15/06/2024
15/06/2024
שבת, 15 ביוני 2024
זרקאור

"קיבלנו את האזרחות הגרמנית אחרי חמישה חודשים בלבד!"

עו"ד ד"ר יובל חן, מהמובילים בתחום הוצאת אזרחות גרמנית, מייצג אלפי אנשים מול הרשויות בגרמניה לקבלת אזרחות גרמנית מאז שנת 1997 ● הוא נשוי ואב לארבעה, מתגורר בנהריה ומחזיק במשרד בנהריה ובתל אביב

ד"ר נגה רוזנפרב

11/2/2024

בשנת 1933 עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון, סבי יוסף גלנטי, ראה בכך אות מבשר רעות ובתבונתו החליט לעזוב את גרמניה. קרובי וידידי המשפחה הגיבו בתמיהה, כי חשבו שזה שיגעון לעזוב בית ופרנסה טובה ולנדוד לארץ אחרת. אבל הוא היה נחוש בדעתו, לקח את אשתו וארבעת ילדיו, עזב את הדירה היפה באוגוסטשטראסה בברלין ועלה לארץ.

לאחר שבקיץ 2021, הגישה הקנצלרית אנגלה מרקל מתנה לעם היהודי והרחיבה את מעגל הזכאים לאזרחות גרמנית באופן דרמטי, החלטנו גם אנחנו להגיש בקשה לקבלת אזרחות גרמנית אותה זכינו לקבל בפחות מחמישה חודשים לאחר הגשת הבקשה.

את הבקשה שלנו הגיש ברוב מקצועיות עו"ד ד"ר יובל חן, שעומד בראש משרד עורכי דין ונוטריון המתמחה בהוצאת אזרחות ודרכון גרמני.

עו"ד ד"ר חן הוא אדם יוצא דופן מהרבה בחינות. הוא רהוט, מסביר פנים, מסודר ואדיב מאוד. נדמה כי אימץ לעצמו את כל התכונות שבזכותן אנחנו נוהגים להתרשם מכל ילידי גרמניה, 'היקים'.

הוא בוגר לימודי תואר שלישי במשפטים בפרנקפורט, שם שהה מעל לעשור. בשנים 1994-1988 הוא למד משפטים ודיני אזרחות גרמנית באוניברסיטת מנהיים בגרמניה ובשנת 1995 החל להתמחות בבית המשפט המחוזי בגרמניה. בנוסף, הוא בוגר 5 שנים של לימודי דוקטורט בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת פרנקפורט.

עו"ד ד"ר יובל חן, צילום: נתי חדד

"עו"ד ד"ר חן הוא אדם יוצא דופן מהרבה בחינות. הוא רהוט, מסביר פנים, מסודר ואדיב מאוד. נדמה כי אימץ לעצמו את כל התכונות שבזכותן אנחנו נוהגים להתרשם מכל ילידי גרמניה, 'היקים'. הוא בוגר לימודי תואר שלישי במשפטים בפרנקפורט, שם שהה מעל לעשור"

כיצד מתחיל תהליך הבקשה להוצאת אזרחות?

"מדובר על הליך משפטי המתבצע בשפה הגרמנית בלבד. ההחלטות מתקבלות בגרמניה ורק על סמך החוק הגרמני. אין שום קשר בין עריכת דין בישראל או החוק בישראל לבין תהליך לקבלת אזרחות גרמנית. לא נדרש עו"ד שלמד את החוק של מדינת ישראל, אלא עו"ד שלמד את חוקי האזרחות של גרמניה, בפקולטה למשפטים בגרמניה, אחרת יש כמובן אפשרות שהבקשה לאזרחות גרמנית תידחה."

האם יש חשיבות כל כך גדולה לכך שעורך הדין שמטפל בעניין, למד חוקי אזרחות בפקולטה למשפטים בגרמניה?

"אשאל שאלה רטורית: מה הסיכוי שעורך דין בגרמניה, שמעולם לא למד בפקולטה למשפטים בישראל חוקי אזרחות ישראלים וגם אולי לא דובר עברית, יצליח להתמודד עם עורכי הדין ועם אנשי המקצוע במשרד הפנים בישראל, כדי להוציא ללקוח שלו אזרחות ישראלית? תחשבי שעורך דין בישראל ללא רקע של לימודי משפטים בגרמניה, מקבל מגרמניה דרישה או תגובה לבקשה שהוא הגיש לאזרחות גרמנית. ההודעה תהיה בגרמנית והיא תפנה לסעיפי חוק רלוונטיים מגרמניה. איך בדיוק יידע עורך הדין להתמודד עם העניין?" הוא מסביר ומוסיף: "אנשים צריכים להבין, שהוצאת אזרחות גרמנית היא אופרציה אחרת לגמרי מהתהליכים להוצאת אזרחות פורטוגלית או אזרחות אחרת".

מה היתרונות של הוצאת דרכון גרמני?

"החל משנת 2025 נצטרך להגיש בקשה להיתר ETIAS לפני הכניסה למדינה אירופאית והיתרון המיידי הוא פטור מהויזה הזו לפני כל ביקור באירופה. כמו כן, כל אחד מאיתנו שואף להעניק לעצמו, לילדיו ולנכדיו את מירב האפשרויות. ברגע שמקבלים את האזרחות הגרמנית, כל אירופה פרוסה בפניך ובפני הילדים, הנכדים והנינים שלך. אפשר ללמוד בכל אחת ממדינות אירופה, לשהות שם ולעבוד ללא הגבלות. בנוסף, האזרחות הגרמנית מאפשרת לפתוח כל עסק חוקי בכל רחבי מדינות האיחוד האירופאי. כמו כן, במסגרת אמנות של גרמניה עם ארצות הברית, אין צורך בווישזזה לכניסה וקיימות הקלות בכל הקשור לקבלת היתרי עבודה. גם אם אין צורך מיידי באזרחות הגרמנית, מומלץ לחשוב גם על דור ההמשך. לעולם אין לדעת אילו אפשרויות האזרחות הגרמנית תפתח בפנינו ובפני צאצאינו בעתיד."

"ברגע שמקבלים את האזרחות הגרמנית, כל אירופה פרוסה בפניך ובפני הילדים, הנכדים והנינים שלך. אפשר ללמוד בכל אחת ממדינות אירופה, לשהות שם ולעבוד ללא הגבלות. בנוסף, האזרחות הגרמנית מאפשרת לפתוח כל עסק חוקי בכל רחבי מדינות האיחוד האירופאי"

מי זכאי כיום להוצאת אזרחות גרמנית?

"בניגוד לעבר, היום אין צורך להוכיח שלנרדף בגרמניה הייתה אזרחות גרמנית. לכל מי שיכול להוכיח את הקריטריונים הבאים, סיכוי גבוה לקבל אזרחות גרמנית: הוא צאצא של מי שחי בגרמניה ובמקומות מסוימים במזרח אירופה לפני 1933 או נולד בגרמניה עד 1945; אותו אדם היה נרדף; הנרדף היה יכול לקבל אזרחות גרמנית, אילולא עלו הנאצים לשלטון; מקום מושבו הקבוע של הנרדף עד 1933 היה בגרמניה או במקומות מסוימים במזרח אירופה. יש עוד מספר תנאים, אבל אין זה המקום לפרט אותם. הכוונה ב'צאצא' היא לילד, נכד, נין וכן הלאה, כאשר אין הבדל בזכאות בין זכר לבין אישה" הוא מסביר.

כלומר, יש להוכיח נסיבות חיים של אדם בגרמניה עד 1933 אבל גם לאחר מכן כדי להוכיח נרדפות. כיצד עושים זאת?

"התהליך הזה אינו פשוט וכולל מספר שלבים: בשלב הראשון צריך לדעת מה בדיוק לחפש. בשלב השני, צריך לדעת היכן לחפש בגרמניה. בשלב השלישי, יש להבין את המשמעות המשפטית של כל מסמך שאותר והאם הוא משפיע לטובה או לרעה על הסיכויים לקבלת האזרחות הגרמנית. לבסוף, יש לערוך תביעה בגרמנית, להעלות שורה של טיעונים ולבסס אותם על סמך מסמכים. רק לעורך דין שלמד בפקולטה למשפטים בגרמניה חוקי אזרחות גרמנית, יש את הכלים והיכולת האמיתית לנהל הליכים שכאלו מול אנשי המקצוע הקפדניים של משרד הפנים הגרמני." הוא מסכם.

מהו פרק הזמן עד לקבלת החלטה של גרמניה?

"פרק הזמן עד לקבלת החלטה של גרמניה בבקשה לאזרחות גרמנית נקבע על פי מספר פרמטרים, כגון העומס בגרמניה ועד כמה התביעה ממוקדת והטיעונים בה מתבססים על מסמכים היסטוריים. הזמן הממוצע לקבלת החלטה של גרמניה הוא בין שנתיים לשלוש שנים, אם כי היו לנו הרבה מאד מקרים של קבלת החלטה חיובית מגרמניה בתוך חודשים ספורים, כמו המקרה של משפחתך." הוא אומר בשביעות רצון.

"לשמחתי, כמובן שכל צוות משרדי ואנוכי דוברי גרמנית ברמת שפת אם ולכן צוות שלם של עובדי מקצוע, אשר טיפלו כבר באלפי בקשות לאזרחות גרמנית, יודע בדיוק את תפקידו ויודע היטב להתמודד עם המסמכים הרבים בגרמנית ובעברית. כמו כן, אנו מגישים את התביעות שלנו ישירות לגורם האחראי על כך בגרמניה ולא לשגרירות הגרמנית, שאינה מוסמכת להחליט בעניין וכך מפשטים את ההליכים וחוסכים זמן רב. כדאי להזדרז עם הבקשה כי בזמן האחרון, לאור כמות התביעות האדירה שמוגשת מדי יום לגרמניה, ייתכן כי יחליטו בגרמניה לערום קשיים, למשל לדרוש שליטה בשפה הגרמנית, כפי שהיה בעבר במספר סיטואציות."

90 שנים אחרי, אילה (הולדה) ויסבורד לבית גלנטי – אמי, בת ה-97 ילידת ברלין, זכתה לסגור מעגל ובטקס שנערך בשגרירות גרמניה בתל אביב, קיבלה את האזרחות הגרמנית שלה יחד עם ארבעת ילדיה, שנים עשר נכדיה ושלושים ניניה.

זקוקים להרחבה או לפרטים נוספים?

לכל שאלה או בירור, אנא חייגו לד"ר יובל חן או שלחו אימייל:

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

ספר סחלב

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
החיים הטובים

חג השבועות

חגיגות גדולות לא יהיו כאן השנה ובכל זאת אם חשקה נפשכם בעוגת גבינה משובחת או במאפה מיוחד לחג, קבלו כמה אפשרויות טעימות במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן