13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024
בלתי נתפס. כנראה שהוא באמת לוקח רק את הטובים – מגזין 26
07/02/2017
מפגש אישי עם אריך – מגזין 26
07/03/2017

יוצרים עם טרשת נפוצה – מגזין 26

יוצרים עם טרשת נפוצה

סיפורה של ד"ר פזית ונדר ברקוביץ

פזית ונדר ברקוביץ בת 58, אימא לשני ילדים מגבעתיים היא רופאת שיניים לשעבר, שהפכה לאומנית

לפני 17 שנה הייתה פזית רופאת שיניים צעירה ומצליחה עם מרפאת שיניים פרטית ומשגשגת וכן שימשה כמנהלת רפואית של מרפאה נוספת. באותה התקופה בגלל סימנים מקדימים הבינה פזית שהיא חולה במחלה כל שהיא וחשבה שהחיים כפי שהכירה אותם תמו.

ערב אחד כשהתרחצה באמבטיה הרגישה לפתע שהרגליים שלה לא מצליחות לשאת אותה ומיד התקשרה לחברה שתבוא לשמור על הילדים על מנת שתוכל בדחיפות לנסוע לרופא. הביקור אצל הרופא כלל בסופו של דבר 19 ימי אשפוז רצופים שכללו אין ספור בדיקות, אבחונים ותהיות אך ללא תשובות ברורות. לאחר כמעט שלושה שבועות מהיום שבו נכנסה לבית החולים, שוחררה פזית לביתה מתוך הנחה שיש חשד שהיא חולה בטרשת נפוצה.

התחביב הופך לעיסוק

"…אותן רעידות נדמו לי כרפרוף כנפיים של פרפר וכפי שפרפר עובר גלגולים וממציא את עצמו מחדש, כך הבנתי שגם עליי לעשות"

כאשר צירוף המילים "טרשת נפוצה" נזרק לחלל האוויר, הבינה פזית כי בפניה עומד אתגר רציני ביותר ובאותו הרגע החליטה להשתמש באומנות, שאותה חיבבה עוד מילדות, ככלי שיעזור לה להתמודד עם המחלה. "בשלב זה האמנות הפכה בשבילי להרבה יותר מתחביב. היא סייעה לי להתאבל על המחלה שתקפה אותי ולבטא את עצמי רגשית. היא סייעה לי להפנים עם הזמן שימי כרופאה תמו ולהתמודד עם אמת קשה זו. הרעידות בידיי בעת שפיסלתי לא רק הזכירו לי כי לא אוכל לשוב ולבצע פעילויות רפואיות רגישות ומורכבות, הן גם נתנו לי השראה. אותן רעידות נדמו לי כרפרוף כנפיים של פרפר וכפי שפרפר עובר גלגולים וממציא את עצמו מחדש, כך הבנתי שגם עליי לעשות" מעידה פזית על עצמה.

החיים ממשיכים!

פזית החליטה להירשם ללימודי אמנות ותרפיה באמנות והתחילה להקדיש את כל מרצה לתחומי הפיסול והציור. "אחד הקשיים הגדולים ביותר שמציבה מחלת הטרשת הנפוצה בקרב החולים הוא חוסר הוודאות. מניסיוני אני אומרת כי המציאות מוכיחה אחרת: הטרשת הנפוצה היא אמנם מחלה שמשנה את החיים, אבל היא לא עוצרת אותם".

כיום פזית חיה את חייה בצורה מלאה, נוסעת לטיולים בחו"ל, מבלה עם חברים וכמובן לא מפסיקה ליצור אמנות (במכשירים העדינים והרגישים ששימשו אותה לעיצוב שיניים, היא משתמשת בתור כלי עבודה לפיסול)  וכל זאת למרות הטרשת הנפוצה. היא לא מגדירה את עצמה כאדם חולה, אלא כאדם שמתמודד עם המחלה, וכך גם החברה רואה אותה.

לאחר שהציגה את ציוריה במגוון תערוכות, תציג ד"ר פזית ונדר ברקוביץ את עבודותיה בגלריית "הבית" שהקימה עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" במדרחוב זיכרון יעקב אשר מציגה לקהל הרחב מגוון יצירות אומנות של חולי טרשת נפוצה בתחומים מגוונים כגון: ציור, קדרות, צילום, פיסול, תכשיטנות, עיסת נייר, מוצרי סדקית ויצירות פרוזה. ושירה.

גלריית "הבית" לאומנים ויוצרים חולי טרשת נפוצה – רח' המייסדים 43 (בחצר) מדרחוב זיכרון יעקב פתוחה לציבור הרחב לאורך כל ימות השבוע (כולל שבת) משעות הבוקר עד אחרי הצהרים. טלפון: 04-6257003

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן