30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024

"המטרה החשובה ביותר עבורי היא למנוע מישראל להפוך לדיקטטורה"

מיכל שיר-סגמן חברת כנסת מטעם מפלגת 'יש עתיד' ● בעבר כיהנה בכנסת מטעם 'הליכוד' ו'תקווה חדשה' ● יצגה את ישראל במשלחות רשמיות לאיחוד האירופי וייסדה את המרכז הישראלי להכשרה פוליטית ● בגיל 14 הייתה שותפה להקמת ההתנחלות מעלה ישראל בשומרון ● נשואה לארז סגמן ואם לשניים, גדלה בגבעתיים, והיום מתגוררת ברמת השרון ● ראיון עם חברת הכנסת הנלחמת כלביאה למען מדינת ישראל

ד"ר נגה רוזנפרב
צילום: אלעד גונן

אפריל 2023

01

אם צפיתם בשבועות האחרונים בטלוויזיה, קראתם פוסטים ברשתות החברתיות או צפיתם בסרטונים ב'יו-טיוב' לא יכולתם שלא לראות את מלחמתה של חברת הכנסת מיכל שיר במה שמכונה 'הרפורמה החוקתית', תוך שהיא מאשימה את ביבי בזחיחות, בהסתה, בהובלת הפיכה משטרית ואת בן גביר בעידוד הטרור והאלימות – "הגיע זמן בן גביר! הזמן הזה מקולקל כמו השעון של דודי אמסלם. איפה שר הטיקטוק והפיתות עם אקדח הפיקות? אין משילות, אין בטחון, רק הצהרות הזויות…" היא מצהירה בכנסת תוך שהיא משתמשת בלשון חדה כתער. לא בוחלת במילים קשות ובדימויים ציוריים. הכפפות הוסרו.

***

מיכל גדלה וחונכה בגבעתיים, בתם של גרציה (לבית סעדה) ומיכאל שיר. אביה היה מייסד ועורך שבועון הילדים המיתולוגי 'אצבעוני', דמות מוכרת ומוערכת בעיר ואמה, גרציה, הייתה גרפיקאית וניהלה את העיתון בפועל. בתור ילדה זכתה לטוס בשמי הארץ, הצו'פר המפורסם של מנויי העיתון. היא גדלה כבת זקונים יחידה, למדה בבית הספר היסודי 'יגאל אלון' ולאחר מכן, בתיכון 'שמעון בן צבי'. המעורבות הפוליטית הראשונה שלה הייתה בכיתה ג' – "אבי אמר לי שרוצים להחזיר את רמת הגולן, אז כתבתי מכתב ליצחק שמיר. בכיתה ו' כתבתי מכתב למלכת אנגליה והיא ענתה לי. אז הבנתי שאפשר להשפיע".

"כיום, בכנסת הזו, המטרה החשובה ביותר עבורי היא למנוע מישראל להפוך לדיקטטורה ולשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני רואה בדאגה את התהליך שישראל עוברת. את נתניהו שמוכן להטביע את הדמוקרטיה הישראלית כדי להימלט מהדין ואת שותפיו הקיצוניים אשר מוכנים להבעיר את המדינה כדי להתאים אותה לאידיאולוגיה הפאשיסטית והמהפכנית שלהם."

02

איך היה לגדול כליכודניקית בגבעתיים שנשלטה אז על ידי מפלגת העבודה?

"אני חושבת שלא הייתי הופכת לחברת כנסת, אם לא הייתי גדלה בגבעתיים שאז נחשבה לעיר מאוד אדומה. הימים היו ימים קשים של קרע בעם, של פיגועים בכל יום כמעט, אוטובוסים שהתפוצצו, הסכמי אוסלו, הכול בער. אני זוכרת שראיתי את המצב במדינה, המצב הפוליטי, ואת העובדה שסביבי אנשים הביעו עמדות שלא הסכמתי איתם, והרגשתי שאני חייבת להשמיע קול ולפעול למען מה שאני מאמינה, למען המדינה האהובה שלי. מבחינתי העובדה שהייתי רק בת 14 לא הייתה רלוונטית – ידעתי שזה מה שאני מאמינה בו ופעלתי.

הפעילות הפוליטית שלי הוציאה אותי מהבועה של השכונה שגדלתי בה, מאנשים שחושבים כמוני וגרמה לי להכיר בני נוער ששונים ממני מצפון ועד דרום. להכיר בעיות ולראות סגנון חיים אחר משלי וזה פתח אותי לעשייה ציבורית רחבה יותר. הבסיס שעליו חינכו אותי בבית אהבה בעם ובארץ זה מה שהוביל אותי כצעירה בת 14 וזה מה שמוביל אותי היום כחברת כנסת."

בצבא שירתה כמ"כית בנות בבה"ד 12 ועם שחרורה למדה לתואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן, ולקחה חלק בהקמת מחלקת פניות הציבור של הליכוד. "זה היה הרעיון של אריאל שרון שהיה אז יו"ר המפלגה. המשרד העביר פניות אישיות של אזרחים לטיפול הח"כים, "וגם אִפשר להאזין לקהל היעד".

 הזירה הפוליטית הפכה למרכז חייה

אחרי 24 שנות פעילות בתנועת הליכוד, היא החליטה שהיא רוצה להתקדם לבמה הארצית – לתרום מכישוריה, מניסיונה ומיכולותיה בכנסת ישראל. כך הפכה הזירה הפוליטית למרכז חייה וברזומה שלה רשימה ארוכה של תפקידים: דוברת בוועדת הכנסת ועבודה בלשכתו של בנימין נתניהו, בה הקימה את מערך התקשורת לקראת הבחירות המקדימות בליכוד בשנת 2002 – מול אריאל שרון.

בהמשך נבחרה לכנסת ה-21 לכנסת ה-22, ולכנסת ה-23 והייתה מהמובילות לפיזורה. בהצבעה שנועדה להאריך את חיי הכנסת לכל הפחות בשבועיים, (דצמבר 2020) הצביעה נגד המשך קיום ממשלת ישראל השלושים וחמש, בניגוד לעמדת מפלגתה. במה שכונה 'ליל החניונים' התחבאה שיר ברכבה וגרמה לחברי הכנסת מטעם הליכוד לחשוב שהיא אינה נוכחת בהצבעה. אולם ברגע האמת הופיעה במליאה והצביעה נגד יחד עם שלושה חברי כנסת נוספים מהקואליציה (אסף זמיר, מיקי חיימוביץ' ורם שפע) ובהיעדרותה של שרן השכל ההצבעה נפלה והכנסת התפזרה יומיים לאחר מכן.

בדצמבר 2020 הודיעה על התפטרותה מהכנסת והצטרפותה למפלגת 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער. היא תמכה בו והייתה היועצת הפוליטית שלו עוד כשהיה צעיר בליכוד ועד לתפקידו כשר החינוך. היא שובצה במקום התשיעי ברשימה, אך המפלגה זכתה בשישה מנדטים ושיר נותרה מחוץ לכנסת. עם התפטרותו של גדעון סער במסגרת החוק הנורווגי נכנסה לכנסת במקומו.

"זה היה נראה לי הזוי שבזמן שאזרחי ישראל נלחמים כדי לשים לחם על השולחן ופונים אלינו לעזרה, אנחנו נאשר הטבות במיליונים לרוה״מ. אני באמת שואלת עד כמה אפשר להיות מנותקים?"

03

ב-31 ביולי 2022 עברת למפלגת 'יש עתיד' ונבחרת לכנסת העשרים וחמש מטעמה. כמי שגדלה וחונכה כליכודניקית, למה בעצם עזבת?

"כל חיי הגדרתי את עצמי כליכודניקית. גדלתי על ערכי ז׳בוטינסקי ובגין, שיננתי את המנון בית״ר. ובצעירותי הקמתי את הישוב מעלה ישראל בשומרון. הייתי פעילה במפלגת הליכוד במשך 30 שנה – קרעתי את עצמי עבור המפלגה שבאמת הייתה עבורי לבית. כיועצת בכנסת, כפעילה, באמת בכל מקום. טרם היבחרותי לכנסת התחלתי לשמוע צלילים צורמים במפלגה, הייתי חשופה לביקורת בתקשורת אך חשבתי שאלו רק הקולות הקיצוניים, רעשי רקע, שהתקשורת משקרת לי.

כשהתחלתי לכהן כחברת כנסת הבנתי שלא רק שהתקשורת לא משקרת, אלא שמה שהיא מספרת הוא אפילו לא קצה הקרחון. התנועה בה גדלתי – הליכוד עברה השתלטות עויינת. היא אט אט השתנתה והפכה למפלגה שכל כולה עוסקת בטובתו של אדם אחד בלבד. ההבנה הזאת לא קרתה ביום אחד, ניסיתי להילחם בזה, לא הסכמתי להאמין שהבית שלי נחטף. אך ככל שהזמן עבר האמת הזו הפכה ליותר ויותר ברורה.

יום אחד זכור לי במיוחד, זה היה ב-23.6.2020 שיא מגפת הקורונה, תקופת הסגר הראשון. עסקים קרסו בכל כמה שעות. לחלקים נרחבים מהציבור לא היה מה לאכול. כחברה בוועדת כספים קיבלתי מאות שיחות מאנשים שביקשו עזרה. התחננתי למפלגה (הליכוד) ולרוה״מ בבקשה לקיים דיון בוועדת הכספים על משבר הקורונה וכיצד המדינה יכולה לסייע לעסקים והעצמאים שאיבדו את הכול בין לילה. פתאום בבוקר יום שלישי 23.6.2020 קיבלתי עדכון על כינוס ועדת הכספים.

כמובן שמאוד התרגשתי ויצאתי לכיוון ירושלים במהירות בכדי להספיק לדיון. בדרך, ביקשתי מהיועץ שלי לשלוח לי את חומרי הרקע לדיון. כשפתחתי את המסמך וראיתי את כותרת הדיון 'הטבות מס בשווי מיליון לרוה״מ', באותו רגע הודעתי למפלגה שאני לא מגיעה. קיבלתי צרור של שיחות ואיומים מהמפלגה ומ'בלפור' אך לא הסכמתי להגיע. זה היה נראה לי הזוי שבזמן שאזרחי ישראל נלחמים כדי לשים לחם על השולחן ופונים אלינו לעזרה, אנחנו נאשר הטבות במיליונים לרוה״מ. אני באמת שואלת עד כמה אפשר להיות מנותקים?

לצערי, הדיון הזה לא היה מקרה בודד. בכל יום שעבר, הניתוק מהאזרחים והסגידה לאדם אחד רק הלכו וגברו. עד שב-21.12.2020 החלטתי להפיל את ממשלת נתניהו בשל אי העברת תקציב המדינה במשך 3 שנים – מתוך מטרה של נתניהו להיאחז בכיסא רוה״מ בכל דרך."

"זה היה נראה לי הזוי שבזמן שאזרחי ישראל נלחמים כדי לשים לחם על השולחן ופונים אלינו לעזרה, אנחנו נאשר הטבות במיליונים לרוה״מ. אני באמת שואלת עד כמה אפשר להיות מנותקים?"

04

איך היה עבורך המעבר ל'יש עתיד'?

"במשך שנותיי כחברת כנסת ראיתי את ההתנהלות של 'יש עתיד', את האכפתיות והחיבור שלהם לציבור, את המגוון והליברליות שקיימת במפלגה וזה קסם לי. מפלגה שבאמת באה לעבוד עבור הציבור. אני באמת מאמינה ש'יש עתיד' היא הכוח הפוליטי המרכזי מול הכוחות שמנסים לפרק אותנו מבפנים. ראיתי את ההתנהלות של לפיד ביצירת ממשלת השינוי, את ההתנהלות היוצאת דופן שלו כרוה״מ מבחינה ביטחונית, מדינית וכלכלית. אני חושבת שלפיד הוא מה שהמדינה שלנו צריכה בעת הזו."

עשייה פרלמנטרית למען אזרחי ישראל

כחברת כנסת בחרה עד כה להתמקד בחקיקה למען שיפור איכות החיים של האזרחים, תוך שהיא מבטיחה לייצג נאמנה את האינטרס הלאומי של מדינת ישראל. היא מונתה ליושבת ראש הוועדה לזכויות הילד (אוגוסט 2021) במשך דיוני הוועדה מיכל הבינה כי אין כתובת לילדי ישראל – "בכל דיון, משרדי הממשלה היו 'מכדררים' את האחריות על המחדלים ביניהם וילדי ישראל הם אלו אשר נופלים בין הכיסאות פעם אחר פעם" היא מסבירה. לכן הקימה גורם מתאם ומתכלל לנושא הילדים בישראל בשיתוף פעולה עם משרד המשפטים והמועצה לשלום הילד, ויזמה שלושה חוקים שהתקבלו בכנסת: 'החוק להכרה באחים שכולים', שלראשונה בתולדות ישראל הכיר באחים השכולים ונותן להם מעמד וזכויות בחוק הישראלי, 'חוק הטבות המס לעיר עכו' ו׳חוק הארכת תקופת ההתיישנות לפגיעות מיניות בילדים׳.

"בנוסף, יזמתי והובלתי עשרות חוקים לטובת אזרחי ישראל. ביניהם: הארכת חופשת הלידה, אחריות על שיפוצים, מטפלת כהוצאה מוכרת, הסדרת מקצוע הטיפול באומנות, הגבלת כהונת רוה״מ, חוק הקלון לנבחרי ציבור, חשבון להשקעה, תעודת עיוור, ביטול פטור למבנים נטושים ועוד." מוסיפה מיכל.

05

מה הדבר הכי חשוב לך היום בעשייה הפרלמנטרית, מה המטרות שלך?

"כיום, בכנסת הזו, המטרה החשובה ביותר עבורי היא למנוע מישראל להפוך לדיקטטורה ולשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני רואה בדאגה את התהליך שישראל עוברת. את נתניהו שמוכן להטביע את הדמוקרטיה הישראלית כדי להימלט מהדין ואת שותפיו הקיצוניים אשר מוכנים להבעיר את המדינה כדי להתאים אותה לאידיאולוגיה הפאשיסטית והמהפכנית שלהם.  את הנזק שהממשלה הזו עשתה בחודשיים יהיה קשה לבטל: הקרע העצום בעם, המשבר הכלכלי, המשבר הביטחוני והבין לאומי."

מה לדעתך עומד מאחורי המהפיכה?

"המהפכה היא אקט מחושב מראש מתוכנן מראש וידוע מראש. המהפכה המשטרית היא לא משהו ש'התפלק' להם בטעות, ברגעים הראשונים שלהם בכנסת, כשיש בוודאי נושאים דחופים וחשובים יותר עבור אזרחי ישראל. הקואליציה שועטת כדי להעביר את החקיקה הזאת מהר כי זה היה התכנון המוקדם."

ולמה?

"על מנת לבצר כמובן את השלטון של נתניהו שמעוניין להפוך את ישראל לביביסטאן, ולבטל בעתיד את הבחירות!"

06

לאיזו פשרה אפשר להגיע, מה הסיכוי לפשרה?

"אין דבר כזה חצי דמוקרטיה או חצי דיקטטורה – אין מושג כזה! אנחנו רואים שהצד השני לא רק שלא רוצה להתפשר אלא גם לא מוכן לעצור את החקיקה.

בסוף יש מהפכה ויש מתנגדים למהפכה זאת הסיטואציה. לא מדובר בשני כוחות שווים שצריכים להגיע למשא ומתן. יש פה אנשים שמנסים לבצע הפיכה במדינת ישראל ולכן הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות בעת הזאת הוא לצאת לרחובות, להפגין ולעצור את זה!"

איפה תהיי עוד 5 שנים?

"הכל פתוח, מה שבטוח זה שבמקום שיעשה טוב לעם שלי."

מה את עושה בשעות הפנאי שלך?

"אין לי הרבה שעות פנאי אני חברת כנסת ואמא ל-2 ילדים קטנטנים שדורשים לראות ולבלות זמן עם אמא שלהם. אבל כשבמקרה אני מוצאת זמן כזה אני מציירת."

הטופ פייב של מיכל

1. שיר שאת הכי אוהבת? אברהם פריד ואביב גפן.

2. איזה מאכל את הכי אוהבת לאכול? מרק חמד עם שישברק. אוכל חלבי סורי מסורתי.

3. דמות משפיעה בחיים? ההורים שלי, אמא שלי הייתה אשת ברזל עם חוכמת חיים מטורפת וחום. אבא שלי איש אשכולות, איש של חזון ושניהם חינכו אותי שמה שאני צריכה לעשות זה לשים עוד לבנה בבניית הארץ. ואם אני מאמינה במשהו ללכת עם זה עד הסוף, מבלי להתנצל ולחשוש. ולאהוב את העם שלי ואת הארץ שלי ללא גבולות.

4. מוטו לחיים שבא לך לשים עליו את הספוט? לא לקחת שום דבר קשה. אבא שלי סיפר לי על הטבעת של שלמה המלך עם ראשי התיבות גז״י – גם זה יעבור. לא להתפלש ברגעים קשים כי גם זה יעבור ולא לנוח על זרי הדפנה כי גם זה יעבור. תמיד צריכים להיות מאוזניים.

5.מקום בעולם שהיית רוצה לטוס אליו לחופשה? כל עוד אני נמצאת עם המשפחה שלי, המיקום הוא לא קריטי. כילדה שהתייתמה מהוריה בגיל צעיר, המשפחה שלי היא תמיד בעדיפות עליונה עבורי ולמדתי לנצל, להעריך ולהודות על כל רגע עם המשפחה – כי שום דבר אינו מובן מאליו.

01

אם צפיתם בשבועות האחרונים בטלוויזיה, קראתם פוסטים ברשתות החברתיות או צפיתם בסרטונים ב'יו-טיוב' לא יכולתם שלא לראות את מלחמתה של חברת הכנסת מיכל שיר במה שמכונה 'הרפורמה החוקתית', תוך שהיא מאשימה את ביבי בזחיחות, בהסתה, בהובלת הפיכה משטרית ואת בן גביר בעידוד הטרור והאלימות – "הגיע זמן בן גביר! הזמן הזה מקולקל כמו השעון של דודי אמסלם. איפה שר הטיקטוק והפיתות עם אקדח הפיקות? אין משילות, אין בטחון, רק הצהרות הזויות…" היא מצהירה בכנסת תוך שהיא משתמשת בלשון חדה כתער. לא בוחלת במילים קשות ובדימויים ציוריים. הכפפות הוסרו.

***

מיכל גדלה וחונכה בגבעתיים, בתם של גרציה (לבית סעדה) ומיכאל שיר. אביה היה מייסד ועורך שבועון הילדים המיתולוגי 'אצבעוני', דמות מוכרת ומוערכת בעיר ואמה, גרציה, הייתה גרפיקאית וניהלה את העיתון בפועל. בתור ילדה זכתה לטוס בשמי הארץ, הצו'פר המפורסם של מנויי העיתון. היא גדלה כבת זקונים יחידה, למדה בבית הספר היסודי 'יגאל אלון' ולאחר מכן, בתיכון 'שמעון בן צבי'. המעורבות הפוליטית הראשונה שלה הייתה בכיתה ג' – "אבי אמר לי שרוצים להחזיר את רמת הגולן, אז כתבתי מכתב ליצחק שמיר. בכיתה ו' כתבתי מכתב למלכת אנגליה והיא ענתה לי. אז הבנתי שאפשר להשפיע".

02

"כיום, בכנסת הזו, המטרה החשובה ביותר עבורי היא למנוע מישראל להפוך לדיקטטורה ולשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני רואה בדאגה את התהליך שישראל עוברת. את נתניהו שמוכן להטביע את הדמוקרטיה הישראלית כדי להימלט מהדין ואת שותפיו הקיצוניים אשר מוכנים להבעיר את המדינה כדי להתאים אותה לאידיאולוגיה הפאשיסטית והמהפכנית שלהם."

איך היה לגדול כליכודניקית בגבעתיים שנשלטה אז על ידי מפלגת העבודה?

"אני חושבת שלא הייתי הופכת לחברת כנסת, אם לא הייתי גדלה בגבעתיים שאז נחשבה לעיר מאוד אדומה. הימים היו ימים קשים של קרע בעם, של פיגועים בכל יום כמעט, אוטובוסים שהתפוצצו, הסכמי אוסלו, הכול בער. אני זוכרת שראיתי את המצב במדינה, המצב הפוליטי, ואת העובדה שסביבי אנשים הביעו עמדות שלא הסכמתי איתם, והרגשתי שאני חייבת להשמיע קול ולפעול למען מה שאני מאמינה, למען המדינה האהובה שלי. מבחינתי העובדה שהייתי רק בת 14 לא הייתה רלוונטית – ידעתי שזה מה שאני מאמינה בו ופעלתי.

הפעילות הפוליטית שלי הוציאה אותי מהבועה של השכונה שגדלתי בה, מאנשים שחושבים כמוני וגרמה לי להכיר בני נוער ששונים ממני מצפון ועד דרום. להכיר בעיות ולראות סגנון חיים אחר משלי וזה פתח אותי לעשייה ציבורית רחבה יותר. הבסיס שעליו חינכו אותי בבית אהבה בעם ובארץ זה מה שהוביל אותי כצעירה בת 14 וזה מה שמוביל אותי היום כחברת כנסת."

בצבא שירתה כמ"כית בנות בבה"ד 12 ועם שחרורה למדה לתואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן, ולקחה חלק בהקמת מחלקת פניות הציבור של הליכוד. "זה היה הרעיון של אריאל שרון שהיה אז יו"ר המפלגה. המשרד העביר פניות אישיות של אזרחים לטיפול הח"כים, "וגם אִפשר להאזין לקהל היעד".

 הזירה הפוליטית הפכה למרכז חייה

אחרי 24 שנות פעילות בתנועת הליכוד, היא החליטה שהיא רוצה להתקדם לבמה הארצית – לתרום מכישוריה, מניסיונה ומיכולותיה בכנסת ישראל. כך הפכה הזירה הפוליטית למרכז חייה וברזומה שלה רשימה ארוכה של תפקידים: דוברת בוועדת הכנסת ועבודה בלשכתו של בנימין נתניהו, בה הקימה את מערך התקשורת לקראת הבחירות המקדימות בליכוד בשנת 2002 – מול אריאל שרון.

בהמשך נבחרה לכנסת ה-21 לכנסת ה-22, ולכנסת ה-23 והייתה מהמובילות לפיזורה. בהצבעה שנועדה להאריך את חיי הכנסת לכל הפחות בשבועיים, (דצמבר 2020) הצביעה נגד המשך קיום ממשלת ישראל השלושים וחמש, בניגוד לעמדת מפלגתה. במה שכונה 'ליל החניונים' התחבאה שיר ברכבה וגרמה לחברי הכנסת מטעם הליכוד לחשוב שהיא אינה נוכחת בהצבעה. אולם ברגע האמת הופיעה במליאה והצביעה נגד יחד עם שלושה חברי כנסת נוספים מהקואליציה (אסף זמיר, מיקי חיימוביץ' ורם שפע) ובהיעדרותה של שרן השכל ההצבעה נפלה והכנסת התפזרה יומיים לאחר מכן.

בדצמבר 2020 הודיעה על התפטרותה מהכנסת והצטרפותה למפלגת 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער. היא תמכה בו והייתה היועצת הפוליטית שלו עוד כשהיה צעיר בליכוד ועד לתפקידו כשר החינוך. היא שובצה במקום התשיעי ברשימה, אך המפלגה זכתה בשישה מנדטים ושיר נותרה מחוץ לכנסת. עם התפטרותו של גדעון סער במסגרת החוק הנורווגי נכנסה לכנסת במקומו.

03

ב-31 ביולי 2022 עברת למפלגת 'יש עתיד' ונבחרת לכנסת העשרים וחמש מטעמה. כמי שגדלה וחונכה כליכודניקית, למה בעצם עזבת?

"כל חיי הגדרתי את עצמי כליכודניקית. גדלתי על ערכי ז׳בוטינסקי ובגין, שיננתי את המנון בית״ר. ובצעירותי הקמתי את הישוב מעלה ישראל בשומרון. הייתי פעילה במפלגת הליכוד במשך 30 שנה – קרעתי את עצמי עבור המפלגה שבאמת הייתה עבורי לבית. כיועצת בכנסת, כפעילה, באמת בכל מקום. טרם היבחרותי לכנסת התחלתי לשמוע צלילים צורמים במפלגה, הייתי חשופה לביקורת בתקשורת אך חשבתי שאלו רק הקולות הקיצוניים, רעשי רקע, שהתקשורת משקרת לי.

כשהתחלתי לכהן כחברת כנסת הבנתי שלא רק שהתקשורת לא משקרת, אלא שמה שהיא מספרת הוא אפילו לא קצה הקרחון. התנועה בה גדלתי – הליכוד עברה השתלטות עויינת. היא אט אט השתנתה והפכה למפלגה שכל כולה עוסקת בטובתו של אדם אחד בלבד. ההבנה הזאת לא קרתה ביום אחד, ניסיתי להילחם בזה, לא הסכמתי להאמין שהבית שלי נחטף. אך ככל שהזמן עבר האמת הזו הפכה ליותר ויותר ברורה.

יום אחד זכור לי במיוחד, זה היה ב-23.6.2020 שיא מגפת הקורונה, תקופת הסגר הראשון. עסקים קרסו בכל כמה שעות. לחלקים נרחבים מהציבור לא היה מה לאכול. כחברה בוועדת כספים קיבלתי מאות שיחות מאנשים שביקשו עזרה. התחננתי למפלגה (הליכוד) ולרוה״מ בבקשה לקיים דיון בוועדת הכספים על משבר הקורונה וכיצד המדינה יכולה לסייע לעסקים והעצמאים שאיבדו את הכול בין לילה. פתאום בבוקר יום שלישי 23.6.2020 קיבלתי עדכון על כינוס ועדת הכספים.

כמובן שמאוד התרגשתי ויצאתי לכיוון ירושלים במהירות בכדי להספיק לדיון. בדרך, ביקשתי מהיועץ שלי לשלוח לי את חומרי הרקע לדיון. כשפתחתי את המסמך וראיתי את כותרת הדיון 'הטבות מס בשווי מיליון לרוה״מ', באותו רגע הודעתי למפלגה שאני לא מגיעה. קיבלתי צרור של שיחות ואיומים מהמפלגה ומ'בלפור' אך לא הסכמתי להגיע. זה היה נראה לי הזוי שבזמן שאזרחי ישראל נלחמים כדי לשים לחם על השולחן ופונים אלינו לעזרה, אנחנו נאשר הטבות במיליונים לרוה״מ. אני באמת שואלת עד כמה אפשר להיות מנותקים?

לצערי, הדיון הזה לא היה מקרה בודד. בכל יום שעבר, הניתוק מהאזרחים והסגידה לאדם אחד רק הלכו וגברו. עד שב-21.12.2020 החלטתי להפיל את ממשלת נתניהו בשל אי העברת תקציב המדינה במשך 3 שנים – מתוך מטרה של נתניהו להיאחז בכיסא רוה״מ בכל דרך."

04

"זה היה נראה לי הזוי שבזמן שאזרחי ישראל נלחמים כדי לשים לחם על השולחן ופונים אלינו לעזרה, אנחנו נאשר הטבות במיליונים לרוה״מ. אני באמת שואלת עד כמה אפשר להיות מנותקים?"

איך היה עבורך המעבר ל'יש עתיד'?

"במשך שנותיי כחברת כנסת ראיתי את ההתנהלות של 'יש עתיד', את האכפתיות והחיבור שלהם לציבור, את המגוון והליברליות שקיימת במפלגה וזה קסם לי. מפלגה שבאמת באה לעבוד עבור הציבור. אני באמת מאמינה ש'יש עתיד' היא הכוח הפוליטי המרכזי מול הכוחות שמנסים לפרק אותנו מבפנים. ראיתי את ההתנהלות של לפיד ביצירת ממשלת השינוי, את ההתנהלות היוצאת דופן שלו כרוה״מ מבחינה ביטחונית, מדינית וכלכלית. אני חושבת שלפיד הוא מה שהמדינה שלנו צריכה בעת הזו."

עשייה פרלמנטרית למען אזרחי ישראל

כחברת כנסת בחרה עד כה להתמקד בחקיקה למען שיפור איכות החיים של האזרחים, תוך שהיא מבטיחה לייצג נאמנה את האינטרס הלאומי של מדינת ישראל. היא מונתה ליושבת ראש הוועדה לזכויות הילד (אוגוסט 2021) במשך דיוני הוועדה מיכל הבינה כי אין כתובת לילדי ישראל – "בכל דיון, משרדי הממשלה היו 'מכדררים' את האחריות על המחדלים ביניהם וילדי ישראל הם אלו אשר נופלים בין הכיסאות פעם אחר פעם" היא מסבירה. לכן הקימה גורם מתאם ומתכלל לנושא הילדים בישראל בשיתוף פעולה עם משרד המשפטים והמועצה לשלום הילד, ויזמה שלושה חוקים שהתקבלו בכנסת: 'החוק להכרה באחים שכולים', שלראשונה בתולדות ישראל הכיר באחים השכולים ונותן להם מעמד וזכויות בחוק הישראלי, 'חוק הטבות המס לעיר עכו' ו׳חוק הארכת תקופת ההתיישנות לפגיעות מיניות בילדים׳.

"בנוסף, יזמתי והובלתי עשרות חוקים לטובת אזרחי ישראל. ביניהם: הארכת חופשת הלידה, אחריות על שיפוצים, מטפלת כהוצאה מוכרת, הסדרת מקצוע הטיפול באומנות, הגבלת כהונת רוה״מ, חוק הקלון לנבחרי ציבור, חשבון להשקעה, תעודת עיוור, ביטול פטור למבנים נטושים ועוד." מוסיפה מיכל.

05

מה הדבר הכי חשוב לך היום בעשייה הפרלמנטרית, מה המטרות שלך?

"כיום, בכנסת הזו, המטרה החשובה ביותר עבורי היא למנוע מישראל להפוך לדיקטטורה ולשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני רואה בדאגה את התהליך שישראל עוברת. את נתניהו שמוכן להטביע את הדמוקרטיה הישראלית כדי להימלט מהדין ואת שותפיו הקיצוניים אשר מוכנים להבעיר את המדינה כדי להתאים אותה לאידיאולוגיה הפאשיסטית והמהפכנית שלהם.  את הנזק שהממשלה הזו עשתה בחודשיים יהיה קשה לבטל: הקרע העצום בעם, המשבר הכלכלי, המשבר הביטחוני והבין לאומי."

מה לדעתך עומד מאחורי המהפיכה?

"המהפכה היא אקט מחושב מראש מתוכנן מראש וידוע מראש. המהפכה המשטרית היא לא משהו ש'התפלק' להם בטעות, ברגעים הראשונים שלהם בכנסת, כשיש בוודאי נושאים דחופים וחשובים יותר עבור אזרחי ישראל. הקואליציה שועטת כדי להעביר את החקיקה הזאת מהר כי זה היה התכנון המוקדם."

ולמה?

"על מנת לבצר כמובן את השלטון של נתניהו שמעוניין להפוך את ישראל לביביסטאן, ולבטל בעתיד את הבחירות!"

06

לאיזו פשרה אפשר להגיע, מה הסיכוי לפשרה?

"אין דבר כזה חצי דמוקרטיה או חצי דיקטטורה – אין מושג כזה! אנחנו רואים שהצד השני לא רק שלא רוצה להתפשר אלא גם לא מוכן לעצור את החקיקה.

בסוף יש מהפכה ויש מתנגדים למהפכה זאת הסיטואציה. לא מדובר בשני כוחות שווים שצריכים להגיע למשא ומתן. יש פה אנשים שמנסים לבצע הפיכה במדינת ישראל ולכן הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות בעת הזאת הוא לצאת לרחובות, להפגין ולעצור את זה!"

איפה תהיי עוד 5 שנים?

"הכל פתוח, מה שבטוח זה שבמקום שיעשה טוב לעם שלי."

מה את עושה בשעות הפנאי שלך?

"אין לי הרבה שעות פנאי אני חברת כנסת ואמא ל-2 ילדים קטנטנים שדורשים לראות ולבלות זמן עם אמא שלהם. אבל כשבמקרה אני מוצאת זמן כזה אני מציירת."

הטופ פייב של מיכל

1. שיר שאת הכי אוהבת? אברהם פריד ואביב גפן.

2. איזה מאכל את הכי אוהבת לאכול? מרק חמד עם שישברק. אוכל חלבי סורי מסורתי.

3. דמות משפיעה בחיים? ההורים שלי, אמא שלי הייתה אשת ברזל עם חוכמת חיים מטורפת וחום. אבא שלי איש אשכולות, איש של חזון ושניהם חינכו אותי שמה שאני צריכה לעשות זה לשים עוד לבנה בבניית הארץ. ואם אני מאמינה במשהו ללכת עם זה עד הסוף, מבלי להתנצל ולחשוש. ולאהוב את העם שלי ואת הארץ שלי ללא גבולות.

מוטו לחיים שבא לך לשים עליו את הספוט? לא לקחת שום דבר קשה. אבא שלי סיפר לי על הטבעת של שלמה המלך עם ראשי התיבות גז״י – גם זה יעבור. לא להתפלש ברגעים קשים כי גם זה יעבור ולא לנוח על זרי הדפנה כי גם זה יעבור. תמיד צריכים להיות מאוזניים.

5. מקום בעולם שהיית רוצה לטוס אליו לחופשה? כל עוד אני נמצאת עם המשפחה שלי, המיקום הוא לא קריטי. כילדה שהתייתמה מהוריה בגיל צעיר, המשפחה שלי היא תמיד בעדיפות עליונה עבורי ולמדתי לנצל, להעריך ולהודות על כל רגע עם המשפחה – כי שום דבר אינו מובן מאליו.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחים

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן