13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024
ארץ הפלאות של הסופגניות – 47
11/25/2018
מופע אלקטרוני של עילי בוטנר וילדי החוץ בשילוב דיג'י דני תובל קליאנטה – פתוח לקהל הרחב
11/26/2018

"גבעתיים חייבת להיות חדשנית, יוזמת ושיתופית" – מגזין 47

"גבעתיים חייבת להיות חדשנית, יוזמת ושיתופית"

ראיון אישי עם ראש עיריית גבעתיים הנבחר רן קוניק

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

רן הוא תמצית גבעתיים – בן 50, שגדל והתחנך בעיר, היה אלוף מצליח בספורט תחרותי אישי והחזון שלו הוא מהפכה מוניציפלית. הוא אולי לא יקרא לה כך, שכן הוא איש של מילים מתונות, תמיד חיוביות, זורמות ולעולם לא פרובוקטיביות, אבל הוא מתעקש שהיחסים בין השלטון המרכזי לרשויות המקומיות חייב להשתנות.
 • שמענו אותך לא פעם טוען שהערים הופכות להיות יותר משמעותיות מהמדינה לחיי האזרחים, הסבר
"אם פעם הציפיה מרשות מקומית ומראש העיר בעיקר הייתה לדאוג לחינוך ולניקיון העיר, אנו רואים בשנים האחרונות כי רשות מקומית וראש עיר מעורבים כמעט בכל נושא שקשור לאיכות החיים של התושב. זהותו ותיפקודו של ראש עיר יכולים להשפיע, לטוב או לרע, על איכות חיי תושביו, ברוב המקרים הרבה יותר מאשר תפקוד והחלטות הממשלה. אם זה מצב מוסדות החינוך, ניקיון איזור המגורים, פעילויות תרבות, ספורט ופנאי, רווחה, טיפול בגמלאים ושורדי שואה ועוד ועוד. לצערי, זה עדיין לא מביא אנשים לצאת ביום הבחירות להשפיע ואנו עדיין רואים שאחוז ההצבעה בבחירות, אפילו שהן מתקיימות פעם ב-5 שנים, נמוך יותר מאשר הבחירות לכנסת."
 • אתה בעד מתן עצמאות מלאה לראשי הרשויות?
"אני לא בעד מתן עצמאות מלאה אבל אני בעד מתן סמכויות נרחבות לראשי העיר ולא רק זריקת אחריות מבלי לתת כלים לבצע, מה שקורה כיום.
אני בטוח, שאילו למשל, בתחום החינוך היו נותנים לי סמכויות החלטה ותקציבים, הייתי יכול לשנות החלטות של משרד החינוך בנושאי איחודי כיתות, מספר תלמידים בכיתות ובחירת מנהלים, מורים וגננות."
 • אמרת: "מי שלא ממציא את עצמו מחדש הופך להיות לא רלוונטי. הבנתי שהיום עיר שאינה חדשנית, יזמית ושיתופית – אין לה זכות קיום" מה דעתך?
"עירייה היא עסק לכל דבר. אין אפשרות להמשיך לנהל עיריות בפער טכנולוגי, שירותי וכדומה לעומת מה שרגילים תושבי העיר בעבודתם ובעסקים אותם הם מנהלים, בפרט בעיר כמו גבעתיים בה מתגוררים אנשים בעלי עמדות ותפקידים בכירים במשק הישראלי.
עירייה חייבת להתאים עצמה לחדשנות הקיימת בחוץ, לטכנולוגיה המתקדמת ולרמת השירות הניתנת היום בכל גוף עיסקי או ציבורי הנותן שירות ללקוחותיו.
ראשי עיר שלא השכילו להבין זאת, כולל שימוש ברשתות חברתיות, מצאו עצמם מחוץ למשחק.
 • במערכת הבחירות קיבלתם 6 מנדטים, זו התוצאה לה ציפית?
"האמת שלא. קיויתי וציפיתי ל 8 מנדטים. לצערי העובדה שהייתי מתמודד יחיד לראשות העיר, פגעה בי בפתק למועצה, הרבה אנשים היו אדישים ולא יצאו להצביע מפני שלא הבינו את חשיבות ההצבעה בפתק למועצה, והיו לא מעט אנשים שפחדו מלתת לי כוח גדול מידי במועצה. אני מאוד מקווה שריבוי הרשימות במועצה לא יפגע בעבודתה השוטפת, כי בסופו של דבר כל פגיעה שכזו היא על חשבון התושבים."
 •                   איך הופכים את החינוך בגבעתיים למספר אחד בארץ?
"אם לילד מסוים יש את המורה הכי טובה בכיתה ה' , אזי עבורו ועבור משפחתו, החינוך בגבעתיים הוא הכי טוב בארץ ואם בצהרון מסוים יש צוות לא טוב או אוכל שמגיע קר, אז עבור הוריו, שלא מכירים בכלל את מערכת החינוך בעיר לגילאי יסודי ותיכון, החינוך בעיר גרוע. צריך לעשות הבחנה בין מה שבסמכות ואחריות משרד החינוך, לבין מה שבאחריות וסמכות העיריות, ולצערי ברוב המקרים ההורים לא מודעים להבדלים ומערבבים בין הסמכויות. כל נושא בחירת מנהלים, גננות, מורים, תנאי שכרם, מספר ילדים בכיתות ובגנים, וכו' הינו תחת משרד החינוך, העירייה לא תמיד יכולה להשפיע בנושאים אלו והיא כפופה להחלטות מפקחת משרד החינוך ושר החינוך. אני חושב שבנושאים שכן תלויים וקשורים אלינו, אנחנו מהערים המובילות בארץ בנושא החינוך. גני הילדים שלנו מצוינים, הן מבחינת הצוותים והן מבחינת הנראות שלהם, התיכונים שלנו מצוינים, כולם, העליה הדרמתית באחוזי הבגרות הינה תוצאה של השקעת הורים ושיפור אדיר של יכולות הניהול וההוראה של מנהלי מורי בתי הספר. הכנסנו תוכניות חינוכיות מדהימות בבתי הספר היסודיים. אני רואה הורים שכשילדיהם נמצאים בגנים הם בתחושה שהמערכת לא טובה אך ברגע שהילד עובר לבית ספר והם נחשפים לכל העשייה וההשקעה הם משנים את דעתם ומבינים שיש לנו מערכת חינוך נהדרת שבראשה עומדת אירית אהרונסון, אשת חינוך מהטובות והמוערכות במדינה."
 • בחרת להיות יו"ר הוועדה המקומית לבניין ערים. מדוע?
"נושא התכנון והבניה הוא הנושא הקריטי ביותר לעתידה של העיר גבעתיים. בנושא זה אני לא מוכן לסמוך על אף אחד אחר, ולכן הוא יישאר רק בידיים שלי. עלינו לקבל החלטות קריטיות בכל הנוגע לתוכניות פינוי בינוי, תמ"א 38 כן או לא, איפה וכמה ובהחלטות מסוג זה השיקול היחידי שצריך לעמוד לנגד מקבל ההחלטה הוא אך ורק טובת העיר והאינטרס הציבורי."
 • בבחירות האחרונות היו מי שניסו להציג אותך כבלם ההתחדשות העירונית, פרט?
"יש בהחלט כאלו שמבחינתם האישית מרגישים מקופחים או נפגעים כי תוכנית כזו או אחרת שהגישו טרם אושרה או נדחתה. אין פה ענין של בלימה או עצירה יש פה תכנון ראוי ונכון לעיר ורק תוכניות שתואמות למדיניות העירייה, יאושרו. בכל פעולה שהעירייה או אני נעשה, תמיד יש מישהו מסוים שמרגיש פגוע. ספסל שיותקן ברחוב עלול להפריע לשכן שמעל, פאב שפתוח יפגע באיכות חייו של שכניו בבניין אבל יעשה טוב לרוב לתושבי העיר, כנ"ל פסטיבירה 3 ימים בפארק, מרוץ גבעתיים, קרנבל פורים וכו'. הפואנטה בחיים משותפים בעיר מרכזית ושוקקת חיים כגבעתיים היא שכל אחד "משלם" מחיר מסוים בנושא כזה או אחר בכדי שלכולנו בסוף יהיה טוב ונגור בעיר מדהימה ולא בחדר שינה כפי ששנים ארוכות נהוג היה לכנות את גבעתיים."
 • מה לגבי המעורבות של משקיעים וקבלנים שהם בעלי אינטרסים בעיר והפיתויים לגבי נושאי תפקידים כמו מהנדס העיר, פיקוח ואחרים?
"אין לי ענין בהם או איתם. קבלנים ויזמים לא מתקרבים אליי ואני בטוח שגם לא לעובדי מינהל ההנדסה. בנושא הזה אני רגוע לגמרי."
 • האם יש בעיות כרוניות בעיר שאתה יודע שלמעשה אין אפשרות לפתור?
"הבעיה הכי קשה שלנו נכון לעכשיו היא בעיית החניה. יש בעיר פי 3 רכבים ממקומות חניה תקניים, ואין חניונים בכלל. אני מקווה שבשנים הקרובות יותר ויותר אנשים יוותרו על רכבם אבל זה תהליך שלא קורה מהיום למחר. לצערי, וזו בעיה נוספת שלנו, אין לנו יותר שטחים פתוחים בעיר, העיר בנויה לגמרי, אין מטר אחד לרפואה."
 • האם אתה מתכוון להצטרף בעתיד לפוליטיקה הארצית?
"אני לא חושב רחוק מידי. הרבה אנשים שואלים אותי על זה ומכוונים אותי לשם, אני לא פוסל כלום אבל ודאי שלא ב-5 שנים הקרובות, בשנים אלו כל כולי לטובת העיר ורק גבעתיים מעניינת אותי."
 • משהו אישי לסיום, איך זה שרוב התושבים ממש רואים בך חבר?
אני באמת חבר של התושבים, מכיר את רובם, אוהב אותם ועושה כמיטב יכולתי לעזור לכל אחד. אני בעיר 50 שנה, הרבה אנשים מכירים אותי שנים ארוכות, הרבה לפני שחלמתי בכלל להיות ראש עיר, יודעים שאני בא ממקום טוב ושלא התקלקלתי.
הקואליציה מונה 13 חברים: גבעתיים שלנו (6), בית יהודי/יש עתיד (3), צעירים (2), גימלאים (1) וסיעת הליכוד (1)
להלן עיקרי חלוקת התפקידים:
 1. ״גבעתיים שלנו״: סגנית הגב׳ אור לי ניב.
תיקים לסיעה: חינוך, תכנון ובניה, גימלאים, שורדי שואה, נוער, תחבורה, חירום וביטחון, איכות סביבה, ספורט, קהילת הלהט״ב, אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים, תרבות קהילה ופנאי, קשרי חוץ.
 1. ״הצעירים״. סגן בשכר חצי קדנציה, מר סיוון גולדברג.
תיקים לסיעה: צעירים, קרן מלגות לסטודנטים, עסקים קטנים וחיי לילה, רישוי עסקים, מבני ציבור ונכסים.
 1. הבית היהודי. סגן בשכר חצי קדנציה, מר מושיק גולדשטיין.
תיקים לסיעה: רווחה ושירותים חברתיים, חברה כלכלית יע״ד, מורשת ישראל ובתי כנסת.
 1. גימלאים, מר בני רייך משנה לראש העירייה.
תיקים לסיעה: תאגיד המים, אגד ערים לאיכות סביבה וחבר ועדת התיכנון והבניה.
 1. יש עתיד, מר אלעד רוזגוביץ.
תיקים לסיעה: מחזיק תיק שיפור פני העיר ( שפ״ע) וחבר ועדת תיכנון ובניה, חברת יע״ד ודירקטוריון ״קהילתיים״ ועמותת הספורט.
 1. הליכוד, סגנית וממלאת מקום ללא שכר הגב' טלי ארגמן.
תיקים: תרבות הדיור, ועדת הנחות, יו"ר התיאטרון וקידום הילד.
מדוע סיעת מרצ שזכתה ל-4 מנדטים לא צורפה לקואליציה?
מצוות המשא ומתן של סיעת גבעתיים שלנו נמסר:
"ראשית יש להסביר שארבעה מנדטים מתוך כלל בעלי הבחירה אינו מייצג רבע מתושבי העיר אלא 10% בלבד, עניין של חשבון פשוט. עוד יובהר שקואליציה של 13 מתוך 17, היא רחבה ומבטאת בהחלט את רצון הרוב המשותף. אנו מכבדים כבוד רב את בוחרי מרצ ורצונותיהם, וקיווינו מאד לשיתוף פעולה מצדם והצענו להם הצעה נדיבה, שכללה בין היתר, סגנות בשכר לחצי קדנציה ותיקים חשובים כגון התחבורה/חניה/ שבילי אופניים, איכות הסביבה, רישוי עסקים ונכסים, קהילת הלהט״ב, קהילה שוויונית ועוד – תיקים שעומדים ביחס ישיר למצע אותו הם הציגו ובהחלט היו מאפשרים להם לקדם את העיר ואת ציבור בוחריהם. אך לצערנו, וולפסון וחבריה לסיעה, שיודגש שהוזמנו עם פתיחת המשא ומתן לשיחות, הציבו תנאים מקדימים בלתי סבירים להצטרפותם, שכללו בין היתר סגנות בשכר מלא לכל הקדנציה ותיקים שידוע מראש היה, שישארו בידי גבעתיים שלנו, הסיעה החזקה במועצה. נוכח דרישתם המוחלטת לחמש שנים בשכר וסירובם לקבל את התיקים שהוצעו להם, הרי שהם אלו שהחליטו לייצג בחמש השנים הבאות את בוחריהם באופן דמוקרטי באופוזיציה ואנו מכבדים את החלטתם. רן קוניק וסיעתו, ימשיכו לשמור גם על האינטרסים של הציבור החילוני בעיר כפי שעשו בעבר"

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן