25/04/2024
25/04/2024
יום חמישי, 25 באפריל 2024
איצ'ה גיל המרקיד הנצחי של גבעתיים – מגזין 16
10/01/2016
קלוז-אפ – מפעל החיים של יעקב גרוס
10/03/2016

גולשים כל הדרך לחופש – מגזין 16

גולשים כל הדרך לחופש

החופש הגדול הגיע לסיומו ממש לא מזמן, ונדמה כאילו כל המקומות ההומים בילדים, ברעש, ובצחוקם המתגלגל התפוגג לו. כולם חזרו למסגרות, לגנים, לבתי הספר, ולתיכונים אבל השאירו מאחוריהם שובל של זיכרונות מימי הקיץ הקסומים. מבין מגוון המתקנים הפזורים בעיר, אחד המקומות שקסם לי ביותר היה הסקייט-פארק בפארק גבעתיים שם ניתן לראות כיצד הילדים מבטאים את כישוריהם הפיזיים בצורה יוצאת דופן

נעמה נעמי ליבה

צילום: אוהד קב

skeatpark-7753הלהיט העכשווי אצל בני הנוער הוא הסקייטבורד או בשמו בעברית: גלגשת. מדובר בספורט הדורש הרבה שעות אימון והשקעה ורוב הסקייטרים לומדים את אמנות הגלישה בעצמם, חלקם לומדים מסרטונים ויש כאלה אפילו שלוקחים שיעורים פרטיים.

הסקייט פארק של גבעתיים הינו מתקן עירוני, מחלקת הספורט העירונית הקימה אותו כחלק ממתקני הפארק שפזורים ברחבי העיר, כבר לפני למעלה מ-3 שנים. החברה האמריקאית  שתכננה אותו מתמחה בהקמת סקייט פארקים ויש בו מתקנים כמו פירמידה, בוקסות, רמפות ואלמנטים אורבניים כמו מדרגות ומעקות. המתחם מעוטר בציורי גראפיטי מקצועיים צבועים בצבעים עזים ומושכי תשומת לב אותם צייר הלל לזרוב והוא חלק מפארק הספורט העירוני שבו שבילי הליכה, מסלולי אופניים ומתקני ספורט ופעילויות ייחודיות כמו קטרגל, רוקט בול (כמו סקווש), כדורסל, מתקני כושר ומשטח הוקי תקני.

בסקייט-פארק יש גם מתחם להחלקה על גלגיליות וסקטים על כל סוגיהם. ענף ההחלקה האומנותית על גלגיליות הינו ענף תחרותי, המקביל לענף ההחלקה האמנותית על הקרח. ענף ספורט זה מפתח שיווי משקל, כושר גופני, קואורדינציה ובטחון עצמי. במהלך כל השנה מתקיימים מבחני דרג, תחרויות סולנים ולהקות בארץ ובחו"ל. נבחרת הגלגיליות של העמותה לקידום הספורט בגבעתיים הן בין המוצלחות שיש לנו בעיר. הנבחרות מייצגות אותנו באליפויות ישראל, אליפויות אירופה ועוד. בחודשים יולי ואוגוסט משטח ההחלקה החופשית פתוח לציבור הרחב המוזמן להתנסות בהחלקה על גלגיליות. החלקה זו מתבצעת פעמיים בשבוע תוך שיתוף פעולה עם המדריכות של העמותה העוזרות ומלמדות את המחליקים והמחליקות. בכל סוף החלקה ישנו קטע אומנותי כחלק מהחוויה לכלל הציבור וקהל רב מגיע לצפות להנאתו בילדים ובנערים אשר באים לרכב להנאתם ומותירים אחריהם את הקהל המום ונרגש.

skeatpark-7971מי שנמצא בתוך הסקייט-פארק נדמה כי הוא בעולם שכולו חופש, המאפשר לו לבטא את כישוריו בטבעיות. התרגשתי במיוחד לראות שלפארק הזה מגיעים נערים ונערות מכל הסוגים וברמות החלקה שונות. ניתן היה לצפות במקצועניים אשר מניעים את גופם לפי סחרורו של הסקייט, וגולשים מרמפה לרמפה בקלילות רבה. ומנגד, היו נערים ונערות בתחילת דרכם ב"תחום", שהגיעו על מנת ללמוד מהמקצוענים, ליפול ולהחליק כי זה חלק מהתהליך, ולתת לעצמם צ'אנס להתאהב בתחביב הזה.

עמוס פרישמן מנכל העמותה לקידום הספורט בגבעתיים הוסיף ואמר: "כאיש ספורט השאיפה שלי היא להקים כמה שיותר מתקנים בעיר, בכמה שיותר תחומים, כדי שכל אחד ימצא את עצמו בתחום הספורט המתאים לו. זאת סיבה שתגרום לאנשים לצאת מהבית ולהזיז את הגוף. הסקייט-פארק מאפשר לחבר'ה להחליק שם בבטחה, זה משטח מצוין ואנו מנצלים את המשטח גם להחלקה של הגלגיליות". בנוסף לכל העשייה הנפלאה הזו רצוי לציין כי במתחם מקביל לסקייט-פארק שוכן לו פארק המתקנים , בו נמצאים מיטב מתקני הכושר מה שמאפשר להורים להתאמן במקביל לילדיהם העוסקים בספורט משלהם.

אדיר סבג בן 18 שנמצא כחודשיים לפני גיוס, נוהג להגיע לסקייט-פארק באופן קבוע : "בחופש הגדול באנו לכאן כמעט בכל ערב, כמה חברים עם כמה סקטים, חלקם רוכבים טוב וחלק לא ופשוט מנסים דברים חדשים. כאלה שלא ידעו, למדו ממי שידע, התנסו, קיבלו אומץ וזה דרבן אותם. אני מגיע כמעט כל יום אחרי העבודה עוצר ורוכב שעה וחצי בערך עד שאני מתעייף, בכל פעם שיש לי זמן פנוי, אני נוסע לסקייט-פארק ומעביר אותו שם בהנאה".

איך אפשר בלי קצת רכילות?! מרחוק ראיתי חבורת בנות ישובות על הטריבונה שמשכה לי את תשומת לב. הן היו ישובות כולן במכנסים קצרצרים, נטולות דאגה מהחיים, כשלצדן סקייטים, יושבות וצופות בבנים מהצד. יעל ברגשטיין בת 17 תלמידת כיתה י"ב : "אני וחברות שלי נוהגות להגיע לפה בשעות הערב, לפעמים אנחנו רוכבות להנאתנו  ולפעמים פשוט נהנות להסתכל על כל הבנים שרוכבים פה, זאת האסיפה החברתית שלנו.." מעבר לעובדה שמתחם הסקייט-פארק משמש מקום מפגש חברתי עבור אותם בני נוער, הוא דואג לאגד את כולם במקום אחד, שבו מתרחש הריגוש הזה של לראות את החבר'ה ולהחליק ביחד. לסקייט-פארק מעלות רבות, אבל הגדולה מכולן היא היכולת של אותו מתחם להעניק לאותם ילדים את "הבית"  – במקום לשוטט ברחובות בחוסר מעש, יש באפשרותם להגיע לשם וליהנות מכל העולמות יחדיו.

לסיום חשוב להדגיש שהסקייט פארק מיועד לגולשי סקייטבורד בלבד ואין כניסה אליו עם אופניים, בימבות ואופניים של קטנטנים והכי חשוב תגלשו עם קסדות ומגינים בלבד.

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן