31/05/2024
31/05/2024
יום שישי, 31 במאי 2024
רמת גן הופכת לעיר כתומה החל מהבוקר
09/16/2020
איך להגדיל את ההכנסה בתקופת הקורונה
09/23/2020

לקראת מהפכה בשכונת גבעת רמב"ם

תוספת של 3,827 יחידות דיור בתוכנית להתחדשות עירונית בגבעת רמב"ם שהופקדה ע"י הועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב

מדובר בתוכנית מפורטת להתחדשות עירונית, המקודמת ע"י עיריית גבעתיים והרשות להתחדשות עירונית. שטח התוכנית הינו כ-340 דונם והיא ממוקמת בין רח' ויצמן ממזרח, דרך השלום ממערב, רבין מדרום ובית העלמין נחלת יצחק מצפון.

התוכנית מגדירה את התחדשות לב השכונה במתכונת של התחדשות בבנייה נמוכה יחסית (מרקמית) ובשולי השכונה במתכונת פינוי בינוי, במספר מתחמים אשר יכללו שימושים מעורבים, ויאפשרו הקצאות משמעותיות לצורכי ציבור לרווחת השכונה. בסה"כ מאפשרת התוכנית תוספת של עד כ-3,827 יחידות דיור לכ-3,047 יחידות הדיור הקיימות.

התכנית הינה חדשנית ותקדימית, באשר היא בוחנת בראיה מתחמית את החוזקות והחולשות של  השכונה, ונותנת להם מענה בהתאם לכך. ייחודיותה של התוכנית בכך שהיא מאפשרת מחד התחדשות במגרש בודד, תוך שמירה על אופי השכונה, ומאידך מאפשרת התחדשות במסלול של פינוי בינוי משמעותי, אשר מייצר את שטחי הציבור החסרים כבר היום בשכונה.  בהתאם קובעת התוכנית מספר מסלולים: חיזוק או הריסה ובניה בלב השכונה, בהתאם לאזורי התכנון השונים, בגובה של  4.5 קומות ל-10 קומות; פינוי בינוי בדרך רבין עם בנייה של עד 35 קומות; ובדרך השלום בנייה בגובה של עד 45 קומות.

התוכנית קובעת עקרונות להקצאת שטחי ציבור בשטח כולל של כ-19 דונם פתוחים ובהם הקמת שני בתי ספר חדשים בשכונה.

כמו כן, התוכנית מגדירה הקצאת שטחי רצפות נוספים במגדלים, לטובת מוסדות חינוך, רווחה וקהילה ובכדי לתת מענה למחסור המשמעותי בשטחי ציבור בשכונה.

לאורך הרחובות ויצמן ורמב"ם מציעה התוכנית שטחי מסחר ושטחי ציבור, תוך חידוש פני הרחוב, מתוך רצון לאפשר לתושבים שירותי ציבור בקרבת הבית. בנוסף, התוכנית קובעת הרחבת זכות הדרך לטובת תנועת הולכי רגל, תוך צמצום תקני חניה ותוספת שבילי אופניים, ובכך יוצרת רחובות נעימים עבור הולך הרגל. במסגרת התוכנית, נקבעו עקרונות לשמירה על שדרות העצים הקיימות, תוספת נטיעות ומגדירה שישה מתחמים לשימור.

התכנית שמה דגש על הרחבת המדרכות, שימור חופות העצים המאפיינות את השכונה ונטיעות עצים נוספים, תוספת שבילים להולכי רגל והוספת שבילי אופניים וכן הנגשת הציבור לצרכים שונים באמצעות ערוב שימושים במתחמים ובכך הבאתם קרוב לבית.

מעבר לשמירה על המרקם הקיים בלב השכונה וחופות העצים המאפיינות אותה, התכנית מסמנת מספר מבנים לשימור ממבני הציבור מייסוד השכונה.

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: "תכנית המתאר לגבעת רמב"ם, הוכנה על ידי מיטב מתכנני הערים אשר עמלו עליה מספר שנים, תוך שהם מקיימים שיתוף ציבור יוצא דופן עם תושבי השכונה. אני מברך על הפקדתה בוועדה המחוזית מה גם שתוכנית זו משתלבת היטב עם עקרונות תכנית המתאר הכוללנית של העיר. התוכנית תאפשר לשכונה הוותיקה והיפה להתחדש באופן כזה שיישמר צביון השכונה וישומרו המבנים ההיסטוריים שבה מצד אחד ומאידך נייצר שטחים לתשתיות ומבני ציבור, באמצעות עלייה לגובה רק בצירים העוקפים הראשיים, כגון ציר דרך השלום. אני מברך את תושבי השכונה והעיר על סיום הכנת התוכנית ומודה לכל המעורבים בהכנתה."

שכונת רמב"ם הינה שכונה וותיקה בגבעתיים, שאדמותיה נרכשו ע"י היזם והתעשיין ישראל טייבר בשנת 1933, בראש הגבעה ניצב עד היום מגדל המים ולידו, ביתו של ישראל טייבר.

הגבעה נקראה על שם הרמב"ם, במלאת 800 שנה להולדתו, וכיום השכונה נחשבת ליוקרתית ושקטה.

 

http://nadlandan.co.il

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן