22/04/2024
22/04/2024
יום שני, 22 באפריל 2024
מדוע ישנם דיירים סרבנים ומה עושים למנוע זאת?
06/23/2018
האינטרסים הכלכלים של היזמים לא יבואו על חשבון עתיד העיר
06/23/2018

סוּפֶּר-אמא

ראיון עם שיר זיו

אשת תקשורת, עיתונאית "ישראל היום" ומחברת הספר "מכתבים לאיה", מרצה ומנחה לכתיבה. נשואה ואם לשתי בנות, בגילאי 7 ו-4, מתגוררת בגבעתיים

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום מאיה באומל בירגר

מה המוטו שלך כאמא?

להשתדל ליהנות. אני לוקחת את הבנות שלי לפעילויות שאני נהנית מהן, ומשתדלת להמעיט בפעילויות שאינן חביבות עליי. לפיכך אפשר למצוא אותנו בקניונים, בבתי קפה, בריצות בין חוגים (אני אוהבת חוגים), ופחות בטבע. אני עובדת על לחבב את הטבע, אבל טוב שיש גם בתמונה גם מישהו שלא פוחד מקמפינג (זו לא אני, זה אבא שלהן).  

"הטיפ הכי חשוב שלי הוא לא לאבד את עצמך. לשים פוקוס גם על האושר שלך, השפיות שלך, ההנאה שלך."

מהן נקודות השיא שלך בקריירה?

עכשיו יוצא ספרי הראשון, "מכתבים לאיה", וזה רגע של הגשמת חלום עבורי. אחיו הצעיר, הספר הבא שלי, רומן ישראלי, כבר בדרך."

איזו אשה מהווה השראה עבורך?

"יש לא מעט, אם עליי לבחור אז רביטל ויטלזון יעקבס. רביטל היא גם וגם וגם וגם, קומיקאית מחוננת, סטנדאפיסטית חורכת במות, אושיית פייסבוק, עיתונאית וסופרת, וגם – אם לחמישה ילדים. אני מעריצה את היכולת שלה לתקתק עשייה מעולה ומבורכת בכל אחד ואחד מהסעיפים."

האם את האמא שחשבת שתהיי?

"כן ולא. כשאני במיטבי אני אחל'ה אמא, יש לי סבלנות להקריא, להלביש, לסרק, לקלוע צמות, לסרק שוב ולקלוע צמות אחרות וכמובן – לעשות בסוף קוקו – ולפעמים, כמו כולן, אני האמא שצועקת ב-20:01 "לכו כבר לישון!!", ומאכזבת גם את עצמי. אבל אני אנושית."   

צילום מאיה ב בירגר

כאמא עובדת, איך את מוצאת את האיזון בין הקריירה לחייך כאמא?

"שאלה מצויינת. אני במלחמה 24/7 נגד השעון, עובדת הרבה מאוד בלילות, והאיזון נמצא בדברים שאני לא מוותרת עליהם: חברות, ספורט, תחביבים. כלומר, מלבד הקריירה והאמהות, אני חייבת שיהיה לי זמן לעצמי, ועליו אני לא מתפשרת. חלק  גדול מהשפיות ומהאושר שלי טמונים בידיעה שאני חייבת להספיק ביממה גם לעבוד, גם להיות עם הבנות וגם לעשות משהו עם/ עבור עצמי. זה יכול להיות קפה עם חברה, סרט בקולנוע, הצגה בתיאטרון או להיכנס למיטה עם ספר, אבל משהו טוב חייב להיות שם בשבילי. לפעמים זו לחמנייה עם נוטלה."

האם היתה נקודה בה נאלצת לבחור בין הקריירה לבין האמהות?

"היו הצעות בעבודה שלא יכולתי להענות להן בגלל האמהות. היו נסיעות לחו"ל למשל, שנאלצתי לדחות. באותו רגע זה צובט, אבל המשכתי הלאה. חשוב לדעת שאת שלמה עם הבחירה שלך, בין אם בחרת בנקודה ספציפית בקריירה על פני האמהות או להפך. אני הרגשתי שבחרתי נכון עבורי, ועכשיו כשהילדות מעט גדלו, אני מצליחה לאזן יותר ואני שואפת להמשיך במסלול הזה."    

מהם האתגרים שלך כאמא? 

"האתגר המרכזי הוא לא לשכוח כלום. מיליון משימות מונחות על ראשה של כל אם, וכמו כולן אני מג'נגלת בין כל המטלות בניסיון מאוד מרשים לא להניח לשום כדור להישמט. אני ראש דסק לו"ז בבית, אחראית על היומנים של הבנות ושלי, חוגים – הסעות – פליידייטים – מה צריך להביא לביה"ס – לגן – מתנות לימי הולדת – חיסונים – תשלומי וועד וכיוצ"ב, ואני משתדלת לא לפספס כלום. לפעמים אני כמובן מפספסת, ואז אני מאשימה את הסגן שלי."  

מהי העצה הכי טובה שקיבלת כאמא?

"לא להעיר תינוקת ישנה. אחר כך הן גדלו, ועכשיו הן ישנות רק בלילות, אם בכלל."

ספרי על רגע של אושר באמהות מהשבוע האחרון.

"הבת הצעירה שלי זרקה מיוזמתה את המוצצים ואת חיתול הבד האהוב שלה השבוע. אושר וגאווה גדולים, וכמובן חרדה נוראית שהיא תרצה אותם בחזרה עוד יממה. אז ליתר ביטחון, אחר שהיא זרקה אותם "לפח", אני שלפתי הכל, והחבאתי בבית למקרה שהיא תשנה את דעתה. מנסיוני, ילדים לפעמים משנים את דעתם."

מה את הכי אוהבת לעשות עם ילדייך?

"להקריא להן לפני השינה זו הפעילות האהובה עליי. אני מאוד אוהבת ספרים, מאוד אוהבת לקרוא וגם להקריא, ובין אם מדובר בקלאסיקה כמו "כובע קסמים" או "בילבי" או ספרים חדשים, אני כמעט תמיד נהנית מההקראה בסוף היום. הקראתי לאחרונה לביתי הגדולה את "החבר הכי טוב שלי" מאת רינת פרימו. שתינו היינו שרויות במתח כמה לילות עד שסיימנו את הספר, ובניגוד להרגליי הגרועים – אפילו לא הצצתי בסוף כדי לגלות מה קורה לדמויות." 

מהי החרטה הכי גדולה שלך?

"שהבית שלי אף פעם לא מסודר ושאין לי כרגע במקרר אוכל ביתי טעים ומושקע. האמת היא שגם אם אסגר לבד במטבח לשבוע ימים לא יקרה שם שום דבר מרשים."

"חלק  גדול מהשפיות ומהאושר שלי טמונים בידיעה שאני חייבת להספיק ביממה גם לעבוד, גם להיות עם הבנות וגם לעשות משהו עם/ עבור עצמי […] לפעמים זו לחמנייה עם נוטלה."

מה גורם לך לצאת מהמיטה בבוקר? 

"אני קמה בבוקר לעבודה שאני שרופה עליה. ראיונות, כתיבה, הרצאות והנחיית כותבים אלו משימות שאני לקחתי על עצמי, ואת כולן אני עושה מתוך תשוקה גדולה. אני אוהבת לקום בבוקר כדי ללכת לעבודה, ובתחום שלי כל יום שונה מקודמו. כל יום מביא מפגשים אחרים והתנסויות חדשות, ככה שמאוד מעניין ומגוון לי. מחר למשל אני מראיינת סופרת מוכשרת, ביום שני זמר צעיר ונפלא, וביום שלישי שחקנית אדירה. תענוג."

איפה את רואה את עצמך בעוד כחמש שנים?

"אני במסלול שבו אני אמורה להיות, ואני מתכננת להמשיך לכתוב, ליצור, להרצות ולהעביר סדנאות כתיבה. מבחינה אישית אני מתכננת להמשיך להיות אמא מעורבת ומעורבבת, אישה נפלאה לבן זוגי (שמזהה אותי מהתמונה של הוואטסאפ) וחברה ואחות תומכת. ורזה. אני מתכננת להיות מאוד רזה עוד חמש שנים."

לכל אמא יש נקיפות מצפון, עם אילו נקיפות מצפון את הולכת לישון בלילה?

"יש לי שני סעיפי אשמה מאוד כבדים, סדר ובישול. אני לא מסדרת כמעט בכלל, והתוצאה ניכרת בכל רחבי הבית. אני גם לא מבשלת, ואמנם יש אחרים שמבשלים, ועדיין אני חשה אשמה שאין מספיק (או בכלל) אוכל ביתי אצלנו." 

אם נותנים לך סופ"ש ללא הילדים, איך הוא יראה?

"שאלה קלה: בטן -גב, בריכה, ספרים, קוקטיילים! ואגב, לא נותנים לי סופי שבוע ללא הילדות, אבל מידי פעם אני לוקחת J"

איזה מסר היית רוצה להעביר לאמהות בתחילת הדרך?

"לא לשכוח שזו תקופה. כשאת שם, מוקפת בחיתולים, מגבונים לחים, מוצצים והררי כביסה, נדמה לך שזה יימשך ככה כל החיים. קל בסיטואציה הזו לשכוח את עצמך, ואנחנו נוטות כאמהות טריות לדחוק את עצמנו למטה בסולם. הטיפ הכי חשוב שלי הוא לא לאבד את עצמך. לשים פוקוס גם על האושר שלך, השפיות שלך, ההנאה שלך. נכון שהפכת לאמא, אבל זו לא סיבה להפסיק לשתות קפה עם חברות, לרוץ, לטייל בחיק הטבע או לבהות בטלוויזיה – מה שעושה לך טוב. נשבעת שזו תקופה. הבשורה הטובה היא: ילדים גדלים!"

 

"מכתבים לאיה"
זה קרה גם לי! הפכתי לאימא. והתאהבתי. מיד התאהבתי בה. אני מאוהבת, מכורה, מסוממת, מעריצה שרופה של הבת הבכורה שלי, וגם של זו שהגיעה אחריה, אף שנשבעתי שעל גופתי אכנס שוב להיריון )שקרים שנשים בהיריון ולאחר לידה אומרות). אבל לא הכול היה קל. או כיף. או מהמם. לא הכול נראה כמו בתמונות ששורפות את הרשתות החברתיות. היה גם קשה, ומעייף, מתיש ומבלבל.
רוב הזמן הרגשתי שזו פריבילגיה לגדל ילדה ולהחזיק עבודה במשרה מלאה. אז כתבתי על זה במדור שלי, "מכתבים לאיה", שפורסם במוסף "שישבת" של "ישראל היום" וכך גיליתי שאני לא לבד. שעוד אימהות, וגם אבות, מרגישים כמוני, שהם שמחים ועייפים, מאושרים ומותשים, חולים על הצאצאים שלהם ומשתוקקים בו זמנית שסבא וסבתא ייקחו אותם לאיזה 48 שעות. או ימים".
הספר הזה עוסק בדילמות איתן מתמודדים הורים טריים מדי יום ביומו. הוא נועד להגיד, בפשטות, תירגעו. אתם לא לבד – ועל הדרך לתרום טיפ או שניים מניסיונה האישי של המחברת, שגילתה את האתגרים הכרוכים במלאכת גידול צאצאים.

 

, https://www.shirziv.com

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן