06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

האם די בהכרזה על ידועים בציבור כדי ליצור שיתוף בנכסים/חובות?

אִילוּסְטְרַצְיָה

ישנם זוגות רבים אשר בוחרים לקיים מערכת יחסים זוגית ללא קשר נישואין. קיום קשר מעין זה טומן בחובו השלכות משפטיות אשר אין להתעלם מהם ויש ליתן עליהם את הדעת, על מנת שבשעת אמת ובעת פרידה של הצדדים זכויותיהם ישמרו ולא ייפגעו.

אין די בהגדרה של ידועים בציבור בכדי להעניק לבן הזוג שיתוף בזכויות ו/או חובות של בן הזוג השני בעת שאלו נפרדים.

על מנת שצד שהוכרז כידוע בציבור יקבל זכויות ו/או חובות של הצד השני, עליו להוכיח כי לא התקיימה מערכת של הפרדה רכושית בין הצדדים ואף מעבר לכך, עליו להוכיח כוונת שיתוף ספציפית בכל נכס ונכס בגינו עותר הוא לשיתוף.

במילים פשוטות גם אם חיית עם בת זוגתך משך 20 שנים וזו רכשה דירה במהלך החיים שלכם יחד ורשמה אותה על שמה בלבד, הרי שעל מנת לזכות בחלק מהדירה עליך להוכיח כי במהלך 20 השנים שחייתם יחד לא התקיימה בינכם הפרדה רכושית כלל ועיקר וכי היתה לכם כוונת שיתוף ספציפית בדירה.

איך מוכחים כוונת שיתוף בדירה אשר רשומה ע"ש אחד מבני הזוג בין אם נרכשה לפני החיים המשותפים ובין אם במהלכם?

אם הדירה נרכשה טרם החיים המשותפים מאוד קל לשלול את זכותך בה, אלא אם כן תוכיח שבמהלך השנים שילמת את המשכנתא שרבצה עליה ואף השבחת אותה באופן ניכר, קרי, הדירה עברה שיפוץ מאסיבי ביותר העומד על לפחות 20% משוויה ונשאת יחד עם בת זוגך במשותף בעלות השיפוץ.

משמע, לעניין קבלת זכויות מבן זוג ידוע בציבור בעת פרידה כשהשנים בחיים: אין כל משמעות לקביעה בדבר ידועים בציבור אם לאו.

מתי אם כן קיימת משמעות כלשהי להצהרה בדבר ידועים בציבור?

  • קיימת משמעות בכל הקשור לדיני הירושה: לדוג’ היה ובן זוג ידוע בציבור הלך לעולמו ולא הותיר צוואה, הרי שמבחינת חוק הירושה, מחצית מרכושו עובר ל”ידועה בציבור”, אלא אם יתר יורשיו של המנוח (כגון ילדיו) יוכלו להוכיח כי לא חל בין הצדדים שיתוף אלא התקיימה הפרדה רכושית מוחלטת. במקרה כזה נטל ההוכחה על הצד שאיננו מעוניין לתת את הזכות, קרי יתר היורשים.
  • קיימת משמעות ככל הנוגע לתביעות בביה”ד לעבודה – לדוג’ אם עסקינן במנוח אשר הוכרז כידוע בציבור שהיו לו זכויות ממקום עבודה ומקום העבודה אמור להעביר זכויות סוציאליות לידועה בציבור – שם יתר היורשים יטענו כי היתה הפרדה רכושית.
  • קיימת משמעות ככל הנוגע לזכויות מכוח הביטוח הלאומי- כגון הטבות ו/או זכאיות של ידועים בציבור.

טור המומחית התפרסם גם במגזינים: 'גבעתיים פלוס' ו 'רמת גן פלוס'

עו"ד ענבר לב מהמובילות בישראל בתחום דיני המשפחה והירושה. משרדה מדורג בין משרדי עורכי הדין המובילים בתחום דיני משפחה וירושה בדירוג dun’s 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
כתבות נוספות
אולי יעניין אותך
05/04/2022

הכיף שלהם המומחיות שלנו KidsBest

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
08/31/2022

מיומנויות כתיבה ידנית ואיתור קשיי כתיבה

המקור ללקויות כתיבה השונות הוא נוירולוגי, לכן, חשוב לאבחן את מקור הבעיה באופן מקצועי
11/06/2023

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות […]
04/11/2022

ילדי העתיד כבר כאן

במרכז הלימודים המתקדם iClass הילדים יוכלו ללמוד יזמות טכנולוגית, הקמת סטארט-אפ, פיתוח משחקי מחשב, פייתון, סייבר ורובוטיקה
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן