16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024
א(ע)ולם המשפט

הפסד לביטוח לאומי: בית המשפט הכיר בעובד חברת החשמל נפגע עבודה

ביה"ד לעבודה הפך החלטת הביטוח הלאומי: העובד יוכר כנכה מעבודה, לאחר שהתגלה כי מנהל בכיר בחברת חשמל לא מסר אמת בעדותו

העובד עתיד לזכות בגמלה במיליוני שקלים בעקבות ההחלטה

שתפו:

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע פסק לאחרונה, כי עובד ותיק בחברת חשמל, שחלה במחלת ריאות קשה, יוכר כנפגע עבודה. בכך קיבל בית המשפט את התביעה שהגיש העובד נגד המוסד לביטוח לאומי (המל"ל), באמצעות עוה"ד דוד פייל וראובן אשקאנדזי ממשרד עורכי הדין פייל ושות'.

על פי התביעה, העובד (63), עבד בחברת החשמל מ-1980, תחילה כעובד רשת, ולאחר מכן, החל מ-1996, בתפקיד סגן מנהל עבודה. במסגרת עבודתו, עסק התובע בחיתוך ובהשחזה של כבלי חשמל, העשויים אלומיניום ונחושת.

כתוצאה מכך שאף העובד חלקיקים ממתכות אלה שניתזו לכל עבר. במסגרת התביעה להכרה בנכות מעבודה, טענו עוה"ד פייל ואשקאנדזי, כי בעקבות החשיפה היומיומית לחלקיקי המתכת, חלה העובד במחלת ריאות קשה, פיברוזיס, שהחמירה והלכה, עד שנאלץ לעבור השתלת ריאה.

בתביעה נטען, כי הקשר הסיבתי בין עבודתו של התובע למחלתו הקשה עולה בבירור מהבדיקות שביצע, ולראיה – בביופסיה שנלקחה מריאותיו, נמצאו חלקיקי מתכת רבים.

אולם כל אלה, לא שכנעו את פקידי התביעות במוסד לביטוח לאומי, שהחליטו לדחות את תביעת העובד

לכתב התביעה של העובד, שהוגש לביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע, צורפה חוות דעתו של פרופ' מרדכי קרמר, מומחה למחלות ריאה, מחלות פנימיות וטיפול נמרץ נשימתי, מנהל מכון הריאה במרכז הרפואי רבין, וחבר ב'פורום רופאים'.

פרופ' קרמר קבע בחוות דעתו כי "מדובר בעובד, אשר נחשף במהלך עבודתו באופן רציף למתכות. בבדיקת ריאה נראו כמויות גדולות של תרכובות אלומיניום… הקשר בין מחלת הפיברוזיס שפיתח העובד לחשיפה למתכות ידועה בספרות הרפואית… לדעתי, יש להכיר בה כמחלת מקצוע".

המומחה העריך, כי הנכות ממנה סובל העובד עומדת על שיעור של 100 אחוזים לצמיתות.

גם חוות דעתה של ד"ר יעל שוסטק, רופאה תעסוקתית,. ד"ר שוסטק קבעה אף היא, כי יש להכיר במחלת התובע כמחלת מקצוע. "הנ"ל עבר השתלה, והריאה שהוצאה נשלחה לבדיקות ונמצאו בה חלקיקים המכילים אלומיניום… נראה כי מדובר בזיהום תעשייתי", קובעת ד"ר שוסטק.

עו''ד דוד פייל צילום: אושי יובל

מנגד וחרף כל אלה, טענו נציגי המל"ל, כי קיים ספק באשר לחשיפתו של התובע לחומרים המסוכנים.

לטענת נציגי המל"ל, התובע, ששימש רוב שנותיו בתפקיד סגן מנהל, רק השגיח על העבודה מרחוק או ישב במשרד. "השפעת העבודה על הפגיעות, אף אם הייתה כזו, הינה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, כגון עישון", כך נטען בכתב ההגנה.

שני עדים מטעם התביעה, שעבדו לצידו של התובע, כפרו בטענות אלו וציינו, כי התובע נחשף לחומרים המסוכנים ועבד איתם בפועל. מנגד, מנהל בכיר בחברת חשמל, שהעיד מטעם ההגנה, אישש תחילה את טענות המל"ל ואמר, כי התובע רק השגיח על העבודה מרחוק. אולם, בהמשך, בחקירה הנגדית אותה ניהלו עוה"ד פייל ואשקאנדזי, חזר בו העובד הבכיר מדבריו.

כתוצאה מכך, וכתוצאה מחוות הדעת של הרופאה שמינה בית הדין חזר המל"ל מעמדתו והודיע לבית המשפט, כי הוא מכיר בקשר הסיבתי בין מחלת התובע לעבודתו. השופט יוחנן כהן מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע נתן להודעה זו של המל"ל תוקף של פסק דין וחייב את המוסד גם בהוצאות משפט.

לדברי עוה"ד פייל ואשקאנדזי, התובע, שיעמוד בקרוב בפני ועדות רפואיות, צפוי להכרה באחוזי נכות גבוהים, ובשל שכרו הגבוה לאורך השנים, גמלתו מהמל"ל צפויה לעלות על כ- 2 מיליון שקלים.

 
אולי יעניין אותך
03/15/2022

מכינים משלוח מנות לפורים? הנה הפתרון עבורכם

מכינים משלוח מנות לפורים? הנה הפתרון עבורכם סטארטאפ ישראלי המאפשר לשלוח משלוחי מנות מתוקים ומלאים בכל טוב תוך שעה, והמשלוח חינם! שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter  לאור הצלחתה […]
02/25/2023

בא לשכונה בר אנטריקוט חדש

בא לשכונה בר אנטריקוט חדש, ביפרנה - ביף אנד ברד Beefrena - Beef & Bread, בחרנו שני כריכים וחיכינו לאוכל. רעבים… שורה תחתונה: אל תישארו רעבים, בואו להתפנק!
07/06/2022

ישראל חוגגת ספורט – להתרגש, לאהוב ולנצח

'המכביה', אירוע הספורט ה-3 בגודלו בעולם, הוא אירוע הספורט היהודי הגדול ביותר בעולם. המכביה מביאה יחד ספורטאים יהודיים מכל העולם לאירוע אחד המשלב ציונות וספורט
03/16/2022

איזון בחיים והקשר שלו לטיב מערכות היחסים בחיינו

איזון בחיים והקשר שלו לטיב מערכות היחסים בחיינו אביגדור יזדי יש מי שחווה קושי ביצירת זוגיות או שימור זוגיות קיימת ורק לאחר חקירה מעמיקה בנושא, הבין שהפתרון לקושי מקורו בטיפול ברובד אחר בחיים, אשר באופן […]
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

הפנדה חוזרת

פיאט גרנד פנדה החדשה, הזוכה לעיצוב מושך עין מראה קופסתי עם מנוע חשמלי וגם היברידי

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

זמר זמר לך! 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי"

חדשות העיר גבעתיים פלוס זמר זמר לך 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי" שתפו אירוע סיכום תכנית זמר עברי בהדרכת סטודנטים מבית הספר למוזיקה "רימון"'. האירוע התקיים בתיאטרון גבעתיים. תכנית זמר עברי פעלה השנה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן