23/07/2024
23/07/2024
יום שלישי, 23 ביולי 2024
שי אוחיון נולד למוזיקה – מגזין 32
11/20/2017
הטיש הגדול של משה להב – מגזין 32
11/24/2017

הסטארט אפ החברתי של יועצי ראש העיר – מגזין 32

הסטארט אפ החברתי של יועצי ראש העיר

הסטארט אפ החברתי של יועצי ראש העיר הוא עוד הוכחה לכך שהם לא עסוקים רק בעצמם אלא בנטייה לדאוג לזולת, גם על חשבון טובתם שלהם

מאת: גיא רוזנפרב

צילום: איציק רובין

 "הגענו להבנה כי ישנן שכבות באוכלוסייה הסובלות מפער מידע ומקשיים יום-יומיים. ניתן לראות פערים אלו בהנגשת המידע עבור האוכלוסייה המבוגרת ושורדי השואה בעיר"

יוסי, בן 67, הוא נכה צה"ל המתנייד בכיסא גלגלים המתקשה לעשות את הקניות בסופר בעצמו. שושנה, בת 85, שורדת שואה הנזקקת באופן קבוע לתרופות ואינה יודעת האם יש אותן במלאי. יצחק, בן 90, חי לבדו וזקוק לאוזן קשבת. המיזם החברתי החדש שהגו ויזמו יועצי ראש העיר הצעירים יספק להם ולעוד רבים את המענה.

יום ראשון, 17:30 אחר הצהריים ולבניין העירייה מגיעים חברי פורום יועצי ראש העיר לבושים בקפידה בחולצות לבנות כיאה לנציגים עירוניים. הפורום הוקם על ידי מנהל החינוך, הנוער והצעירים בגבעתיים והוא מונה 11 בני ובנות נוער בגילאי ט'-י"ב מבתי הספר השונים בעיר, שנבחרו בקפידה לפני כשנתיים: אור משה, שגיא שוקרון, מיקה בן ארויה, גיא רוזנפרב, סתיו קדם, שקד גפן, אביב ברקאי, טליה זוירין, רומי בן נון, גלעד שוורץ ורוני בראל.

פעם בשבוע, הם מתנתקים לשעתיים מהעיסוקים שלהם, מתכנסים יחד ודנים בסוגיות חשובות בעיר. זאת, על מנת להוביל פרויקטים חברתיים שיענו על צרכים שונים בקהילה ויביאו לקידום ופיתוח העיר, והן כדי לשמש כגוף מייעץ וצעיר לראש העיר רן קוניק.

ליועצים הצעירים הסתכלות ייחודית על הנעשה בעיר וזאת לאור הזווית הצעירה והשונה של חברי הפורום והיכרותם עם הקהלים השונים.

את הפורום מדריך אור בריגה, סטודנט למשפטים וממשל וחבר המרכז הישראלי למנהיגות צעירה.

"החלטנו להקים, לנהל ולהוביל מוקד חברתי אשר יופעל על ידי בני נוער בעיר ויקלוט, ינתח, ינתב ויחבר בין הצרכים העולים מן השטח לבין הגופים, השירותים והמיזמים הפועלים ברחבי הרשות על מנת לתת שירות איכותי לתושבי הרשות"

מוקד חברתי מחבר

כחלק מהשאיפה להיות אזרחים מעורבים ותורמים בגבעתיים ולהרחיב את מעגלי ההשפעה והמעורבות החברתית ברשות ובקהילה, עבדו חברי הפורום במרץ בחודשים האחרונים על פרוייקט חדשני שיזמו – מוקד שירות לעזרה לאוכלוסייה המבוגרת ולנכים. כך נולד פרוייקט המח"מ – מוקד חברתי מחבר – מיזם חברתי ייחודי הנוצר בכדי לסייע לשכבות השונות באוכלוסיית גבעתיים להתמודד עם הקשיים היום-יומיים ויצירת קשרים בין התושבים בעיר.

"בשלב ראשון זיהינו את הצורך – הנגשת מגוון שירותים ציבוריים לאוכלוסיות מאותגרות בגבעתיים, הבנו שיש לתת מענה לצרכי הקהילה – פעיליויות חברתיות, התמודדות יומיומית קיומית, שירותים מקוונים, צרכים מיוחדים. לאחר דיונים והתפתחויות רבות, הגענו להבנה כי ישנן שכבות באוכלוסייה הסובלות מפער מידע ומקשיים יום-יומיים. ניתן לראות פערים אלו בהנגשת המידע עבור האוכלוסייה המבוגרת ושורדי השואה בעיר." מסבירים הצעירים.

"לאחר שזיהינו את הצורך החלטנו להקים, לנהל ולהוביל מוקד חברתי אשר יופעל על ידי בני נוער בעיר ויקלוט, ינתח, ינתב ויחבר בין הצרכים העולים מן השטח לבין הגופים, השירותים והמיזמים הפועלים ברחבי הרשות על מנת לתת שירות איכותי לתושבי הרשות." מוסיפים חברי הפורום ומוסיפים: "קהל היעד שלנו הם נכי צה"ל ופעולות האיבה, שורדי השואה והאוכלוסייה המבוגרת של גבעתיים."

 

תוכניות לעתיד

בכדי להשיק את פעילות המח"מ זקוקים בני הנוער לליווי העיריה ולכן, בשלב הזה הוזמן לפרזנטציה ראש העיריה רן קוניק. "הליווי של העירייה יתבטא במספר אופנים" הם מסבירים "ראשית אנחנו זקוקים למקום קבוע שבו יפעל המח"מ ובו יותקנו אמצעי התקשורת – טלפון, מחשב וגישה לאינטרנט. שנית, אנחנו זקוקים לרפרנט מטעם הרשות על מנת שיוכל להיענות לפניות ושאלות. וכמובן שנזדקק למתנדבים לניהול המח"מ."

חברי הפורום מאמינים כי לאחר שהמח"מ יתחיל לפעול, הוא יגדל באופן משמעותי בשנה הקרובה ולכן הם בנו ותכננו מערכת של שיתופי פעולה פוטנציאלים אשר יסייעו לו לגדול, להרחיב ולהעמיק את השירותים אותם יציע לתושבי העיר.

בין שיתופי הפעולה האסטרטגים הם מונים את: הארגונים החברתיים בעיר ומתנדבים מבתי ספר כשההתנדבות תוכר כמחוייבות אישית.

"בעתיד אנחנו מתכננים להרחיב את פעילות המח"מ ולהנגיש את השירותים לקהלים נוספים." הם מוסיפים.

 

רן קוניק: "התרגשתי לשמוע מילדי פורום יועצי ראש העיר על פרוייקט המח״מ אותו הציעו לי לקדם. פרוייקט מדהים, חשוב וערכי מאין כמותו. אני כבר מדמיין את מאות בני הנוער שלנו עוזרים לשורדי השואה, לבעלי מוגבלויות ולאוכלוסייה המבוגרת של העיר בכל צרכיהם היומיומיים, אם זה בקניות בסופר, בתיקונים קטנים בבית, בעזרה עם טכנולוגיה ומיחשוב. אין לי ספק שזה יקרה ויסב לכולנו גאווה גדולה ועונג רב״.

 

 

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן