25/04/2024
25/04/2024
יום חמישי, 25 באפריל 2024
דוקטור, רפואה מערבית או רפואה משלימה – מגזין 16
10/01/2016
גולשים כל הדרך לחופש – מגזין 16
10/03/2016

איצ'ה גיל המרקיד הנצחי של גבעתיים – מגזין 16

איצ'ה גיל המרקיד הנצחי של גבעתיים

והאקורדיוניסט המלווה את סצנת ריקודי העם המקומית החל משנת 1957 ועד ימינו

מדור זרקאור  

%d7%90%d7%99%d7%a6%d7%94ערך מוסף

הפצת השמחה והזמר בקרב הרוקדים ריקודי העם והשרים בציבור.

ילדות

איצ'ה גיל נולד בתל אביב ב7 למרץ 1937 בשם יצחק סטופניצקי. את תרבות המוסיקה ספג בבית במיוחד מהרדיו של השכנים שהשמיע מוזיקה קלאסית. כשהיה בן 12 קיבל במתנה אקורדיון והחל ללמוד לנגן בעצמו ובגיל 15 החל לרקוד בלהקות מחול ביניהן  להקת "כרמון" בראשית דרכה.

שירות צבאי

באוגוסט 1955 התגייס לחיל השריון, החליף את שם המשפחה מסטופניצקי לגיל  וזמן קצר לפני מבצע "קדש" הגה את הרעיון להקים להקה צבאית לחיל שריון. איצ'ה העלה בפניו של יצחק פונדק, מפקד גייסות השריון, את הרעיון שקרם עור וגידים לאחר מבצע קדש. השתחרר מצה"ל מיד לאחר מבצע קדש ובמסגרת שירות המילואים שירת בצוות "הווי ובידור".

אג'נדה%d7%90%d7%99%d7%a6%d7%94-%d7%92%d7%99%d7%9c

כחבר במפלגת הגמלאים של גבעתיים עמד ועומד על זכויות התושבים לעיר נקייה ותרבותית. משמש כיום כחבר בוועדת תרבות של העיר ומנסה להחזיר את נושא ריקודי העם והשירה בציבור לילדי ותושבי גבעתיים. אחת המטרות שהציב לעצמו לחדש את ערבי השירה "ברון יחדיו" שהיו בימיהם של רן וגיל אלדמע.

גבעתיים

כמורה בבית הספר לחינוך מיוחד "אורים" לימד שירה, ריקודים והפיק מחזות זמר עם ילדי בית הספר כגון: "כנר על הגג", "גבירתי הנאווה", "קזבלן" ועוד. בעקבות כך הוזמן להשתתף בתכניתו של דן שילון בטלוויזיה "המעגל" ואף תועד בסרט שנעשה בערוץ 2.

בין השנים 1995-1987 ניהל את אירועי התרבות, המוסיקה והמחול באזור גבעתיים – יזם פסטיבלי ריקודי עם, מופעי יום העצמאות, אירועים חגיגיים ועוד.

 הקשר הברזילאי והסקנדינבי

בעשר השנים שבין 1994-1984 לאחר שחזר מברזיל כאורח בבתי הספר לסמבה של הקרנבלים, יזם והרקיד בחוף הים של תל אביב, בימי חמישי, אלפי רוקדים שהגיעו מכל קצווי הארץ לרקוד סמבה באווירת קרנבל עד אור הבוקר. בנוסף, ערך קורסים למדריכים לריקודי עם ישראלים בארצות סקנדינביה פעמיים שלוש בשנה והביא להקות מחול ישראליות להופעות בארצות אלו.

ים

חנהל'ה אומרת שאיצ'ה התחתן עם הים. כל בוקר הוא מתייצב על שפת הים  – עושה תרגילי התעמלות, הליכה ושחייה ויושב עם החברים. זו חוויה נהדרת שהוא משתדל לא להחמיץ במשך 78 שנים (מאז לקחה אותו אמו לשפת הים כשהיה בן שנה).

דור המשך

איצ'ה נשוי לחנהל'ה, אב לעדי והילה וסב לחמישה: בר, עמית, איתי, נועה ועומר. התפוח לא נפל רחוק מהעץ  – הילה גיל גרשון, בוגרת תיכון קלעי בגבעתיים, למדה מחול בסמינר הקיבוצים והיא מנהלת בית ספר מצליח למחול במרכז הקהילתי בתל מונד. שתי הנכדות עמית ונועה רוקדות אף הן – עמית בוגרת מגמת מחול בתיכון, רקדה עד שירותה הצבאי ונועה רקדנית בבית הספר למחול ותלמידת כיתה י"א במגמת מחול.

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן