30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024
חגיגות ה-100

תערוכה ייחודית בתיאטרון גבעתיים
"עיר מהסרטים - מחווה לאולפני גבע"

שתפו

במסגרת חגיגות המאה לעיר גבעתיים, עמותת קהילתיים ותיאטרון גבעתיים מעלים תערוכה חדשה וייחודית; תערוכת מחווה לאולפני גבע.

עמותת קהילתיים ותיאטרון גבעתיים מציגים תערוכה חדשה במסגרת 100 שנה לגבעתיים, המביאה את סיפור הקמת האולפנים עד סגירתם. ביניהם האמן והמעצב יוסף באו שיצר סרטי אנימציה וכיתובי כותרות לסרטים. "אולפני גבע" או "סרטי גבע" הוקמו בשנת 1949 בגבעתיים על ידי מרדכי נבון, יצחק אגדתי ויוסף נבון. עם השנים, הפכו האולפנים לכוח מרכזי ומניע בתעשיית הקולנוע הישראלית. האולפנים היו מאובזרים בציוד מתקדם הכולל מעבדת פילם, חדרי עריכה ומחסני ציוד, שהעניקו שירותים לתעשייה כולה. בראשית דרכה של אולפני גבע, מרבית הסרטים שהופקו היו סרטי הסברה בהזמנת הממשלה, ההסתדרות וצה"ל, כשבשנת 1953 החלו להפיק את יומני גבע המפורסמים.

לאחר כמה שנים, אולפני גבע הצליחו לבסס עשייה שוטפת של סרטי קולנוע ישראליים באורך מלא, שרובם זכו להצלחה. בין הסרטים שהופקו באולפנים ניתן למצוא את מעשה במונית, איי לייק מייק, אלדורדו, דליה והמלחים, חור בלבנה, ושני קוני למל. צלמי יומני גבע שהפכו לצלמי הקולנוע  המובילים ביניהם אדם גרינברג, שגם הפך לסיפור הצלחה ואחד המובילים בהוליווד, דוד גורפינקל,  ואמנון סלומון עשו את צעדיהם הראשונים באולפני גבע ובהמשך זכו בתהילה עולמית.

בחודש ספטמבר 2011 נמכר הבניין ונהרס ובמקום נבנו מגדלי מגורים, וממש לפני הריסת הבניין נערכה בו התערוכה "נפרדים מגבע".

התערוכה הנוכחית מתקיימת בהשראת התערוכה המקורית "נפרדים מגבע"  של יעקב גרוס ז"ל, חוקר הקולנוע העברי (הקליקו כאן)
תעשיית הקולנוע בישראל נפרדה בדמעות בתערוכה מרגשת מאולפני גבע בגבעתיים. יעקב גרוס רצה להיפרד מהאולפנים בצורה מכובדת, ובעלי המקום נעתרו לבקשתו. מלא רצון טוב ונטול משאבים, הוא אסף ברחבי גוש דן אינספור טלוויזיות שמנות של פעם, עליהן הוקרנו סרטי העבר. במקביל ראיין את ותיקי גבע, אסף חומרים היסטוריים בכתב, והעביר אלי הכל לעריכת חוברת מכובדת. התערוכה, שנעשתה בלחץ של זמן, הייתה עוצרת נשימה. ותיקי הקולנוע, שחקנים, יוצרים, בימאים צלמים ובני משפחות גבע לדורותיהם, התייצבו בהמוניהם, צפו בסרטים, בתמונות ובכרזות.
החומרים המרתקים  נמסרו ע"י בתו היאלי גרוס לטובת התערוכה הנוכחית. לצידם תוכלו לראות בפעם הראשונה רפרודוקציות של תמונות הענק, פרי מכחולו של יעקב גרוס
 

ב-10 למאי בשעה 20:00, יתקיים בתיאטרון ערב השקה לתערוכה, במסגרתו יוקרן הסרט חור בלבנה, שכתב עמוס קינן וביים אורי זהר. הכניסה לאירוע חופשית.

ב-26 למאי, תתקיים הקרנת הסרט דליה והמלחים, בשעה 19:00, בתיאטרון גבעתיים. הכניסה להקרנה חופשית על בסיס מקום פנוי.

אוצרי התערוכה: דורון פולק ורוני גריפית(

עשו מנוי למגזין, ועכשיו בחינם!

היו מעודכנים וקבלו אם הכתבות והטורים הכי מעניינים

הכתבות הפופולריות

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד »

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד »

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן