06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

חלוקת רכוש בגירושין

אִילוּסְטְרַצְיָה

זוגות רבים חוששים לפרק את התא המשפחתי, למרות הרצון העז לסיים את חיי הנישואין ולהיפרד, לעיתים קרובות מהפחד והדאגה לעתידם הכלכלי וזאת משום שאין בידם הידע והכלים להבין מהם זכויותיהם וחובותיהם בעת הליך הפירוד וכיצד תתבצע הלכה למעשה, הפרידה הרכושית ביניהם.

החוק המתייחס לחלוקת רכוש בין בני הזוג, הוא "חוק יחסי ממון", שהינו חוק החל על כלל הזוגות אשר נישאו מיום ה-1.1.1974 ואילך, באופן המסדיר את חלוקת הרכוש המשותף בין בני זוג במקרה של פקיעת הנישואין עקב גירושין או עקב מותו של בן הזוג. על פי החוק, כאשר לא נערך בין בני הזוג הסכם ממון, חלוקת הרכוש המשותף תעשה באופן שווה וזאת במסגרת הסדר איזון משאבים הקבוע בחוק.

המשמעות היא כי כל הרכוש המשותף ו/או החובות והזכויות אשר נצברו החל ממועד הנישואין ועד למועד הפירוד של הצדדים ("מועד הקרע" כפי שמוגדר ע"י בית המשפט או בית הדין) הינו מחולק באופן שווה בין הצדדים, זאת ללא קשר לרישום הבעלות על הזכות כמו במקרים של רכב או דירה.

סך הנכסים המשותפים אינה כוללת זכויות, חובות או נכסים אשר היו לאחד מבני הזוג בטרם הנישואין או שהתקבלו בירושה לאחד מבני הזוג במהלך חיי הנישואין, כך הדין גם לגבי פיצויי נזקי גוף וקצבאות.

יודגש כי, ישנם מקרים בהם בית המשפט יכול להורות כי החובות של בני הזוג לא יחולקו ביניהם שווה בשווה, אלא באופן אחר, אם קיימות נסיבות מיוחדות המצדיקות חלוקה לא שוויונית. כך למשל בית המשפט/בית הדין יכול להורות כי אחד הצדדים יישא בכלל החובות שנוצרו במהלך הנישואין ובמקרים הבאים: חובות שנוצרו עקב הימורים, מעשים בלתי חוקיים, בגידות וכן במקרים מסויימים אף חובות שנוצרו עקב ניהול עסקים כושלים אם אחד מהצדדים עומד במבחנים הדוקים: לא היתה לו כל יכולת לדעת על המתרחש בעסק, חובות עסקיים שנוצרו עקב רשלנות כו'.

כמו כן, בית המשפט יכול להורות כי הזכויות של בני הזוג שנצברו במהלך חיי הנישואין לא יחולקו שווה בשווה. מדובר לדוגמא במקרים בהם לאחד מבני הזוג כושר השתכרות גבוה במיוחד או בשל מוניטין אישי, רישיון מקצועי וכו'. כמו כן בפס"ד נקבע כי אף במקרים של נקיטת אלימות  פיזית ונפשית, לאורך זמן, כלפי בן הזוג, יכול בית המשפט להורות על איזון משאבים לא שוויוני.

מקרים רבים מעין אלו מגיעים לבית המשפט לענייני משפחה/ לבית הדין הרבני שלהם הסמכות לדון בהליכים אלו ובסופו של דבר מכריעים בסוגיה שלפניהם, כל מקרה עפ"י נסיבותיו.

 

הטור התפרסם במגזינים: 'גבעתיים פלוס' ו 'רמת גן פלוס'

עו"ד ענבר לב מהמובילות בישראל בתחום דיני המשפחה והירושה. משרדה מדורג בין משרדי עורכי הדין המובילים בתחום דיני משפחה וירושה בדירוג dun’s 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
כתבות נוספות
02/14/2023

שינוי הסכם גירושין

האם ניתן לשנות תנאים בהסכם גירושין אשר נחתם וקיבל תוקף של פסק דין?
05/01/2022

עצמאות כלכלית למול אלימות כלכלית

יום העצמאות הוא בדיוק הזמן לערוך בדיקה עם עצמנו בכדי לוודא האם אנו חיים בעצמאות אמתית על כל המשתמע מכך, כפי שהיינו מייחלים
04/10/2022

האם די בהכרזה על ידועים בציבור כדי ליצור שיתוף בנכסים/חובות?

ישנם זוגות רבים אשר בוחרים לקיים מערכת יחסים זוגית ללא קשר נישואין. קשר הטומן בחובו השלכות משפטיות
01/30/2022

חשיבות עריכת צוואה באופן תקין

צוואה היא מסמך בו כל אחד מאתנו יכול לקבוע מי יירש את כלל רכושנו לאחר מותנו. החוק מאפשר לנו לבחור את סוג הצוואה אשר בה אנו חפצים מבין 4 הסוגים שקיימים
01/27/2022

ביה"ד קבע: הילדים סולדים מהאב בעקבות ניסיונותיו לגרור אותם למאבק הגירושין

ביה"ד הרבני קיבל חוות דעת מומחית לניכור הורי - והורה על הסדרי ראייה מצומצמים
12/29/2021

בפסק דין נקבע שטובת הילדים מכריעה גם אם השאיפה למשמורת משותפת נובעת מאינטרס כלכלי​

.
אולי יעניין אותך
12/12/2022

שמלות כלה קלות להשגה

למה שמלות כלה עולות כל כך הרבה? בדיוק לשם כך הוקם “סטודיו הדס” לזכרה של הדס בן שושן. “אנחנו מאמינות שאפשר להיות הכלה שתמיד חלמת להיות במחיר המתאים לכל אחת, מבלי להוציא הרבה כסף ומבלי להעמיס על הסביבה, שהרי לאחר החתונה השמלה חוזרת אלינו לסטודיו ומוכנה לשמח כלה נוספת”
09/26/2022

סיוע לפעוטות ולגיל הרך עם טראומה

אבחון וטיפול מוטורי ד"ר שרית טגנסקי סיוע לפעוטות ולגיל הרך עם טראומה פורסם: 23/9/2022 אִילוּסְטְרַצְיָה כששי בן השלוש הגיע עם אמו, אי אפשר היה להתקרב אליו. הוא הרביץ, נשך ורץ לכביש בלי אבחנה. הוריו חשדו […]
04/11/2022

המשפחה הרמתגנית שלי

המשפחה הרמתגנית שלי זיכרונות ילדות והתחדשות עירונית – אז והיום אמא שלי יחד עם אחיה הבכור משה נגר ואחותה הצעירה אסתר נקשרו בחייהם הבוגרים זה בזו, בשלוש שכונות שונות, קריית בורוכוב, נווה יהושע ומרכז העיר […]
12/04/2023

אייפון 15-השווינו מחירים, מהזול עד היקר

סדרת אייפון 15 החדשה שכבר נמכרת בישראל כוללת ארבעה דגמים כבר כאן. אז זו בדיוק הסיבה שערכנו השוואת מחירים
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן