22/02/2024
22/02/2024
יום חמישי, 22 בפברואר 2024
חדשות הנדלן מחוז דן

הקשר בין רעידת האדמה הקשה בטורקיה לבין ההתחדשות העירונית באזורנו

נמל הים באזור אנטליה טורקיה

שתפו

כשבטורקיה וסוריה עוסקים הבוקר בתוצאות המחרידות של רעידת האדמה שפקדה את האזור הלילה, אנחנו חייבים להפנים שזוהי אזהרה חמורה גם בשבילנו.
כבר בשנת 2005 אושרה לראשונה תוכנית תמ"א 38 – תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תוכנית המתייחסת למבנים שהיתר לבנייתם ניתן לפני 1980. מטרתה העיקרית של התמ"א היא הצלת חיי אדם במקרה של רעידת אדמה עוצמתית, מתוך הבנה והערכה של הנזק שיגרם מאירוע כזה כשהמבנים אינם ערוכים לכך. חלק גדול מהמבנים ברמת גן וגבעתיים (כשני שליש) ישנים ואינם עומדים בתקני רעידות האדמה.
למעשה, מיועדת תוכנית התמ"א לקבוע הסדרים תכנוניים לחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה ולעודד ביצוע הריסת מבנים ובנייתם מחדש או חיזוק מבנים על-ידי תוספות בנייה.
כמו הרבה תוכניות ממשלתיות, גם התוכנית הזו חסרה מרכיבים מרכזיים, מה שמונע ומעכב את מימושה. הטענה המרכזית נגד התוכנית הייתה שהיא מגדילה את כמות התושבים בערי הביקוש מבלי לטפל בצפיפות האנורמלית שתייצר תוך שהיא מתעלמת לחלוטין מהצורך של התאמת התשתיות הציבוריות הנובעות מהגדלת צפיפות האוכלוסייה.
התוצאה היא תוכנית שאינה התחדשות עירונית כי אם תוכנית חידוש מבנים והתאמתם לתקני רעדות אדמה עתידיות, תוכנית שיוצרת צפיפות מגורים גבוהה  מחסור בתשתיות הציבוריות, כזו שיוצרת מעמסה כבדה על הרשויות המקומיות שאינן יכולות לעמוד בה ולקבל אותה. וכפי מה נראה בשטח, התוכנית הפכה לכזו שאינה פופולרית בעיני רוב ראשי העיריה במרכז.
רעידת האדמה הלילה רק מזכירה לכולנו שישראל ממוקמת על השבר הסורי-אפריקני המתחיל מדרום טורקיה דרך סוריה ובקעת הלבנון בצפון, לאורך נהר הירדן, ים המלח, הערבה, מפרץ אילת וים סוף, דרך מפרץ עדן עד לטנזניה.

לפי נתוני המכון הגיאולוגי לישראל של משרד האנרגיה, באזור התרחשו לאחרונה מעל 30 רעידות אדמה במגניטודה גבוהה מ- 2.0. כך שהבעיה קיימת וסטטיסטית הזמן לטיפול אמיתי בתופעה (ולא רק סיסמאות ויחסי ציבור) אוזל.

עשו מנוי למגזין, ועכשיו בחינם!

היו מעודכנים וקבלו אם הכתבות והטורים הכי מעניינים

עוד חדשות הנדלן מחוז דן
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »

"אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון"

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  "ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל"

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדר החדשות

תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל במתחם אמפא TLV – הכניסה חינם

חדר החדשות תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל – הכניסה חופשית התערוכה תוצג עד ה-6 במרץ במתחם אמפא TLVברחוב יגאל אלון בת"א שתפו התערוכה  תציג 15 עבודות חדשות מתחומים

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

גבעתיים דורגה כעיר הכי צעירה בישראל אחרי תל אביב

חדשות העיר גבעתיים פלוס בשנים האחרונות הפכה העיר גבעתיים לאחת הערים המבוקשות עבור אוכלוסייה צעירה   שתפו אם גם אתם חשבתם שגבעתיים זו עיר "זקנה" – טעיתם! עם השנים האוכלוסייה הותיקה בגבעתיים הלכה והזדקנה, והעיר

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן