20/07/2024
20/07/2024
שבת, 20 ביולי 2024

העולם על פי ג'קסי

מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג'קסון הטייל הנצחי

נעמי לבנון-קשת

יוסף ג'קסון, המוכר יותר, לרבים, כג'קסי, הוא אגדה-חיה בקרב שוחרי הטיולים המיוחדים, המתרפקים על סיפורי המסעות שלו ברחבי העולם, שדומה שאין להם סוף. הבדיחה במסדרונות 'ידיעות אחרונות' היתה שאם שני מטוסים מתנגשים באויר- ג'קסי יהיה בשניהם.

ג'קסי גדל בירושלים, לאב אירווינג-יצחק ג'קסון, יליד קורק, אירלנד, שבגיל צעיר מאד עבר עם הוריו, האמידים, לארה"ב, וכשהתייתם בגיל 18 הפך, בעזרת הירושה הנדיבה, לבחור עשיר מאד והפסיד את כל כספו במפולת הבורסה בשנת 1929. שש שנים לאחר מכן הוא עלה לארץ, הגיע לירושלים והבריטים הפכו אותו, אולי בשל היותו רואה חשבון, לאחראי על התעשיה הקלה. בבית הכנסת הוא הוזמן לביתה של תרצה לבית שמידט, ילידת ברטיסלבה צ'כיה, שהוריה השכילו להסתלק משם בזמן ולעלות לארץ. כאן היתה לכובענית מצליחה שבין היתר תפרה כובעים לאשתו של המלך עבדאללה. האהבה פרחה, הזוג התחתן ונולדו להם ארבעה ילדים: יהושע-ג'קי – זה שמחזיק כבר עשרות שנים בפינת הציור השבוע לילד, במוסף סוף השבוע של 'ידיעות אחרונות', שולמית, יוסף-ג'קסי ובת הזקונים נורית.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

"הפכתי לצייר של להקת הנח"ל"

כל ילדי משפחת ג'קסון למדו בבתי ספר דתיים אליטיסטיים ובהגיע מועד הגיוס קיוה ג'קסי להגיע לנח"ל ולהתמנות לצייר של פיקוד הנח"ל – כמו אחיו הבכור יהושע. "הפכתי לצייר של להקת הנח"ל, בימים שאורי זוהר ויוסי בנאי העמידו את המערכונים של הלהקה, יהורם גאון פיקד עליה ואפרים קישון כתב להם"- נזכר ג'קסי – "אני ציירתי להם את התפאורות, ואת התכניה, וכל המפורסמים היו שם באותם ימים".

הוא למד גרפיקה ב'בצלאל' ובהמשך כשכבר עבר לתל אביב, סיים תואר ראשון בהצטיינות בלימודי פילוסופיה וגיאוגרפיה, ומאוחר יותר, כשכבר היה נשוי ואב ועבד כעורך גראפי בעתונים – עשה בהצטיינות יתירה ותואר שני בפילוסופיה של המדעים.

הוא אהב את החיים האלה, את תל אביב, את הקירבה לכל המפורסמים שאליהם התוודע מקרוב בימי השירות הצבאי והפך לחלק מהם.

"הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו"

"נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר ניו-יורק"

ביוני 1967 הוא נישא לחניתה שהייתה רקדנית יפהפיה והשתתפה אז בכל מחזות הזמר הגדולים והם עברו להתגורר בגבעתיים. כשהיה בן 26 כבר היה ג'קסי אב לגיא, כיום בן 50, אב לארבעה המתגורר בניו יורק, צלם טלויזיה בכיר. אחריו נולד רן, בן 47, נשוי ואב לשניים, המחלק את חייו בין אירלנד לישראל ומעביר קורסים בטיפול בקשישים. ובת הזקונים ליהי, בת 40, החיה בישראל ועוסקת ברפואה אלטרנטיבית.

את דרכו כעורך גראפי בעיתונות החל, עוד כחייל, בעתון 'במחנה' ו'במחנה נח"ל' ובהמשך עבר לערוך את מוסף ה'הארץ' שהוקם אז ועד היום הוא זוכר שהמוסף הראשון עסק ברצח קנדי. ואז קבל הצעה מפתה מאד מ'ידיעות אחרונות' שם התבקש לשמש עורך גראפי של מוספים מיוחדים וכן של שבועון 'לאשה'.

במקביל החלה קריירת הנסיעות שלו ברחבי העולם, תוך כדי סיקורם להנאת קוראי העיתונים בהם עבד כעורך גראפי. באחד ממסעותיו לאינדונזיה הגיע לשבט הבאטאק בסומטררה ושם נחשף לסיפור מצמרר.

 "הובלנו אחר כבוד ע"י חברי שבט הבאטאק עוטי חצאיות למרכז האי "סאמוסיר" שבסומטרה. המלווה שלנו, הסביר שמדובר בבית הדין המקומי ובו היו נוהגים לחלק את גופם של הנידונים למוות ל-69 חלקים שנאכלו על ידי השופטים, כשהמלך אוכל את מוחו של הנידון והמלכה את ליבו.

כאשר התעניינתי כיצד הפכו תושבי האי לנוצרים במדינה מוסלמית, הסביר לי בן המלך שבתום מלחמת העולם השניה הגיעו לאי שני מיסיונרים אמריקנים. תושבי האי חשבו שמדובר במיסיונרים הולנדים שהיו שנואים מאוד על תושבי אינדונזיה ואכלו אותם כתרומה לרוחות אבותיהם.

שכני האי הפחידו אותם שהאמריקאים ינקמו בהם ועל מנת לכפר על חטאם – התנצרו".

"הגענו למלון "הולידיי אין" בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים הופכות לכנופיות של שודדים"

בהמשך החל לכתוב בידיעות אחרונות את 'יומנו של מדריך' שהיה טור של קוריוזים מהטיולים הרבים שהדריך, שבסופו של דבר יצא כספר. סיפור נוסף מתאר מסע לפאפואה ניו גיני ובו מסלול עינויים פפואני שמתאים רק לצנחנים ישראלים.

"הגענו למלון "הולידיי אין" בפורט מורסבי, בירת פאפואה, המלון היה מוקף גדרות תייל ונראה כמו יעד מבוצר עם שומרים מזוינים. בקבלה הזהירו אותנו שאסור לצאת בלילה מהמלון ללא ליווי משטרתי. התברר שחבורות של צעירים מתושבי שבטי ההרים נוהרות למקום למצוא עבודה וכשזה לא עולה בידן, החבורות הופכות לכנופיות של שודדים.

צביה זוגתי הסבה את תשומת ליבי למודעה שנתלתה בחדר הכושר של המלון שהציעה טראקים בהרי פאפואה. האחד נקרא בשם "קוקודה" והוא מסע של תשעה ימים בעקבות הצבא היפני שפלש במלחמת העולם השניה לפאפואה ותיכנן לחדור לאוסטרליה. והשני נקרא בשם "ווילד קאט" (החתול הפראי). אותה מודעה ציינה שאנשי הקומדו האוסטרלים טוענים שהוא קשה מדי ומיועד רק למאזוכיסטים או לצנחנים ישראלים!

בפורט מורסבי זכינו להתיידד עם קבוצה שלימה של פפואנים תושבי ההרים שהגיעו לעיר לרגל פסטיבל ושמחו לפגוש זוג תיירים מישראל. המיסיונרים לימדו אותם שישראל נמצאת בכלל בשמיים.

הפפואנים שמחו להצטלם איתנו במלוא תפארת החניתות וכובעי הנוצות הייחודיים שלהם שעשויים מנוצות ציפורי גן העדן המקננות בהרי פפואה."

אחרי 'יומנו של מדריך' באו ספרי נסיעות נוספים, גם באנגלית שהפכו לבסט-סלר בקרב משפחות יהודיות וישראליות.

"בעצת ידידי המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז, הוצאתי את הספר הזה גם באנגלית והוא כתב את ההקדמה – מה שהקפיץ את המכירות והפך גם את הגירסה האנגלית לשלאגר גדול"- מספר ג'קסי – "באותה תקופה, החל מ-2002 ועד 2006,

בארבע השנים בהן שימש כתב התיירות של 'ידיעות אחרונות' בניו יורק (2006-2002) הכיר את המיליארדר מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק דאז והם הפכו לידידים. "נחשבתי למי שתורם לכלכלת העיר, מה שגרם לרשויות ולגורמים השונים להזמין אותי לכל אירוע נחשב." הוא מספר.

בתוך כל קצב החיים התוסס והקדחתני, והחיים הלכאורה-נוצצים, הסתתר באותן שנים גם סיפור עצוב וקשה, שלמרות שג'קסי שמר תמיד על החיוך השמח שלו בלב הרי שבפנים היו הרבה דמעות וכאב. אשתו חניתה, חלתה באלצהיימר ובניוון שרירים ונפטרה, אחרי 5-6 שנים של התדרדרות נוראה.

"באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום"

"הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס"

בת זוגו כיום היא עם צביה שבת והם מתגוררים בדירת פאר מדהימה ומרהיבה בעיצובה ובנוף הפנורמי הנשקף ממנה, בקומה ה-26 של אחד המגדלים היותר מבוקשים באיזור הבורסה ברמת גן. "השכנים שלי הם מנחם ותחיה הורביץ ונסים משעל"- הוא צוחק – "זה הפך למגדל של אנשי תקשורת". ובעיקר הם חיים באושר גדול.

עד הקורונה הוא המשיך בטיוליו, מסעותיו ושיטוטיו ברחבי העולם, כשב-14 השנים האחרונות מתלווה אליו צביה. "היה לנו כרטיס סביב העולם למשך 4 חודשים"- מספר האיש שקשה להאמין שהוא בן 80 – "עשינו כמה וכמה הפלגות מדהימות והמון טיולים 'קטנים' ורגילים. אנחנו נהנים מכל רגע ומקוים שבקרוב נוכל לשוב לשיגרת הטיולים הזו.

הייתי במאות מקומות על פני הגלובוס. ארבע פעמים עשיתי סיבוב סביב העולם – במשך ארבעה חודשים כל אחד ובכל פעם במסלול אחר" מוסיף ג'קסי ומתאר חוויה נוספת מסרילנקה.

"לא פחות מ-1200 מדרגות מוליכות לפסגת "סלע האריה" בסרילנקה. גנים יפהפיים סובבים את הצוק שארמון נבנה על פסגתו לפני כאלף שמונה מאות שנים.

חלק מהמדרגות הם בעצם סולמות לטיפוס מפחידים למדי. באמצע הטיפוס לפסגת הצוק התגלו מערות ובהם ציורי קיר מופלאים של נשים עירומות. הנזירים הבודהיסטים הסתירו במשך מאות שנים את קיום המערות מפני שהם לא היו מעוניינים שהעם יחזה בציורי העירום. רק בעשרות השנים האחרונות הפך הארמון בפיסגה שטיפסנו אליו בעמל רב לאתר תיירות והוא משקיף לנוף אדיר מכל עבר.

בקטע האחרון של הטיפוס לפיסגה חצבו עבדי המלך 2 כפות רגליים ענקיות של אריה בסלע כך שכל הצוק נראה כמו אריה דרוך – ומכאן שמו."

 

אל תפספסו הכתבות האהובות
מגזין גבעתיים פלוס

מגזין גבעתיים פלוס 121

מגזין 121 גרסת דפדוף אינטראקטיבית הקליקו על המודעות שבמגזין למידע רלבנטי נוסף חזרה לאתר המגזינים ספריית המגזינים עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום! עשו מנוי

קראו עוד»
כתבות השער

"גבעתיים כובשת את לבבות הישראלים"

דרור דבאח הוא מנכ"ל 'יעד' החברה לפיתוח גבעתיים המסכם בימים אלו חמש שנות כהונה ● מהנדס אזרחי ובעל תואר שני במנהל עסקים הרואה בעשייה הציבורית שליחות ● נשוי ואב לשלושה, מתגורר ביבנה

קראו עוד»
החיים הטובים

איזה קיץ לוהט

הגיע הקיץ, חם כל כך בחוץ ומצב הרוח ירוד. אספתי עבורכם מספר מנות חדשות שיספקו לכם רגעים טעימים במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
כתבות השער

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

11/27/2020

חגיגה אלגנטית

חגיגה אלגנטית עדי כהן היא קונדיטורית נפלאה שתאפה עבורכם מגש של מיני דונטאס יפהפיים ואלגנטיים. דונאט או בעברית סופגנית חישוק (באנגלית: Doughnut) הוא בלילה או עיסה מתוקה המטוגנת בשמן עמוק אבל עדי אופה אותם וכך […]
02/13/2021

הקראק פאי של רון ועדן הוא מושחת וטעים בטירוף

הולי קראק פאי ממכר כמו סם, מושחת וטעים בטירוף גילוי נאות: אני מכורה לעוגה האמריקאית הזו וזה לא מפתיע כי מדובר באחת העוגות הכי שוות שיש. קראק פאי כשמה כן היא – עוגה ממכרת שהפכה […]
12/28/2020

צ׳אפובורגר – הפצצה החדשה בעולם ההמבורגרים

צ׳אפובורגר – הפצצה החדשה בעולם ההמבורגרים חורף וגם סגר, ולכן כולנו תקועים בבית. כמה שמחנו לגלות שיש המבורגר חדש בעיר ולא סתם המבורגר אלא כזה שמכין השף ג'לאל סלאם (טוטו, חדר אוכל) במטבח הרפאים של […]
09/30/2020

מארזים לאפייה ביתית

קונדיטוריה פוּני‏ אפיה בטעם של פעם הכל התחיל בשנת 1922, כאשר אברהם פוּני‏, בן למשפחת אופים פולנית, עלה ארצה יחד עם אשתו פרומה. השניים התיישבו ביפו, ולא חשבו פעמיים לפני הגשמת החזון הציוני האישי שלהם […]
02/04/2021

בפיצה גראז' פיענחו את הסוד לפיצה דקה משובחת

בפיצה גראז' פיענחו את הסוד לפיצה דקה משובחת חורף, שוב סגר ואנחנו כרגיל תקועים בבית. מה יותר מנחם מפיצה חמה שמגיעה הביתה? ואז גילינו את פיצה גראז' – פיצה דקה וקריספית עם תוספות ייחודיות שנעשית […]
12/12/2020

אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם

סיר של אהבה מרווה מבשלת אוכל אינטליגנטי, טעים ומנחם ליום חורפי ומשפחתי אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם! מרווה בת ה-28 מנהלת המטבח של מסעדת טוטו, מצאה את עצמה בחל״ת עקב […]
10/30/2020

חן שוזרת פרחים באהבה וכישרון

מביאים את הטבע הביתה עיצוב פרחים מנצח אם אתם חוגגים אירוע כמו יום הולדת או יום נישואין, או שרוצים לפרגן למישהו שחוגג, חן גלוזברג כאן בשבילכם! זרי פרחים יפהפיים וצבעוניים, עם ריח משכר, שישמחו כל […]
07/11/2021

לא רק פיצה!

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן