03/12/2023
03/12/2023
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
חדשות העיר גבעתיים פלוס

"לך, כי עליך לחיות" -
שלמה פרל

שלמה (סאלי) פרל, ניצול השואה תושב גבעתיים שסיפור חייו הפך לספר ולסרט שזכו להכרה בינלאומית, "אירופה אירופה". הסרט גם זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר ב"גלובוס הזהב"
מיכל יובל פיקרסקי נפרדת

שתפו

שלמה פרל, הוא שורד השואה שזכה בחייו לעסוק בהנצחת השואה כמעט בכל העולם. ביום חמישי 2.2.2023 בשעות הערב כשהוא בן 97 הלך לעולמו.

שכנתו בעבר, מיכל יובל פיקרסקי, פרסמה פוסט פרידה:

"לזכרך ולכבודך סאלי פרל:
אתמול נפטר שלמה פרל, ניצול השואה. בן 97 היה במותו וסיפור חייו הפך לספר ואז לסרט, "אירופה אירופה", שאף זכה לפרס הסרט הזר הטוב ביותר ב"גלובוס הזהב".
אני הכרתי אותו כסאלי פרל, השכן שלנו מהקומה למטה בבית הוריי בגבעתיים.
יום אחד, הרבה לפני הספר והסרט, דפק סאלי בדלת בית הוריי ובידיו קלטת וידאו ריקה. בחיוך נבוך הוא סיפר שהתראיין לטלוויזיה (נדמה לי שאצל רם עברון) והיום בערב יוקרן הריאיון ושאל אם נסכים להקליט עבורו את הריאיון. אמא שלי שאלה אותו על מה ולכבוד מה והוא הצטנע במילותיו וענה "על סיפור חיי בתקופת השואה".
הוא היה גבר נמוך קומה, סאלי, ובלתי מרשים בעליל. איש נעים, ממעט במילים ובשיח. ידענו שהוא נוסע בכל יום לשחות ב"כפר המכביה" ולפעמים אמא נסעה אתו או שהוא אתה.
בערב התיישבנו מול הטלוויזיה, הכנסנו את הקלטת הריקה למכשיר הווידאו והתחלנו להקליט. בשכונה שלנו בגבעתיים חיו ניצולי ושורדי שואה רבים, גם אמא שלי הייתה ביניהם, כך שלא ממש התרגשנו מראש מעוד ניצול שואה שמספר את סיפור חייו בטלוויזיה.
אבל שום דבר לא הכין אותנו למה ששמענו שם. הוא גולל את סיפור נעוריו כנער יהודי, יליד גרמניה, שנמלט, בתחילה עם משפחתו ואז לבד, מהנאצים ברחבי אירופה ובשדות הקרב ובדרך בלתי הגיונית מצא מחסה בשנות המלחמה בפנימייה של הנוער ההיטלראי (ההיטלריוגנד Hitlerjugend ) .
באותו ראיון, וגם בגרסה הראשונה של הספר (גרסה שיצאה שנים לפני "שמי הוא שלמה פרל", שהפך לספר לבני נוער) ושנים לפני מסעות בני הנוער לפולין, הוא סיפר על ההסתרה ועל העובדה שעד היום, במקלחות של הבריכה, הוא תמיד יתפוס את תא המקלחת הכי פנימי ותמיד יתקלח צמוד לקיר תוך שהוא מסבן ומקציף את אברו, כדי שלא יראו אותו ויזהו אותו כיהודי. אני זוכרת שהוא סיפר בראיון איך אחד המורים הציג אותו בפני הכיתה כדמות נוספת, אם כי אחרת, לגזע הארי. הוא סיפר על חייו כילד היהודי שלמה פרל, לחייו כנער "גרמני ונאצי" יוזף (יוּפּ) פרייל ועל כך שהוא לעולם לא יהיה "נורמלי" או כמו כולם כי אי אפשר לחיות בפיצול כזה במשך שנים.
לימים הסיפור שלו יתפרסם, הספר יצא לאור בכמה גרסאות ושלמה פרל יהפוך לדמות ומרצה מבוקש ומלווה מסעות לפולין.
אבל באותם ימים הפך עבורי סאלי, השכן שלנו, לתמונת הניצחון האולטימטיבית.
ואתמול הוא נפטר, בן 97 במותו.
איש קטן גדול, יהי זכרך ברוך."

ביד ושם קיימו ראיון עם שלמה פרל לפני כשנה בו הוא מספר את סיפורו, בצלילות ובזיכרון יוצאי דופן:

עשו מנוי למגזין, ועכשיו בחינם!

היו מעודכנים וקבלו אם הכתבות והטורים הכי מעניינים

חדשות העיר גבעתיים פלוס
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
כתבות השער

אני לא יודע למה קיבלתי צל"ש, בסך הכול רציתי להגיע הביתה בשלום"

"אני לא רואה עצמי סופר אלא היסטוריון" סיפורו של יוסי ארגמן – האיש מגבעת התחמושת נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין השיר "גבעת התחמושת" נכתב כמה חודשים אחרי מלחמת ששת הימים על-ידי יורם טהרלב שקרא את

קראו עוד»
כתבות השער

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים'

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים' נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין 25/8/223 סמדר והמשפחה כשראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, המליץ לארגון

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן