07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

מהם השינויים החדשים הקשורים להתחדשות עירונית שעברו בחוק ההסדרים ?

ואיך נוכל ליהנות מהם במסגרת פינוי בינוי?

ינואר 2023

במסגרת חוק ההסדרים תוקנו הרבה חסמים במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי:

  1. אחוז החסימה ירד מ80% ל67% שזה משמעותי מאוד, כי כל חתימה של בעלים היא עולם ומלואו ולעיתים מאוד קשה לשכנע משהו שמסרב שמהווה את החתימה האחרונה שנדרשת על מנת להגיע לרוב החוקי.
  2. החוק פוטר את הבעלים מתשלום מס שבח במקרה של אותו בעלים יש שתי דירות או שני נכסים באותו בניין מה שמקל על הבעלים להסכים לעסקה שכן, לפני כן לא היה משתלם לאותם בעלים לחתום ולשאת במאות אלפי שקלים בגין המיסוי לדירה השנייה.
  3. החוק הסדיר את החוקיות של בעלים שייחסו לעצמם חלקים ששייכים לשטח המשותף. כגון את הגינה שלא הייתה שייכת להם מעולם, או בעלים שבנו בנייה בלתי חוקית ודורשים מהיזם לאשר להם את זה כאילו יש להם היתר לבניה כאשר ברור שאין להם. במקרים כאלו החוק מאפשר לא להחשיב אותם כבעלים לצורך הרוב הדרוש.
  4. שינוי מבורך נוסף, קובע שגם אם העברת את הדירה מקרוב משפחה בטרם חלפו 18 חודשים מהיום שנחתם ההסכם, ניתן לקבל פטור ממס שבח לאותם בעלים.

 

  1. תוספת משמעותית היא זכות הקשישים שמאפשרת לאותו בעלים כבן 70 שגר בדירה לפחות שנתיים ממועד החתימה עם היזם. החוק מקנה לו אפשרות לקבל את שווי הדירה החדשה בעת ההיתר ולא לעבור לשכירות ולהמתין לסיום הבניה. אפשרות נוספת היא לקבל שתי דירות קטנות בשווי דירת התמורה החדשה או תשלום בגין דיור מוגן והיתרה משווי הדירה החדשה במזומן, הבחירה לפי החוק היא של היזם.
  2. שינוי חשוב נוסף, הגיע במסגרת חלופת שקד. החלופה בעצם מהווה שעטנז בין פינוי בינוי לתמ"א הריסה ובניה. החלופה היא תוצר מתבקש, לאור העובדה שהעירייה הבהירה שאין לה עניין לקדם פרויקטים במסגרת תמ"א 38 שבהם היזם מכפיל את מספר הדירות הקיים ולא תורם דבר לעירייה. ומהצד שני, לא כל הבניינים יכולים לקיים את התנאי של פינוי בינוי – לכלול כמה בניינים ברצף של לפחות 4 דונם, כי חלק מהבניינים ביצעו כבר תמ"א חיזוק או הריסה, חלק בניינים חדשים.

במקרים אלו, חלופת שקד נותנת מענה לבניין אחד שכן היא קובעת 400% או יותר לבניה ומצד שני מאפשרת לעירייה לדרוש מטלות ציבוריות כמו בפינוי בינוי.

הבעיה שאף עירייה לא בחנה אפשרות זו מעשית מול בניינים ואין ליזמים או אנשי מקצוע אפשרות לקדם זאת מול גורמי העירייה שאינם מוכנים לבחון זאת.

  1. נראה שהשינוי הכי חשוב ומהותי מתמקד באופן הגשת הבקשה לעירייה, שכן המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה את התקנות המסדירות לאפשר ניהול של תהליכי רישוי ותכנון במקביל.

מה שאמור לקצר את תהליך הרישוי לפחות ב3 שנים.

כדי לחסוך את הזמן של התכנון והרישוי לתוכניות תמ"א 38 נוצר המסלול המהיר.

לדוגמא, במסגרת מסלול הריסה ובניה התקנות הגדירו תיק מידע מהיר שבו תיהיה ליזמים/בעלים ודאות תכנונית מהירה.

 

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
07/19/2022

מנות חדשות לקיץ 2022

קיץ כאן, השמש לוהטת, ולכן חשבתי שהדבר הכי נכון הוא למצוא עבורכם מספר מנות קלילות, צבעוניות, ואם אפשר אפילו מצננות
04/01/2021

המסע הנוצץ של שיר

המסע הנוצץ של שיר שיר סלינסון תירוש הקימה את המותג 'שי קולקשן' המשלב באלגנטיות תכשיטי זהב עם יהלומים ואבני חן, כשלכל קולקצייה יש נושא עיצובי עם מסר חברתי של העצמה והעברת טוב בשנה האחרונה, שהייתה
02/14/2023

"חשוב לי שכל אישה שנכנסת אלי תרגיש מלכה" הסטארט-אפ של אלי כהן

אלי כהן הוא סטארטפיסט פתרונות שיער, שמייצר חוויה חדשה באימפריית העסקים המשגשגת שהקים ברמת גן.
10/30/2021

רוצים להרכיב מסגרות משקפיים חדשניות ונוחות ביותר?

קיראו עד הסוף! משקפי תקליט ויניל רוצים להרכיב מסגרות משקפיים חדשניות ונוחות ביותר? ההתקדמות הטכנולוגית בפיתוח חומרים חדשים ובציוד טכנולוגי חדשני אפשרו ליצרנים שמתמחים בייצור ועיצוב מסגרות משקפיים לשכלל ולשפר את מסגרות הראייה ומשקפי השמש
אל תפספסו הכתבות האהובות
בר בודקת

סודן של הסופגניות

סודן של הסופגניות שוב הגיע הזמן הזה בשנה שהסופגניות צצות בכל מקום ומבשרות שחג החנוכה בפתח. במיוחד עכשיו, כשכולנו זקוקים לנחמה, בדקנו ומצאנו עבורכם את הסופגניות ששוות את הקלוריות (רמז: הסוד טמון במילוי) והלוואי שיהיה

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן