22/04/2024
22/04/2024
יום שני, 22 באפריל 2024
צלילי המוסיקה של נדיה ויינטראוב – מגזין 19
12/25/2016
בנדיטו גבעתיים
12/26/2016

אש בוערת בעיניהם – מגזין 19

אש בוערת בעיניהם

מפגש קרוב וחם עם משפחת לוחמי האש של גבעתיים העושים עבודה מצוינת ונותנים הרבה כבוד הן בעיר, והן מחוצה לה

נעמה נעמי ליבה

צילום: אוהד קב

maizel-1

לפני כחודש בדיוק הם היו הנושא הכי חם במדינה הזו תרתי משמע. בעקבות גל השריפות הגדול בחיפה שהלך והתפשט לכיוון הכרמל, ואף טפטופים ממנו שהגיעו לאזור המרכז, לוחמי האש של גבעתיים הכירו כל פיסת אדמה המרכיבה את שטחה של העיר חיפה.

תחנת הכיבוי של גבעתיים נחשבת לאחת תחנות הכיבוי המאתגרות באזור גוש דן והסביבה,

"לא הרבה יודעים, אבל התפקיד שהכבאי ממלא לא נגמרת בכיבוי שריפות, עבורם, כל האמצעים כשרים להצלת חיי אדם."

מפאת צפיפות הרחובות שבעיר, ובעיית החניות. התחנה מאוישת 24 שעות ביממה, על ידי צוות לוחמי האש, שהינם כבאים מבצעיים לכל דבר ועניין.fireman-3721

מטרת העל של לוחמי האש היא לא פחות מאשר חירוף נפש, הלוחמים מונעים מתוך רצון

ואידיאולוגיה להצלת אדם, רכוש, ושמירה על בטחון תושבי העיר. הקריאות הרבות אשר מגיעות מדי יום לחדר המבצעים של התחנה מטופלות באופן מידי ובמסירות גבוהה על ידי לוחמי האש.

מאור ליבה בן 29 לוחם אש בתחנה מספר : "להיות כבאי בגבעתיים מצריך ממך להיות

מאוד מיומן, חדות וערנות זה שם המשחק כאן. אתה מחויב להכיר את כל הרחובות,

השכונות, ללמוד את האנשים, האווירה. גבעתיים מאופיינת ברחובות הצרים והעמוסים שלה,

כמו כן היא בנויה בצורה לא אחידה מה שאומר שהערבוב בין בנינים רבי קומות, לבין בתים%d7%9b%d7%91%d7%90%d7%99%d7%aa-%d7%92%d7%91%d7%a2%d7%aa%d7%99%d7%99%d7%9d

ישנים וצפופים מקובלת כאן. בתור כבאי בעיר הזו אתה צריך להכיר טוב מאוד את הסיכונים שיש בסוג מבנים כאלה, ולדעת לנתב את עצמך עם כבאית גדולה ומסיבית בין כל ההמולה".

לא הרבה יודעים, אבל התפקיד שהכבאי ממלא לא נגמרת בכיבוי שריפות, עבורם, כל האמצעים כשרים בהצלת חיי אדם."

חלק גדול מאוכלוסייתה של העיר גבעתיים הוא קשישים, אם זה בבתי אבות הרבים הפזורים בעיר, או על-ידי וותיקי השכונות שבנו את רחובותיה בזיעת אפם. הכבאים מקבלים קריאות רבות על קשישים אשר תקועים בבתיהם וזקוקים לחילוץ, או מנגד על קשיש\ה אשר לא עונה בביתו ויש חשש לחיו. בנוסף, לעיתים קרובות מתקבלות קריאות של אנשים שנתקעו במעלית, כאלה שצריך לחלץ מהצפות, ושל טיפול וזיהוי בדליפות של חומרים מסוכנים לדוגמא: דליפות גז .

"להיות כבאי בגבעתיים מצריך ממך להיות מאוד מיומן, חדות וערנות זה שם המשחק כאן…

בתור כבאי בעיר הזו אתה צריך להכיר טוב מאוד את הסיכונים שיש ולדעת לנתב את עצמך עם כבאית גדולה ומסיבית בין כל ההמולה."

maizel-3

הפקת לקחים

מאז אירועי אסון הכרמל בשנת 2010 שהוגדר כאסון השרפה הכבד ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל, הממשלה החליטה לבצע רפורמה מקיפה במערך הכבאות הארצי , מה

שהפך אותה לארגון לאומי אחיד "הרשות הארצית לכבאות והצלה" שפועלת בחסות המשרד

לביטחון הפנים. אחד הגורמים שהובילו לנקוט בצעדים אלו היה ליקויים וכשלים רבים במערכת כגון: מחסור בכוח אדם, ומחסור בציוד.

הודות לשינוי זה נקלטו עוד מאות לוחמי אש לכלל כוח האדם במערך הכבאות, נוספו רכבי כיבוי חדשים, שופצו תחנות כיבוי רבות, הוקמה טייסת כיבוי , הורחב המאגר האסטרטגי של חומרים מעכבי בעירה, שודרגה מערכת הקשר, חליפות המיגון של לוחמי האש הוחלפו,fireman-3653

כל זאת ועוד, הרשות הארצית לכבאות והצלה עדיין איננה מספיק ערוכה לאירועים בסדר גודל כמו האירוע האחרון שהתחולל בחיפה, ניכר היה כי הציוד עדיין אינו מספיק משוכלל ומאובזר, ובמצבי חירום לא עונה על כל הצרכים, ונדרשת עזרה חיצונית על מנת להשתלט על האש המשתוללת .

ארבעה מטוסי כיבוי מיוון ומקפריסין נחתו כאן על מנת לסייע ללוחמי האש במאמצי הכיבוי, יתרה מכך התווספו לרשימה עוד זוג מטוסים שהגיעו מקרואטיה ואיטליה,

וגם שני מטוסי הענק הרוסיים "ברייב 200", שנשלחו בבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

סיכון חיים כחלק מהתפקיד

זה לא סוד שלוחמי האש נמצאים בסיכון חיים מתמיד, כמעט בכל סיטואציה בה הם לוקחים

חלק. באסון הכרמל שאירע לפני כ6 שנים קיפחו את חייהם שלושה לוחמי אש. ממשיך ומספר לי מאור ליבה לוחם אש מכבאות גבעתיים: "בשריפה האחרונה בחיפה היינו צריכים לכבות דירה שעלתה באש, היה צריך לשחרר את העשן ממנה, כל החלונות היו סגורים ולא ראינו כלום, היה חום אדיר בתוך הדירה והיה קשה מאוד להוציא את העשן החוצה. לא ניתן היה להתמצא בתוכה, בשל חוסר ראיה, מה שעזר לנו בסופו של דבר לשחרר את העשן היה לשבור את אחד הקירות בתוך הבית".

הוא מוסיף ואומר: "זה לא משהו שאתה מטיל בו ספק, ההירתמות להציל חיים הופכת להיות חלק מהאישיות שלך, זה טמון בך, ידעתי שאני מסכן את החיים שלי אבל בשביל להציל חיי אדם עשיתי את זה ברצון מלא ועם תחושת שליחות."

כבאים קטנים

התחנה מקיימת פרויקט ייחודי בארץ בשם "כבאי בגן" במסגרתו מבקרים בתחנה ילדים מגני גבעתיים, מקבלים הדרכה על מקצוע הכבאות ומתן הסברים על כללי הבטיחות באש.

הפרויקט מאפשר ומסייע לצוות הגן ולילדים להיות במקסימום מוכנות באם יתרחש אירוע.fireman-3727

הילדים מקבלים הזדמנות ללבוש את חליפות הכבאים, מטפסים על הכבאית הגדולה, ומתנסים בהשפרצות מים מקצועיות. אף ילד לא טועה, מקצוע הכבאי מעורר התרגשות וכמיהה לתפקיד בכל גיל, מקטנות ועד בגרות. כשהגעתי לתחנת כיבוי גבעתיים שבה את ליבי הקשר וההווי הציוותי שיש בין חברי התחנה. גלויה לעין המשפחתיות והחום שיש במקום, יחד עם המקצועיות הרבה שלהם ובנוסף גם הסדר והארגון שמאפיינים את המתחם.

התחנה ממוקמת בליבה של העיר, באמצע שכונות מגורים הומות ילדים ורעש, אך רמת הכוננות שהם שרויים בה, והנכונות לעזור ניכרת במבט אחד של שיחה עם כל אחד מאנשי הצוות.

לסיום, שאלתי את הכבאים על תושבי גבעתיים, ועל היחס שלהם בהיתקלות היומיומית עמם בעבודתם. הם ענו לי כולם פה אחד כי תושבי גבעתיים הם תושבים חמי מזג, הם סקרנים מאוד, ותמיד חייבים לקבל דיווח מובהק על מה קרה, מתי, ואיפה.

אך עם זאת, לבבים וחמים, תמיד פותחים את דלתם, מציעים לשתות ולהתכבד,

מתעניינים בשלומם ומודים להם בעבור העבודה המצויינת.

 

 

 

 

 

 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן