30/11/2023
30/11/2023
יום חמישי, 30 בנובמבר 2023

התחדשות רצויה או התנהלות לא שקולה

זיכרונות ילדות והתחדשות עירונית – אז והיום

נטע עדני

בין סיפה לסיפא יש סיפור, יש שיאמרו התחדשות רצויה ויש שיגידו התנהלות לא שקולה. זה הבית שגרתי בו – כמו שכונת חיים רק עם מבני דיור של שתי קומות. 

השכונה שלי השאירה לי חברים, חברות וחוויות לחיים.

השכונה שלי עד היום גורמת לי לחיוך ושמחה בכל פעם שאני מגיעה לביקור בבית הורי.

הרגשנו שייכים ולא שייכים בו זמנית לעיר ר"ג. היו לנו בשכונה את כל השירותים הדרושים לנו והרגשנו אז כמו היום 'קיבוץ בתוך העיר'. 

בשנות השמונים, הייתה לנו בריכה בגן אלקס, שלאחר שנים רבות כוסתה בערימות של חול ומעל דשא.

במרכז הגינה היו גן עדנה וגן מלכה. הספרייה העירונית (המקום שהוליד את אהבתי לקריאה), ועד היום פועל שם סניף קופ"ח של הכללית, לזכר ימי הפנקס האדום של חברי מפא"י מותיקי השכונה. 

קרית בורוכוב נוסדה בשלהי שנות ה-40 כשכונה עצמאית לצד המושבה רמת-גן. ביוזמת ותיקי ההסתדרות ובסיוע מוסדותיה.

בקצה השני של השכונה, ברח׳ עוזיאל הייתה הצרכנייה, שהיום היא הסופרמרקט האזורי. בית הספר היסודי  – שנקרא במקור ׳עמישב׳, לימים שינה שמו ל׳יגאל אלון׳ והיום יש שם תיכון. בסמוך אליו, נמצא אולם הספורט ומרכז החוגים ומולו היה גן חיים. 

בדומה לשכונות אחרות תוכננה קרית בורוכוב בדוגמת רשת של שתי וערב. ברמה החברתית היינו הקפסולה של כור ההיתוך הישראלי: תימנים, פולנים, עיראקים, אפגנים ועוד.

לפני כשנה,  גיא, אחד מחברי ילדותי, כתב ״גיסתי טוניסאית, גיסי עיראקי, אני נשוי לטריפוליטאית, כילד אכלתי צהרים פעם בשבוע לפחות אצל ארז. שמישהו יספר את זה…״ וזה כל-כך מדויק ומסביר מי אנחנו ומי הפכנו להיות. החברה הישראלית האיכותית.

 

באוגוסט האחרון, הופקדה תכנית מתאר בר״ג, שכוללת את שכונת קרית בורוכוב או הסיפה (סוף/קצה) של השכונה, רח׳ בן גוריון בין שכונת תל גנים לתל יהודה.

שכונת קרית בורוכוב נותרה שכונה לשימור, שמשמרת את ההוויה העירונית, שבה צמחה. 

אחד הדיונים בעניין השינוי המתהווה, הוא על רחוב מנחם, שמקביל לבן גוריון ויש בו גינה קסומה ונעימה, שרוצים להחליפה בבטון ובניינים. כרגע, פועלים התושבים לשנות את הגזירה – כי לבנות בניין בן 10 קומות מול בתים של שתי קומות וברחוב צר וחד סטרי, זו החלטה לא מתחשבת בתושבי השכונה הנוכחיים.

בתכנית המתאר שהופקדה נכתב ״מטרת התכנית: התחדשות עירונית בשכונת קריית בורוכוב תוך שמירה על אופייה ועל מרקם הבנייה האופייני לה.״ 

הרמן הסה אמר: ״מה שאינו מצוי בנו אין ביכולתו לרגש אותנו״. ואולי זו הסיבה, שהמחדשים לא מפעילים שיקולים רגשיים?!

 
 

נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת 'בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. 073-780-36-36

טור המומחh, של נטע עדני התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

עוד טורים של המומחית

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »

סינמה סיטי: 'סיפורו של אלוף'

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים […] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

קראו עוד »
אולי יעניין אותך
03/16/2022

איך נהפוך תחפושת לגרסה הכי טובה של עצמנו?

יש נטייה לחשוב שחג הפורים הוא הדרך שלנו להתחפש למה שאינו אנחנו, עם זאת תחפושת יכולה להיות גם הזדמנות להדגיש צד בתוכנו שמשרת את הצרכים הכי בסיסיים באישיות שלנו
03/17/2022

גיליתי את סוד החיים באמצע החיים"

"גיליתי את סוד החיים באמצע החיים" הכירו את המדריכה לחיים החדשים שלכם מיכל נגלר, אשר תוביל אתכם לחיי חופש ושמחה, הצלחה והגשמה מאת: מיכל נגלר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף […]
03/04/2022

פרי עמלי מהחווה החקלאית

יום חמישי פעם בשבוע, אוטובוס מיושן עם חלונות ברזל ומדרגה גבוהה, לפחות זו התחושה הזכורה לי. ילדה בבית ספר יסודי בעמישב (לימים יגאל אלון) בר״ג. בהתרגשות ובתחושה של חופש יצאנו לחווה החקלאית. נסיעה של עשר דקות עד לחווה ליד הפארק הלאומי למדנו חקלאות דרך ערוגות של ירקות.
01/31/2022

גלגולה של כיכר גרסת הבמאי

רמת גן בשמה המקורי היא עיר הגנים. נקווה שההתחדשות העירונית תשאיר את חווית הקהילתיות גם בתכנית האדריכלית העתידית.
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן