18/07/2024
18/07/2024
יום חמישי, 18 ביולי 2024

מהנדס ביום ומשורר בלילה

בשעות היום, כל ימות השבוע, עסוק אבי לוי (52) בעבודתו כמהנדס בצוות מחקר רשתות, העוסק בפיתוח פתרונות תקשורת בסיבים אופטיים. בין לבין הוא משורר פורה ומוכר ברשתות ובמעגלי השירה למיניהם

מאת: נעמי לבנון-קשת
צילום: איציק רובין

שתפו:

שירה היא אנטי-מחיקון לבדידות ובדידות היא אנטיאייג'ינג לשירה. בלהט ההתייחדות פושטות מפה ליד, ומקודדות אנטי-וירוס לשתיקה.

אבי לוי התחיל לכתוב שירה בתיכון 'אורט בת ים', שם גדל והתחנך אחרי שמשפחתו עברה מיפו. משפחה קטנה וצנועה. אבא בולגרי אמא מתוניס, שני בנים והוא הבכור מביניהם. אמנם בית הגידול שלו בתיכון היה טכני לגמרי, אבל הייתה שם מורה לספרות ששמה לב לרגישות שלו. לעין הבוחנת שלו, ועודדה אותו לכתוב. שם נבטו השירים הראשונים, ואז התגייס לצה"ל ושירת במודיעין. השירה נדחקה קצת הצידה. היו דברים יותר חשובים. "גדלתי בבית שאמר וחזר ואמר: קודם כל פרנסה" הוא מספר "בתקופה הזו של היותי חייל וקצת לאחר מכן, עוד הספקתי ללכת לכמה סדנאות כתיבה, אבל בהמשך זה נדחק הצידה מכורח הנסיבות."

באותה תקופה, הכיר את מי שהפכה להיות אשתו הראשונה ואם שני ילדיו. בשנה הראשונה שלאחר השחרור מצה"ל עברו לגור ביחד וב-93', נישאו וזמן קצר לאחר מכן הפכו הורים ללירי בת ה-26 ולירין בן ה-23.

הרקע הטכני מהלמודים ב'אורט', והניסיון הטכני הצבאי במודיעין, איפשרו לו להתקבל ולהתברג במקום טוב בהיי-טק שבשנות ה-90 פרח בארץ. "ממש בסוף השירות הצבאי הוא הספקתי לעבור, כחייל, את מלחמת המפרץ ומאז 1991 אני ב-ECI , כבר 30 שנה, למרות שהחברה עברה שינויים. תוך כדי עבודה למדתי במשך שנתיים, הנדסאות, ובהמשך אזרתי עוד אומץ, בעידוד החברה, וסיימתי לימודי הנדסת אלקטרוניקה, והוספתי שנת לימודי הוראה – כי אני מאד אוהב ללמד, ואכן עשיתי זאת, במשך כמה שנים, במסגרת פרוייקט 'שיעור אחר', בו מתנדבים מתחומים שונים מעבירים שעורי העשרה לגילאי חטיבת הביניים. נהניתי מכל רגע" – אומר אבי.

'אל תשוב לבלי שיר'

אחרי עשר שנות נישואין התגרשו בני הזוג והוא נישא בשנית לדפנה. מנישואין אלה נולדו לירן בן ה-18 שהתגייס לא מכבר ואופיר בן ה-15. מאז, זה עשרים שנה, הוא חי עם משפחתו ברמת גן ויוצר בה.

במשך שנים החיים, המציאות, השיגרה, החובה לפרנס את המשפחה – אמנם דחקו את השירה שלו לשוליים אבל בהחלט לא כיבו אותה – "כיון שאני 'מת' על רוני סומק חיפשתי ומצאתי סדנה שלו וזה אחד הדברים היותר טובים שעשיתי בחיי. מכל סדנה שעשיתי קיבלתי יותר כלים ו…פחות בטחון בעצמי! קורה בהן משהו שגורם לי לחדד דברים, להזיז את הריהוט. ואני גם מעריך שהיה בזה סוג של ריפוי. נחמה".

הוא מסביר שדווקא הגיל שלו, המבוגר יחסית, סייע לנכונות שלו לחשוף את עצמו. את שירתו. הוא נכנס לרשתות החברתיות, והחל לפרסם את שיריו בפייסבוק. וזה עבד. הוא קבל תגובות חמות שעודדו אותו. ואז באה טבילת האש שלו ב'נורמן בר' – המקום המפורסם של המשורר יחזקאל נפשי, הנותן במה למשוררים בתחילת דרכם, לקרוא משיריהם בפני הקהל הפוקד את המקום דרך קבע וממלא אותו עד אפס מקום.

בהמשך שלח משיריו ל'במה פתוחה' והוזמן לקרוא אותם בפסטיבל המשוררים במטולה. שנה לאחר מכן, הגיע לשם שוב וקרא שיר מספר הביכורים שלו 'אל תשוב לבלי שיר' – "זה היה ספר בתולי שהיה לי חשוב להוציאו לאור".

"אני מתייחס לשירה כאל שותפה"

ב-2020 בסוף הסגר השני, יצא לאור ספרו השני,  'צא לי מבין הרגלים', שעליו הוא אומר שנכתב ונעשה כהוא עצמו כבר חש בשל יותר. מחושב יותר, לא ממהר לשום מקום ולוקח את הזמן כדי לבחור בקפידה כל שיר שהוא רוצה שייכנס לספר. וכדי שלא יהיו אי הבנות באשר לשם הספר, שהוא כשם שיר המופיע בו: מדובר בשיר ארס-פואטי, כזה העוסק בשירה עצמה, המבקשת-דורשת לצאת לה מבין הרגלים. אני מתייחס לשירה כאל שותפה, מאהבת. יש קשר אירוטי, אינטימי, רגשי – ביני לשירה. זו מין תימה שלי, גם אם פחות אנשים מתחברים לשירה ארס-פואטית.

בשירים רבים בספר הזה יש, בכותרת, ציטוט משיר של משורר אחר והייתי צריך לקבל אישור מכל אחד מהם. אחדים סירבו לאשר לי או לחילופין, באו בדרישות מוגזמות! אבל רובם נתנו את הסכמתם בלי בעיות"- מספר אבי ומוסיף: "בספר הזה אני מעמיק את יחסי עם השירה, עם אהובתי, עם ליבי ועם עידן הקורונה".

בעבודה שלו יודעים שיש להם מהנדס-משורר ומפרגנים מאד. לפני שנתיים, בשבוע הספר, נתנו לו דוכן במקום. בשבוע הספר האחרון אפשר היה לראותו ב'מתחם יוצרים' שהקצתה העיריה בשיתוף עם אגודת הסופרים, שהוא חבר בה. אבי ישב ליד דוכן משלו והחמיא לו שדווקא צעירים גילו ענין ורכשו כמה ספרים שלו.

 

 

שירה

אֵינִי מַרְבֶּה לִקְרֹא

אַךְ מַרְבֶּה לְהַקְשִׁיב

מַרְבֶּה לִשְׁאֹל

אַךְ אֵינִי מַרְבֶּה לְהָשִׁיב

לֹא מַרְבֶּה חֲלִיפוֹת

אַךְ מַשִּׁיל דַּף עוֹרִי לְכָל זְקִיקֵי שׁוּרוֹתַי

לֹא כּוֹתֵב עַל עַצְמִי

כִּי אִם עַצְמִי הוֹלֵךְ עַל מֵי מִלּוֹתַי.

מתוך "אל תשוב לבלי שיר" הוצאה עצמית  2019

 

אהובתי

מַשְׁאִירָה מָקוֹם

לָשִׂים בֵּינֵינוּ יָם

לָתֵת לְגַעְגּוּעַי

לְמַלֵּא רֵאוֹת בְּמֶלַח הָאֲוִיר.

לָתֵת לִתְשׁוּקָתִי

לִשְׂרֹף כַּפּוֹת בְּחוֹל לוֹהֵט

לָתֵת לִבְדִידוּתִי

לַחֲפֹף רֹאשׁ בְּמַכַּת שֶׁמֶשׁ קַלָּה

אַךְ אַל לָהּ לְהִכָּנֵס לַמַּיִם

פֶּן תִּצָּרֵב מִמֵּדוּזוֹת הַשִּׁירָה.

מתוך "צא לי מבין הרגליים" הוצאה עצמית  2020

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין 87

03/08/2022

הכינו ביתכם לקיץ!
הגיע המועד לטיפול מונע, כיצד להיפטר מכל המקקים והחרקים?

הכינו ביתכם לקיץ! האביב בפתח והגיע המועד לטיפול מונע, כיצד להיפטר מכל המקקים והחרקים? דודו מקובר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter תחילת עונת החום מספקת […]
11/26/2021

חוששים שנפגעתם מרשלנות רפואית?

האם אתם לאחר הליך רפואי אך הרגשתם שהבעיה הרפואית לא נפתרה או אפילו החמירה? הפרוצדורה הרפואית אולי יצרה בעיה חדשה? אולי מדובר ברשלנות רפואית?
04/01/2021

המסע הנוצץ של שיר

המסע הנוצץ של שיר שיר סלינסון תירוש הקימה את המותג 'שי קולקשן' המשלב באלגנטיות תכשיטי זהב עם יהלומים ואבני חן, כשלכל קולקצייה יש נושא עיצובי עם מסר חברתי של העצמה והעברת טוב בשנה האחרונה, שהייתה […]
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
מגזין גבעתיים פלוס

מגזין גבעתיים פלוס 121

מגזין 121 גרסת דפדוף אינטראקטיבית הקליקו על המודעות שבמגזין למידע רלבנטי נוסף חזרה לאתר המגזינים ספריית המגזינים עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום! עשו מנוי

קראו עוד»
כתבות השער

"גבעתיים כובשת את לבבות הישראלים"

דרור דבאח הוא מנכ"ל 'יעד' החברה לפיתוח גבעתיים המסכם בימים אלו חמש שנות כהונה ● מהנדס אזרחי ובעל תואר שני במנהל עסקים הרואה בעשייה הציבורית שליחות ● נשוי ואב לשלושה, מתגורר ביבנה

קראו עוד»
החיים הטובים

איזה קיץ לוהט

הגיע הקיץ, חם כל כך בחוץ ומצב הרוח ירוד. אספתי עבורכם מספר מנות חדשות שיספקו לכם רגעים טעימים במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
כתבות השער

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד»
Shape
Shape

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן