fbpx

"גבעתיים היא הבית שלי כיוצרת"

יעל קידר – זמרת, יוצרת, מוזיקאית, מטפלת

נעמי לבנון-קשת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
YK

"הלימודים היו אינטנסיביים, ובאותן שנים המוזיקה וההופעות היו על אש קטנה, בעיקר הופעות אקוסטיות, אני והפסנתר, כך שאין לאן לברוח"

“מה שמעניין אותי באמת זה ‘הדרמה של האמצע’, שם נמצאים כל היצרים ושם מתרחשים הדברים האמיתיים. רוב השירים עוסקים בקצוות של הקשר- ההתחלה המתוקה או הסוף המר – אומרת יעל קידר, זמרת, מוזיקאית, יוצרת ומבצעת, ובצד כל אלה , עוסקת שנים רבות בטיפול זוגי ומשפחתי.

היא נולדה וגדלה בחיפה, אחות בכורה לשלושה אחים. כל השנים, עד הגיוס לצה”ל, היא עסקה במוזיקה. כבר כנערה כתבה, הלחינה וניגנה בפסנתר, ונמנתה עם קבוצה מצומצמת ונבחרת של בני נוער, שכתבו שירים ועסקו במוזיקה.

“התמזל מזלנו ופעם בשבוע הגיע אלינו, לחיפה – פרופ’ יצחק סדאי, אז מנהל האקדמיה למוזיקה בת”א” – היא מספרת – “הוא הגיע במיוחד ללמד אותנו. בעיקר הקשיב לשירים שכתבנו: לחנים וטקסטים, ונתן פידבקים בונים. בגיל 14 זו הייתה בשבילנו הרפתקה מופלאה”.

ההרפתקה הזו כנראה התוותה את המשך הדרך ללהקת חיל האויר, אותה ביימו אז אלדד זיו וצדי צרפתי. עם חבריה ללהקה באותן שנים נמנו: דין-דין אביב, יחזקאל לזרוב ועוד.

בתום השירות הצבאי, המשיכה לכתוב, להופיע וללמד, ועבדה ב”פאנץ’ ליין”,

שם גם פגשה את בעלה, שמוליק, מהנדס, יליד גבעתיים. עם נישואיהם, עבר הזוג להתגורר בגבעתיים ויעל למדה מהר מאד לאהוב את העיר ולהפוך אותה לביתה. כאן נולדו שתי בנותיהן,  מאיה ושירה.

במקביל לעיסוק במוזיקה, למדה יעל פסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, והמשיכה לתואר שני, עם התמחות בטיפול משפחתי וזוגי.

“הלימודים היו אינטנסיביים, ובאותן שנים המוזיקה וההופעות היו על אש קטנה, בעיקר הופעות אקוסטיות, אני והפסנתר, כך שאין לאן לברוח” – מחייכת יעל ומסבירה – “אני מאמינה שזמרות צריכות ללמוד מוזיקה. כדי שיבינו את השפה, שידעו מה לומר למוזיקאי, כדי להרגיש הכי נוח ולתת את המיטב שלהן”.

ואז חלה תפנית בעלילה: אחרי כשהיא אם לשתי בנות קטנות, אחיה הצעיר יונתן, שאך זה השתחרר מהצבא, הלך ללמוד ב”רימון-בית ספר למוזיקה”, וזה דירבן גם אותה להחלטה: ללכת ללמוד ב’רימון’!

“אלה היו שנים מסחררות”- אומרת בחיוך מי שמצאה עצמה לומדת עם מוזיקאים צעירים ומוכשרים, ועם אחיה. “”בשלוש שנותיי ב”רימון”, למדתי עם מיטב היוצרים, בהם: שמרית אור, שאיתה אני מופיעה עד היום, ערן צור, יהודה עדר, שם-טוב לוי, איריס פורטוגלי ואחרים. באותן שנים בנוסף ללימודים, עבדתי עם דניאל סלומון על חומרים שלי. זה לא היה פשוט אבל בהחלט מרתק”.

ה”דרמה של האמצע” (בתחילת הקשר יש פרפרים, אבל כמה זמן חי פרפר?)

כשהיא כותבת שירים, פחות מעניינים אותה ה’פרפרים’ שבתחילת האהבה, וגם לא שברונות הלב שבסיומה של כל מערכת יחסים. על זה כותבים כולם, כבר שנים. אותה מסקרן מה קורה באמצע, שם מתרחשת הדרמה האמיתית שהרי שם מתנהלים החיים האמיתיים, על יופיים ואפרוריותם היומיומית.

“אלה דברים שפגשתי גם בקליניקה שלי, עם המטופלים: הדברים המושתקים, שלא מדברים עליהם. למשל: שלא לכל אמא יש רגש מיידי לילד שלה, ונשים חשות אשם בשל כך”- מסבירה יעל את העניין שלה ב’דרמה של האמצע’ – “זה הפעיל אותי וראיתי שדווקא על זה נכתבים פחות שירים ואולי כדאי להפנות לשם את הזרקור”.

בשנת 2012 יצא לבמות המופע “משבר כביסה”, שאיתו הופיעה במשך שנתיים, בין השאר, גם בתיאטרון גבעתיים. את המופע כתבה ביחד עם הסופרת, תושבת גבעתיים, עדי גבאי-לב, ובו היו משובצים שיריה של יעל, כשלצידה על הבמה השחקנית אפרת כהן (“מיכאלה”) וכן אנסמבל נגנים ורקדנים. במופע הן שרו ודיברו על נושאים כמו: מונוגמיה, אהבה למרחקים ארוכים, החשבונאות בזוגיות, בין אימהות לאי-מהות ושאלת השאלות- מתי סוף סוף נראה את תחתית סל הכביסה. ב-2017 הוציאה יעל את אלבומה ‘רמזים’, עם טקסטים ולחנים פרי עטה. היא המשיכה להופיע עם הרכבים מוזיקליים ועם החומרים שלה ברחבי הארץ, בעיקר במקומות אינטימיים, שיש בהם קירבה לקהל,  – מה שלדעתה מאפשר לה לבטא טוב יותר את החומרים שלה.

"לצד כל הפעילות המוזיקלית והיצירתיות שלה בתחום הזה, יעל ממשיכה לעבוד בקליניקה עם הורים, באופן פרטני וזוגי"

בשנה הקרובה עומד לצאת אלבום נוסף,  והשירים שבו הם ממקום אחר, בשל יותר,  של ‘הדרמה של האמצע’. למשל על נסיעה להורים – שכל ביקור אצלם הוא ביקור בזמן, או שיר המוקדש לבנותיה המתבגרות, שמבחינתה הוא שיח אחר, הפעם, בגובה העיניים.

באלבום החדש שישה שירים חדשים פרי עטה וכן חידוש מסקרן שלה לשיר של שלמה ארצי.

במקביל,  מופיעה יעל במופעי שירה עברית בכל הארץ, עם יוצרים שונים. יחד עם קבוצת מוזיקאים, “אנסמבל פסיפס”, הם מארחים את המשוררת והפזמונאית רחל שפירא (“כמו צמח בר”, “היי שקטה”, “שיר של יום חולין”) מופע נוסף יהיה עם היוצרת המוערכת שמרית אור (“הללויה”). בכל אירוח-אמן, יש גם שיר או שניים חדשים שההרכב מלחין במיוחד לאירוע.

בנוסף, היא מקיימת הרבה שיתופי פעולה עם אמנים מגבעתיים. כך למשל השתתפה והפיקה מוזיקלית, ערב לכבוד זוכת כלת פרס ישראל ותושבת העיר נורית זרחי.  בנוסף, במסגרת “חודש הקריאה”, יתקיים בתיאטרון גבעתיים בתאריך 17/6 , ערב ‘משוררים כותבים אהבה’, של הקלאסיקנים, ביחד עם רונה ספורטה, בובנאית ומספרת סיפורים מגבעתיים. בקרוב יעלה מופע מיצירתה של מרים ילן-שטקליס, גם הוא עם ספורטה.

עושה רושם שיעל לא נחה לרגע ועובדת גם עם ‘מרכז הספר והספריות’. “אנחנו מביאים מופעי תרבות לספריות עצמן, עם יוצרים מוכרים. זו יוזמה מבורכת, המנגישה אירועי מוזיקה ותרבות בכל רחבי הארץ”- היא אומרת ומוסיפה: “בחודש יולי יתקיים בתיאטרון גבעתיים ערב גדול לזכרה של אלונה טוראל, שהייתה תושבת גבעתיים ונפטרה במפתיע לפני שנתיים”.

במופע המסקרן הזה, “אדבר איתך”, שיתקיים ב 12/7 בהנחייתו של יואב גינאי, יופיעו יוצרים, זמרים ומוזיקאים, רובם, עבדו עם אלונה טוראל, לאורך הקריירה המוזיקלית העשירה שלה, ביניהם, דורי בן-זאב, רז שמואלי, רמי הראל, עדנה גורן ורונית אופיר. “ראוי לציין שעיריית גבעתיים, בראשותו של ראש העיר רן קוניק, אליה פנינו עם היוזמה, התגייסה להנצחת זיכרה בשיתוף מנהל מחלקת האירועים ליאור סידוב והכל נעשה באהבה גדולה” – אומרת יעל.

לצד כל הפעילות המוזיקלית והיצירתיות שלה בתחום הזה, היא ממשיכה לעבוד בקליניקה עם הורים, באופן פרטני וזוגי, וגם עושה עבודה אישית צמודה, סוג של ‘מנטורינג’, ליוצרים מתחומי המוזיקה, בהם שמות מוכרים, כשהיא מתמקדת בנקודת המפגש בין מוזיקה לנפש.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות העיר גבעתיים פלוס

בשורה משמחת לתושבי גבעתיים והישג אדיר לרן קוניק ועיריית גבעתיים, בית המשפט קבע שבמכבי נקטו במהלך לא חוקי של אפליית תושבי העיר

חדשות העיר גבעתיים פלוס בשורה משמחת לתושבי גבעתיים והישג אדיר לרן קוניק ועיריית גבעתייםבית המשפט קבע שבמכבי נקטו במהלך לא חוקי של אפליית תושבי העיר בית הדין קבע שקופ”ח “מכבי” נדרשת לאפשר לכלל מבוטחיה את

קראו עוד»
כתבות השער

“לאנשים טובים קורים דברים טובים”

“עשינו שנה היסטורית חלומית באירופה כשהגענו לפיינל פור עם כ-1200 אוהדי חולון שהגיעו לבילבאו. והשנה הסתיימה עם ‘דובדבן מתוק’ של האליפות כשניצחנו 7:1 בפלייאוף. לבוא ממקום רביעי, לנצח את הפועל ירושלים ולקחת אליפות, זה שאפו גדול לכולם”

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

אלפא רומיאו טונאלה בישראל
קרוסאובר איטלקי מעוצב עם מנוע טורבו ותגבור הנעה חשמלי

אלפא רומיאו טונאלה בישראלקרוסאובר איטלקי מעוצב עם מנוע טורבו ותגבור הנעה חשמלי רום אלוף שיתוף ב whatsapp שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב twitter קבוצת סמלת יבואנית אלפא רומיאו לישראל השיקה את האלפא

קראו עוד»
חופש ופנאי

מסיבת תה בבוסטון

MIT האוניברסיטה הטכנולוגית המובילה בעולם הטבה מסיבת תה בבוסטון ד”ר נגה רוזנפרב נובמבר 2019 שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter טיול לבוסטון בירת מדינת מסצ’וסטס

קראו עוד»
אולם המשפט

ביטול פסק דין? כל מה שחשוב לדעת

.עקרון עשיית הצדק מהווה נדבך בסיסי בהחלטות בתי המשפט. השאלה רלבנטית במיוחד במקרים בהם נפסקו פסקי דין בהיעדר הגנה משפטית, או במקרים בהם לא ניתן לערער עוד על פסק הדין, אולם מתעוררות נסיבות המצריכות את שינוי הפסיקה

קראו עוד»
//טור דעה

מי בכלל צריך את תאגידי המים?

אלה אותם מים ורק המחיר שאנחנו משלמים מאמיר בעשרות אחוזים
הקמת התאגידים נבעה מכשל בהתנהלות הרשויות המקומיות ומאז הקמת תאגידי המים אנו משלמים הרבה יותר על אותם המיםהצרכנים?

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

תאי קינון לציפורים הוצבו בפארק גבעתיים כחלק מהצעדים לשימור הטבע העירוני

חדשות העיר גבעתיים פלוס תאי קינון לציפורים הוצבו בפארק גבעתיים כחלק מהצעדים לשימור הטבע העירוני   צילום: דוברות עיריית גבעתיים שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter הבנייה הרוויה

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

להקות נעורי גבעתיים במופע סיום השנה: 25 שנות יצירה לעברי לידר

חדשות העיר גבעתיים פלוס להקות נעורי גבעתיים במופע סיום השנה 25 שנות יצירה לאמן והיוצר המוכשר- עברי לידר צילום: דוברות עיריית גבעתיים שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן