22/04/2024
22/04/2024
יום שני, 22 באפריל 2024
בועט קדימה – מגזין 12
06/03/2016
ידע שווה כוח ובטחון – מגזין 12
06/04/2016

אורן שלום אמן חושים וטלפתיה – מגזין 12

אורן שלום אמן חושים וטלפתיה

כדורגלן בנבחרת ישראל לנערים לשעבר נשוי לזיוה,  קפטן קבוצת אלון בליגת המאמאנט וכיום ממלא אולמות במופע מרהיב ומיוחד

נעמי לבנון-קשת

הוא מקפיד לומר שהוא לא קוסם. מדגיש שהוא אמן חושים וטלפתיה, מה שקרוי 'מנטליסט', ומבחינתו – זה משהו אחר לגמרי המצריך תכונות וכישורים אחרים.

"אמן חושים הוא אדם המשתמש במיומנויות הפרזנטציה, המקוריות והיכולת ליצור אשליה"- הוא מסביר.

אורן שלום (42), דווקא היה שקוע בספורט בצעירותו. כילד וכנער היה כדורגלן בנבחרת ישראל לנערים בתפקיד קשר. oren shalomבהמשך שיחק בבוגרי 'צפרירים חולון'. "בשעתו, עד גמר השירות הצבאי ובמהלכו, שיחקתי בדי הרבה קבוצות, בהן גם בקרית אונו ובקבוצת 'השקמה רמת חן', אבל בהדרגה ירדתי בליגות כי לא הייתי מספיק טוב ולא הצלחתי להביא את עצמי לביטוי נכון"- הוא מסביר. כיום הוא פשוט מוקף בספורטאים מכל עבר: לפני 16 שנה, ב-1999, נישא לזיוה, בוגרת 'קלעי' ובת גבעתיים ותיקה, המוכרת כמורה לחינוך גופני. זיוה גם משמשת קפטן קבוצת אלון ב'מאמאנט' – משחק כדורשת לאימהות. שלושת ילדיהם של בני הזוג עוסקים אף הם בספורט: טל, בן ה-15 – כדורסלן ב'הפועל' גבעתיים ונמנה עם קבוצת מצטיינים ב'בר אילן'. נוי בת ה-12.5 משתתפת בנבחרת הגלגיליות הצעירה של גבעתיים והיא זוכת המקום הראשון באליפות ארצית למתנ"סים והמקום השני בתחרות הארצית ליחידים. חוץ מזה היא גם חברה בנבחרת הנוער בכדורשת. ובן הזקונים אריאל, בן ה-7 , הלומד בכיתה א' בבית הספר האנתרופוסופי החדש שבעיר, משחק אף הוא בקבוצת כדורגל ילדים. הוא מודה שהוא 'מאוהב' כהגדרתו, בגבעתיים, אליה עבר מאז נישואיו לזיוה. אוהב את האווירה בעיר, את החינוך הטוב והחוגים של הילדים. במיוחד אוהב את המרכז המסחרי כורזין. "אני גר ממש במרכז, מעל הקניון, והכל בהישג ידי"- הוא צוחק – "הכל ברגל, דרך הגשר"

החלום להופיע

עם שחרורו מצה"ל הסתיימה גם קריירת הכדורגל שלו וכדי להתפרנס הפך לאיש מכירות בתעשייה, תוך שהוא מטפס אט אט ומגיע עד לדרגת מנהל שיווק, בשכר גבוה. "אבל החלום היה להופיע מול קהל. עוד כילד הייתי חובר לקבוצות אנשים ומרשים אותם עם קסמים"- הוא מספר – "למרות המעמד והשכר הגבוה במכירות, הבנתי שזה לא היעוד שלי. אמנם נשאבתי לזה, מסיבות שונות, ונשארתי בזה עד 2004 -אבל הרגשתי רע וחיפשתי שינוי". השינוי הזה הגיע בעקבות קריאת הספר 'מי הזיז את הגבינה שלי', שלדבריו שינה את אופן חשיבתו ובמקביל לעבודת המכירות החל להופיע בהתנדבות, במקומות שונים בהם בית החולים 'שיבא'- דבר שהוא מקפיד לעשות עד היום, 'בית לוינשטיין' ואחרים. "כבר היו לי ילדים קטנים והיה צריך לחשוב על המשפחה. למזלי הבוס שלי מאד רצה אותי ולכן איפשר לי להעדר יום בשבוע מהעבודה"- הוא מספר על תחילת הדרך – "התלוויתי לקוסם רפואי אמריקאי, 'מג'יק מייקל' שנתן לי הזדמנות ואפשרות להיות ממש קרוב לנושא ולשמח אנשים".

עצמאי בשטח

אורן החל צובר בטחון ובמקביל כבר החל החלום להופיע בפני קהל מבוגר ולזכות בהכרה בתחום. הוא למד את סודות השיווק הרשתי במדיה, על סוגיה השונים, והחל למכור את עצמו כקוסם. ההזמנות החלו להגיע והוא מצא עצמו מופיע בימי הולדת – מה שלא איתגר אותו במיוחד. בשלב זה כבר התפטר מהחברה בה עבד והחל להתנהל באופן עצמאי.

"כבר אז הופעתי בכנסים מקצועיים של אמני חושים בעולם, בין היתר בארה"ב, איטליה, סין ואנגליה. מהר מאד נכנסתי לקטע הזה של הכנסים, שיש בו הרצאות בצד תחרויות, בין המשתתפים, בקטגוריות שונות"- הוא מספר – "חשתי שעדיין אינני מגשים את החלום שלי: להחזיק קהל בוגר במשך שעה".oren shalom.3

עד היום זכור לו מופע מביש שערך ב'בית לוינשטיין', בו נכחו כ-250 איש שבהדרגה החלו עוזבים את האולם עד שנותרו בו 30 איש! הוא מודה שפשוט היה גרוע אבל במקום להשבר חיפש איפה טעה. "מצליחנים לא מוותרים. מי שמוותר – לא מצליח" – הוא אומר.

באחד הכנסים הללו מצא את ספרו של קן וובר, מהמנטליסטים המובילים בעולם: 'מכסימום אנטרטיינמנט' ('בידור מירבי'), שבין היתר המליץ לעוסקים בתחום לצלם כל מופע שלהם ואחר כך לצפות בחומר הצילום בעיון ולהסיק מסקנות. וזה בדיוק מה שעשה. הוא אימץ כמה וכמה טיפים מהספר ולשמחתו החלו להתרחש 'דברים נפלאים' כהגדרתו. הוא החל לזכות בפרגון מכל עבר, חוג הלקוחות הלך וגדל ובתוך חודשים ספורים בנה מופע למבוגרים, שאורכו שעה תמימה ולדבריו: "הוא מצחיק ומרתק כאחד". תגובות הקהל היו אוהדות מאד.

פריצה למדיה

ב-2008 הוא פרץ למדיה החברתית ולטלויזיה – שהקרינה סרטון אינטראקטיבי בנושא חושי, שהכין לרשת ואשר צבר מספר מרשים ביותר של צפיות ותגובות נלהבות. פתאם הוא נוכח ששמו נקלט. מוכר בכל מקום. "מי שדחף אותי לשמש בעצמי, הפרזנטור של הסרטון הזה היה אמן החושים, ליאור מנור, שהוא מנטליסט מהשורה הראשונה"- משחזר  אורן את פריצת הדרך – "לסרטון היו 18 מיליון צפיות!! פתאם הכל נפתח. כולם פנו אלי: מפקידים, אמנים מהתחום שהמליצו עלי, אנשי טלויזיה ועוד. הבנתי ששום דבר לא קורה במקרה וכל דבר בא בזמן הנכון. לקח לי זמן אבל בבת אחת הוצבתי במקום הראוי והיום אני בין אמני החושים היותר מוכרים. כיום הסרטונים שלי בפייסבוק זוכים למאות אלפי צפיות וביו-טיוב יש מליוני צפיות".

ואכן כיום הוא מופיע במקומות 'נחשבים' כמו היכלי תרבות שונים ברחבי הארץ, באולמות כמו 'סוזאן דלל', באירועי גופים גדולים בהם משטרת ישראל, חברות הייטק ועוד. היום הוא איש עסוק מאד, שהלוח שלו עמוס והוא מופיע רק לקהל מבוגר- בדיוק כמו שחלם. "פה ושם אני מופיע באירועים משפחתיים אבל גיל המינימום שאני מוכן לו הוא בת מצוה"- הוא מסביר.

מנטור לצעירים

היום, לדבריו, הוא גם עוזר לצעירים בתחילת דרכם בתחום. מדריך, מייעץ ואף מעביר להם מופעים, בעיקר כאלה של ששי-שבת, הימים בהם הוא מסרב להופיע,  למרות הסכומים המפתים שבאירועי סופשבוע. לא מכבר קבל הזמנה ל-9 הופעות בסינגפור, בפסטיבל כריסטמס, שכללו הופעותoren shalom.2 בששי-שבת ולא היסס: הוא ויתר.

"זה ממניע דתי נטו. וזה גם טוב למשפחה"- הוא אומר – "עכשו אחד החלומות שלי הוא להופיע בחו"ל, אבל לא בכנסים או בהתנדבות אלא בהזמנה בתשלום מלא. אני לא דואג. גם זה יגיע. ויש לי עוד חלום: לכתוב ולביים הצגה עם חומר הקשור לתא המשפחתי".

בראש השנה האחרון הוא הקים קבוצה המסייעת למשפחות נזקקות והצליח לעזור לחמש משפחות. לשמחתו הקבוצה שסביבו הולכת וגדלה והיעד שלו לפסח הוא לסייע ל-18 משפחות. "התקבצו סביבי אנשים מופלאים וכולנו נותנים מעצמנו ומכספנו. קונים מה שצריך, מכינים לבד את החבילות, מסיעים אותן ומביאים לאנשים עד לדלת"- הוא מספר – "היעד שלי הוא להגיע לסיוע ל-52 משפחות ואותן ללוות בקביעות בפסח ובראש השנה".

למרות שכבר אינו מופיע לילדים יש לו אליהם חיבה רבה ופינה חמה בלב. זו הסיבה שהוא משתדל לפנות זמן ופעם עד פעמיים בחודש להופיע בהתנדבות בחדרים השונים במחלקת הילדים ב'שיבא', בפני הילדים והוריהם. "זו תחושה פנימית של חובה שאני חש . אני רואה עצמי בר מזל וחשוב לי לשמח אנשים"- הוא מסביר.

מופע חושים מלא הומור

במופע שלו, שמצליח להדהים את הקהל בכל פעם מחדש, יש גם הרבה צחוקים. הוא ממוצא עירקי, אשתו ממוצא פולני וההומור שלו, הכולל 'ירידות' על עצמו, על אשתו, על חמותו, מתקבל בהבנה ובחיוך על ידי בני המשפחה.  "אנשים באים למופע חושים שאמור להדהים, לרגש ופתאם זה משהו מלא הומור והקהל מופתע לטובה"- מסביר אורן. הוא מודה שהוא 'מאוהב' כהגדרתו, בגבעתיים, אליה עבר מאז נישואיו לזיוה. אוהב את האווירה בעיר, את החינוך הטוב והחוגים של הילדים. במיוחד אוהב את המרכז המסחרי כורזין. "אני גר ממש במרכז, מעל הקניון, והכל בהישג ידי"- הוא צוחק – "הכל ברגל, דרך הגשר".

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן