17/07/2024
17/07/2024
יום רביעי, 17 ביולי 2024
סדרת חינוך

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים, בהדרכתה של ד"ר נגה רוזנפרב לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

צילום: מיכל גנות

 

יוני 2024

 

שתפו:

"בתחילת שנת הלימודים בסחל"ב פרצה המלחמה, הלימודים החלו בזום והבנו שאנחנו ניצבים מול אתגר שהקשה עלינו מאוד – איך נכתוב ספר כשכל אחד מאיתנו נמצא במקום אחר?! מזל שנגה הדריכה אותנו, עזרה לנו להתגבש ולהתחיל בפרויקט הזה שכולנו כל כך חיכינו לו. בשלב ראשון עשינו סיעור מוחות והעלינו רעיונות לעלילת הספר. ידענו שאנחנו רוצים שהדמויות הראשיות יהיו חבורה של ילדים ושהעלילה תתרחש בחדר בריחה. האמת שרוב הרעיונות שהעלינו, נכנסו לעלילה!" פותחת ומספרת רפאל.

"כל אחד מאיתנו חיכה לקורס הזה כבר מכיתה ג' וכל אחד הגיע עם רעיונות משלו. בגלל שהיינו קבוצה גדולה שכתבה ספר אחד, היו הרבה דעות שונות בכל עניין ונאלצנו להתפשר"

איך המצאתם את הדמויות?

"המשכנו את התהליך בבניית הדמויות. התחלקנו לקבוצות של 2-3 תלמידים וכל קבוצה העניקה לדמות שלה את תכונות האופי הרצויות, את המראה ואת כוח העל הייחודי שלה. זה לא היה קל בכלל! היו לנו חילוקי דעות לגבי כל מיני פרטים (ולפעמים גם התווכחנו ורבנו…) אבל הבנו שכדי לכתוב ספר משותף, כל אחד מאיתנו צריך קצת לוותר ולהתגמש" מסבירה יולי. "השתדלנו שכל דמות תהיה שונה מהשנייה והוספנו להן פרטים מהחיים שלנו. היו גם דמויות שנוספו לספר במהלך הכתיבה" מספרות תמר דוכן ונגה נאור.

"כשחזרנו ללימודים במרכז המצויינות כבר הייתה לנו תבנית עלילתית לסיפור והיו לנו דמויות אבל נשאר לנו רק דבר קטן – לכתוב את כל הספר!" מוסיפה יולי בחיוך.

"השתמשנו בכלי הבינה המלאכותית – את עטיפת הספר ואת כל האיורים שבו יצרנו בהדרכה של נגה באמצעות ADOBE FIREFLY, רובי הבוט, וקנבה AI. יצרנו לספר חדר בריחה דיגיטלי בתוכנת ג'יניאלי, כרזות לדוכן הספרים שלנו, ספר דיגיטלי, פודקאסט, ואפילו שיר מדליק וקצבי בתוכנת סונו..."

איך 22 ילדים כותבים ספר ביחד?

"את הספר כתבנו לבד, בזוגות, בקבוצות, בכל דרך אפשרית בתוכנת גוגל דוקס שמאפשרת שיתוף וכתיבה אונליין כשהכתיבה עצמה מתבצעת בשיעור אבל גם בבית. בכל שבוע, נגה הייתה קוראת את מה שכתבנו ומנחה אותנו כיצד להמשיך. בקבוצה שלי, היינו רק שני ילדים – אנחנו המצאנו את הדמות של המדען המטורף אגו סמ פוסיק. בהתחלה היו לנו ספיקות וחשבנו שלא נצליח, אבל בהמשך הבנו שדווקא העובדה שאנחנו 22 ילדים יכולה להיות יתרון והשתמשנו בזה לטובה. אחרי שחלפו כמה שבועות, ראינו שהספר מתחיל להיבנות" מספר נועם גנון.

אילו קשיים התגלו במהלך הכתיבה?

"כל אחד מאיתנו חיכה לקורס הזה כבר מכיתה ג' וכל אחד הגיע עם רעיונות משלו. בגלל שהיינו קבוצה גדולה שכתבה ספר אחד, היו הרבה דעות שונות בכל עניין ונאלצנו להתפשר. לפעמים היו גם בעיות טכניות שבהן אחד הכותבים מחק טקסט של מישהו אחר והיינו צריכים לשחזר ולתקן. הקושי הגדול ביותר היה לסגור את החורים בעלילה. בגלל שאנחנו גם המצאנו את העלילה, גם כתבנו, ערכנו ועשינו הגהה התקשנו למצוא את הבעיות בסיפור כי לנו הכל היה ברור. היינו צריכים לחשוב על הקוראות והקוראים שלנו ולשים את עצמינו במקום שלהם" מסבירות עמית שרר וניבה קימל תמיר.

 

מה מיוחד או שונה בספר הזה מהספרים הקודמים?

"בספר שכתבנו השנה, מדובר בחבורה של חמישה ילדים מסחל"ב שנשכחים בטיול שנתי ונקלעים בטעות לחדר בריחה בפירמידה עתיקה מלאה סודות. הם מוצאים את עצמם בהרפתקה מפחידה, מוזרה, מגניבה ומגבשת, כשבמהלך המסע שלהם, החבורה נאלצת להתגבר על אתגרים מורכבים, לפתור חידות מפתיעות ולהשתמש בכוחות על-טבעיים. יש כמובן דמויות של מורים מסחל"ב והדמות של עזי המנהל שלנו מככבת, יש רשע שמאיים, חייזרים מכוכב אחר ושלל יצורים מסתוריים… והתכוננו לסוף מפתיע!" אומר בחיוך מסתורי אברי אילן גבאי. "בנוסף, השתמשנו הרבה בכלי הבינה המלאכותית – את עטיפת הספר ואת כל האיורים שבו יצרנו בהדרכה של נגה באמצעות ADOBE FIREFLY, רובי הבוט, וקנבה AI. סביב עלילת הספר יצרנו חדר בריחה דיגיטלי בתוכנת ג'יניאלי, כרזות לדוכן הספרים שלנו, ספר דיגיטלי, פודקאסט, ואפילו שיר מדליק וקצבי בתוכנת סונו – תוכנת AI שמיועדת לכתיבה והלחנה של שירים.

פרט לכך, רוב הילדים בקורס לא הכירו כמעט לפני כתיבת הספר, ועכשיו אנחנו חברים ממש טובים ואנחנו נפגשים הרבה" הוא מוסיף.חמישה

האם הספר עונה על הציפיות שלכם?

"הספר אפילו יותר טוב ממה שציפיתי!" אומרת יולי ורפאל מסכמת "אני בטוחה שהעלילה של הספר שלנו נהדרת ושכולם יהנו לקרוא אותו. 235 עמודים של עלילה מותחת ומפתיעה ביותר! עכשיו כבר אפשר להודות לכל מי שתרם להוצאת הספר לאור – לנגה שהייתה מנחה מעולה וסבלנית ולעזי לוי מנהל סחל"ב שהאמין בנו."

איך אפשר לקנות את הספר?

"אם אתם סקרנים לדעת האם חבורת סחל"ב תצליח לצאת מחדר הבריחה ומהו הסוף המפתיע שאברי רמז עליו אתם מוזמנים לקנות את הספר במחיר סמלי של 10 ₪. בסוף שנת הלימודים בסחל"ב, בחודש הספר העברי, יהיה לנו דוכן ואנחנו מזמינים את תושבי העיר לקנות את הספר" אומרת ניבה.

 

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד »
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד »
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד »
הפסקת אוכל

איפה אוכלים בגבעתיים ובאזור, הכירו את המקומות ששווה להגיע אליהם לאכול

אפר מרקט במגדל השחר איפה אוכלים באזור גבעתיים? הכירו את המקומות ששווה להגיע אליהם לאכול בר פנזור עודכן: 7/12/2022 אם גם לכם נמאס להתווכח על שולחן פנוי באמצע השבוע או בסופ"ש בתל אביב, אתם מוזמנים

קראו עוד »
כתבות השער
חדר החדשות

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו – למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

קראו עוד »
כתבות השער

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת בשנים האחרונות נשבר המחסום והעיר שנחשבה למנומנמת הפכה לצעירה ותוססת. אנשי הברנז'ה והתקשורת שעברו להתגורר בה בגלל משכנו של ערוץ 10 בבנין בית הורד נשארו בעיר בגלל איכות החיים,

קראו עוד »
Shape
Shape

המדריך להזמנות

02/04/2021

בפיצה גראז' פיענחו את הסוד לפיצה דקה משובחת

בפיצה גראז' פיענחו את הסוד לפיצה דקה משובחת חורף, שוב סגר ואנחנו כרגיל תקועים בבית. מה יותר מנחם מפיצה חמה שמגיעה הביתה? ואז גילינו את פיצה גראז' – פיצה דקה וקריספית עם תוספות ייחודיות שנעשית
04/21/2021

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר "בייקאיט" – YOU CAN FAKE IT UNTIL YOU MAKE IT המדריך המתעדכן להזמנות קחו אוויר, תלבשו חיוך, תזמינו לכם או למי שאתם אוהבים שיתוף ב facebook שיתוף ב
10/05/2021

רעבים ובא לכם להתמכר?

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
11/22/2021

ענבר גפן תאפה עבורכם מגש של דונטאס טעימים ויפהפיים

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
01/20/2021

Ofa tlv – ממלכת המאפים הקסומים של ליאור

Ofa tlv ממלכת המאפים הקסומים של ליאור אני פשוט אוהבת פחמימות אז מה הפלא שכל כך התרגשתי מהמאפים הנפלאים של ליאור… ליאור מולכו, מעצבת פנים בת 35 מתל אביב, היא האישה מאחורי הקסם הזה שנקרא
01/01/2022

הקינוח עם הטוויסט שעלה מאוסטרליה

שרית ענוים לקחה את הקינוח האוסטרלי הקלאסי – ה'למינגטון' והפכה אותו לישראלי למהדרין
11/07/2020

תאילנד זה כאן! 'איסאן' מזכירה לכם את החופים הנפלאים בתאילנד

תאילנד זה כאן! 'איסאן' מזכירה לכם את החופים בתאילנד כל מה שאני חושבת עליו זה על החופשה בתאילנד בשנה שעברה – החופים, השמש, והאוכל – אוי האוכל. כל כך טעים, טרי, פיצוץ של טעמים בפה.
01/03/2021

"ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!"

"ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!" איך להזמין ארוחת סילבסטר בשנת 2020 ולקבל אותה ב-2021 או לא לקבל אותה בכלל… בתקופה כזו שבה המסעדות משוועות להזמנות כמה שמחנו כשקראנו את הפוסט של חברת אונטופו

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן