28/05/2024
28/05/2024
יום שלישי, 28 במאי 2024
תלמידי כיתות יא'-יב' ברמת-גן יחזרו ללימודים ביום שלישי בצל הקורונה
05/03/2020
הלימודים בגבעתיים חודשו בצל משבר הקורונה עם כ-70% מהתלמידים בשכבות א'-ג'
05/03/2020

"הפעילות למען זכויות התלמידים והוריהם היא דרכי  להחזיר לציבוריות הישראלית"

 פגישה עם אל"מ (מיל.) זאב גולדבלט מייסד ומנכ"ל עמותת 'פורום ועדי ההורים היישוביים'

נעמי לבנון-קשת

נדמה שלמערכת החינוך אין רגע דל. לפני כחודשיים, עוד לפני שנקלענו כולנו להשבתה כללית של המשק בגלל וירוס הקורונה, הודיע ארגון ההורים הארצי על השבתה ארצית של שעת לימודים אחת ביום ששי, וזאת כדי להתריע ולהעלות שוב ושוב את נושא שילוב ילדי החינוך המיוחד במערכת החינוך הרגילה.

"זה חלילה לא בגלל שהחוק לא טוב. זה בגלל שיישומו רע! ואם זה לא יטופל בהקדם הוא עלול לפגוע הן בילדי החינוך המיוחד, הן בכלל ילדי ישראל והן במורים. חייבים להקפיא לאלתר את יישום החוק כדי לאפשר להכניס בו שינויים ותיקונים שונים, לטובת כולם" אומר בנחרצות זאב גולדבלט, מנכ"ל הנהגת ההורים הארצית – פורום ועדי ההורים היישוביים.

הוא יליד חיפה, למד בבית הספר הריאלי וב-1973 התגייס לשיריון. בשנת 1987 היה מפקד חטיבה ועשר שנים אחר כך, השתחרר בדרגת אל"מ. במהלך כל שנות שירותו הצבאי הארוך יצא גם לשוטטויות ברחבי העולם, בין היתר: בקניה, הודו, נפאל, הונדורס, מכסיקו, גואטמלה, פרו, בוליביה, צ'ילי, קנדה, מדינות שונות באירופה,  ארה"ב ודרוא"פ. בין לבין גם הספיק לעשות תואר ראשון ושני במדע המדינה ובמהלך חופשת השחרור, בגיל 42 ורגע לפני שהפך לאבא, הספיק להשלים תואר שני נוסף במנהל עסקים.

ישיבה שבועית קבועה עם המנהלת

הוא נשוי לרחלי ואב לבתו היחידה שחר (21). "כששחר נולדה, הפכתי לאבא כפייתי" – הוא אומר בחיוך אבל הוא מתכוון לכך במלוא הרצינות. והרצינות הזאת בדיוק, היא שהביאה אותו, גם כשבתו כבר מזמן סיימה את לימודיה – להמשיך ולהיות פעיל מבקר עד ערב בענייני תלמידים-הורים-מימסד, וזה מה שהביא אותו בסופו של דבר, לייסוד עמותת 'פורום ועדי ההורים היישוביים', ובשנים האחרונות הוא משמש בתפקיד המנכ"ל בעמותה הפעילה הזאת, שאחרי מאבק ארוך וממושך קבלה ממשרד החינוך את ההכרה כארגון ההורים היציג היחידי.

כשהוא מדבר על הקשר המיוחד עם בתו שחר עיניו נוצצות, מאהבה ומגאווה. במיוחד הוא גאה בקשר המיוחד מאד שלהם. מספר שמכיתה א' ב'שמעוני' ועד כיתה י"ב, ב'שב"צ', היו הוא ובתו צועדים ביחד לבית הספר. יום יום, קיץ וחורף. בכל טיולי בית הספר היסודי – היה ברור שזאב יקח חלק. "הילדה אמרה שהיא לא יוצאת בלי אבא" – צוחק זאב, שהוא דמות מוכרת בגבעתיים בכל הנוגע למערכת החינוך, ומוסיף: "ממילא כבר הייתי רכז הטיולים של בית הספר, מרגע שהיא נכנסה לכיתה א', ובאותה שנה גם נבחרתי ליו"ר ועד הורי הכיתה, ואחרי 3 שנים כבר הייתי יו"ר ועד בית הספר. זה נמשך ברצף גם בתיכון. ביסודי היתה לי ישיבה שבועית קבועה עם המנהלת ולעתים עם אנשים נוספים לפי הצורך. בתיכון  זה כבר היה בתדירות נמוכה יותר ולצידי היה יו"ר-משותף כך שהתפקיד התחלק בינינו, אבל בהחלט היתה פעילות".

"אנחנו מתקיימים כבר כמה שנים, מהסכום האסטרונומי של 1.5 ש"ח לשנה! שמשלמים ההורים לבית הספר בתחילת כל שנה! ורק חלק מההורים משלמים זאת"

הגוף היציג של הורי ישראל

בשנת 2012 חל המפנה. שר החינוך דאז, גדעון סער, החליט לחדש את ימי ארגון ההורים הארצי, שעד אז היה בפירוק בהוראת בית המשפט, בשל התנהלות לא תקינה. באותה שנה נבחרו זאב גולדבלט וסגנו, כשניים מתוך 10 חברי הנהלת אותו ארגון ההורים. "מתוך 256 רשויות מקומיות הגיעו לבחירות נציגי 23 רשויות בלבד!" הוא משחזר – "שנתיים לאחר מכן פרשתי, לא לפני שהגשתי לרשם העמותות, תלונה לגבי ההתנהלות, שלימים, התבררה כנכונה".

אבל מרגע שפרש מהארגון, ב-2014, פעל זאב בכל כוחו ומרצו להתארגנות מבחוץ, ככח משמעותי, וזאת במטרה לשוב לארגון הארצי ולחולל בו מבפנים, שינויים שהוא חשב לנכונים והכרחיים.

"באפס כסף יזמתי מיפגש שאליו הגיעו נציגים מלמעלה מ-50 רשויות מקומיות שונות, כולל נציגי תל אביב וירושלים. זה היה הישג גדול"- מספר זאב, שבאותה תקופה קבל מכתבי התראה ואיום בתביעה. מלבד תשובתו המפורטת לנ"ל, חתמו גם 60 ראשי ועדי הורים ישוביים על מכתב-עצומה של הזדהות ובו אמרו כי אם ייתבע זאב- יש לתבוע את כולם.

במקביל, כבר התחלף שר חינוך. הקבוצה שהקים זאב כתבה למשרד החינוך. בתשובה קבלה רשימת תנאים שיש לעמוד בהם כדי לזכות בהכרת המשרד בפורום ועדי ההורים, כגוף היציג של הורי ישראל.

תוספת סייעת שניה לגנים

"החל מ-2015 הוחל בהקמת עמותה ולשם כך נרשמנו ככאלה בתוספת תקנון כנדרש, ונרשמו כ-40 'מייסדים' מועדי הורים של למעלה מ-100 רשויות מקומיות. באותה שנה עצמה, לפני הבחירות בראשית 2015, התקיימה פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הסייעת השנייה, בה הציגו חברי העמותה את הצורך החיוני בסייעת שכזו, לגני הטרום-טרום-חובה, אליהם מגיעים – כתוצאה משינוי החקיקה – ילדים שלא כולם גמולים מטיטולים, ולכן הסייעת הבודדת לא מסוגלת להשתלט על המטלות הרבות. בנוסף הוצגה גם ההערכה התקציבית למהלך שכזה. "תוצאת הפגישה היתה תקנה שאישרה את הוספת הסייעת לגנים הללו" מציין גולדבלט בסיפוק.

בינואר 2017 ולאחר שנשלחו כל הנתונים הדרושים למשרד החינוך, הגיע סוף סוף חוזר מנכ"ל רשמי לפיו הם ארגון ההורים היציג היחידי המוכר על ידי המשרד.

למותר לציין שהוא כמובן קבל עליו את הדין והמשיך לעשות את מה שידע לעשות היטב: לנהל את העמותה על הצד הטוב ביותר, ולהציב לה מטרות חשובות שעליהן הוא נלחם עד היום. "הורים בכל רחבי הארץ יודעים שאפשר לפנות אלי כל הזמן ובכל ענין. אני מקדיש לזה את כל כולי."

הטיפול ברווחת ובזכויות ילדי ישראל, והוריהם, מול הגופים המתאימים – הוא בנפשו. הארגון שייסד והקים הוכיח עצמו וחברות בו, כיום, 150 רשויות – השג מרשים לכל הדעות. אבל הוא לא נח על זרי הדפנה. להפך. מבחינתו יש רשימת מטלות חשובות שיש להשיג לטובת הציבור הזה, תלמידים והורים.

"הוא לא נח על זרי הדפנה. להפך. מבחינתו יש רשימת מטלות חשובות שיש להשיג לטובת הציבור הזה, תלמידים והורים"

ממאבק למאבק

"נכון לעכשיו, ועד שנקבל סוף סוף את התמיכה ממשרד החינוך, אנחנו מתקיימים כבר כמה שנים, מהסכום האסטרונומי של 1.5 ש"ח לשנה! שמשלמים ההורים לבית הספר בתחילת כל שנה! ורק חלק מההורים משלמים זאת"- אומר זאב –- "חלק מההורים בארץ כלל לא מודעים לעובדה שיש להם ייצוג ברמה הארצית, ולא משלמים את ה-1.5 ש"ח. כיון שאין לנו יחסי ציבור אותם הורים גם לא מקשרים את ההישגים השונים – לפעילות שלנו. אחת המטרות המרכזיות שלנו היא להגיע לתודעת ציבור ההורים בכל רחבי הארץ. בכל פינה בארץ."

כמי שיודע לצאת לקרבות הוא מתכונן היטב לכל מאבק. בשנים האחרונות הוא אומר כי העמותה הובילה מאבקים משמעותיים, לדבריו הכל בצורה מסודרת ומובנית, ועם הגשת הערכות תקציביות למשרדי הממשלה הרלבנטיים לכל מאבק ומאבק. כך בין היתר הם מנהלים את מאבק 'הסרדינים' – קרי: צמצום מספר הילדים בכיתות, את מאבק סייעת-שנייה בגני טרום-טרום-חובה, ועכשיו, הם מתמקדים במאבק ליישום חוק מיוחד שעיקרו: הכלה ושילוב ילדי החינוך המיוחד בחינוך הממלכתי.

במסגרת פעילותו היומיומית הוא נוסע בכל הארץ, מגיע לכל פינה בה, נפגש עם יו"רים של ועדי הורים ובמידת הצורך – גם עם כל חברי ועד ההורים. הוא מרבה להרצות על ניהול נכון של ועד הורים, על זכויות וחובות, נותן הדרכה מקצועית ועניינית על התנהלות נכונה מול הנהלות בתי הספר או הרשות המקומית. למרות גילו, למרות שיכול היה לחיות בנוחות מהפנסיה הצבאית ולטייל ברחבי גבעתיים עם כלבי המשפחה, זאב גולדבלט מלא אנרגיה ורצון לעשייה משמעותית והוא לא מראה כל סימני עייפות. להפך.

============================================

הכתבה התפרסמה במגזינים:

‘גבעתיים פלוס’ 67, הקליקו 

‘רמת גן פלוס’ 67, הקליקו 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן