27/02/2024
27/02/2024
יום שלישי, 27 בפברואר 2024

העולם על פי ג'קסי

מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג'קסון הטייל הנצחי

נעמי לבנון-קשת

יוסף ג'קסון, המוכר יותר, לרבים, כג'קסי, הוא אגדה-חיה בקרב שוחרי הטיולים המיוחדים, המתרפקים על סיפורי המסעות שלו ברחבי העולם, שדומה שאין להם סוף. הבדיחה במסדרונות 'ידיעות אחרונות' היתה שאם שני מטוסים מתנגשים באויר- ג'קסי יהיה בשניהם.

ג'קסי גדל בירושלים, לאב אירווינג-יצחק ג'קסון, יליד קורק, אירלנד, שבגיל צעיר מאד עבר עם הוריו, האמידים, לארה"ב, וכשהתייתם בגיל 18 הפך, בעזרת הירושה הנדיבה, לבחור עשיר מאד והפסיד את כל כספו במפולת הבורסה בשנת 1929. שש שנים לאחר מכן הוא עלה לארץ, הגיע לירושלים והבריטים הפכו אותו, אולי בשל היותו רואה חשבון, לאחראי על התעשיה הקלה. בבית הכנסת הוא הוזמן לביתה של תרצה לבית שמידט, ילידת ברטיסלבה צ'כיה, שהוריה השכילו להסתלק משם בזמן ולעלות לארץ. כאן היתה לכובענית מצליחה שבין היתר תפרה כובעים לאשתו של המלך עבדאללה. האהבה פרחה, הזוג התחתן ונולדו להם ארבעה ילדים: יהושע-ג'קי – זה שמחזיק כבר עשרות שנים בפינת הציור השבוע לילד, במוסף סוף השבוע של 'ידיעות אחרונות', שולמית, יוסף-ג'קסי ובת הזקונים נורית.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

"הפכתי לצייר של להקת הנח"ל"

כל ילדי משפחת ג'קסון למדו בבתי ספר דתיים אליטיסטיים ובהגיע מועד הגיוס קיוה ג'קסי להגיע לנח"ל ולהתמנות לצייר של פיקוד הנח"ל – כמו אחיו הבכור יהושע. "הפכתי לצייר של להקת הנח"ל, בימים שאורי זוהר ויוסי בנאי העמידו את המערכונים של הלהקה, יהורם גאון פיקד עליה ואפרים קישון כתב להם"- נזכר ג'קסי – "אני ציירתי להם את התפאורות, ואת התכניה, וכל המפורסמים היו שם באותם ימים".

הוא למד גרפיקה ב'בצלאל' ובהמשך כשכבר עבר לתל אביב, סיים תואר ראשון בהצטיינות בלימודי פילוסופיה וגיאוגרפיה, ומאוחר יותר, כשכבר היה נשוי ואב ועבד כעורך גראפי בעתונים – עשה בהצטיינות יתירה ותואר שני בפילוסופיה של המדעים.

הוא אהב את החיים האלה, את תל אביב, את הקירבה לכל המפורסמים שאליהם התוודע מקרוב בימי השירות הצבאי והפך לחלק מהם.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

"נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר ניו-יורק"

ביוני 1967 הוא נישא לחניתה שהייתה רקדנית יפהפיה והשתתפה אז בכל מחזות הזמר הגדולים והם עברו להתגורר בגבעתיים. כשהיה בן 26 כבר היה ג'קסי אב לגיא, כיום בן 50, אב לארבעה המתגורר בניו יורק, צלם טלויזיה בכיר. אחריו נולד רן, בן 47, נשוי ואב לשניים, המחלק את חייו בין אירלנד לישראל ומעביר קורסים בטיפול בקשישים. ובת הזקונים ליהי, בת 40, החיה בישראל ועוסקת ברפואה אלטרנטיבית.

את דרכו כעורך גראפי בעיתונות החל, עוד כחייל, בעתון 'במחנה' ו'במחנה נח"ל' ובהמשך עבר לערוך את מוסף ה'הארץ' שהוקם אז ועד היום הוא זוכר שהמוסף הראשון עסק ברצח קנדי. ואז קבל הצעה מפתה מאד מ'ידיעות אחרונות' שם התבקש לשמש עורך גראפי של מוספים מיוחדים וכן של שבועון 'לאשה'.

במקביל החלה קריירת הנסיעות שלו ברחבי העולם, תוך כדי סיקורם להנאת קוראי העיתונים בהם עבד כעורך גראפי. באחד ממסעותיו לאינדונזיה הגיע לשבט הבאטאק בסומטררה ושם נחשף לסיפור מצמרר.

 "הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו.

כאשר התעניינתי כיצד הפכו תושבי האי לנוצרים במדינה מוסלמית, הסביר לי בן המלך שבתום מלחמת העולם השניה הגיעו לאי שני מיסיונרים אמריקנים. תושבי האי חשבו שמדובר במיסיונרים הולנדים שהיו שנואים מאוד על תושבי אינדונזיה ואכלו אותם כתרומה לרוחות אבותיהם.

שכני האי הפחידו אותם שהאמריקאים ינקמו בהם ועל מנת לכפר על חטאם – התנצרו".

"הגענו למלון "הולידיי אין" בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים הופכות לכנופיות של שודדים"

בהמשך החל לכתוב בידיעות אחרונות את 'יומנו של מדריך' שהיה טור של קוריוזים מהטיולים הרבים שהדריך, שבסופו של דבר יצא כספר. סיפור נוסף מתאר מסע לפאפואה ניו גיני ובו מסלול עינויים פפואני שמתאים רק לצנחנים ישראלים.

"הגענו למלון "הולידיי אין" בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים נוהרות למקום למצוא עבודה וכשזה לא עולה בידן, החבורות הופכות לכנופיות של שודדים.

צביה זוגתי הסבה את תשומת ליבי למודעה שנתלתה בחדר הכושר של המלון שהציעה טראקים בהרי פאפואה. האחד נקרא בשם "קוקודה" והוא מסע של תשעה ימים בעקבות הצבא היפני שפלש במלחמת העולם השניה לפאפואה ותיכנן לחדור לאוסטרליה. והשני נקרא בשם "ווילד קאט" (החתול הפראי). אותה מודעה ציינה שאנשי הקומדו האוסטרלים טוענים שהוא קשה מדי ומיועד רק למאזוכיסטים או לצנחנים ישראלים!

בפורט מורסבי זכינו להתיידד עם קבוצה שלימה של פפואנים תושבי ההרים שהגיעו לעיר לרגל פסטיבל ושמחו לפגוש זוג תיירים מישראל. המיסיונרים לימדו אותם שישראל נמצאת בכלל בשמיים.

הפפואנים שמחו להצטלם איתנו במלוא תפארת החניתות וכובעי הנוצות הייחודיים שלהם שעשויים מנוצות ציפורי גן העדן המקננות בהרי פפואה."

אחרי 'יומנו של מדריך' באו ספרי נסיעות נוספים, גם באנגלית שהפכו לבסט-סלר בקרב משפחות יהודיות וישראליות.

"בעצת ידידי המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז, הוצאתי את הספר הזה גם באנגלית והוא כתב את ההקדמה – מה שהקפיץ את המכירות והפך גם את הגירסה האנגלית לשלאגר גדול"- מספר ג'קסי – "באותה תקופה, החל מ-2002 ועד 2006,

בארבע השנים בהן שימש כתב התיירות של 'ידיעות אחרונות' בניו יורק (2006-2002) הכיר את המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז והם הפכו לידידים. "נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר, מה שגרם לרשויות ולגורמים השונים להזמין אותי לכל אירוע נחשב." הוא מספר.

בתוך כל קצב החיים התוסס והקדחתני, והחיים הלכאורה-נוצצים, הסתתר באותן שנים גם סיפור עצוב וקשה, שלמרות שג'קסי שמר תמיד על החיוך השמח שלו בלב הרי שבפנים היו הרבה דמעות וכאב. אשתו חניתה, חלתה באלצהיימר ובניוון שרירים ונפטרה, אחרי 5-6 שנים של התדרדרות נוראה.

"באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום"

"הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס"

בת זוגו כיום היא עם צביה שבת והם מתגוררים בדירת פאר מדהימה ומרהיבה בעיצובה ובנוף הפנורמי הנשקף ממנה, בקומה ה-26 של אחד המגדלים היותר מבוקשים באיזור הבורסה ברמת גן. "השכנים שלי הם מנחם ותחיה הורביץ ונסים משעל"- הוא צוחק – "זה הפך למגדל של אנשי תקשורת". ובעיקר הם חיים באושר גדול.

עד הקורונה הוא המשיך בטיוליו, מסעותיו ושיטוטיו ברחבי העולם, כשב-14 השנים האחרונות מתלווה אליו צביה. "היה לנו כרטיס סביב העולם למשך 4 חודשים"- מספר האיש שקשה להאמין שהוא בן 80 – "עשינו כמה וכמה הפלגות מדהימות והמון טיולים 'קטנים' ורגילים. אנחנו נהנים מכל רגע ומקוים שבקרוב נוכל לשוב לשיגרת הטיולים הזו.

הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס. ארבע פעמים עשיתי סיבוב סביב העולם – במשך ארבעה חודשים כל אחד ובכל פעם במסלול אחר" מוסיף ג'קסי ומתאר חוויה נוספת מסרילנקה.

"לא פחות מ-1200 מדרגות מוליכות לפסגת "סלע האריה" בסרילנקה. גנים יפהפיים סובבים את הצוק שארמון נבנה על פסגתו לפני כאלף שמונה מאות שנים.

חלק מהמדרגות הם בעצם סולמות לטיפוס מפחידים למדי. באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום. רק בעשרות השנים האחרונות הפך הארמון בפיסגה שטיפסנו אליו בעמל רב לאתר תיירות והוא משקיף לנוף אדיר מכל עבר.

בקטע האחרון של הטיפוס לפיסגה חצבו עבדי המלך 2 כפות רגליים ענקיות של אריה בסלע כך שכל הצוק נראה כמו אריה דרוך – ומכאן שמו."

 

אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות העיר גבעתיים פלוס

מועדון הולמס פלייס בקניון עזריאלי גבעתיים שופץ ושודרג, הולמס פלייס private premium

קניון עזריאלי גבעתיים בניהולו של שחר טביב מתעדכן ועובר שדרוג והתאמות הכוללים שיפוץ משמעותי. לאחרונה מועדון הולמס פלייס בקניון עזריאלי גבעתיים שופץ ושודרג, הולמס פלייס private premium

קראו עוד»
בחירות בגבעתיים

סיון גולדברג הציג את החבר הצעיר ביותר ברשימה, עודד עברון

סיון גולדברג הציג את החבר הצעיר ביותר ברשימה, עודד עברון עודד עברון, בן 24, אלוף ישראל באגרוף תאילנדי ובעל מועדון בגבעתיים לאימון ילדים ונוער בתחום מערכת Gplus 19/2/2024 שתפו סיון גולדברג ראש רשימת 'צעירים פלוס'

קראו עוד»
חדר החדשות

תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל במתחם אמפא TLV – הכניסה חינם

חדר החדשות תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל – הכניסה חופשית התערוכה תוצג עד ה-6 במרץ במתחם אמפא TLVברחוב יגאל אלון בת"א שתפו התערוכה  תציג 15 עבודות חדשות מתחומים

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

09/06/2020

פרלינים בעבודת יד – טעמים מעולם אחר

אמיליה שוקולד – האקדמיה הישראלית לשוקולד רונן אפללו הוא שוקולטייר ישראלי עטור זכיות בינלאומיות שהפרלינים שלו הם הדבר הכי קרוב לשלמות שאפשר לתאר. כל פרלין טעמו כטעם גן עדן, נימוח, מתמוסס בפה ומשאיר טעם של […]
10/14/2020

הקוסקוס הנפלא והמפרום המושלם שמכינה סיון הפנר

'סודות מהמטבח של סיון' הקוסקוס הנפלא והמפרום המושלם חשק עז למאכלים ביתיים עשירים ועסיסיים הביאו אותי להזמין את הקוסקוס והמפרום של סיון שכבר שמעתי עליו טובות וסוף סוף טעמתי את הדבר האמיתי. מפרום הוא אחד […]
08/06/2020

מאיה בארץ הפלאות – אוכל אמריקאי מושחת

השפית מאיה בלום תשלח אליכם אוכל אמריקאי מושחת השנה האחרונה הכניסה לחיינו את הקורונה ואיתה את הפחמימות המושחתות, והפעם שפית רמת-גנית שתשלח לכם אוכל אמריקאי מושחת עד הבית כמו רבים מאיתנו גם מאיה בלום (30) […]
08/31/2020

אם אין לחם תאכלו פיצה

  אם אין לחם תאכלו פיצה רומאית, נפוליטנית או אמריקאית, פיצות חדשות צצות באיזור כמו פטריות לאחר הגשם וכעת עם מגבלות הקורונה, הכי נוח זה להזמין פיצה חמה לארוחת הערב המשפחתית טעמנו עבורכם את שש […]
01/11/2021

ללושה – אפייה ביתית מדוייקת

לטעום. להתרגש. ליהנות. 'ללושה' – אפייה ביתית מדוייקת אם אתם משוגעים על עוגיות שוקולד צ׳יפס, עוגיות קריספיות עם תוספות מושחתות כמו כדור פררו רושה, קוביות קינדר, עוגיות לוטוס, מרשמלו קטנים או בייגלע מצופה שוקולד, אז […]
12/26/2021

קולקציית המתוקים של בית המאפה "עומר בייקרי"

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
11/27/2020

חגיגה אלגנטית

חגיגה אלגנטית עדי כהן היא קונדיטורית נפלאה שתאפה עבורכם מגש של מיני דונטאס יפהפיים ואלגנטיים. דונאט או בעברית סופגנית חישוק (באנגלית: Doughnut) הוא בלילה או עיסה מתוקה המטוגנת בשמן עמוק אבל עדי אופה אותם וכך […]
01/22/2021

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת עוד סגר, ועוד סגר. עוד ימים בבית בהם העבודה והזמן החופשי מתערבבים זה בזה, אין בילויים ואין אירועים חברתיים. תקופה מבאסת. אז מה ישמח לבב אנוש? […]

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן