fbpx

@יצירה

סופרת. משוררת. מנחה.
הסיפור המשפחתי של דליס אלאלוף-מימון

נעמי לבנון-קשת

צילום: יאיר בן־חיים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המשוררת ומבקרת הספרות דליס אלאלוף-מימון קרויה על שם סבתו של אביה, למרות שבכל שנות הלימודים בבית הספר היסודי ובתיכון היתה קרויה הדרה, התרגום העברי לדליס. “כך קראו לי בבית מאז ומתמיד ומרגע שסיימתי את הלמודים חזרתי לשם הזה”- היא אומרת. 

דליס, (68) נולדה וגדלה בתל אביב, הבת הצעירה בשנה, אחרי אח ואחות, למשפחה עם ‘סיפור’: אביה, אלפרד אלאלוף, יליד סלוניקי שניצל מאימת הנאצים, וכל משפחתו נספתה באושוויץ. למזלו, בטרם אספו את יהודי העיר בכיכר, ממנה גורשו לאושוויץ, ברח הנער אלפרד לאתונה, ושם, בחסות רב שקיבץ 100 גברים צעירים, הצליח הצעיר להתחבא במרתף בית של נוצרים, ולימד צרפתית ואנגלית.

“סבי מצד אבי היה יווני. סבתי מצד אבי וידה לבית קובו, הייתה אנגליה מלונדון שבשל אהבתה לסבי ועקירתה לסלוניקי – נודתה בידי משפחתה העשירה”- משחזרת דליס את הסיפור המשפחתי המרתק – “לזוג נולדו 6 בנות ובן, אלפרד, שלימים היה לאבי. סבתי וידה הייתה מפורסמת מאד בסלוניקי. היא כתבה ספר, שימשה מתורגמנית בשגרירויות ולימדה אנגלית ב’אליאנס’. השפה המדוברת בבית אבי הייתה אנגלית”.

בתום המלחמה נסע האב, אלפרד, הניצול היחידי ממשפחתו – ללונדון, לבני משפחת אמו. לאחר שהם נאותו להכיר בו ולאחר שהתבסס החליט לעלות לישראל ממניעים ציוניים.

“בבית שלי דיברו אנגלית, צרפתית ואיטלקית”

זמן קצר לאחר קום המדינה אלפרד אלאלוף נחת היישר בתל אביב ואלנבי פינת בן-יהודה פתח משרד נדל”ן בשם: ‘אלאלוף – אדמות-ישראל’. פה, במדינה הצעירה, הוא הכיר את פורטונה-מזל פוליטי, יהודיה מקורפו, יוון, שכל קהילתה נשלחה לאושוויץ ורוב יהודיה  לא חזרו משם. “משפחת אמי ברחו בזמן לאלכסנדריה, מצרים, שם נולדה אמי. בהמשך הם נסעו לטרייסטה ומשם, ב-48′ טרם הקמת המדינה – עלו לארץ”- משחזרת דליס את קורות המשפחה – “בבית שלי דיברו אנגלית, צרפתית ואיטלקית. ואני זוכרת כאשר אבא היה בא לבית הספר לדבר עם המורים – איש מרשים ואלגנטי, בחליפה ועניבה, דובר שפות – התביישתי. כי הוא היה שונה מהאבות האחרים! למדתי ב’תל נורדאו’ ובעירוני ה’. בשלב הזה כבר היינו אמידים. גרנו ברחוב מאפו-דב הוז והשכנים היו שרים ואמנים. אמא, שהייתה אשה יפהפיה, מתגוררת באותו הבית עד היום.”

את בעלה, משה מימון, הכירה דליס בהיותה בת 15! הוא ומשפחתו התגוררו בשכנות להם וההורים הכירו עוד מסלוניקי, עירה של האם, שנישאה ליהודי יליד מלטה. הם נישאו כשדליס סיימה את התיכון, כשהייתה כבת 19 ומשה היה בן 21 – ואך זה סיים את שירותו הצבאי. הוא נכנס לעסקי הנדל”ן של אלפרד אלאלוף ועד היום הוא בתחום הבנייה. בשלב זה גם היא השתלבה בעסק המשפחתי הגדול והידוע. היא למדה אדריכלות פנים והנדסאות בנין ועבדה כמעצבת פנים בחברה, לצד בעלה ואביה.  “עד היום אני ובעלי כמו הילדים שהיינו בגיל העשרה, ועד היום אנחנו החברים הכי טובים”- היא אומרת ומוסיפה – “הבן הבכור  שלומי, נולד לי בגיל 25 והבן השני רגב, נולד שנתיים לאחר מכן ומכיון שהוא נזקק מהרגע הראשון לטיפול שלי, עזבתי את האדריכלות.”

"הספורים הקצרים שלי מבוססים על אפיזודות אותנטיות שנוכחתי בהן בזמן אמיתי. הראשון כולל ספורים אמיתיים מחנות יד שנייה בגבעתיים והשני כולל ספורים מבתי קפה. אני נהנתנית ואוהבת מאכלים טובים..."

האהבה לספרות ולשירה

מגיל צעיר גילתה דליס ענין בספרות ורצתה להמשיך בתחום הזה אבל אביה עמד על כך שתצטרף לחברה ותעבוד איתו, והיא נענתה. בהמשך, משהרשתה לעצמה לעזוב את עסקי הבניה, ומשהטיפול בילד נכנס לפסים של שיגרה, היא התפנתה כל כולה לספרות ושירה, והחלה ללמוד בקורסים שונים באוניברסיטת בר אילן, ובהמשך אצל עמיחי, משה בן-שאול, אשר רייך, יעקב בסר, נתן יונתן ועוד. “למדתי המון שנים ויום אחד הבאתי חומרים שלי למשורר איתמר יעוז-קסט, ז”ל”- היא נזכרת – “הוא מיד החליט להוציא לי ספר! ומיד לאחר הוצאת הספר השני אצלו – כבר התקבלתי לאגודת הסופרים שבה הפכתי פעילה מאד”.

בשלב זה היא כבר החלה לכתוב רשימות ביקורת בעתון ‘דבר’ ובעתון ‘על המשמר’ – עיתונים יומיים נחשבים, מהותיקים בארץ, שנסגרו לפני שנים. עכשיו היא עומדת להוציא ספר ובו אסופת ביקורות שלה מכל השנים כולל כאלה שפורסמו בכתבי-עת מובילים. כחלק מפעילותה באגודת הסופרים יזמה דליס את ‘גלופה ראשונה’ – הכרות עם סופרים ומשוררים שהוציאו ספר.

במקביל היא גם החלה לנהל בבית ראשונים בגבעתיים, סדנאות כתיבה, ויזמה ערבי ספרות רבים בויצ”ו ובנעמ”ת גבעתיים, בהם ראיינה סופרים ומשוררים מוכרים, הנענים ברצון להזמנתה.

 

הרומן עם גבעתיים

“בתחילת שנות ה-70, כשנישאנו, היינו זוג צעיר וכמו כולם חיפשנו דירה” – מספרת דליס, בחיוך, על תחילת הרומן שלה עם גבעתיים – “לבעלי היו שני עקרונות: לא לוקחים שקל מההורים ולא קונים דירה מקבלן! הפתרון שלנו היה לחפש גג קיים ולבנות עליו. חיפשנו גג לבנות עליו ומצאנו בגבעתיים, בבנין של שתי קומות, מאד ישן בן כמעט 100 שנה, מראשוני הבניינים בגבעת רמב”ם. הבית שלנו היה הגג הראשון הבנוי בגבעתיים! בנינו לאט לאט ולבד, והיינו בטוחים שהמגורים בגבעתיים יהיו זמניים ונשוב לתל אביב, אבל עובדה: אנחנו עד היום באותו גג בנוי ובאותה עיר כבר 45 שנה. כל כך התרגלתי לגבעתיים ואני כל כך אוהבת אותה שלא אחליפה בשום עיר אחרת”.

הבן הגדול, שאמו אומרת עליו שהוא עצמאי מגיל צעיר מאד, מתגורר בתל אביבי ועוסק בתחום הבנייה, כאביו. הבן הצעיר מתגורר בבית, עובד בחנות ספרים וכמו אמו – גם הוא כותב.

ספורים מבתי קפה

בין יתר עיסוקיה הספרותיים הרבים היא מנחה השקות של ספרים, מפיקה ערבי ספרות, שבמהלך כל השנה האחרונה נעשו בזום, כמתבקש, אבל ברגע שאפשר יהיה – יחזרו להיות עם קהל חי ונושם, באולם.

כך גם פעילותה במכללה בקרית אונו, במסגרת עמותת ‘על”ה’. עד הקורונה היא נהגה לקיים שם אחת לחודש, מפגש עם סופרים ומשוררים. מאז פרוץ המגיפה הכל עבר לזום והיא עושה זאת בהצלחה רבה אחת לשבועיים, כשבין המרואיינים שלה במסגרת זו אפשר למצוא שמות כמו הסופרות אדיבה גפן ודורית זילברמן, כותבים כמו יוסי אלפי, העו”ד בני דון יחיא ועוד רבים אחרים.

מאז ספרה הראשון ב-1992 הספיקה דליס להוציא עוד שבעה ספרים, מהם שניים של ספורים קצרים, הראשון שבהם ב-2003, היה ‘ספורים מחנות יד שניה’ (הוצאת עקד’) והאחרון שבהם יצא ב-2017 ‘הסיפור בקצה הקפה’ (הוצאת ‘חדרים – בית הוצאה לאור’).

“הספורים הקצרים שלי מבוססים על אפיזודות אותנטיות שנוכחתי בהן בזמן אמיתי. הראשון כולל ספורים אמיתיים מחנות יד שנייה בגבעתיים, שעיצבתי אותה לחברתי ונהגתי לשבת בה לעתים, וכך נולדו הספורים”- נזכרת דליס – “השני כולל ספורים מבתי קפה. אני נהנתנית, אוהבת מאכלים טובים ותמיד גם סוקרת בגדים של אנשים. הספורים אותנטיים כי אני אדם שעוקב, רואה פרטים ושוזר סיפור”.

מתוך הספר "לחזור ולגעת"

רציתי לחזור מאת: דליס
רָצִיתִי לַחזור ולגעַת
בְּכָל עַמּוּדֵי הַדֶּרֶךְ,
בְּאֵלֶּה שֶׁכְּבָר אָמְרוּ אֶת דִּבְרֵי הַיָּמִים,
בְּאֵלֶּה שֶׁכְּבָר נִרְאוּ,
בָּעֵינַיִם הָעֲיֵפוֹת שֶׁלִּי מוּגָפִים,
אֲטוּמִים לָרוּחוֹת הַחֲדָשׁוֹת
וְהָרוּחוֹת הִמְשִׁיכוּ.
מַשְּׁבֵי בֹּקֶר, מַשְּׁבֵי עֶרֶב,
וְהַבֹּקֶר עֲדַיִן שׁוֹלֵחַ פְּתִיתֵי טַל
וְהָעֶרֶב מַתְמִיד לֶאֱסֹף חֲשָׁשׁוֹת מֻצְפָּנִים
מְגַלְגֵּל אוֹתָם לִפְקַעַת כַּדּוּרִית
מְהֻדֶּקֶת, מְאַיֶּמֶת לְהִתְפָּרֵץ,
לְהִתְפַּזֵּר עַל עוֹרֵק הַדֶּרֶךְ
אוֹתָהּ הַדֶּרֶךְ, מַדְגִּישָׁה אֶת הֱיוֹתָהּ.
- - - - - - - - - - -

ימים לנצור מאת: דליס
וְנֵלֵךְ כֻּלָּנוּ אֶל אוֹתוֹ הַזְּמַן
וּנְמַלֵּא בּוֹ בּוֹרוֹת שֶׁהִתְרוֹקְנוּ
וְנַחְשֹׁב עַל פִּרְקֵי שָׁעוֹת
שֶׁנָּתְנוּ בַּחַיִּים קֶרֶן זֹהַר
קֶרֶן שֶׁלְּעִתִּים נִרְאֵית דְּהוּיָה
וּלְעִתִּים מוֹשֶׁכֶת זָהֳרָהּ עַל פְּנֵי יָמִים רַבִּים
יָמִים שֶׁרָצוּי לִנְצֹר בְּתוֹךְ תֵּבַת עַצְמֵנוּ –
אַבְנֵי חַלָּמִישׁ בּוֹהֲקוֹת
נִתְמָכוֹת זוֹ בָּזוֹ,
בניין קלפים לתפארת.

כתבות השער

כתבות השער של המגזינים ‘גבעתיים פלוס’ ו’רמת גן פלוס’. סיפורים מעניינים ומרגשים עם תושבי האזור

תוכלו להתעדכן בסיפורים אישיים שכיף לקרוא, המשפיעים והמשפיעות לטובה, מדריכי אופנה ואוכל, גמלאים ושורדי השואה, רכילות וצרכנות, בנקאות ומסחר, יחסים ומשפחה, אקטואליה מקומית וספורט ועוד.

ערן סורוקה הוא מנהל מחלקת השיווק והתוכן בחברת הבינה השיחתית CoCoHub ופרשן ומגיש בשידורי ה-NBA של ערוץ הספורט
בעבר היה ראש מחלקת הרדיו של חדשות 10 והעורך הראשי של אתר nana10

מנהל שיווק ביום ופרשן NBA בלילה

הגליונות האחרונים

גבעתיים פלוס

רמת גן פלוס

עושים מנוי למגזין !
הצטרפו עכשיו חינם

הרשמו למגזינים שלנו ותהיו מעודכנים לפני כולם

הכתבות האהובות

 


ספטמבר 15, 2021

“כל אחד רוצה לדעת מאיפה הוא בא”

“כל אחד רוצה לדעת מאיפה הוא בא” ראיון עם הקולנוענית נועה דולברג שיצאה לחפש את אמה הביולוגית ד”ר נגה רוזנפרבצילום: גרגורי ירין שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter אירית […]
ספטמבר 15, 2021

החיים כסרט

החיים כסרט ויוה ליברטי-פונטרמולי רוקמת עלילות רומנטיות נעמי לבנון-קשתצילום: איציק רובין שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter כבר מגיל צעיר אהבה לשבת על החוף במשך שעות ולדמיין עצמה חוצה […]
ספטמבר 11, 2021

הפתעות מתוקות שתוכלו לשלוח באהבה וגם להזמין לעצמכם לראש השנה. חג שמח!

הפתעות מתוקות שתוכלו לשלוח באהבה וגם להזמין לעצמכם לראש השנה. חג שמח! דבש, הכל דבש קולקציית ראש השנה של ביסקוטי שהכינה השפית רוסלנה יונה כוללת עוגת דבש מסורתית בשילובים מפתיעים ומרעננים, עוגיות, מאפים ברוח החג […]
ספטמבר 11, 2021

אני נוסעת בעקבות פסלי

מדור זרקאור “אני נוסעת בעקבות פסלי” האמנית אירית ביבר משלבת בפסליה שמחת חיים ודמיון עשיר ד”ר נגה רוזנפרב אירית ביבר לבית גרוסמן נולדה בארץ וגדלה בשכונת נווה צה”ל בתל אביב כבת לאב איש צבא קבע […]
ספטמבר 10, 2021

הצצה ראשונה לאסיפת דיירים טיפוסית

הצצה ראשונה לאסיפת דיירים טיפוסית עורכת הדין רוית סיני אייל, הוא הבעלים של דירת 70 מ”ר בבית משותף טיפוסי ישן (משנות השישים) הכולל 7 דיירים.  הוא פנה אלי בבקשה לעזור לדיירי הבית המשותף בו הוא […]
ספטמבר 4, 2021

עשרת הדיברות לזוגיות בריאה

עשרת הדיברות לזוגיות בריאה בעשור האחרון מצאתי את עצמי במסע עצמי מרתק, בו למדתי את עשרת הדיברות הפרטיות שלי, אשמח לחלוק אותן אתכם מאחר ולי הן שינו את החיים אביגדור יזדי הנה עיקרי הדברים:  1. […]
ספטמבר 1, 2021

הכירו את 30 הצעירים המבטיחים מגבעתיים ורמת גן הנכללים ברשימת 2021 של Gplus חלק ב’

הכירו את 30 הצעירים המבטיחים מגבעתיים ורמת גן הנכללים ברשימת 2021 של Gplus הצעירים שעדיין לא עברו את גיל 30, וכבר מסתמנים כפורצי דרך: יזמים, מגישים, שחקנים, ספורטאים, עיתונאים, מעצבים ואנשי הייטק חלק ב’ ד”ר […]
אוגוסט 11, 2021

מנת הסביח שמחברת בין שתי ערים

“פעם היו אומרים – ‘סביח, תביא מנה’ והיום אומרים – ‘תביא מנה סביח'” צבי (סביח) חלבי ויעקב ששון עלו לארץ מבגדד, וברמת גן המציאו את הסביח
אוגוסט 11, 2021

טיול של פעם בחיים אל המקום היפה בעולם

טיול של פעם בחיים אל המקום היפה בעולם  ד”ר נגה רוזנפרב   אם אתם חולמים על חוויה מדהימה של צפייה בטבע מופלא של פסגות מושלגות, דובים, לוויתנים, דולפינים, קרחונים ויערות המשתרעים על פני קילומטרים, שטחי […]
אוגוסט 10, 2021

הטרדות מיניות מטופלות גם בבית משפט אזרחי

בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית יש לכן נשים יקרות, האופציה להגיש תביעה נגד הפוגע בבית משפט אזרחי אִילוּסְטְרַצְיָה האם אטימות המשטרה לתלונת אשה על הטרדה מינית הינה סוף דבר? התשובה לכך שלילית בהכרח!לא פעם עולה […]
אוגוסט 10, 2021

הכירו את 30 הצעירים המבטיחים מגבעתיים ורמת גן הנכללים ברשימת 2021 של GPLUS

הכירו את 30 הצעירים המבטיחים מגבעתיים ורמת גן הנכללים ברשימת 2021 של GPLUS הצעירים שעדיין לא עברו את גיל 30, וכבר מסתמנים כפורצי דרך: יזמים, מגישים, שחקנים, ספורטאים, עיתונאים, מעצבים ואנשי הייטק. חלק א’ ד”ר […]
אוגוסט 10, 2021

אלמוג תשזור עבורכם סידור פרחים צבעוני ומיוחד

הקיץ הגיע שוב, הטמפרטורות בחוץ עולות, וצריך מנות שיעשו לנו קצת קריר בלב (אם לא בפה). מה מתחשק? אז ככה, מתחשק לאכול מנות קלילות, צבעוניות, ואולי אפילו מצננות. קבלו את מצעד המנות הכי מתאימות
אוגוסט 7, 2021

חקלאות העתיד אצלכם בבית!

HyGreens מזמינה אתכם לקחת חלק בחקלאות העתיד ולגדל את הירקות שלכם בעצמכם בעזרת מערכות הידרופוניות מעוצבות ומותאמות אישית – כל מה שצריך כדי לחיות אורח חיים בריא ואקולוגי, מבלי להתאמץ ומבלי לצאת מהבית.
אוגוסט 7, 2021

הרופאים בחזית, “הקורונה היא אירוע היסטורי שבו ניתנת לי ההזדמנות להוות גורם מוביל ומשפיע”

“הקורונה היא אירוע היסטורי שבו ניתנת לי ההזדמנות להוות גורם מוביל ומשפיע” ראיון עם ד”ר לימור דרורי הרישנו
אוגוסט 7, 2021

חגיגות המאה לגבעתיים יחלו בפסטיבל מספרי סיפורים

חגיגות המאה לגבעתיים יחלו בפסטיבל מספרי סיפורים אלפי סיפורים, מאות משתתפים, עשרות מופעים, בעשרה ימים של סיפורים מרתקים מצחיקים ומפתיעים מאת: נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter […]
אוגוסט 4, 2021

לרקוד עם הגלים – עמית ויזל

לרקוד עם הגלים מה יותר טוב מלקום ולצאת להרפתקה שוברת שגרה, בנוף יפהפה של צוק שמשקיף לים, ללמוד לגלוש, לתרגל יוגה וכמובן לתפוס קצת צבע עם 30 מעלות ושייק אננס ביד. החיים הטובים של עמית […]
אוגוסט 1, 2021

“אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל” ד”ר אופיר קרת

“אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל” ד”ר אופיר קרת (37) הוא רופא מומחה לנוירולוגיה שעובד בין היתר במרפאת המומחים בקניון פרנדלי בגבעתיים ● נשוי ליעל, עו”ד במקצועה ואב לדן וגאיה ד”ר נגה […]
יולי 28, 2021

“בגבעתיים נדבר כולנו בשפה גישורית”

“בגבעתיים נדבר כולנו בשפה גישורית” מרכז גישור חדש נפתח בעיר האכלת חתולים, מריבות על חנייה ורעש העולה מהברים באזורי מגורים, הם חלק ממחלוקות בין תושבים הגורמים לכעסים ולסכסוכים מתמשכים. הליך הגישור בין שכנים הוא פתרון […]


7

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!


רחוב ז'בוטינסקי 7 (מגדל משה אביב) קומה 53.

טלפון : 03-5188886 |  פקס : 03-5188887 | מייל : office@dineymishpaha.co.il

 www.dineymishpaha.co.il/


 

דילוג לתוכן