22/07/2024
22/07/2024
יום שני, 22 ביולי 2024
אדר שפרן והשחקן שאנסלה שון מונגוזה

רוץ אדר, רוץ!

אדר שפרן במאי ומפיק טלוויזיה, קולנוע ופרסומות ● יושב-ראש איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה ● נשוי ואב לשתי בנות, מתגורר בגבעתיים

ד"ר נגה רוזנפרב

21/12/2023

אדר שפרן ואסף זליקוביץ' חוגגים את הזכיה

בפגישה הראשונה שלי עם אדר שפרן, הוא הבטיח לי שיזמין אותי לשטיח האדום של האוסקר ונראה ששפרן הולך ומתקרב אליו. החודש יצא לאקרנים הסרט החדש שלו 'לרוץ על החול' אשר היה מועמד לפרס אופיר כסרט העלילתי באורך מלא הטוב ביותר, ונמכר ע"י סרטי יונייטד קינג להפצה בינלאומית.

אני מלווה את הקריירה של המפיק היוצר הגבעתיימי אדר שפרן כבר 6 שנים. הוא לא נח לרגע ואת הסרט 'לרוץ על החול' שיעלה החודש לאקרנים הוא ביים לראשונה.  מעכשיו אמרו: אדר שפרן הבמאי.

"לא ככה חשבתי שהסרט יצא, אבל העולם זז וצריך לזוז יחד איתו. עכשיו הייעוד קצת השתנה והוא לתת קצת אור וטוב. הסרט יכול להיות בריחה קטנה ואופטימית ממהדורות החדשות והמחשבות."

בשנתיים האחרונות שפרן מכהן כיו"ר איגוד המפיקים, ורק לאחרונה הביא הסכם חדש עם עובדי התעשייה לאחר 15 שנים.

אדר שפרן עם התסריטאים אסף זליקוביץ יואב הבל שראל פיטרמן והשחקנים שון ומייקל

"המטרה שלי הייתה ש'לרוץ על החול' יפתח את העיניים קצת יותר לגבי כל אותם אנשים 'בלתי נראים' שנאלצים לעזוב את בתיהם [...] זה סיפור גלובלי עם מסר חזק, אבל במקביל, זה סיפור שמסופר בצורה חיובית מה שיעזור להגיע לקהל רחב יותר מסביב לעולם"

הסרט 'לרוץ על החול' מספר על אומארי, פליט אריתראי המיועד לגירוש מישראל אחרי 5 שנים כשוטף כלים, המצליח ברגע האחרון לברוח בנתב"ג ומוצא את עצמו באולם מקבלי הפנים. כשמבחינים בו אוהדי מכבי נתניה, הם תופסים אותו ובטוחים שהוא שחקן החיזוק הניגרי שהגיע לחזק את הקבוצה. בין לילה, אומארי הופך מפליט לכוכב גדול. הוא לא יודע לשחק כדורגל בכלל, אבל בזכות החוכמה שלו והיכולת להתחבר ולרגש, הוא מצליח לשרוד, לעזור לקבוצה ואפילו למצוא אהבה. אך כשאומארי יחזור להיות פליט האם מישהו יעמוד לצידו? והאם לראשונה בחייו הוא יוכל להפסיק לברוח?

"המטרה שלי הייתה ש'לרוץ על החול' יפתח את העיניים קצת יותר לגבי כל אותם אנשים 'בלתי נראים' שנאלצים לעזוב את בתיהם" אומר שפרן "זה סיפור גלובלי עם מסר חזק, אבל במקביל, זה סיפור שמסופר בצורה חיובית מה שיעזור להגיע לקהל רחב יותר מסביב לעולם".

רשימה ארוכה של הצלחות

שפרן בן ה-40, נשוי ואב לשתי בנות, המתגורר בגבעתיים כלל לא למד קולנוע והגיע לתחום ההפקה במקרה בעקבות אהבה אמנותית אחרת – המוזיקה.

מאחוריו כבר רקורד מרשים של תפקידי הפקה בשורה של סרטים: 'חיותה וברל', '2 בלילה', 'מה כבר יכול לקרות',  סרטה של רמה בורשטיין 'לעבור את הקיר' (2016) ששפרן נמנה על מפיקיו, 'מלחמת 90 הדקות' המציע פתרון לסכסוך הישראלי – פלסטיני, 'מכתוב' (2017) של יוצרי 'עספור' בבימויו של עודד רז, שקרם עור וגידים בבר הפרגולה, בבעלותם של חנן סביון וגיא עמיר. כאשר חנן וגיא הזמינו את אדר שפרן לשתות איתם בירה כאן אצלנו ברחוב כצנלסון בגבעתיים, ובין לבין הציעו לו להפיק את הסרט.

הסרט הוזמן להופיע בכל פסטיבלי הקולנוע הגדולים בעולם, שבר את כל שיאי הצפייה והיה לסרט הכי נצפה ביום הקולנוע הישראלי בנוסף, הוא נמכר כ'רימייק' לארה"ב, איטליה וצרפת שם החליפו את הבקשות בכותל, בקשות לסנטה קלאוס ווידויים בכנסיה.

על השטיח האדום בפרס אופיר

"אומארי הופך מפליט לכוכב גדול. הוא לא יודע לשחק כדורגל בכלל, אבל בזכות החוכמה שלו והיכולת להתחבר ולרגש, הוא מצליח לשרוד, לעזור לקבוצה ואפילו למצוא אהבה. האם לראשונה בחייו הוא יוכל להפסיק לברוח?"

אדר הפיק גם את הסרט 'מחילה' (2019) שבמרכז העלילה שלו החברים הטובים שאול וניסן (חנן סביון וגיא עמיר) שיצאו לשוד שהשתבש והפריד ביניהם. לצידם כיכבו בסרט שירי מימון (בתפקיד קולנועי ראשון), צחי הלוי, נועה קולר, אלון אבוטבול ועוד. הסרט זכה להצלחה רבה בקרב הקהל הישראל ו-200,000 צופים, ראו אותו בשלושה שבועות בלבד. והסרט 'שאיפה לחיים' (2020) המספר על קשיש שמוכנס בניגוד לרצונו לבית אבות (שלמה בר אבא) והוא מתחיל לסחור בקנביס כדי לאסוף כסף לקנות את ביתו בחזרה, הם מבית היוצר של שפרן.

"לאורך כל הקריירה הקולנועית שלי מלווה אותי משה אדרי שהוא השותף הגדול לכל הסרטים שאני עושה, איש שבלעדיו לא יהיה קולנוע בישראל."

בקריירה שלו הוא הפיק גם סדרות כמו: 'דוז פואה' לקראת אירוויזיון 2019 בתל אביב אשר שודרה בכאן 11 ונמכרה לרשות השידור בצרפת, 'מגן דויד דרום' שודרה ברשת 13 ו'ריקוד האש' של רמה בורנשטיין שעלתה ביס ב-2022 עם השחקן יהודה לוי שזכה בפרס השחקן בסירייס מאניה. שפרן חתום על גם הפקת הסרט הקצר "דינה מלול עושה מלחמה' בכיכובה של מלי לוי.

מה חשוב לך בסרט?

"לרוב אני מתעסק בקומדיות. אני אוהב שקומדיה טובה מעבירה מסר ואני חושב שזה הכרחי. הכייף הגדול כשאתה יוצא מסרט ומקבל משהו נוסף. ב'לרוץ על החול' השתמשתי בקומדיה אבל גם בדרמה, ואני מאד אוהב את המתח שביניהן. יש סצנות שאתה צוחק ומיד אחריה יש סצינה כואבת. אני אוהב את רכבת ההרים הרגשית הזו."

מה השאיפות שלך?

"אני מאוהב במה שאני עושה. זה כייף לי. הלוואי שאני אוכל להמשיך לעשות את זה לתמיד. אני חותם על זה. היצירה היא התשוקה שלי!

 

הסרט "לרוץ על החול"

סרטו של אדר שפרן

תסריטאים: יואב הבל, אסף זליקוביץ, שראל פיטרמן.

הפקה: אדר שפרן, רוני אברמובסקי, פיטר רומל (גרמניה), משה אדרי.

שחקנים: שונסאלה שון מונגוזה, קים אור אזולאי, צביקה הדר, מייקל קביה אהרוני, ישראל אטיאס, מאיר תמם, אורי ביטון, ג'ייקוב גסנר, משה אשכנזי, יואב לוי, עומר עציון, יניב סוויסה, בר זומר, טופז אבגד.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

"גבעתיים כובשת את לבבות הישראלים"

דרור דבאח הוא מנכ"ל 'יעד' החברה לפיתוח גבעתיים המסכם בימים אלו חמש שנות כהונה ● מהנדס אזרחי ובעל תואר שני במנהל עסקים הרואה בעשייה הציבורית שליחות ● נשוי ואב לשלושה, מתגורר ביבנה

קראו עוד»
החיים הטובים

איזה קיץ לוהט

הגיע הקיץ, חם כל כך בחוץ ומצב הרוח ירוד. אספתי עבורכם מספר מנות חדשות שיספקו לכם רגעים טעימים במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
כתבות השער

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן