fbpx

חגיגות המאה לגבעתיים יחלו בפסטיבל מספרי סיפורים

אלפי סיפורים, מאות משתתפים, עשרות מופעים, בעשרה ימים של סיפורים מרתקים מצחיקים ומפתיעים

מאת: נעמי לבנון-קשת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

"התחלתי את הפסטיבל בידיעה שמדובר באירוע חד פעמי, ונשארתי 28 שנים, כמעט מחצית חיי. אני מאחל לעיר גבעתיים, שאני לה אזרח כבוד, עוד כמה מאות שנים עם פסטיבל מספרי סיפורים"

כבר 28 שנים שיוסי אלפי מספר הסיפורים, איש התיאטרון, הסופר, המשורר ואיש התקשורת מנצח על פרוייקט ה’בייבי’ שלו – פסטיבל מספרי הסיפורים המתקיים מידי שנה בסוכות, בתיאטרון גבעתיים. פסטיבל שהפך בעשורים האחרונים לקאלט וביסס את מעמדו כאוצר תרבותי יקר בחברה הישראלית. מבחינתו ולהשקפתו הפסטיבל הזה הוא בעצם תיאטרון קהילתי לאומי. “זו אמנות הבמה הקהילתית האולטימטיבית” – כהגדרתו.

יוסי הוא האיש שהקים את התיאטרון הקהילתי, שהיה ממייסדי הטלוויזיה החינוכית וכתב את ‘הילדים משכונת חיים’, הקים את תיאטרון גבעתיים ב-1998, תיאטרון דוהל, אמפי ווהל, הבימרתף ועוד ועוד תיאטראות. האיש שכתב 28 ספרים לילדים ולמבוגרים מתוכם 14 ספרי שירה.

“התחלתי את הפסטיבל בידיעה שמדובר באירוע חד פעמי, ונשארתי 28 שנים, כמעט מחצית חיי. אני מאחל לעיר גבעתיים, שאני לה אזרח כבוד, עוד כמה מאות שנים עם פסטיבל מספרי סיפורים” אומר יוסי בהתרגשות.

צילום: גיל לופו

הקליקו על התמונה למעבר לתוכנית הפסטיבל

"בפסטיבל תוכלו לשמוע אלפי סיפורים, לצפות במאות משתתפים, בעשרות מופעים, בעשרה ימים של סיפורים מרתקים מצחיקים ומפתיעים"

הפסטיבל יתקיים בחוה”מ סוכות, בספטמבר (18-28.9.21)  ויעסוק השנה בסיפוריה המרתקים של מדינת ישראל ותושביה. תוכלו לשמוע אלפי סיפורים, לצפות במאות משתתפים, בעשרות מופעים, בעשרה ימים של סיפורים מרתקים מצחיקים ומפתיעים: סיפורי רופאים, סיפורי מרוקו – 60 שנה ל”מבצע יכין”, 80 שנה ללח”י, הצדעה מרגשת לשחקן גבי עמרני ועוד מבחר מגוון של מופעים.

בנוסף, יערך פאנל חגיגי בנושא 100 שנה לעיר גבעתיים והוא יעסוק בעיר הקטנה שהפכה בשנים האחרונות להיות בית מרכזי לאמנים רבים בישראל.

במשך שנים רבות, בעידוד וסיוע משרד החינוך מקיים יוסי קורסי מספרי סיפורים למורים ולקהל הרחב, הוא מאמין שמי שרוצה לספר סיפור – יודע גם לספר אותו. “אבל היו גם כאלה שפניתי אליהם והם אמרו שהם חושבים שאינם מסוגלים לספר – ואז הרפיתי” – הוא אומר – “יש רבים שיוזמים ערב מסוג זה או אחר, ואם זה מתאים לנו – אני מקבל בשמחה. 

כשיועלו באולמות תיאטרון גבעתיים המופעים השונים, יוסי כבר יהיה עמוק עמוק בהכנות לפסטיבל הבא, זה של 2022. ככה הוא עובד. כל הזמן. לא נח לרגע. ואם זה לא לפסטיבל מספרי הסיפורים – זה ספר חדש, שירה או פרוזה, למבוגרים או לילדים, או פרוייקט כלשהו המתבשל במוחו.

כשהוא מביט לאחור, להתחלה שהייתה במאי 1993, הוא אומר שמרגע שהעלה את הרעיון הייתה היענות גדולה של הגורמים אליהם פנה. “כי זה צורך של המספר – לספר את סיפורו וזה פוגש את הצורך של הקהל לשמוע” – הוא מסביר מה עומד מאחורי ההצלחה האדירה של הפסטיבל הזה, מהרגע הראשון.

תחילת הקריירה הבימתית שלו בלהקת גייסות השיריון ובסיום השירות נסע ללמוד משחק באקדמיית לונדון למוסיקה ולאמנויות

מהמעברה לקריירה משגשגת

יוסי נולד בבצרה בעיראק ועלה לארץ עם סבתו בגיל 4 ורק אחרי שנה פגש שוב את הוריו וחלק מאחיו ואחיותיו, שעלו אף הם, ועשו את צעדיהם הראשונים במעברה.

תחילת הקריירה הבימתית שלו בלהקת גייסות השיריון ובסיום השירות נסע ללמוד משחק באקדמיית לונדון למוסיקה ולאמנויות דרמטיות. הוא שיחק הרבה בתיאטרון, בין היתר בקאמרי ובחאן הירושלמי ובהמשך החל לביים מחזות תיאטרון ומחזות לילדים שהופקו מספריו.

ב-1972 הקים את התנועה לתיאטרון קהילתי בישראל, במסגרתה ייסד תיאטראות קהילתיים בשכונות רבות בהן: שכונת התקווה, רמת עמידר, רמת שקמה, פרדס כץ, יפו ובישובים נוספים, ובמקביל יזם והקים מסלולים אקדמיים התחומי האמנויות הקהילתיות. החל משנות ה-80 השתלב אלפי גם בתכניות הרדיו של קול ישראל. הוא כתב את סדרת הטלוויזיה ‘הילדים משכונת חיים’. מאז שנות ה-80′ הוא מופיע בכל רחבי הארץ כמנחה ומספר סיפורים.

ב-1997 כתב אלפי אופרה למספר סיפורים ולתזמורת קאמרית שמשולבים בה נגנים עיראקיים, בשם ‘חלום ציוני’, שבכורתה הועלתה בפסטיבל ישראל ועד היום הוא ממשיך להופיע איתה ברחבי הארץ.

ומעבר לכל  אלה עיקר העיקרים מבחינתו: נישואיו המאושרים  לסו, שעלתה מאנגליה בשנת 1970 , שלושת ילדיו: בן, טייס, נשוי ואב לשלושה, גורי, נשוי ואב לארבע, ושרי, נשואה ואם לשלושה.

“אני אב גאה וסבא מאד מאד גאה. זה מה שמחזיק אותי חי” – הוא אומר בחיוך רחב של נחת – “איך יש זמן לכל? יש לי אשה טובה. אשה נפלאה שכל השנים עבדה איתי ולצידי. הסוד שלי הוא שאני קם בבוקר ויש לי את מי לחבק ומי שיחבק אותי – שזה יותר חשוב!” ב-2014 הוא הקדיש לה ספר ‘שירים לסו’.

הם מתגוררים כבר עשרות שנים באותו בית בשיכון הצנחנים ברמת חן. למזלו ולשמחתו ילדיו גרים עם משפחותיהם ממש לידו, באותה שכונה. “זה כיף אדיר שכולם סביבי ולידי וככה רואים כל הזמן אחד את השני” – הוא אומר.

אמן יוצר, חושב ומתסיס

במגירה יש לו עשרות שירים של ‘סבא יוסי לנכדים’ ואף שירים למבוגרים. לאחרונה הוציא לאור את ספר השירה ‘ערמוניה – שירים מסרטן הערמונית’.

הוא נשמר מפוליטיקה ואף מכל נגיעה ישירה בה ונמנע מכל שיתופי פעולה פוליטיים. מבחינתו, הוא אמן יוצר, אמן חושב, אמן מתסיס – וזה בעיניו חשוב פי כמה מפוליטיקה. “חובתו של אדם לחשוב פוליטית ואצלי זה מתבטא בפעילותי האמנותית שבה אני  מאמין ובאמצעותה אני משפיע” – הוא מסביר בנימה רצינית- “אני מאד דואג לעתיד נכדי – לאור מצב המדינה. מה, לא מבינים שזה הצ’אנס האחרון?! שאחרי המדינה הזו כבר לא תהיה יותר תקומה לעם היהודי?! פעמיים חרב הבית ושילמנו במספרי ענק של חיי אדם, פעם בגלל פנטיות דתית ופעם בגלל המרידות ברומאים. המדינה הזאת היא קרש ההצלה האחרון שלנו – אבל היא חייבת להיות נקייה”

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
דצמבר 24, 2021

רמת גן פלוס 88

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
מגזינים

גבעתיים פלוס מגזין 89

בדצמבר 2021 , הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור ת מילת השנה. תשע מילים הועמדו להצבעה, והן נבחרו מתוך מאות הצעות שהגיעו מן הציבור. אלפים רבים נענו לפנייה, השתתפו בהצבעה ובחרו במילה טרלול,
אכן זו הייתה שנה מטורללת למדי. שלוש המילים שהתחרו על המקומות הבאים מייצגות את
מגפת הקורונה שמלווה אותנו זה
שנתיים: חיסון, תשנית (מוטציה)
ודחף (בוסטר).
גם המילים הנוספות משקפות את השנה שחלפה: אקלים – לאור משבר האקלים שנכנס למודעות הציבורית; שינוי – מילה המתקשרת לשנה הפוליטית
שחווינו; שגרה; פקקים ומדליית זהב, שמזכירה לנו את ההישגים הנאים של המשלחת הישראלית באולימפיאדה האחרונה

קראו עוד»
מתגלגלים

רומיאו ויוליה גרסת וולוצ’ה

“אחיזת הכביש המופתית שלה משכנעת אותך להעז יותר ממה שאתה רגיל […] נהג מיומן ומרוכז ישאב אל קרבו ברגעים אלו ממש אדי ניקוטין מזוקקים, ויחוש איך אי שם בתחתית הגב שלו בועט כל עדר הסוסים המופלא הזה אל האינסוף ומעבר לו”

קראו עוד»
כתבות השער

זו הייתה השנה שהייתה – סיכום שנת 2021

זו הייתה השנה שהייתה סיכום שנת 2021 בפלוס תקשורת הקליקו לכתבה ינואר אשת החדשות – דניאל רוט אבנרי “אני חיה, נושמת וחולמת את העבודה שלי” הקליקו לכתבה פברואר עומדת בחזית המאבק בקורונה – ד”ר לימור

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

הכירו את תנועת הזהב! התנועה שהוקמה בגבעתיים ונציגיה השתתפו בכנס ארצי לאזרחים וותיקים

שחר כהנא וישראל נתנאל בכנס על הקשר הבינדורי הכירו את תנועת הזהב! התנועה שהוקמה בגבעתיים ונציגיה השתתפו בכנס ארצי לאזרחים וותיקים את התנועה החברתית הקימו יחדיו הילי שנפ, לונה שנפ ועמית בן וקיל פורסם: 26/12/2021

קראו עוד»
דוד פייל עו"ד רשלנות רפואית

לא פשוט להתמודד לבד מול חברות הביטוח

לא פשוט להתמודד לבד מול חברות הביטוח המדריך לטעויות השכיחות של בני משפחה בתביעות סיעוד עו”ד דוד פייל אִילוּסְטְרַצְיָה  ביטוח סיעודי הוא קרש הצלה של משפחות הנקלעות לבעיה כלכלית קשה בעקבות מצבם הרפואי של ההורים.

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

הוועדה המקומית בגבעתיים אישרה את מגדל כורזין

חדשות הנדלן דן הדמייה: מילוסלבסקי אדריכלים הוועדה המקומית בגבעתיים אישרה את מגדל כורזין המגדל יתנשא לגובה של 40 קומות ויכלול 10 קומות למגורים, 25 קומות למשרדים, סקיי לובי  שטחי ציבור וקומת מסחר פורסם: 10/1/2022 שתפו

קראו עוד»
מתנות ומארזים

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות!

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות! אם אתם צריכים מתנה מיוחדת או רוצים להנציח את הכלב האהוב שלכם הגעתם למקום הנכון! בסטודיו נורמן יעצבו עבורכם מגוון רחב של מוצרים בהתאמה אישית

קראו עוד»
החיים הטובים

חופשה צפונית בדרך לחרמון

הטבה חופשה צפונית בדרך לחרמון שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter החורף בעיצומו, זוהי העונה היפה של הצפון ההופך למעניין ואטרקטיבי וגם אתר החרמון נפתח למבקרים. משפחות ומטיילים

קראו עוד»
Shape
Shape

במבצע מיוחד

מנוי למגזין מתנה!

רק למצטרפים חדשים
ניתן לבטל בכל עת

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן