fbpx

העולם על פי ג'קסי

מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג’קסון הטייל הנצחי

נעמי לבנון-קשת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

יוסף ג’קסון, המוכר יותר, לרבים, כג’קסי, הוא אגדה-חיה בקרב שוחרי הטיולים המיוחדים, המתרפקים על סיפורי המסעות שלו ברחבי העולם, שדומה שאין להם סוף. הבדיחה במסדרונות ‘ידיעות אחרונות’ היתה שאם שני מטוסים מתנגשים באויר- ג’קסי יהיה בשניהם.

ג’קסי גדל בירושלים, לאב אירווינג-יצחק ג’קסון, יליד קורק, אירלנד, שבגיל צעיר מאד עבר עם הוריו, האמידים, לארה”ב, וכשהתייתם בגיל 18 הפך, בעזרת הירושה הנדיבה, לבחור עשיר מאד והפסיד את כל כספו במפולת הבורסה בשנת 1929. שש שנים לאחר מכן הוא עלה לארץ, הגיע לירושלים והבריטים הפכו אותו, אולי בשל היותו רואה חשבון, לאחראי על התעשיה הקלה. בבית הכנסת הוא הוזמן לביתה של תרצה לבית שמידט, ילידת ברטיסלבה צ’כיה, שהוריה השכילו להסתלק משם בזמן ולעלות לארץ. כאן היתה לכובענית מצליחה שבין היתר תפרה כובעים לאשתו של המלך עבדאללה. האהבה פרחה, הזוג התחתן ונולדו להם ארבעה ילדים: יהושע-ג’קי – זה שמחזיק כבר עשרות שנים בפינת הציור השבוע לילד, במוסף סוף השבוע של ‘ידיעות אחרונות’, שולמית, יוסף-ג’קסי ובת הזקונים נורית.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

“הפכתי לצייר של להקת הנח”ל

כל ילדי משפחת ג’קסון למדו בבתי ספר דתיים אליטיסטיים ובהגיע מועד הגיוס קיוה ג’קסי להגיע לנח”ל ולהתמנות לצייר של פיקוד הנח”ל – כמו אחיו הבכור יהושע. “הפכתי לצייר של להקת הנח”ל, בימים שאורי זוהר ויוסי בנאי העמידו את המערכונים של הלהקה, יהורם גאון פיקד עליה ואפרים קישון כתב להם”- נזכר ג’קסי – “אני ציירתי להם את התפאורות, ואת התכניה, וכל המפורסמים היו שם באותם ימים”.

הוא למד גרפיקה ב’בצלאל’ ובהמשך כשכבר עבר לתל אביב, סיים תואר ראשון בהצטיינות בלימודי פילוסופיה וגיאוגרפיה, ומאוחר יותר, כשכבר היה נשוי ואב ועבד כעורך גראפי בעתונים – עשה בהצטיינות יתירה ותואר שני בפילוסופיה של המדעים.

הוא אהב את החיים האלה, את תל אביב, את הקירבה לכל המפורסמים שאליהם התוודע מקרוב בימי השירות הצבאי והפך לחלק מהם.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

“נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר ניו-יורק”

ביוני 1967 הוא נישא לחניתה שהייתה רקדנית יפהפיה והשתתפה אז בכל מחזות הזמר הגדולים והם עברו להתגורר בגבעתיים. כשהיה בן 26 כבר היה ג’קסי אב לגיא, כיום בן 50, אב לארבעה המתגורר בניו יורק, צלם טלויזיה בכיר. אחריו נולד רן, בן 47, נשוי ואב לשניים, המחלק את חייו בין אירלנד לישראל ומעביר קורסים בטיפול בקשישים. ובת הזקונים ליהי, בת 40, החיה בישראל ועוסקת ברפואה אלטרנטיבית.

את דרכו כעורך גראפי בעיתונות החל, עוד כחייל, בעתון ‘במחנה’ ו’במחנה נח”ל’ ובהמשך עבר לערוך את מוסף ה’הארץ’ שהוקם אז ועד היום הוא זוכר שהמוסף הראשון עסק ברצח קנדי. ואז קבל הצעה מפתה מאד מ’ידיעות אחרונות’ שם התבקש לשמש עורך גראפי של מוספים מיוחדים וכן של שבועון ‘לאשה’.

במקביל החלה קריירת הנסיעות שלו ברחבי העולם, תוך כדי סיקורם להנאת קוראי העיתונים בהם עבד כעורך גראפי. באחד ממסעותיו לאינדונזיה הגיע לשבט הבאטאק בסומטררה ושם נחשף לסיפור מצמרר.

 “הובלנו אחר כבוד ע”י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי “סאמוסיר” שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו.

כאשר התעניינתי כיצד הפכו תושבי האי לנוצרים במדינה מוסלמית, הסביר לי בן המלך שבתום מלחמת העולם השניה הגיעו לאי שני מיסיונרים אמריקנים. תושבי האי חשבו שמדובר במיסיונרים הולנדים שהיו שנואים מאוד על תושבי אינדונזיה ואכלו אותם כתרומה לרוחות אבותיהם.

שכני האי הפחידו אותם שהאמריקאים ינקמו בהם ועל מנת לכפר על חטאם – התנצרו”.

"הגענו למלון "הולידיי אין" בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים הופכות לכנופיות של שודדים"

בהמשך החל לכתוב בידיעות אחרונות את ‘יומנו של מדריך’ שהיה טור של קוריוזים מהטיולים הרבים שהדריך, שבסופו של דבר יצא כספר. סיפור נוסף מתאר מסע לפאפואה ניו גיני ובו מסלול עינויים פפואני שמתאים רק לצנחנים ישראלים.

“הגענו למלון “הולידיי אין” בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים נוהרות למקום למצוא עבודה וכשזה לא עולה בידן, החבורות הופכות לכנופיות של שודדים.

צביה זוגתי הסבה את תשומת ליבי למודעה שנתלתה בחדר הכושר של המלון שהציעה טראקים בהרי פאפואה. האחד נקרא בשם “קוקודה” והוא מסע של תשעה ימים בעקבות הצבא היפני שפלש במלחמת העולם השניה לפאפואה ותיכנן לחדור לאוסטרליה. והשני נקרא בשם “ווילד קאט” (החתול הפראי). אותה מודעה ציינה שאנשי הקומדו האוסטרלים טוענים שהוא קשה מדי ומיועד רק למאזוכיסטים או לצנחנים ישראלים!

בפורט מורסבי זכינו להתיידד עם קבוצה שלימה של פפואנים תושבי ההרים שהגיעו לעיר לרגל פסטיבל ושמחו לפגוש זוג תיירים מישראל. המיסיונרים לימדו אותם שישראל נמצאת בכלל בשמיים.

הפפואנים שמחו להצטלם איתנו במלוא תפארת החניתות וכובעי הנוצות הייחודיים שלהם שעשויים מנוצות ציפורי גן העדן המקננות בהרי פפואה.

אחרי ‘יומנו של מדריך’ באו ספרי נסיעות נוספים, גם באנגלית שהפכו לבסט-סלר בקרב משפחות יהודיות וישראליות.

“בעצת ידידי המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז, הוצאתי את הספר הזה גם באנגלית והוא כתב את ההקדמה – מה שהקפיץ את המכירות והפך גם את הגירסה האנגלית לשלאגר גדול”- מספר ג’קסי – “באותה תקופה, החל מ-2002 ועד 2006,

בארבע השנים בהן שימש כתב התיירות של ‘ידיעות אחרונות’ בניו יורק (2006-2002) הכיר את המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז והם הפכו לידידים. “נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר, מה שגרם לרשויות ולגורמים השונים להזמין אותי לכל אירוע נחשב.” הוא מספר.

בתוך כל קצב החיים התוסס והקדחתני, והחיים הלכאורה-נוצצים, הסתתר באותן שנים גם סיפור עצוב וקשה, שלמרות שג’קסי שמר תמיד על החיוך השמח שלו בלב הרי שבפנים היו הרבה דמעות וכאב. אשתו חניתה, חלתה באלצהיימר ובניוון שרירים ונפטרה, אחרי 5-6 שנים של התדרדרות נוראה.

"באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום"

“הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס

בת זוגו כיום היא עם צביה שבת והם מתגוררים בדירת פאר מדהימה ומרהיבה בעיצובה ובנוף הפנורמי הנשקף ממנה, בקומה ה-26 של אחד המגדלים היותר מבוקשים באיזור הבורסה ברמת גן. “השכנים שלי הם מנחם ותחיה הורביץ ונסים משעל”- הוא צוחק – “זה הפך למגדל של אנשי תקשורת”. ובעיקר הם חיים באושר גדול.

עד הקורונה הוא המשיך בטיוליו, מסעותיו ושיטוטיו ברחבי העולם, כשב-14 השנים האחרונות מתלווה אליו צביה. “היה לנו כרטיס סביב העולם למשך 4 חודשים”- מספר האיש שקשה להאמין שהוא בן 80 – “עשינו כמה וכמה הפלגות מדהימות והמון טיולים ‘קטנים’ ורגילים. אנחנו נהנים מכל רגע ומקוים שבקרוב נוכל לשוב לשיגרת הטיולים הזו.

הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס. ארבע פעמים עשיתי סיבוב סביב העולם – במשך ארבעה חודשים כל אחד ובכל פעם במסלול אחר” מוסיף ג’קסי ומתאר חוויה נוספת מסרילנקה.

“לא פחות מ-1200 מדרגות מוליכות לפסגת “סלע האריה” בסרילנקה. גנים יפהפיים סובבים את הצוק שארמון נבנה על פסגתו לפני כאלף שמונה מאות שנים.

חלק מהמדרגות הם בעצם סולמות לטיפוס מפחידים למדי. באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום. רק בעשרות השנים האחרונות הפך הארמון בפיסגה שטיפסנו אליו בעמל רב לאתר תיירות והוא משקיף לנוף אדיר מכל עבר.

בקטע האחרון של הטיפוס לפיסגה חצבו עבדי המלך 2 כפות רגליים ענקיות של אריה בסלע כך שכל הצוק נראה כמו אריה דרוך – ומכאן שמו.”

 

אל תפספסו הכתבות האהובות
יועץ הנדל"ן מתן נסטל

נדלן לקול המשפחה – פרק א’

כמה פעמים שמעתם את המשפט, ”הבן שלי או סבתא שלי יראו לך את הדירה”, תחשבו על כך לרגע, יכול להיות מצב בו תגיעו לתצוגת רכבים יוקרתית של אאודי ומי שיציג לכם את הנכס לא יהיה מקצוען אמיתי?

קראו עוד»
כתבות השער

ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה

הטבה ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה כל מה שרציתם לדעת על האמנית היפנית ולא היה לכם את מי לשאול ד”ר נגה רוזנפרב שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
דוד פייל עו"ד רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון היא אחד מהמצבים היותר מורכבים בדין הישראלי, וזאת משום שקשה מאוד להוכיח שנזק שנגרם לאם או לעובר במהלך ההיריון אכן היה יכול להימנע, לו הצוות הרפואי היה נוהג באופן אחר. אם כך, מהי טעות סבירה של רופאים במהלך ההריון ומהי טעות שבגינה אפשר ואפילו צריך להגיש תביעת רשלנות רפואית.

קראו עוד»
החיים הטובים

“אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון”

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  “ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל”

קראו עוד»
כתבות השער

איריס וקסלר מציירת את סיפורי המקרא

“אני ציירת מקראית ולכן, כאמנית בחרתי להתחיל מהסיפור הראשוני ופניתי לסיפורי המקרא שמעוררים בי השראה. הסיפורים האלו מאפשרים לי לבטא רגש שאותו אני מציירת. למשל, כשאני בוחרת לצייר אהבה אני פונה למקרא ושם האהבה הראשונה היא אהבת יצחק ורבקה (בראשית פרק כ”ד), בנושא הדרת נשים ציירתי את מעמד בנות צלפחד (במדבר כ”ז)”

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022

חדשות העיר גבעתיים פלוס שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022 תלמידי כיתות ה’ בבתי הספר היסודיים בעיר זכו ליהנות מתכניות חינוך חדשניות ויצירתיות במסגרת שבוע החלל הישראלי פורסם: 25/1/2022 שתפו שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email

קראו עוד»
מגזינים

גבעתיים פלוס מגזין 89

בדצמבר 2021 , הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור ת מילת השנה. תשע מילים הועמדו להצבעה, והן נבחרו מתוך מאות הצעות שהגיעו מן הציבור. אלפים רבים נענו לפנייה, השתתפו בהצבעה ובחרו במילה טרלול,
אכן זו הייתה שנה מטורללת למדי. שלוש המילים שהתחרו על המקומות הבאים מייצגות את
מגפת הקורונה שמלווה אותנו זה
שנתיים: חיסון, תשנית (מוטציה)
ודחף (בוסטר).
גם המילים הנוספות משקפות את השנה שחלפה: אקלים – לאור משבר האקלים שנכנס למודעות הציבורית; שינוי – מילה המתקשרת לשנה הפוליטית
שחווינו; שגרה; פקקים ומדליית זהב, שמזכירה לנו את ההישגים הנאים של המשלחת הישראלית באולימפיאדה האחרונה

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
דצמבר 24, 2021

רמת גן פלוס 88

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

דצמבר 12, 2020

מהודו באהבה! נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח

מהודו באהבה נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח מור מילר או נוּלה בשבילכם אוהבת את המטבח כבר מילדות ומבשלת מגיל 8. לאורך השנים היא למדה טכניקות בישול מסורתיות ועכשוויות מטיולים וחוויות בארץ ובעולם וצברה […]
פברואר 22, 2021

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה גלידוניות הסושי הנהדרות של מיה העולם מתחלק לשניים – אלה שאוהבים סושי ואלה שלא. אבל גם אם אתם שייכים לקבוצה השנייה, אני ממש ממליצה לכם לשכוח את כל מה שאתם […]
אוגוסט 10, 2021

חגיגה מתוקה במיוחד אצל תהילה

תהילה היא קונדיטורית נפלאה שכל קינוח יפהפה מעשה ידיה טעמו כטעם גן עדן, הבצקים פריכים, המילויים נימוחים, מתמוססים בפה ומשאירים טעם של עוד.
ספטמבר 11, 2020

העוגה המפתיעה של אורטל

עוגות הסושי של אורטל כשפתחנו את הקופסא של אורטל, נצצו לנו העיניים עוגת הסושי שלה הייתה אחד הדברים המיוחדים, היפים והטעימים שראינו לאחרונה – שכבות שכבות של אורז, סלמון נא, אבוקדו, סלמון אפוי, דג טונה, […]
יולי 21, 2021

המרענן הרשמי של הקיץ בגלסרי האוסטרי “שטפן”

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
אוקטובר 5, 2021

רעבים ובא לכם להתמכר?

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
אוקטובר 11, 2020

ברמן צמוד עם בר מצויד באלכוהול

‘שעה שמחה’ קוקטייל עד הבית בחלומי, אני חוזרת הביתה אחרי יום עבודה מעייף, ובבית ממתין לי ברמן צמוד עם בר מצויד באלכוהול שמכין לי איזה קוקטייל פירותי-חמצמץ. אבל מציאות לחוד וחלומות לחוד, ולצערי אין לי […]
נובמבר 23, 2021

חגיגה בין כוכבים – טורי שוקולד

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!

במבצע מיוחד

מנוי למגזין מתנה!

רק למצטרפים חדשים
ניתן לבטל בכל עת

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן