fbpx

"גבעתיים היא הבית שלי כיוצרת"

יעל קידר – זמרת, יוצרת, מוזיקאית, מטפלת

נעמי לבנון-קשת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
YK

"הלימודים היו אינטנסיביים, ובאותן שנים המוזיקה וההופעות היו על אש קטנה, בעיקר הופעות אקוסטיות, אני והפסנתר, כך שאין לאן לברוח"

“מה שמעניין אותי באמת זה ‘הדרמה של האמצע’, שם נמצאים כל היצרים ושם מתרחשים הדברים האמיתיים. רוב השירים עוסקים בקצוות של הקשר- ההתחלה המתוקה או הסוף המר – אומרת יעל קידר, זמרת, מוזיקאית, יוצרת ומבצעת, ובצד כל אלה , עוסקת שנים רבות בטיפול זוגי ומשפחתי.

היא נולדה וגדלה בחיפה, אחות בכורה לשלושה אחים. כל השנים, עד הגיוס לצה”ל, היא עסקה במוזיקה. כבר כנערה כתבה, הלחינה וניגנה בפסנתר, ונמנתה עם קבוצה מצומצמת ונבחרת של בני נוער, שכתבו שירים ועסקו במוזיקה.

“התמזל מזלנו ופעם בשבוע הגיע אלינו, לחיפה – פרופ’ יצחק סדאי, אז מנהל האקדמיה למוזיקה בת”א” – היא מספרת – “הוא הגיע במיוחד ללמד אותנו. בעיקר הקשיב לשירים שכתבנו: לחנים וטקסטים, ונתן פידבקים בונים. בגיל 14 זו הייתה בשבילנו הרפתקה מופלאה”.

ההרפתקה הזו כנראה התוותה את המשך הדרך ללהקת חיל האויר, אותה ביימו אז אלדד זיו וצדי צרפתי. עם חבריה ללהקה באותן שנים נמנו: דין-דין אביב, יחזקאל לזרוב ועוד.

בתום השירות הצבאי, המשיכה לכתוב, להופיע וללמד, ועבדה ב”פאנץ’ ליין”,

שם גם פגשה את בעלה, שמוליק, מהנדס, יליד גבעתיים. עם נישואיהם, עבר הזוג להתגורר בגבעתיים ויעל למדה מהר מאד לאהוב את העיר ולהפוך אותה לביתה. כאן נולדו שתי בנותיהן,  מאיה ושירה.

במקביל לעיסוק במוזיקה, למדה יעל פסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, והמשיכה לתואר שני, עם התמחות בטיפול משפחתי וזוגי.

“הלימודים היו אינטנסיביים, ובאותן שנים המוזיקה וההופעות היו על אש קטנה, בעיקר הופעות אקוסטיות, אני והפסנתר, כך שאין לאן לברוח” – מחייכת יעל ומסבירה – “אני מאמינה שזמרות צריכות ללמוד מוזיקה. כדי שיבינו את השפה, שידעו מה לומר למוזיקאי, כדי להרגיש הכי נוח ולתת את המיטב שלהן”.

ואז חלה תפנית בעלילה: אחרי כשהיא אם לשתי בנות קטנות, אחיה הצעיר יונתן, שאך זה השתחרר מהצבא, הלך ללמוד ב”רימון-בית ספר למוזיקה”, וזה דירבן גם אותה להחלטה: ללכת ללמוד ב’רימון’!

“אלה היו שנים מסחררות”- אומרת בחיוך מי שמצאה עצמה לומדת עם מוזיקאים צעירים ומוכשרים, ועם אחיה. “”בשלוש שנותיי ב”רימון”, למדתי עם מיטב היוצרים, בהם: שמרית אור, שאיתה אני מופיעה עד היום, ערן צור, יהודה עדר, שם-טוב לוי, איריס פורטוגלי ואחרים. באותן שנים בנוסף ללימודים, עבדתי עם דניאל סלומון על חומרים שלי. זה לא היה פשוט אבל בהחלט מרתק”.

ה”דרמה של האמצע” (בתחילת הקשר יש פרפרים, אבל כמה זמן חי פרפר?)

כשהיא כותבת שירים, פחות מעניינים אותה ה’פרפרים’ שבתחילת האהבה, וגם לא שברונות הלב שבסיומה של כל מערכת יחסים. על זה כותבים כולם, כבר שנים. אותה מסקרן מה קורה באמצע, שם מתרחשת הדרמה האמיתית שהרי שם מתנהלים החיים האמיתיים, על יופיים ואפרוריותם היומיומית.

“אלה דברים שפגשתי גם בקליניקה שלי, עם המטופלים: הדברים המושתקים, שלא מדברים עליהם. למשל: שלא לכל אמא יש רגש מיידי לילד שלה, ונשים חשות אשם בשל כך”- מסבירה יעל את העניין שלה ב’דרמה של האמצע’ – “זה הפעיל אותי וראיתי שדווקא על זה נכתבים פחות שירים ואולי כדאי להפנות לשם את הזרקור”.

בשנת 2012 יצא לבמות המופע “משבר כביסה”, שאיתו הופיעה במשך שנתיים, בין השאר, גם בתיאטרון גבעתיים. את המופע כתבה ביחד עם הסופרת, תושבת גבעתיים, עדי גבאי-לב, ובו היו משובצים שיריה של יעל, כשלצידה על הבמה השחקנית אפרת כהן (“מיכאלה”) וכן אנסמבל נגנים ורקדנים. במופע הן שרו ודיברו על נושאים כמו: מונוגמיה, אהבה למרחקים ארוכים, החשבונאות בזוגיות, בין אימהות לאי-מהות ושאלת השאלות- מתי סוף סוף נראה את תחתית סל הכביסה. ב-2017 הוציאה יעל את אלבומה ‘רמזים’, עם טקסטים ולחנים פרי עטה. היא המשיכה להופיע עם הרכבים מוזיקליים ועם החומרים שלה ברחבי הארץ, בעיקר במקומות אינטימיים, שיש בהם קירבה לקהל,  – מה שלדעתה מאפשר לה לבטא טוב יותר את החומרים שלה.

"לצד כל הפעילות המוזיקלית והיצירתיות שלה בתחום הזה, יעל ממשיכה לעבוד בקליניקה עם הורים, באופן פרטני וזוגי"

בשנה הקרובה עומד לצאת אלבום נוסף,  והשירים שבו הם ממקום אחר, בשל יותר,  של ‘הדרמה של האמצע’. למשל על נסיעה להורים – שכל ביקור אצלם הוא ביקור בזמן, או שיר המוקדש לבנותיה המתבגרות, שמבחינתה הוא שיח אחר, הפעם, בגובה העיניים.

באלבום החדש שישה שירים חדשים פרי עטה וכן חידוש מסקרן שלה לשיר של שלמה ארצי.

במקביל,  מופיעה יעל במופעי שירה עברית בכל הארץ, עם יוצרים שונים. יחד עם קבוצת מוזיקאים, “אנסמבל פסיפס”, הם מארחים את המשוררת והפזמונאית רחל שפירא (“כמו צמח בר”, “היי שקטה”, “שיר של יום חולין”) מופע נוסף יהיה עם היוצרת המוערכת שמרית אור (“הללויה”). בכל אירוח-אמן, יש גם שיר או שניים חדשים שההרכב מלחין במיוחד לאירוע.

בנוסף, היא מקיימת הרבה שיתופי פעולה עם אמנים מגבעתיים. כך למשל השתתפה והפיקה מוזיקלית, ערב לכבוד זוכת כלת פרס ישראל ותושבת העיר נורית זרחי.  בנוסף, במסגרת “חודש הקריאה”, יתקיים בתיאטרון גבעתיים בתאריך 17/6 , ערב ‘משוררים כותבים אהבה’, של הקלאסיקנים, ביחד עם רונה ספורטה, בובנאית ומספרת סיפורים מגבעתיים. בקרוב יעלה מופע מיצירתה של מרים ילן-שטקליס, גם הוא עם ספורטה.

עושה רושם שיעל לא נחה לרגע ועובדת גם עם ‘מרכז הספר והספריות’. “אנחנו מביאים מופעי תרבות לספריות עצמן, עם יוצרים מוכרים. זו יוזמה מבורכת, המנגישה אירועי מוזיקה ותרבות בכל רחבי הארץ”- היא אומרת ומוסיפה: “בחודש יולי יתקיים בתיאטרון גבעתיים ערב גדול לזכרה של אלונה טוראל, שהייתה תושבת גבעתיים ונפטרה במפתיע לפני שנתיים”.

במופע המסקרן הזה, “אדבר איתך”, שיתקיים ב 12/7 בהנחייתו של יואב גינאי, יופיעו יוצרים, זמרים ומוזיקאים, רובם, עבדו עם אלונה טוראל, לאורך הקריירה המוזיקלית העשירה שלה, ביניהם, דורי בן-זאב, רז שמואלי, רמי הראל, עדנה גורן ורונית אופיר. “ראוי לציין שעיריית גבעתיים, בראשותו של ראש העיר רן קוניק, אליה פנינו עם היוזמה, התגייסה להנצחת זיכרה בשיתוף מנהל מחלקת האירועים ליאור סידוב והכל נעשה באהבה גדולה” – אומרת יעל.

לצד כל הפעילות המוזיקלית והיצירתיות שלה בתחום הזה, היא ממשיכה לעבוד בקליניקה עם הורים, באופן פרטני וזוגי, וגם עושה עבודה אישית צמודה, סוג של ‘מנטורינג’, ליוצרים מתחומי המוזיקה, בהם שמות מוכרים, כשהיא מתמקדת בנקודת המפגש בין מוזיקה לנפש.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
יוני 18, 2021

רמת גן פלוס 81

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות העיר גבעתיים פלוס

שיעור המתחסנים בגבעתיים גבוה משיעור המתחסנים הארצי

חדשות העיר גבעתיים פלוס שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter על פי נתוני משרד הבריאות המעודכנים, שיעור המתחסנים בגבעתיים נחשב גבוה ביחס לשיעור המתחסנים הארצי. 81.9% מתושבי גבעתיים

קראו עוד»
אולימפיאדת טוקיו

בדרך להגשמת החלום

היסטוריה ישראלית! טל אראל מגבעתיים, שחקן הנבחרת הלאומית בבייסבול, שגדל והתפתח במגרש הבייסבול הישראלי ייצג אותנו באולימפיאדה 2020 בטוקיו, יפן

קראו עוד»
חדשות העיר רמת גן פלוס

המאבקים שבין חרדים וחילונים בפארק מרום נווה הביאו למפגש משותף להורדת הלהבות

חדשות העיר רמת גן פלוס הפארק הממוקם ברמת גן הפך לאחרונה למוקד מתיחות בין האוכלוסיות השונות פורסם: 21.7.2021 שיח תושבים חרדים חילונים, צילום: הקונגרס הישראלי. שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

החמ”ל העירוני ומתחמי בדיקות הקורונה ללא עלות נפתחו מחדש

חדשות העיר גבעתיים פלוס מתחם בדיקות קורונה בבית ראשונים שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter בעקבות התפשטות הווריאנטים בארץ ובהתחשב בעלייה בכמות המאומתים בגבעתיים, הנהלת העיר החליטה לפתוח

קראו עוד»
אולימפיאדת טוקיו

כשיש לי מטרה מסוימת אני מצליח לשים את רעשי הרקע בצד ולהתמקד בה

חמש טבעות, כמעט בצבעי הקשת, מעטרות את סמל המשחקים האולימפיים. אותן חמש טבעות מייצגות תשוקה, מוסר עבודה, ניצחון, אמונה ורוח ספורטיבית.. הקשת איתי שני מגבעתיים יוצא להתחרות באולימפיאדה בטוקיו.

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

שביל אופניים יתווסף לדרך רבין

חדשות העיר גבעתיים פלוס שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter דרך רבין תזכה להוספת שביל אופניים במסגרת שידרוג כללי תכנית הסדרת דרך יצחק רבין אושרה ותצא לפועל בשבועות

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

האם נכון לעבוד עם מתווך?

האם נכון לעבוד עם מתווך? הטור הזה שווה לכם כסף!​ מאת: אדם גורל למכור או לקנות דירה זה לא דבר פשוט. זו עסקה משמעותית שמעורבים בה סכומי כסף גבוהים ולכן חשוב למקסם את הפוטנציאל, לטעויות

קראו עוד»
Shape
Shape

Wisite

בניית אתרים לעסקים
Wisite - Wise Site. Wise Choice.

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!


רחוב ז'בוטינסקי 7 (מגדל משה אביב) קומה 53.

טלפון : 03-5188886 |  פקס : 03-5188887 | מייל : office@dineymishpaha.co.il

 www.dineymishpaha.co.il/


 

דילוג לתוכן