28/05/2024
28/05/2024
יום שלישי, 28 במאי 2024

מהם השינויים החדשים הקשורים להתחדשות עירונית שעברו בחוק ההסדרים ?

ואיך נוכל ליהנות מהם במסגרת פינוי בינוי?

ינואר 2023

במסגרת חוק ההסדרים תוקנו הרבה חסמים במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי:

  1. אחוז החסימה ירד מ80% ל67% שזה משמעותי מאוד, כי כל חתימה של בעלים היא עולם ומלואו ולעיתים מאוד קשה לשכנע משהו שמסרב שמהווה את החתימה האחרונה שנדרשת על מנת להגיע לרוב החוקי.
  2. החוק פוטר את הבעלים מתשלום מס שבח במקרה של אותו בעלים יש שתי דירות או שני נכסים באותו בניין מה שמקל על הבעלים להסכים לעסקה שכן, לפני כן לא היה משתלם לאותם בעלים לחתום ולשאת במאות אלפי שקלים בגין המיסוי לדירה השנייה.
  3. החוק הסדיר את החוקיות של בעלים שייחסו לעצמם חלקים ששייכים לשטח המשותף. כגון את הגינה שלא הייתה שייכת להם מעולם, או בעלים שבנו בנייה בלתי חוקית ודורשים מהיזם לאשר להם את זה כאילו יש להם היתר לבניה כאשר ברור שאין להם. במקרים כאלו החוק מאפשר לא להחשיב אותם כבעלים לצורך הרוב הדרוש.
  4. שינוי מבורך נוסף, קובע שגם אם העברת את הדירה מקרוב משפחה בטרם חלפו 18 חודשים מהיום שנחתם ההסכם, ניתן לקבל פטור ממס שבח לאותם בעלים.

 

  1. תוספת משמעותית היא זכות הקשישים שמאפשרת לאותו בעלים כבן 70 שגר בדירה לפחות שנתיים ממועד החתימה עם היזם. החוק מקנה לו אפשרות לקבל את שווי הדירה החדשה בעת ההיתר ולא לעבור לשכירות ולהמתין לסיום הבניה. אפשרות נוספת היא לקבל שתי דירות קטנות בשווי דירת התמורה החדשה או תשלום בגין דיור מוגן והיתרה משווי הדירה החדשה במזומן, הבחירה לפי החוק היא של היזם.
  2. שינוי חשוב נוסף, הגיע במסגרת חלופת שקד. החלופה בעצם מהווה שעטנז בין פינוי בינוי לתמ"א הריסה ובניה. החלופה היא תוצר מתבקש, לאור העובדה שהעירייה הבהירה שאין לה עניין לקדם פרויקטים במסגרת תמ"א 38 שבהם היזם מכפיל את מספר הדירות הקיים ולא תורם דבר לעירייה. ומהצד שני, לא כל הבניינים יכולים לקיים את התנאי של פינוי בינוי – לכלול כמה בניינים ברצף של לפחות 4 דונם, כי חלק מהבניינים ביצעו כבר תמ"א חיזוק או הריסה, חלק בניינים חדשים.

במקרים אלו, חלופת שקד נותנת מענה לבניין אחד שכן היא קובעת 400% או יותר לבניה ומצד שני מאפשרת לעירייה לדרוש מטלות ציבוריות כמו בפינוי בינוי.

הבעיה שאף עירייה לא בחנה אפשרות זו מעשית מול בניינים ואין ליזמים או אנשי מקצוע אפשרות לקדם זאת מול גורמי העירייה שאינם מוכנים לבחון זאת.

  1. נראה שהשינוי הכי חשוב ומהותי מתמקד באופן הגשת הבקשה לעירייה, שכן המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה את התקנות המסדירות לאפשר ניהול של תהליכי רישוי ותכנון במקביל.

מה שאמור לקצר את תהליך הרישוי לפחות ב3 שנים.

כדי לחסוך את הזמן של התכנון והרישוי לתוכניות תמ"א 38 נוצר המסלול המהיר.

לדוגמא, במסגרת מסלול הריסה ובניה התקנות הגדירו תיק מידע מהיר שבו תיהיה ליזמים/בעלים ודאות תכנונית מהירה.

 

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
02/03/2024

אייפון 15-השווינו מחירים, מהזול עד היקר

סדרת אייפון 15 החדשה שכבר נמכרת בישראל כוללת ארבעה דגמים כבר כאן. אז זו בדיוק הסיבה שערכנו השוואת מחירים
11/05/2022

"אני 'תופרת' לכל מתאמנת את מה שמתאים לגזרתה, מידותיה, צרכיה ורצונותיה!"

מאמנת הכושר ענבר חן – PEACH מפעל לחיטוב ישבנים
07/10/2022

בהיכל ווהלין התאהבתי בתיאטרון

הליכתה על הבמה, רקיעתה עם המקל או נוכחותה בישיבה זקופה ועיניים זורות אימה זכורים לי כל-כך. זה הרגע שבו התאהבתי עמוקות בעולם התיאטרון
08/31/2022

מיומנויות כתיבה ידנית ואיתור קשיי כתיבה

המקור ללקויות כתיבה השונות הוא נוירולוגי, לכן, חשוב לאבחן את מקור הבעיה באופן מקצועי
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
המגרש הביתי

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן

קראו עוד»
כתבות השער

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד»
חדר החדשות

"ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה

חדר החדשות "ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה להקת נעורי גבעתיים היא אחת מלהקות הנוער הוותיקות והטובות בישראל שתפו להקות "נעורי גבעתיים", להקות הזמר הייצוגיות של העיר, קיימו אמש (ד')

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן