25/04/2024
25/04/2024
יום חמישי, 25 באפריל 2024
חוק המתווכים במקרקעין – מה חשוב לדעת?
07/26/2018
נבחר מועמד הליכוד – תא"ל (מיל') אילן ביטון יתמודד לראשות עיריית רמת גן
07/28/2018

מיקסום תשואה מהשקעות

מיקסום תשואה מהשקעות

רון קאולי

א.  הקדמה

במאמר זה מוגשת סכימה לתכנון השקעות בתחומים מגוונים כגון: עסקים, נדל"ן, פיננסיים וכדומה. המשתנים שיתוארו הינם בסיסיים וכוללים שני מוטיבית מרכזיים:  מהות ההשקעה ורמת הסיכון.

ב.  המשתנים

  1. משתנים אישיים של המשקיע – המתייחסים למצב המשקיע כגון: גיל ,יורשים, משך מימוש הפוטנציאל, מצב פיננסי קיים, ידע בענף, שותפים, יריבים, יכולת לארגן צוות מתאים וכדומה.
  2. משתני שוק מקרו כלכליים – יש לצפות ולנתח את המצב הנוכחי ואת המגמות שהיו בעבר. ניתוח זה מתייחס לכלל הענפים בשוק. החלק החשוב הוא ניתוח סיבתי ואיתור משתנים משפיעים. ריבוי משתנים רלוונטיים, מקטין את רמת חוסר הוודאות. לדוגמא: תנודות מחירים, ביקוש והיצע (רמת צריכה), ממשלתית, מדיניות פיסקלית (כדוגמת מיסוי) ומוניטרית, תמריצי השקעה, מהירות תגובת השוק לשינויים וכדומה.
  3. משתנים ענפיים – ניתוח זה דומה לניתוח שוק ברמה המקרו-כלכלית, אך מתייחס ספציפית לענף הנדון. ראשית, יש לחקור את הענף במונחים של מוצרים ושירותים אפשריים, מחירים, מגמות, שיעור רווחיות תפעולית, מתחרים, מידת היריבות הענפית, מידת יעילות של קידום ופרסום ואופן הביצוע, מיקום, קהל יעד, חסמי שוק, השקעות נדרשות וכדומה.
  4. מחיר הכסף – לכל השקעה יש השקעה חלופית. השקעה בתחום מסויים מנצלת את תקציב המשקיע ומונעת ממנו להשקיע בתחומים אחרים. בשל משתנים כדוגמת משתנים מקרו כלכליים, ענפיים ואישיים יש הטייה לטובת השקעה מסויימת. מחיר הכסף עשוי להפוך על פיה החלטה מסויימת מאחר וקיימת השקעה עדיפה.
  5. רמת סיכון – רמת סיכון מתחשבת בכלל המשתנים בהיבט הסיכון ומתווספת למחיר הכסף. רמת סיכון נמדדת כסטייה בין התחזית לבין מה שקורה בפועל. מאחר ולא ניתן לצפות את העתיד בוודאות, יש לחשב אותה על פי תנודתיות בהשקעות העבר לעומת מה שנחזה בעבר לאורך זמן . לדוגמא: אם ידוע שתנודתיות ענף מסויים היא 15%-10% ממה שנחזה ריבית הסיכון תגלם זאת.
  6. ריבית היוון – זוהי ריבית תוצאתית של מחיר הכסף ורמת הסיכון המאפשרת קבלת מסקנות לחיוב או

לשלילה. ייתכן כי קיימת כדאיות השקעה חשבונאית (ללא התחשבות במחיר הכסף ורמת הסיכון) אך בשל סכום ההשקעה ותקופת ההחזר שלה, נוצרים מצבים שבהם כדאיות כלכלית למשקיע אחד היא סיכון כלכלי למשקיע אחר.

 

הכותברון קאולייועץ כלכלי, הבעלים של חברת אינווירוגרין המתמחה בתכנון כלכלי ונדל"ן

טלפון:  03-733993 מייל: enviro.green@outlook.com

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן