16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024
א(ע)ולם המשפט

ביה"ד קבע: הילדים סולדים מהאב בעקבות ניסיונותיו לגרור אותם למאבק הגירושין

ביה"ד הרבני קיבל חוות דעת מומחית לניכור הורי - והורה על הסדרי ראייה מצומצמים

שתפו:

עו"ד ענבר לב, צילום: משה רון איילון

במרכז סכסוך משפטי ארוך המתנהל בין זוג גרושים, עומדת טענת האב לניכור הורי מצד האם. במטרה להביא לחידוש הקשר בין האב לילדיו לאחר נתק של שנים, הורה לאחרונה בית הדין הרבני על הפניית המשפחה לשיחות טיפוליות אצל מטפלת מומחית מובילה בתחום הניכור ההורי.

אלא שחוות דעתה של המומחית, שהוגשה לבית הדין, קבעה חד משמעית, כי במקרה זה אין מדובר בניכור הורי, אלא באב, שבהתנהגותו האגוצנטרית ובניסיונותיו לגרור את הילדים למאבק הגירושים המכוער, המאיס את עצמו עליהם. את האם מייצגת בהליכים המשפטים עו"ד ענבר לב.

מטפלת הילדים המומחית לניכור הורי, לא חסכה בחוות דעתה דברי ביקורת מהאב. כך, למשל קבעה שהאב לא רק שאינו משתף פעולה עם ההליך הטיפולי, אלא אף מאשים אותה, את המומחית, בכך שאינה משקפת לילדים את הניכור ההורי שעליו, לטענתו, אחראית האם.

לדבריה, האב ביקש ממנה שוב ושוב שתנזוף באם ותוכיח אותה שהיא אם מנכרת. כך, לדבריה, היא נאלצה שוב ושוב, להפגין סבלנות יתרה לנוכח התנהגותו חסרת הרגישות של האב כלפיה, וכלפי המרחב שלה כאשת מקצוע, שעה שהיא אינה משמשת צד בתיק, ולבטח שאינה כלי ניגוח במאבק בינו לבין אשתו לשעבר. המומחית גם הוסיפה, כי בכל פעם שלא נעתרה לבקשתו לנזוף באם, ולא "שיקפה לילדים" שהם מוסתים על ידי אימם, האב אמר לה שזו "שתיקה רועמת".

המומחית מתארת כיצד הצליח האב לגרום לילדים רתיעה וחרדה ממנה.  לדבריה, האב הראה לילדים סרטון, שבו היא מתבטאת, וכך היא הפכה להיות, מבחינתם, לדמות שתוציא אותם מחזקת אימם. המומחית ציינה, כי למרות החיבה והחמימות שהפגינה, הילדים נותרו חשדניים הן כלפיה והן כלפי ההליך הטיפולי.

לדבריה, האב עסוק אך ורק בכאבו שלו, ולא מצליח לגלות שום רגישות למצבם הנפשי המורכב של ילדיו. כך למשל, הוא מתקשה להפנים, ששיחות טיפוליות רק יחמירו את יחסם של הילדים אליו.

היא הבהירה להורים כי ילדיהם הגיעו להליך הטיפולי במצב של שחיקה נפשית קשה. לדבריה, במצב זה, אין כל טעם להפעיל עליהם לחצים לחדש את הקשר עם האב, והשיחות הטיפוליות רק מחמירות את מצבם.

משום כך, הציעה המומחית להורים, כאופציית טיפול אפשרית, לקיים פעם בשבוע ארוחה משותפת של כל המשפחה ביחד, ללא נוכחות איש מקצוע, שכן לדבריה, איש מקצוע גורם לילדים חשדנות יתר. אולם האב התעקש על הפרדת הילדים זה מזה בארוחות הערב.

חרף הבהרתה של המומחית, כי מעשה שכזה יעורר עוד מאבקי כוחות, שב האב לעסוק בעצמו, בעוול שלטענתו נגרם לו ובהוכחת צדקתו.

באשר לרצון שהביע האב, לפיו המשמורת על הילדים תעבור אליו, קבעה המומחית, כי הוא מגלה אגוצנטריות רבה ביחס לעצמו ומעט מדי קשב לילדיו. לדבריה, "העברת משמורת" היא לא רק סיסמה או כלי שבא להעניש את אחד ההורים, אלא כלי שמטרתו להגן על ילדים מפני הורה פוגעני, ואין זה כך במקרה הזה.

בית הדין הרבני, שקיבל את חוות דעתה של המומחית, קבע כי אין במקרה זה ניכור הורי. עוד קבע בית הדין, כי, האב, העסוק כל העת במאבקים מול האם, הוא זה שבהתנהגותו המאיס את עצמו על ילדיו. בית הדין הפנה את ההורים להמשך הטיפול והורה להם לשתף פעולה עם המומחית, הנחיותיה והמלצותיה.

בית הדין הדגיש בהחלטתו את החובה לבצע את ההבחנה המתחייבת והברורה בין הזירה המשפטית להליך הטיפולי, וקבע כי יראה בחומרה רבה עד מאוד כל עוינות, חשדנות והתנהלות לא מכבדת ולא ראויה כלפי המומחית מטעמו

אולי יעניין אותך
02/04/2024

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות […]
03/15/2022

מכינים משלוח מנות לפורים? הנה הפתרון עבורכם

מכינים משלוח מנות לפורים? הנה הפתרון עבורכם סטארטאפ ישראלי המאפשר לשלוח משלוחי מנות מתוקים ומלאים בכל טוב תוך שעה, והמשלוח חינם! שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter  לאור הצלחתה […]
11/08/2021

כמה קל ללכת על בטוח! מדרסי פרימיום בהתאמה אישית בלי לצאת מהבית

כמה קל ללכת על בטוח מדרסי פרימיום בהתאמה אישית בלי לצאת מהבית! שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter חברת 'נטסטפ' מביאה לראשונה בישראל את מדרס הפרימיום הדק והמתקדם בעולם, […]
02/02/2024

"אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון"

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  "ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל"
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

הפנדה חוזרת

פיאט גרנד פנדה החדשה, הזוכה לעיצוב מושך עין מראה קופסתי עם מנוע חשמלי וגם היברידי

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

זמר זמר לך! 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי"

חדשות העיר גבעתיים פלוס זמר זמר לך 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי" שתפו אירוע סיכום תכנית זמר עברי בהדרכת סטודנטים מבית הספר למוזיקה "רימון"'. האירוע התקיים בתיאטרון גבעתיים. תכנית זמר עברי פעלה השנה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן