17/07/2024
17/07/2024
יום רביעי, 17 ביולי 2024
הספרנית

שתפו:

Facebook
Twitter
WhatsApp

שתפו:

Facebook
Twitter
WhatsApp
אילן שחורי, צילום סיון פרג

תל־אביב היא באמת עיר הפלאות של ארץ ישראל"

אילן שחורי הוא מורה דרך, עיתונאי והיסטוריון של תל אביב, יליד העיר שחי בה את כל חייו ● ספרו 'תל אביב שלי' מביא את סיפור תולדות העיר תל אביב בעין אקדמית, חוקרת ועיתונאית ● נשוי לנגה, אב ל-2 ילדים וסב ל-6 נכדים

ד"ר נגה רוזנפרב

 

20 ביוני 2024

לכתוב ביוגרפיה של עיר מרכזית, תוססת ומעניינת כמו תל אביב, היא בהחלט משימה מורכבת. עיר ססגונית שהיא תוצר של מגוון תרבויות, הלב הפועם של היישוב שבו התנהלה עיקר הפעילות התרבותית של הארץ – תיאטרונים, גלריות, הוצאות ספרים, עיתונים ומוזיקה. "תל־אביב היא באמת עיר הפלאות של ארץ ישראל" הכריז הרברט סמואל, בנאום הפרידה שלו מהעיר במחצית 1925.

 

אילן שחורי צילום סיון פרג

רח' בלפור ואלנבי צילום מהאוויר 1932
הגרלת המגרשים המלאה

"אוצר בלום ועשיר של אנקדוטות, אירועים ותהליכים. הספר חושף את מכמניה של העיר, הגלויים והנסתרים, אלה מן העבר והעכשוויים, וכמו דוחק בקורא לא להסתפק בקריאה, אלא ללכת ברחובותיה ובסמטאותיה של העיר ולהתבשם מהעושר האנושי והתרבותי שהיא התברכה בהם"

הספר 'תל אביב שלי' שכתב אילן שחורי, מביא את סיפור תולדות העיר תל אביב בעין אקדמית, חוקרת ועיתונאית. מעין סיכום חלקי של ארבעים וחמש שנות מחקר, במגוון רחב של מאמרים ותמונות, באמצעותם הוא לוקח אותנו לסיור במרחבי הזמן והמקום. 32 פרקים מההיסטוריה של תל אביב בארבע חטיבות: גיבושה של עיר – ראשית המוסדות והשירותים; דיזנגוף – לא רק שם של רחוב; התרבות העירונית התל אביבית; וסיפורי עיר – מאבקים ומלחמות בראשית הדרך.

"אוצר בלום ועשיר של אנקדוטות, אירועים ותהליכים. הספר חושף את מכמניה של העיר, הגלויים והנסתרים, אלה מן העבר והעכשוויים, וכמו דוחק בקורא לא להסתפק בקריאה, אלא ללכת ברחובותיה ובסמטאותיה של העיר ולהתבשם מהעושר האנושי והתרבותי שהיא התברכה בהם." כותבת בהקדמה לספר ההיסטוריונית פרופ' אביבה חלמיש.

המפגש של בני ברית עם טרומן
בית העירייה נראה כטירה

"כמה משפחות באמת ייסדו את שכונת 'אחוזת בית' והעיר תל־אביב? איך התקבל הצ'פלין בשמי העיר? כיצד הוקמו שוק הכרמל ומכבי האש ומי צעד בראש העדלידע רכוב על סוס?"

חי את כל חייו בתל אביב

אילן שחורי, נשוי לנגה, אב ל-2 ילדים וסב ל-6 נכדים. הוא יליד העיר שחי את כל חייו בתל אביב, מורה דרך, עיתונאי והיסטוריון של תל אביב החוקר את תולדות העיר 45 שנים, כ'מפעל חיים'. בנוסף, הוא מתחזק אתר פופולארי וזהו ספרו הרביעי על העיר תל אביב ותולדותיה.

על הספר עבד שחורי כעשר שנים, הוא כולל מאמרים מההיסטוריה של תל אביב שחלקם פורסמו בכתבי עת שונים ועברו עיבוד מחדש לצורך הספר וחלקם מאמרים שנכתבו במיוחד. בימים אלה הוא משלים עבודת דוקטורט בהיסטוריה של תל אביב בימיו של מאיר דיזנגוף בתקופת המנדט באוניברסיטת חיפה.

בין דפי הספר מהדהדים זיכרונות הילדות הראשונים של שחורי כמו הטיול עם הוריו בעגלת ילדים בכיכר דיזנגוף הראשונה ועשרות התצלומים שנוצרו מאז ממקום זה. מגן הילדים 'גן חנה' ברחוב לכיש, זכורה לו החגיגה הגדולה שבה השתתף במלאת חמישים שנה לתל אביב.

בספר תמצאו מידע על ראשית התגבשות הבוהמה התל אביבית וסיפורם של חֶבְרֶ'ה טְרַאסְק' בתל אביב הקטנה, על דמותו הססגונית של מאיר דיזנגוף, האיש מאחורי הרחוב, שהיה לשריף תל אביבי, כיצד התפתחה מערכת התחבורה הציבורית בתל אביב ומי זכה להיות ראש עיר בתל אביב במשך ימים ספורים בלבד.

אנקדוטה נוספת, הזכורה לשחורי היטב, התרחשה עת ביקר במסגרת תפקידו כעיתונאי בבניין עיריית תל אביב. בוקר אחד, הוא נתקל בפקיד עירוני ששרף כמה מסמכים במגרש החנייה הסמוך לבית העירייה. כששאל לפשר מעשיו, השיב לו הנ"ל כי נתבקש לפנות מס' חדרים מהארכיון העירוני ומה שנחשב כמיותר, הוחלט להשמידו. שחורי ביקש את רשותו לקבל חלק מהחומר שנועד להשמדה ומשנעתר בשמחה, גילה בביתו אוצר שלא יסולא בפז בדמות מסמכים עירוניים היסטוריים, כתבי עת עירוניים, מכתבים של דיזנגוף ועוד…

"בוקר אחד, הוא נתקל בפקיד עירוני ששרף כמה מסמכים במגרש החנייה הסמוך לבית העירייה. כששאל לפשר מעשיו, השיב לו הנ"ל כי נתבקש לפנות מס' חדרים מהארכיון העירוני ומה שנחשב כמיותר, הוחלט להשמידו…"

"בכל זאת יש בה משהו"

"לאילן שחורי יש קול ייחודי במקהלת הכותבים על תל־אביב, והוא משמיע אותו בדרכים רבות ומגוונות. סיפור תולדותיה של תל־אביב והתפתחותה הוא מפעל חייו, והוא מכיר את העיר לפני ולפנים ומזוויות שונות. במהלך קרוב לעשר השנים ששימש בהן כתב עיתון 'הארץ' לענייני תל־אביב הוא פרסם עשרות מאמרים ותחקירים על היבטים שונים של חיי העיר. גם לאחר שהיה הכתב הפוליטי של 'הארץ' במשך ארבע־עשרה שנה, וגם לאחר שפרש מכתיבה בעיתון, הוא המשיך ללוות את עירו תל־אביב עד עצם ימים אלה." מוסיפה אביבה חלמיש בהקדמה.

בעזרתו של שחורי אנחנו מתוודעים מזוויות ייחודיות גם לכמה וכמה אישים מתולדות העיר: הוא מספר על שמעון רוקח שהוביל להדחתו של משה שלוש מראשות עיריית תל־אביב; מציג את השירותים שהציע ז'בוטינסקי להקמת הנמל; מתאר את פרשת היחסים בין ז'בוטינסקי לדיזנגוף וחושף כיצד גינת חיים נחמן ביאליק הייתה לגינת קריית מאיר (דיזנגוף).

אם אתם רוצים לדעת כמה משפחות באמת ייסדו את שכונת 'אחוזת בית' והעיר תל־אביב? איך התקבל הצ'פלין בשמי העיר? כיצד הוקמו שוק הכרמל ומכבי האש ומי צעד בראש העדלידע רכוב על סוס? הספר של אילן שחורי יספק לכם את כל התשובות.

התמונות מתוך הספר ״תל אביב שלי״

הספר 'תל אביב שלי', מאת: אילן שחורי הוצאת 'מדיה 10' 2024.

הכתבות האהובות

איזה קיץ לוהט

הגיע הקיץ, חם כל כך בחוץ ומצב הרוח ירוד. אספתי עבורכם מספר מנות חדשות שיספקו לכם רגעים טעימים במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד »

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד »

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד »

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן