07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
חדשות העיר

פרידה מאוגוסטה

את הקטע הזה, מומלץ לקרוא! האבולוציה של היופי...

שתפו

ביום רביעי האחרון בזמן ארוחת הבוקר המטפלים בספארי ברמת גן ראו כי אוגוסטה, השימפנזה בת 53, לא מגיעה לאכול. היא שכבה על צידה ולא הצליחה להזיז את פלג גופה הימני. ההערכה הראשונית הייתה כי מדובר בשבץ מוחי והווטרינרים פנו אל פרופסור מירב שמיר, נוירולוגית וטרינרית מומחית, שחוות דעתה תמכה בחשד לשבץ.

ביום שישי השכם בבוקר יצא צוות מורחב מהספארי למרפאתו של ד"ר צחי איינזברג, מומחה להדמייה וטרינרית, בסריקה שנערכה לה נראה במוחה ממצא המעיד על אוטם – קריש דם במוח אשר מוביל לשבץ מוחי.
המשמעות של ממצא כזה הוא שמצבה לא ישתפר. אוגוסטה לא תוכל לשחזר את היכולות הדרושות לה כדי לחיות ברווחה ,ושיקום ארוך ומייגע בכלל לא רלוונטי עקב גילה המבוגר המשחק תפקיד משמעותי, ובשל היותה חיית בר.

לצערנו, ועדת העתיקה יחד עם צוות הוטרינרים הגיעו למסקנה שאין מנוס מלבצע המתת חסד כדי שאוגוסטה שלנו האהובה לא תסבול.

אובדן של חבר בלהקת השימפנזים אינו עניין של מה בכך, שכן, לשימפנזים חיי חברה מורכבים ויכולות קוגנטיביות מרשימות. כדי להקל את הפרידה מאוגוסטה רצינו לתת לחבריה ללהקה אפשרות להבין את מצבה ולהיפרד ממנה.
היה ברור לנו שעל אף הקושי הלוגיסטי והמורכבות הרבה מבחינתנו יש לאפשר לשימפנזים לסגור מעגל הרי בלהקה נמצאים גם בני משפחתה של אוגוסטה שנעלמה להם לפתע מבתי הלילה. נותרה ההתלבטות האם לתת להם רק לראות אותה או לבצע פרידה אמיתית – דבר הטומן בחובו סיכונים מסויימים. לאחר מחשבה רבה החלטנו לתת לשימפנזים את הדבר החשוב ביותר עבורם – להפרד מאוגוסטה בדרכם.

בסוף השבוע אוגוסטה הוחזרה לבתי הלילה של השימפנזים. המטפלים שעקבו אחר המתרחש לא הצליחו להישאר אדישים וצפו בעיניים דומעות בפרידה קורעת הלב. בימים כסדרם כל שימפנז יבנה לעצמו קן מענפים וחציר ויישן בו. אוגוסטה, שהייתה בונה את הקינים הכי מוצלחים, לא יכולה עוד לבנות לעצמה קן והשימפנזים בחרו לשכב לידה על רצפת בתי הלילה.
הם ניגשו אליה, בדקו אותה, ניקו אותה והאכילו אותה.

היום בבוקר, 12/7/2023, נערכה לאוגוסטה המתת החסד בבתי הלילה של השימפנזים שלא לעיניהם אך הם שהו בסמוך לה. לאחר מכן אפשרנו להם להיפרד בפעם האחרונה, ליצ'י הזכר השליט בחצר שאין לו קשר משפחתי לאוגוסטה החל לדפוק על החזה שלה, ממש כפי שאנחנו בני האדם מבצעים החייאה. משראה שאין תגובה שושי השימפנזה המנוסה ביותר הרחיקה אותו מאוגוסטה והוא הניח לה. אלה ביתה הצעירה ניגשה והתיישבה לידה לידה עד שכנראה הבינה את שקרה. אביב בנה ששנים רבות שלט בחצר בחסותה של אמו הגיע רק לכמה רגעים ולאחר מכן עזב אותה ולא חזר.
בסופו של דבר לאחר שעה ממושכת בה הייתה התעסקות רבה סביבה, השימפנזים השאירו את גופתה של אוגוסטה בבתי הלילה, ויצאו לחצר. נראה היה כי הם הבינו מה קרה, נפרדו מאוגוסטה שהייתה שם דבר בלהקה לאורך השנים והמשיכו הלאה.

אוגוסטה השימפנזה האהובה הגיעה אלינו מגן חיות בהולנד בשנת 1982 בגיל 11 יחד עם זכר שימפנזה בשם אוג. במהלך השנים נולדו לה 6 צאצאים. היא הייתה קודם כל אם למופת שטיפלה במסירות מרשימה משולבת בקור רוח בצאצאיה.
היא שייכת לתת המין המערבי של השימפנזים המצוי בסכנת הכחדה חמורה. בשנים האחרונות נלקחו דגימות דנא מנציגי שימפנזים בגני חיות על מנת לזהות לאיזה תת מין הם משתייכים כדי לסייע לבעלי החיים המופלאים האלו להמשיך להתקיים בטבע.

אוגוסטה הייתה אהובה על המטפלים, וכל חברי הלהקה רכשו לה הרבה כבוד.

כולנו נפרדים ממנה בצער רב ומתרגשים מכך שמשפחתה וחבריה הצליחו לסגור איתה מעגל לפני ואחרי מותה.

נוחי על משכבך בשלום חברה אהובה ויקרה.

ספארי רמת גן

הלהקה נפרדת מאוגוסטה, צילומים: דוברות הספארי

עשו מנוי למגזין, ועכשיו בחינם!

היו מעודכנים וקבלו אם הכתבות והטורים הכי מעניינים

חדשות העיר רמת גן פלוס
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
בר בודקת

סודן של הסופגניות

סודן של הסופגניות שוב הגיע הזמן הזה בשנה שהסופגניות צצות בכל מקום ומבשרות שחג החנוכה בפתח. במיוחד עכשיו, כשכולנו זקוקים לנחמה, בדקנו ומצאנו עבורכם את הסופגניות ששוות את הקלוריות (רמז: הסוד טמון במילוי) והלוואי שיהיה

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן