02/12/2023
02/12/2023
שבת, 02 בדצמבר 2023
א(ע)ולם המשפט

הפסד לביטוח לאומי: בית המשפט הכיר בעובד חברת החשמל נפגע עבודה

ביה"ד לעבודה הפך החלטת הביטוח הלאומי: העובד יוכר כנכה מעבודה, לאחר שהתגלה כי מנהל בכיר בחברת חשמל לא מסר אמת בעדותו

העובד עתיד לזכות בגמלה במיליוני שקלים בעקבות ההחלטה

שתפו:

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע פסק לאחרונה, כי עובד ותיק בחברת חשמל, שחלה במחלת ריאות קשה, יוכר כנפגע עבודה. בכך קיבל בית המשפט את התביעה שהגיש העובד נגד המוסד לביטוח לאומי (המל"ל), באמצעות עוה"ד דוד פייל וראובן אשקאנדזי ממשרד עורכי הדין פייל ושות'.

על פי התביעה, העובד (63), עבד בחברת החשמל מ-1980, תחילה כעובד רשת, ולאחר מכן, החל מ-1996, בתפקיד סגן מנהל עבודה. במסגרת עבודתו, עסק התובע בחיתוך ובהשחזה של כבלי חשמל, העשויים אלומיניום ונחושת.

כתוצאה מכך שאף העובד חלקיקים ממתכות אלה שניתזו לכל עבר. במסגרת התביעה להכרה בנכות מעבודה, טענו עוה"ד פייל ואשקאנדזי, כי בעקבות החשיפה היומיומית לחלקיקי המתכת, חלה העובד במחלת ריאות קשה, פיברוזיס, שהחמירה והלכה, עד שנאלץ לעבור השתלת ריאה.

בתביעה נטען, כי הקשר הסיבתי בין עבודתו של התובע למחלתו הקשה עולה בבירור מהבדיקות שביצע, ולראיה – בביופסיה שנלקחה מריאותיו, נמצאו חלקיקי מתכת רבים.

אולם כל אלה, לא שכנעו את פקידי התביעות במוסד לביטוח לאומי, שהחליטו לדחות את תביעת העובד

לכתב התביעה של העובד, שהוגש לביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע, צורפה חוות דעתו של פרופ' מרדכי קרמר, מומחה למחלות ריאה, מחלות פנימיות וטיפול נמרץ נשימתי, מנהל מכון הריאה במרכז הרפואי רבין, וחבר ב'פורום רופאים'.

פרופ' קרמר קבע בחוות דעתו כי "מדובר בעובד, אשר נחשף במהלך עבודתו באופן רציף למתכות. בבדיקת ריאה נראו כמויות גדולות של תרכובות אלומיניום… הקשר בין מחלת הפיברוזיס שפיתח העובד לחשיפה למתכות ידועה בספרות הרפואית… לדעתי, יש להכיר בה כמחלת מקצוע".

המומחה העריך, כי הנכות ממנה סובל העובד עומדת על שיעור של 100 אחוזים לצמיתות.

גם חוות דעתה של ד"ר יעל שוסטק, רופאה תעסוקתית,. ד"ר שוסטק קבעה אף היא, כי יש להכיר במחלת התובע כמחלת מקצוע. "הנ"ל עבר השתלה, והריאה שהוצאה נשלחה לבדיקות ונמצאו בה חלקיקים המכילים אלומיניום… נראה כי מדובר בזיהום תעשייתי", קובעת ד"ר שוסטק.

עו''ד דוד פייל צילום: אושי יובל

מנגד וחרף כל אלה, טענו נציגי המל"ל, כי קיים ספק באשר לחשיפתו של התובע לחומרים המסוכנים.

לטענת נציגי המל"ל, התובע, ששימש רוב שנותיו בתפקיד סגן מנהל, רק השגיח על העבודה מרחוק או ישב במשרד. "השפעת העבודה על הפגיעות, אף אם הייתה כזו, הינה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, כגון עישון", כך נטען בכתב ההגנה.

שני עדים מטעם התביעה, שעבדו לצידו של התובע, כפרו בטענות אלו וציינו, כי התובע נחשף לחומרים המסוכנים ועבד איתם בפועל. מנגד, מנהל בכיר בחברת חשמל, שהעיד מטעם ההגנה, אישש תחילה את טענות המל"ל ואמר, כי התובע רק השגיח על העבודה מרחוק. אולם, בהמשך, בחקירה הנגדית אותה ניהלו עוה"ד פייל ואשקאנדזי, חזר בו העובד הבכיר מדבריו.

כתוצאה מכך, וכתוצאה מחוות הדעת של הרופאה שמינה בית הדין חזר המל"ל מעמדתו והודיע לבית המשפט, כי הוא מכיר בקשר הסיבתי בין מחלת התובע לעבודתו. השופט יוחנן כהן מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע נתן להודעה זו של המל"ל תוקף של פסק דין וחייב את המוסד גם בהוצאות משפט.

לדברי עוה"ד פייל ואשקאנדזי, התובע, שיעמוד בקרוב בפני ועדות רפואיות, צפוי להכרה באחוזי נכות גבוהים, ובשל שכרו הגבוה לאורך השנים, גמלתו מהמל"ל צפויה לעלות על כ- 2 מיליון שקלים.

 
אולי יעניין אותך
04/20/2022

סמכות הורית

היכולת להיות נוכח עבור הילד, להציב לו גבולות עם מסגרת ברורה ומשמעת, לתת לו הרגיש שיש מבוגר חזק שמגן עליו – נכונה לכל ילד, אבל מאתגרת במיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים
02/14/2023

אייפון 14 מחירים – מהזול עד היקר

סדרת אייפון 14 החדשה הכוללת ארבעה דגמים כבר כאן. אז זה בדיוק המועד לערוך עבורכם השוואת מחרים
09/26/2022

סיוע לפעוטות ולגיל הרך עם טראומה

אבחון וטיפול מוטורי ד"ר שרית טגנסקי סיוע לפעוטות ולגיל הרך עם טראומה פורסם: 23/9/2022 אִילוּסְטְרַצְיָה כששי בן השלוש הגיע עם אמו, אי אפשר היה להתקרב אליו. הוא הרביץ, נשך ורץ לכביש בלי אבחנה. הוריו חשדו […]
01/10/2022

לא פשוט להתמודד לבד מול חברות הביטוח

לא פשוט להתמודד לבד מול חברות הביטוח המדריך לטעויות השכיחות של בני משפחה בתביעות סיעוד עו"ד דוד פייל אִילוּסְטְרַצְיָה  ביטוח סיעודי הוא קרש הצלה של משפחות הנקלעות לבעיה כלכלית קשה בעקבות מצבם הרפואי של ההורים. […]
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן