15/04/2024
15/04/2024
יום שני, 15 באפריל 2024
מעבר דירה – מאתגר ומעניין
04/04/2019
האם אנו לקראת הרחבת היקפי הבנייה לאחר הקמת מנהלת ההתחדשות העירונית?
04/04/2019

שנת 2019 תהיה טובה לנדל"ן באזור

שנת 2019 תהיה טובה לנדל"ן באזור

דויד רוזן

בשנה הקרובה נראה יותר ויותר פרויקטים של התחדשות עירונית בגבעתיים ורמת גן: יותר פרויקטים של תמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי מאשר בשנים הקודמות. תהליכים שהתחילו כבר לפני כמה שנים עם הדיירים ומול רשויות התכנון יבואו לידי מימוש. האמונה שרמת גן ובמיוחד גבעתיים מספקות רמת חיים ואיכות חיים מהטובות במדינה, יביאו את הביקושים הכבושים להתפרץ, והיזמים והקבלנים ישובו לבנות.

את שוק הנדל"ן מכירים הכי טוב דווקא האנשים בשטח שחיים את השוק יום-יום ומהשיחות איתם עולה שאנו צפויים לעלייה בביקושים, מה שיגביר את הלחצים על תנופת הבנייה של מיזמי תמ"א 38.

שר האוצר משה כחלון הכריז חדשות לבקרים שיילחם למען הורדת מחירי הנדלן ובדרך "הפחיד" את הקבלנים והיזמים שנמנעו מבניית פרויקטים חדשים והיצע הדירות הצטמצם.

במקביל הביקוש המשיך לצמוח, בשל הגידול הטבעי של האוכלוסייה והגידול בצרכים, וספציפית באזורנו – בגבעתיים וברמת גן שסובל ממחסור חמור בעתודות קרקע, צפויים בטווח הארוך גידול בביקוש ועליית מחירים.

הנתונים המתייחסים להתחלות הבניה בשנים האחרונות המפורסמים ע"י הלמ"ס הראו כי מאז שהחלו מכרזי מחיר למשתכן, ישנה ירידה בהתחלות הבנייה וירידה בביקושים לרכישת דירות אך המחירים נותרו כמעט ללא שינוי. הירידה בהיצע בכלל המדינה, תתגלגל גם לאזורי הביקוש.

שנת 2019 נראית מבטיחה, ותושפע מהבחירות הארציות. ניסיון העבר הוכיח, ששנת הבחירות מתאפיינת בעליה בביקושים: משפחות "היושבות על הגדר" מחליטות לבצע את הרכישה עקב חוסר הוודאות הקשור למדיניות הממשלה הבאה.

מדוע בכלל מתקיים קשר בין הבחירות לנדל"ן?

הממשלות שנבחרו בשנים האחרונות, כמו גם הממשלה הנוכחית, הפנימו את הבעיות והחליטו להתערב בשוק הדיור – ובכך הן יצרו את הקשר לענף הנדל"ן. מערכות הבחירות האחרונות הביאה לעליית מחירים, ובנוסף, נראה שהשוק התפכח מההבטחות שהופרחו לאוויר וכעת ברור לכול שהגדלת המיסוי ועודף הרגולציה בתחום הנדל"ן לא פתרו את בעיות הדיור, אלא החמירו אותן.

בכל הקשור לפרויקטי ההתחדשות, אנו רואים התקדמות משמעותית גם אצל הדיירים שמבינים את מגבלות התמורה ומה אפשר ואי אפשר לקבל ומאידך, גם בוועדות התכנון מבינים שחייבים לפעול בקצב מהיר יותר מאשר בעבר והן משדרות תחושה שהן מעודדות התחדשות עירונית.

משווקי הדירות בגבעתיים התלוננו במשך עשרות שנים על המחסור בהיצע. אמנם, פה ושם היתה איזו חלקת אדמה שנבנה עליה בניין חדש, אולם מספר הפרויקטים היה קטן מאד. 2019 היא שנת מפנה. הביקוש יגדל, וכך גם ההיצע. כפועל יוצא מההיתרים שניתנים לפרוייקטי ההתחדשות, היצע הפרויקטים יגדל באופן משמעותי מה שידרוש גם מהיזמים והמשווקים לערוך אי אלו עדכונים – והרי כללי המשחק משתנים!

כל מי שמסתובב ברחובות הותיקים והטובים, שלא נאמר 'הישנים', בגבעתיים ורמת גן פוגש את השלטים המבשרים על עוד פרויקט התחדשות עירונית חדש, ואז, בכדי להיות תחרותיים, הקבלנים יעלו את רמת המפרט הטכני בדירות, וכתוצאה מכך עלויות הבנייה יעלו גם הן.

גם נתוני סקירות הלמ"ס מחזקים את התחושות הללו. על פי הנתונים, במחוזות תל אביב והמרכז התרחשו מרבית העסקות לרכישת הדירות החדשות. עוד מלמדת הסקירה כי מרכז הארץ מוביל גם בנתוני הביקוש לדירות.

לקונים תהיינה מספר אופציות לרכישה, מה שלא קרה בעבר. יזמים וקבלנים, משווקים ובעלי מקצוע שהשכילו להיערך מראש ובנו להם "שם" טוב ואמין יזכו לשנת נדל"ן פורייה. והרי כבר נאמר "טוֹב שֵׁם, מִשֶּׁמֶן טוֹב"

בגבעתיים המדיניות השמרנית הוותיקה של הגבלת פרויקטים במסלולי תמ"א 38 לצד האי־ודאות בשוק ניכרו בשטח: אחרי שנתיים יציבות עם כ–1,700 עסקות בשנה, בוצעו ב–2017, לפי נתוני רשות המסים, רק כ-964 עסקות. הגבלת מיזמי ההתחדשות העירונית הפכה את ההיתכנות לעסקות בעיר לכמעט בלתי־אפשרית, במיוחד על רקע הציפייה לירידות מחירים שנוצרה עקב מחיר למשתכן. המחירים בגבעתיים לא ירדו והציפייה להכרזה והוצאה לפועל של מתחמי החדשות עירונית מעוררים את העיר ויוצרים תנופת נדל"ן חדשה

מקור נוסף לעסקות באזור הוא הפרויקטים בשכונת קרית קרניצי החדשה שבה נמכרות דירות 5 חדרים חדשות במגדלים בני 25–35 קומות ב–2.8–3.3 מיליון שקל. כמו גם הישובים השכנים הנחשבים איכותיים והזוכים לפופולריות כמו גני תקוה וקרית אונו,

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן