהֳרָהּ עַל פְּנֵי יָמִים רַבִּים
יָמִים שֶׁרָצוּי לִנְצֹר בְּתוֹךְ תֵּבַת עַצְמֵנוּ –
אַבְנֵי חַלָּמִישׁ בּוֹהֲקוֹת
נִתְמָכוֹת זוֹ בָּזוֹ,
בניין קלפים לתפארת.

כתבות השער

כתבות השער של המגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'. סיפורים מעניינים ומרגשים עם תושבי האזור

תוכלו להתעדכן בסיפורים אישיים שכיף לקרוא, המשפיעים והמשפיעות לטובה, מדריכי אופנה ואוכל, גמלאים ושורדי השואה, רכילות וצרכנות, בנקאות ומסחר, יחסים ומשפחה, אקטואליה מקומית וספורט ועוד.

ערן סורוקה הוא מנהל מחלקת השיווק והתוכן בחברת הבינה השיחתית CoCoHub ופרשן ומגיש בשידורי ה-NBA של ערוץ הספורט
בעבר היה ראש מחלקת הרדיו של חדשות 10 והעורך הראשי של אתר nana10

מנהל שיווק ביום ופרשן NBA בלילה

הגליונות האחרונים

גבעתיים פלוס

רמת גן פלוס

עושים מנוי למגזין !
הצטרפו עכשיו חינם

הרשמו למגזינים שלנו ותהיו מעודכנים לפני כולם

הכתבות האהובות

 


05/25/2024

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל
05/25/2024

סיפור אהבה מפתיע בארבעה חלקים

מיכל גנז ועמרי יצחקי הצליחו להינשא בעיצומה של המלחמה למרות שהוא גויס למילואים
05/25/2024

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן
05/24/2024

"חשוב להיות מעורבת, לפעול, להשפיע. בכל מגזר ובכל קהילה"

ליאור רותם-גורדון מאמינה בחוכמת הקהילה ● היזמת של הקמת ארגון 'היברידיות' יחד עם שותפתה לי-אור סלע ושותפה ל"בונות אלטרנטיבה" בעיר ● נבחרה כאחת מחמש נשות השנה של גבעתיים
05/24/2024

בוגרי מחזור 71 בתיכון 'קלעי' חגגו 71

זו הייתה חוויה מרגשת ביותר ומסע מדהים אל העבר של בוגרי תיכון 'קלעי', מחזור 1971 שלא התראו מאז הכנס הקודם לפני למעלה מעשור
05/23/2024

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188
05/22/2024

אאורה מקימה שני מגה פרויקטים בגבעתיים ומתכננת עוד ארבעה נוספים

גבעתיים בעיצומו של תהליך התחדשות, וחברת אאורה, חברת הנדל"ן למגורים המובילה בישראל, מקימה 3 פרויקטים גדולים בעיר
05/22/2024

"Never Stop Loving. We do not fight because we hate but because we have such a love in our hearts for life" Jonathan W. Dean, Jr.

The extraordinary story of Staff sergeant Jonatan Dean Jr Haim (25), a fighter in the Combat Engineering Corps, who was born into a Christian family in Rochester, New York, converted to Judaism, immigrated to Israel, enlisted to the IDF and fell in battle in southern Gaza
05/22/2024

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת בשנים האחרונות נשבר המחסום והעיר שנחשבה למנומנמת הפכה לצעירה ותוססת. אנשי הברנז'ה והתקשורת שעברו להתגורר בה בגלל משכנו של ערוץ 10 בבנין בית הורד נשארו בעיר בגלל איכות החיים, […]
05/22/2024

סביבה אידיאלית לחקר, ללמידה מבוססת פרויקטים ולהעשרה

תארו לעצמכם שאתם יכולים לשלוח את הילדים שלכם למסגרת חינוכית מעצימה, בה יפגשו ילדים סקרנים כמוהם, ושבה יוכלו לחקור וללמוד מיומנויות בעזרת מורים כאלו – שכל אחד מהם הוא מומחה בתחומו.
05/22/2024

כמה טוב שבאת הביתה – ירדן רומן-גת

ירדן רומן-גת, נשואה לאלון ואמא לגפן בת השלוש וחצי שבה הבייתה לגבעתיים לאחר 54 ימים בשבי, התאחדה סוף סוף עם משפחתה ומאות תושבי העיר יצאו לקבל את פניה
05/16/2024

קוניק: "מועצה ללא אופוזיציה זה לא דבר חיובי"

מועצת העיר גבעתיים 2024: הקואליציה שהרכיב קוניק, מונה 12 מ-17 חברי המועצה
05/10/2024

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
05/07/2024

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו – למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"
05/02/2024

לטל דרורי יש ניצוץ בעיניים

שירתם ביחידה קרבית ואתם רוצים לעסוק בטכנולוגיה? טל דרורי הקים את עמותת 'יזמות קרבית' בדיוק בשבילכם
05/02/2024

"חשוב לנו מאד שדור ההמשך שלנו יראה ויספוג וגם יתנדב"

אפרת ברוך-נוי ונועה ישר-אל 'נשות השנה' של גבעתיים
04/27/2024

"מודל הסייבר הישראלי המוצלח הוא מושא לחיקוי ולשכפול בכל העולם" יגאל אונא – ראיון

יגאל אונא מגן הסייבר הבכיר במדינה, כראש מערך הסייבר הלאומי ● מכהן כנשיא בית הספר ללימודי סייבר
04/21/2024

"אני אוהב את הבמה. את העיבודים, את ההכנות לקראת המופע, ואת ההתרגשות" קובי משעל

קובי משעל הוא מוזיקאי, מלחין ומעבד, ומנהל מוזיקלי של הרכבים קוליים ואינסטרומנטליים


7

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן