23/07/2024
23/07/2024
יום שלישי, 23 ביולי 2024
זרקאור עם לאה טולצ'ינסקי – מגזין 44
10/06/2018
ושוב אתכם… – מגזין 44
10/06/2018

לקרוא, לאכול, לאהוב – מגזין 44

לקרוא, לאכול, לאהוב

בין השורות עם ויקי וינגר מנהלת ספריות גבעתיים

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

"האהבה הראשונה שלי הייתה תמיד, וכנראה לא תשתנה – מדעים. האהבה השנייה שלי היא קריאת ספרים. פרט לכך, אני אדם של עשייה, אני חייבת לעשות המון דברים כל הזמן…"

תמיד אהבתי לקרוא. קראתי בכל שלב בחיי ובילדותי הייתי רשומה לחמש ספריות בו זמנית. אני עדיין מאמינה בסיפורים ואני עדיין שוכחת את עצמי כשאני שוקעת בקריאת ספר טוב. יש בי תמיד כמיהה נוסטלגית לספריות ולכן פגישה עם ויקי, בין כל כך הרבה ספרים מעוררת בי התרגשות.

תשכחו מהתדמית הרווחת של ספרנית חמורת סבר שמהסה את קהל הקוראים בתנועת אצבע נוקשה – ויקי וינגר היא אחת הנשים הנעימות והחביבות ביותר שאני מכירה והיא מנהלת ספריות גבעתיים.

היא אם לשתי בנות וסבתא לשלושה נכדים שהם "האהבה הגדולה של חייה", היא בעלת תואר ראשון ושני בספרנות ובמידענות מאוניברסיטת בר אילן.

היא נולדה ביפו ובהיותה בת 3 עברה המשפחה לגבעתיים. כשסיימה את כיתה ו' עברו לבני ברק ועם נישואיה עברה להתגורר עם משפחתה בפתח תקווה.

"אני גרה בפתח תקווה, אבל אני מבלה את רוב שעות היום שלי בגבעתיים, כך שלעתים נדמה לי שאני גרה כאן בעיר."

מהו העיסוק העיקרי שלך?

במשך 32 שנה עבדתי בבית ספר ״שמעוני״ בגבעתיים, כמורה למדעים וכמחנכת – בית הספר בו למדתי בעצמי כילדה, וכן כמדריכה מחוזית למדעים.

במקביל למקצוע ההוראה עבדתי בספריית שזר ולימים גם ניהלתי את הספרייה. כשהחלטתי לפרוש ממקצוע ההוראה הציעו לי לנהל את רשת ספריות גבעתיים ומזה תשע שנים זה התפקיד העיקרי והיחידי שלי. טוב, לא בדיוק, כי אני גם סבתא במשרה חלקית לילדים של בנותיי. אם כי זאת לא עבודה, זה תענוג גדול. אני ממליצה לכל אחד.

מהם התחביבים שלך?

"האהבה הראשונה שלי הייתה תמיד, וכנראה לא תשתנה – מדעים. האהבה השנייה שלי היא קריאת ספרים. פרט לכך, אני אדם של עשייה, אני חייבת לעשות המון דברים כל הזמן. אני אוהבת מאוד ספורט, לטייל בארץ ובעולם, ללכת לים, ולבלות עם הנכדים."

"רשת הספריות העירוניות נכנסת גם לתחום השאלת ספרים דיגיטליים… זוהי בשורה נפלאה לקוראי הספרים הדיגיטליים. כדאי לעקוב אחר עמוד הפייסבוק שלנו ואחר הפרסומים השונים"

ספרי לי על רשת הספריות בגבעתיים

בשלוש השנים האחרונות רשת הספריות היא חלק מעמותת קהילתיים העירונית שהקימה עיריית גבעתיים לריכוז פעילות התרבות, פנאי, קהילה והחינוך הבלתי פורמאלי בעיר. היתרון בלהיות חלק מהעמותה הוא הקרבה ושיתוף הפעולה עם שאר הגופים העירוניים העוסקים בתרבות. יחד אנחנו יכולים ליזום ולבצע יותר פעילויות ותוכניות, כך שהספריות עונות יותר ויותר לצרכיהם של התושבים. כיום רשת הספריות בגבעתיים מונה שלושה ספריות : ספרית אלון, ספרית יד לבנים וספרית שז"ר."

אומרים שהנכס החשוב ביותר בספרייה הולך הביתה בערב… מה את הכי אוהבת בתפקיד שלך?

"האמת היא שקשה לי לבחור, כי אני אוהבת את כל מה שקשור לתפקיד שלי. אני אוהבת את המקום עצמו, את הצוות שמלווה אותי ועובד יחד איתי, את הקהל המגוון שמגיע לספריות, את הריח של הספרים החדשים שמגיעים לספרייה ובעיקר אני אוהבת לראות איך אנשים יוצאים מהספרייה עם חיוך על השפתיים."

מהו ההישג הכי גדול שלך ושל ספריות גבעתיים?

ויקי מצטנעת ומסבירה: "קודם כל חשוב לי להגיד שההישג הוא לא רק שלי, הוא של הצוות המלווה אותי וגם של הממונים עלי שתומכים בי ובספריות כל העת. בשנים האחרונות הצלחנו למצב את הספריות כמוסד תרבותי שהפך אבן שואבת לכל תושבי גבעתיים והסביבה.

הקהל שלנו אוהב את הספרייה, הוא מצביע ברגליים ומגיע לכל הפעילויות שאנחנו עושים. כל פעם מחדש אני נפעמת ומלאת אהבה והערכה לקהל שמגיע לפעילויות שלנו וממלא את האולמות עד אפס מקום.

אני חייבת לציין גם שכל זה לא היה קורה לולא הגב החזק והתומך שאני מקבלת מהמנהלת שלי, מיכל ימין, מנהלת מחלקת קהילה בעמותת קהילתיים, ומכל צוות העמותה שבשלוש השנים האחרונות העניק לספריות תנופה אדירה.

בשנה הבאה הצבנו לעצמנו יעד נוסף – להגדיל בעשרה אחוזים את מספר המבקרים והמשתמשים בשירותי הספרייה. אולי זה הזמן להזכיר לכולם שהמנוי להשאלת ספרים בספרייה הוא ללא תשלום."

מהיכן את שואבת את האנרגיה שלך?

ויקי מחייכת ועונה: "אני שואבת אנרגיה מכל כך הרבה דברים. מהצוות שלי, מהקהל שמגיע לספריות, מהספרים החדשים, מאנשים שטורחים להגיד תודה, להגיע אליי ולספר לי כמה הם נהנו, ועד כמה השירות שלנו יעיל ומקצועי. אמרתי כבר קודם, ואומר זאת שוב, התודה הכי גדולה שלי ומקור האנרגיה הכי מעצים שלי הוא לראות אנשים יוצאים מחויכים מהספרייה כי הם זכו לקבל קורטוב של תרבות, ידע והשכלה."

האם יש בספרייה שירותים חדשים?

"השנה חנכנו חדר עיון חדש, תהליך שהצריך העברה של 30,000 ספרים מספרית קלעי לספרית אלון.

אני שמחה לבשר שרשת הספריות העירוניות נכנסת גם לתחום השאלת ספרים דיגיטליים. אנחנו כמובן נפרסם את כל הפרטים בקרוב, אבל זוהי בשורה נפלאה לקוראי הספרים הדיגיטליים. כדאי לעקוב אחר עמוד הפייסבוק שלנו ואחר הפרסומים השונים.

כמובן שזה לא הכול, יש לנו עוד שירותים רבים בספרייה כמו: שעות סיפור, הרצאות, הצגות, מופעים, השאלת ספרים, פעילויות לילדים בחופשים (סדנאות קומיקס, יצירה, שעות סיפור) לילה לבן, אירוח גנים וכיתות של בתי ספר בעיר, מועדון קוראים בספריית אלון, הרצאות, הצגות, מופעים וכמובן מפגשי סופרים ומשוררים – אין כמעט סופר בארץ שלא היה אצלנו: עמוס עוז, אב יהושע, רוני סומק, אתגר קרת, סייד קשוע, ארז ביטון, תמר מור סלע, איריס אליה-כהן, אורית גדלי, אשכול נבו, ליעד שוהם ודרור משעני.

"התודה הכי גדולה שלי ומקור האנרגיה הכי מעצים שלי הוא לראות אנשים יוצאים מחויכים מהספרייה כי הם זכו לקבל קורטוב של תרבות, ידע והשכלה"

מי קהל היעד של הספרייה?

הקהל שלנו גדול ומגוון. החל מתינוקות ועד ילדים בכיתה ח׳ וכמובן מבוגרים בגילאים שונים.

הפרויקט הבא שלי הוא להגדיל את הקהל שמגיע לספרייה, אני מתכננת להציע שירותים לקהל ״גיל הביניים״ (אנשים בעשור השלישי והרביעי לחייהם), כרגע הם מגיעים לספרייה בשביל הפעילויות לילדים, אני רוצה להביא אותם לספרייה כדי שיצרכו פעילויות המתאימות להם."

מהו חזון הספרייה?

"חזון רשת הספריות העירוניות גבעתיים נשען על החזון של המחלקה לספריות במשרד התרבות, אשר גם תומכת בספריות: הספרייה הציבורית כמוקד תרבותי-חברתי, נוח וזמין לכל אחד, בשיתוף פעולה הדוק עם הקהילה וללא תשלום.

לשמחתי, התיקון לחוק הספריות משנת 2008 מאפשר לכל התושבים להשתמש בשירותי הספרייה ללא תשלום."

מהי גבעתיים בשבילך?

"אני מאוד אוהבת את העיר, אני מכירה את רוב האנשים בגלל שעבדתי כמורה. אני הולכת ברחוב ואנשים מכירים אותי, רבים מהם היום תלמידים שלי, זה עונג גדול לראות אותם גדלים עם ילדים משלהם. מאז ומתמיד עבדתי בגבעתיים, אני נמצאת כאן כל היום, מסתובבת בין הספריות השונות, בעירייה ובכלל. כבר יותר מארבעים שנה…"

השאלון המהיר של גבעתיים פלוס

 

  1. השיר שאת הכי אוהבת?

"קשה לי לבחור אחד, אז בחרתי שלושה: שיר הרעות, עוף גוזל, גן השקמים."

  1. הספר הכי אהוב?

"שניים שאני אוהבת במיוחד: גיא אוני, לבד בברלין."

  1. איזה מאכל את הכי אוהבת לאכול?

"אני אוהבת לאכול הכל, אבל אם אני צריכה לבחור אז: סלט יווני"

  1. עם מי היית רוצה לאכול ארוחה של פעם בחיים?

"טוב, זה קל – עם סטיבן הוקינג ואלברט איינשטיין."

  1. מי הדמות שהכי השפיעה עלייך?

"הוריי. אני מעריצה אותם, הם היו אנשים מאוד מיוחדים, אנשים טובים שתמיד ידעו לשים את המשפחה במרכז. אולי בגלל זה אני כל כך אוהבת אנשים כי ההורים שלי היו אנשים של אנשים."

  1. מוטו לחיים/ציטוט שבא לך לשים עליו את הספוט?

"אין דבר העומד בפני הרצון."

  1. מקום בעולם שהיית רוצה לנסוע/לטוס אליו לחופשה?

"איי יוון, כי אני הכי אוהבת את הים."

 

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן