fbpx

מהנדס ביום ומשורר בלילה

בשעות היום, כל ימות השבוע, עסוק אבי לוי (52) בעבודתו כמהנדס בצוות מחקר רשתות, העוסק בפיתוח פתרונות תקשורת בסיבים אופטיים. בין לבין הוא משורר פורה ומוכר ברשתות ובמעגלי השירה למיניהם

מאת: נעמי לבנון-קשת
צילום: איציק רובין

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

שירה היא אנטי-מחיקון לבדידות ובדידות היא אנטיאייג'ינג לשירה. בלהט ההתייחדות פושטות מפה ליד, ומקודדות אנטי-וירוס לשתיקה.

אבי לוי התחיל לכתוב שירה בתיכון ‘אורט בת ים’, שם גדל והתחנך אחרי שמשפחתו עברה מיפו. משפחה קטנה וצנועה. אבא בולגרי אמא מתוניס, שני בנים והוא הבכור מביניהם. אמנם בית הגידול שלו בתיכון היה טכני לגמרי, אבל הייתה שם מורה לספרות ששמה לב לרגישות שלו. לעין הבוחנת שלו, ועודדה אותו לכתוב. שם נבטו השירים הראשונים, ואז התגייס לצה”ל ושירת במודיעין. השירה נדחקה קצת הצידה. היו דברים יותר חשובים. “גדלתי בבית שאמר וחזר ואמר: קודם כל פרנסה” הוא מספר “בתקופה הזו של היותי חייל וקצת לאחר מכן, עוד הספקתי ללכת לכמה סדנאות כתיבה, אבל בהמשך זה נדחק הצידה מכורח הנסיבות.”

באותה תקופה, הכיר את מי שהפכה להיות אשתו הראשונה ואם שני ילדיו. בשנה הראשונה שלאחר השחרור מצה”ל עברו לגור ביחד וב-93′, נישאו וזמן קצר לאחר מכן הפכו הורים ללירי בת ה-26 ולירין בן ה-23.

הרקע הטכני מהלמודים ב’אורט’, והניסיון הטכני הצבאי במודיעין, איפשרו לו להתקבל ולהתברג במקום טוב בהיי-טק שבשנות ה-90 פרח בארץ. “ממש בסוף השירות הצבאי הוא הספקתי לעבור, כחייל, את מלחמת המפרץ ומאז 1991 אני ב-ECI , כבר 30 שנה, למרות שהחברה עברה שינויים. תוך כדי עבודה למדתי במשך שנתיים, הנדסאות, ובהמשך אזרתי עוד אומץ, בעידוד החברה, וסיימתי לימודי הנדסת אלקטרוניקה, והוספתי שנת לימודי הוראה – כי אני מאד אוהב ללמד, ואכן עשיתי זאת, במשך כמה שנים, במסגרת פרוייקט ‘שיעור אחר’, בו מתנדבים מתחומים שונים מעבירים שעורי העשרה לגילאי חטיבת הביניים. נהניתי מכל רגע” – אומר אבי.

‘אל תשוב לבלי שיר’

אחרי עשר שנות נישואין התגרשו בני הזוג והוא נישא בשנית לדפנה. מנישואין אלה נולדו לירן בן ה-18 שהתגייס לא מכבר ואופיר בן ה-15. מאז, זה עשרים שנה, הוא חי עם משפחתו ברמת גן ויוצר בה.

במשך שנים החיים, המציאות, השיגרה, החובה לפרנס את המשפחה – אמנם דחקו את השירה שלו לשוליים אבל בהחלט לא כיבו אותה – “כיון שאני ‘מת’ על רוני סומק חיפשתי ומצאתי סדנה שלו וזה אחד הדברים היותר טובים שעשיתי בחיי. מכל סדנה שעשיתי קיבלתי יותר כלים ו…פחות בטחון בעצמי! קורה בהן משהו שגורם לי לחדד דברים, להזיז את הריהוט. ואני גם מעריך שהיה בזה סוג של ריפוי. נחמה”.

הוא מסביר שדווקא הגיל שלו, המבוגר יחסית, סייע לנכונות שלו לחשוף את עצמו. את שירתו. הוא נכנס לרשתות החברתיות, והחל לפרסם את שיריו בפייסבוק. וזה עבד. הוא קבל תגובות חמות שעודדו אותו. ואז באה טבילת האש שלו ב’נורמן בר’ – המקום המפורסם של המשורר יחזקאל נפשי, הנותן במה למשוררים בתחילת דרכם, לקרוא משיריהם בפני הקהל הפוקד את המקום דרך קבע וממלא אותו עד אפס מקום.

בהמשך שלח משיריו ל’במה פתוחה’ והוזמן לקרוא אותם בפסטיבל המשוררים במטולה. שנה לאחר מכן, הגיע לשם שוב וקרא שיר מספר הביכורים שלו ‘אל תשוב לבלי שיר’ – “זה היה ספר בתולי שהיה לי חשוב להוציאו לאור”.

“אני מתייחס לשירה כאל שותפה

ב-2020 בסוף הסגר השני, יצא לאור ספרו השני,  ‘צא לי מבין הרגלים’, שעליו הוא אומר שנכתב ונעשה כהוא עצמו כבר חש בשל יותר. מחושב יותר, לא ממהר לשום מקום ולוקח את הזמן כדי לבחור בקפידה כל שיר שהוא רוצה שייכנס לספר. וכדי שלא יהיו אי הבנות באשר לשם הספר, שהוא כשם שיר המופיע בו: מדובר בשיר ארס-פואטי, כזה העוסק בשירה עצמה, המבקשת-דורשת לצאת לה מבין הרגלים. אני מתייחס לשירה כאל שותפה, מאהבת. יש קשר אירוטי, אינטימי, רגשי – ביני לשירה. זו מין תימה שלי, גם אם פחות אנשים מתחברים לשירה ארס-פואטית.

בשירים רבים בספר הזה יש, בכותרת, ציטוט משיר של משורר אחר והייתי צריך לקבל אישור מכל אחד מהם. אחדים סירבו לאשר לי או לחילופין, באו בדרישות מוגזמות! אבל רובם נתנו את הסכמתם בלי בעיות”- מספר אבי ומוסיף: “בספר הזה אני מעמיק את יחסי עם השירה, עם אהובתי, עם ליבי ועם עידן הקורונה”.

בעבודה שלו יודעים שיש להם מהנדס-משורר ומפרגנים מאד. לפני שנתיים, בשבוע הספר, נתנו לו דוכן במקום. בשבוע הספר האחרון אפשר היה לראותו ב’מתחם יוצרים’ שהקצתה העיריה בשיתוף עם אגודת הסופרים, שהוא חבר בה. אבי ישב ליד דוכן משלו והחמיא לו שדווקא צעירים גילו ענין ורכשו כמה ספרים שלו.

 

 

שירה

אֵינִי מַרְבֶּה לִקְרֹא

אַךְ מַרְבֶּה לְהַקְשִׁיב

מַרְבֶּה לִשְׁאֹל

אַךְ אֵינִי מַרְבֶּה לְהָשִׁיב

לֹא מַרְבֶּה חֲלִיפוֹת

אַךְ מַשִּׁיל דַּף עוֹרִי לְכָל זְקִיקֵי שׁוּרוֹתַי

לֹא כּוֹתֵב עַל עַצְמִי

כִּי אִם עַצְמִי הוֹלֵךְ עַל מֵי מִלּוֹתַי.

מתוך “אל תשוב לבלי שיר” הוצאה עצמית  2019

 

אהובתי

מַשְׁאִירָה מָקוֹם

לָשִׂים בֵּינֵינוּ יָם

לָתֵת לְגַעְגּוּעַי

לְמַלֵּא רֵאוֹת בְּמֶלַח הָאֲוִיר.

לָתֵת לִתְשׁוּקָתִי

לִשְׂרֹף כַּפּוֹת בְּחוֹל לוֹהֵט

לָתֵת לִבְדִידוּתִי

לַחֲפֹף רֹאשׁ בְּמַכַּת שֶׁמֶשׁ קַלָּה

אַךְ אַל לָהּ לְהִכָּנֵס לַמַּיִם

פֶּן תִּצָּרֵב מִמֵּדוּזוֹת הַשִּׁירָה.

מתוך “צא לי מבין הרגליים” הוצאה עצמית  2020

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין 87

02/09/2022

כל מה שרצית לדעת על: פסטה טרייה

היא נחשבת לבין המאכלים האהובים ביותר בעולם כולו והיא מגיעה במגוון רחב של תצורות ונפלאה עם רטבים שונים. לצד הפסטה היבשה נמצאת גם הפסטה הטרייה ההופכת לנפוצה ואהובה בבתים יותר ויותר. מה ההבדלים בין הפסטות ומהן היתרונות שבצריכת פסטה טרייה?
08/17/2021

מתי מומלץ להגיע לייעוץ זוגי?

מתי מומלץ להגיע לייעוץ זוגי? מתי מומלץ להגיע לייעוץ זוגי? חילוקי דעות הם דבר בלתי נמנע בין זוגות, והדבר כלל אינו מעיד על שיבוש בקשר או על בעיה
06/02/2017

הילד הכחול הוא אני

הילד הכחול הוא אני סיפורה של נורית משה שהגשימה את החלום  סיפורו של הילד הכחול ישב לנורית משה עמוק בלב, במשך שנים רבות, עד שהעזה להוציאו לאור. הסיבה לכך היא שלמרות שכל אחד שהוא קצת […]
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
אבחון וטיפול מוטורי

איך לטפח את הדימוי עצמי

מה אני חושב שחושבים עלי? האם אהיה פעם טוב במשהו? מתי יפסיקו לבקר אותי? אין ילד שלא עסוק בשאלות אלה, אך הן מעסיקות בעיקר ילדים עם צרכים מיוחדים שחווים כשלונות על בסיס יומי

קראו עוד»
אירועי ה-100 לגבעתיים

תערוכה ייחודית בתיאטרון גבעתיים “עיר מהסרטים – מחווה לאולפני גבע”

חגיגות ה-100 תערוכה ייחודית בתיאטרון גבעתיים“עיר מהסרטים – מחווה לאולפני גבע” שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter במסגרת חגיגות המאה לעיר גבעתיים, עמותת קהילתיים ותיאטרון גבעתיים מעלים תערוכה

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

מה ייתן לכם יותר עצמאות?

זה לא סוד שעליית מחירי הדירות מקשה על ציבור גדול בישראל. המחירים עולים, המשכורת לא עולה בהתאם, ופה מתחילה התלבטות מוכרת: מגורים או השקעה?

קראו עוד»
אירועי ה-100 לגבעתיים

100 בחידון

גמר החידון העירוני התקיים בהשתתפות 13 תלמידים מכיתות ז’-י’ מבתי הספר בגבעתיים. החידון, עסק בהיסטוריה העירונית של גבעתיים, שמציינת 100 שנה להיווסדה

קראו עוד»
מגזין גבעתיים פלוס

גבעתיים פלוס מגזין 94

השבוע נציין את יום הזיכרון לחללי צה”ל ואת יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל. השבוע, נרכין ראש ונתעצב ולאחר מכן נחגוג יום הולדת למדינה שלנו. אחרי שנתיים בהם לא יכולנו לקחת חלק בטקסים המנציחים את הנופלים ולא יצאנו ליהנות בבימות העיר, נוכל סוף סוף לעשות זאת. יצאנו לחירות בכל המובנים.
ביום העצמאות נניף בגאווה את דגלי המדינה על מרפסות הבתים, ככבוד והוקרה שאנו מעניקים לששת מיליוני היהודים שנרצחו בשואה, לשורדים היקרים שזכו לנקום את מות יקיריהם, למשפחות השכולות ולחללי צה״ל אשר מסרו נפשם למען הגנה על המדינה היחידה שיש לנו.
קריאה מהנה,
ד”ר נגה רוזנפרב

קראו עוד»
Shape
Shape

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן