07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
סדרת חינוך

כאן מגשימים
חלומות

עשרים תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים זכו להגשים את החלום שלהם ולהוציא לאור את הספר שכתבו 'המסע לפָּאלָנְמוּן'

ד"ר נגה רוזנפרב

21/5/2023

על מדף הספרים בחדרו של עזי לוי, מנהל מרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים, מונחים 11 ספרים שכתבו התלמידים בקורס כתיבה יוצרת בהנחייתה של ד"ר נגה רוזנפרב. במהלך הקורס התלמידים מפתחים את כישורי הקריאה והכתיבה, נחשפים לסוגות ספרותיות, מכירים טכניקות כתיבה שונות, לומדים לשתף פעולה וכותבים יחד ספר משותף שמודפס ונמכר בדוכן ספרים בשבוע הספר.

נפגשתי עם חבורת ילדים מרשימה ביותר להבין איך התהליך הזה מתרחש.

"מדובר בחבורת ילדים מסחל"ב שבעקבות האומץ שלהם ללכת אל הלא נודע, והתשוקה שלהם לגלות דברים חדשים הם נתקלים בדלת מסתורית, בכתובת אחת זוהרת, בשרביט קסום ובקערה של קינואה…"

אני תוהה איך 20 ילדים כותבים ספר משותף?

"בשיעור הראשון עשינו סיעור מוחות והעלינו רעיונות לספר, עשינו הצבעה ובחרנו את הרעיונות הכי טובים" מספר אמרי ענר. "למשל, ידענו שאנחנו רוצים שהדמויות הראשיות יהיו חבורה של ילדים ושיהיו בספר מפלצות מיתולוגיות. כשאנחנו מסתכלים בתמונה של סיעור המוחות שעשינו על הלוח בכיתה, אנחנו רואים שרוב הרעיונות שהעלינו, נכנסו לעלילה!" מוסיף יונתן קורן. "לאחר מכן בחרנו את הקו העלילתי, את הזמן והמקום ויצרנו את הדמויות כשכל 2-3 תלמידים או תלמידות מובילים את הדמות שלהם לאורך העלילה" מסביר אורי עוזרד. "את הספר כתבנו בתוכנת גוגל דוקס שמאפשרת שיתוף וכתיבה אונליין כשהכתיבה עצמה מתבצעת בשיעור אבל גם בבית. בכל שבוע, נגה הייתה קוראת את מה שכתבנו ומנחה אותנו כיצד להמשיך" אומר רועי חכם. 

"בספר שכתבנו השנה, מדובר בחבורה של ילדים מסחל"ב המתעוררת לעוד בוקר שגרתי שמשתנה במהירות, וכעבור כמה שעות הם מוצאים את עצמם בהרפתקה מפחידה, מוזרה, מגניבה ומגבשת" אומרות ליבי טולדנו וליבי עופר.

"בעקבות האומץ שלהם ללכת אל הלא נודע, והתשוקה שלהם לגלות דברים חדשים הם נתקלים בדלת מסתורית, בכתובת אחת זוהרת, בשרביט קסום ובקערה של קינואה…" מוסיף יובל תמר בחיוך.

תמיד הסכמתם על הכל?

"ממש ממש לא! כל אחד מאיתנו חיכה לקורס הזה כבר מכיתה ג' וכל אחד הגיע עם רעיונות משלו… לרוב התנהלו דיונים והיו גם מחלוקות על מה יהיה הקטע הבא… אבל בסוף התפשרנו" אומרת רונה גרינפלד.

"לא ציפינו שזה ילך חלק, בכל עבודה יש חילוקי דעות ובמיוחד בעבודה כזאת שדורשת הרבה שיתוף פעולה אבל גילינו גמישות, באנו אחד לקראת השניה, ויתרנו והגענו להסכמות" מוסיפה אדווה אבן עזרא.

איך המצאתם את הדמויות?

"כל אחד מאיתנו תרם משהו משלו לדמות עד שהדמות שנוצרה נראתה לנו מעניינת. ניסינו לשלב בדמויות גם חוויות שלנו מסחל"ב ולפעמים במהלך הכתיבה נאלצנו לשנות או להוסיף פרטים כדי שיתאימו לסיפור" אומרת נויה גליק. "יש לנו בכיתה שלושה תלמידים בשם אורי וכך נולדה 'שלישיית אורי הקטלנית' שהם הנבלים בסיפור" אומרת בחיוך הגר צין סתר.

"היו תלמידים שאחראים על מתן שמות יצירתיים לפרקים, על סגירת חורים בעלילה וקידום עלילות המשנה, על דמויות נוספות שמניעות את העלילה, על השהייה ספרותית ועל יצירת מתח ושילוב הומור, על עריכה שוטפת והגהה" מסביר דן חייט.

"העטיפה של הספר עוצבה בעזרת בינה מלאכותית! החלק הקדמי על ידי Midjourney והגב על ידי DALL E2". ההתנסות בבינה מלאכותית הייתה מרתקת ועשתה לנו חיים קלים, עיצבנו בעזרתה גם את הכרזות לדוכן שלנו"

הספר נקרא 'המסע לפָּאלָנְמוּן' איפה נמצאת פָּאלָנְמוּן?

"את זה אנחנו לא יכולים לגלות כי זה פרט משמעותי שמתגלה במהלך הקריאה. אבל אני יכול לרמוז שהמילה הזו היא לא בעברית!" אומר אורי סעד ונועץ מבט מסתורי באורי שרון ובאורי עוזרד.

 מה מיוחד או שונה בספר הזה מהספרים שנכתבו בשנים הקודמות?

"חוץ מהעלילה עצמה, עכשיו כבר אפשר לגלות שבמהלך הכתיבה, כשנתקלנו במעצור כתיבה, השתמשנו לפעמים בבינה מלאכותית שכתבה בשבילנו. נראה אם הקוראים יצליחו למצוא את המקומות האלו בספר…" אומרת נעמי גרשמן בחיוך.  

ומה לגבי עטיפת הספר?

"העטיפה של הספר עוצבה בעזרת בינה מלאכותית! החלק הקדמי על ידי Midjourney והגב על ידי DALL E2" מסביר זיו דולב. ההתנסות בבינה מלאכותית הייתה מרתקת ועשתה לנו חיים קלים, עיצבנו בעזרתה גם את הכרזות לדוכן שלנו."

האם הספר עונה על הציפיות שלכם?

"הספר אפילו יותר טוב ממה שציפיתי!" אומרת מִיה זהבי ועמית מיכאלי מסכמת "אני בטוחה שהעלילה של הספר שלנו נהדרת ושכולם יהנו לקרוא אותו. 250 עמודים של עלילה מותחת ומפתיעה ביותר!"

איך אפשר לקנות את הספר?

"אם אתם סקרנים לדעת האם חבורת סחל"ב תצליח לעצור את חבורת הנבלים שרוצה להשתלט על העולם? האם הם יגיעו בזמן? איך זה קשור למיתוס קוריאני קדום? ומה תפקידו של עזי בסיפור? (רמז: הוא לא הנבל)" אומר בחיוך אורי שרון "הצטרפו אל חבורת סחל"ב להרפתקה מטורפת ועוצרת נשימה ביער מסתורי, בממלכה אבודה עם יצורים מיתולוגים קסומים". "אתם מוזמנים לקנות את הספר במחיר סמלי של 10 ₪. בסוף שנת הלימודים בסחל"ב ב-20.6.22, בחודש הספר העברי, אנחנו נארגן דוכן, ואנחנו מזמינים את תושבי העיר לקנות את הספר אומרת ליה כפיר.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
בר בודקת

סודן של הסופגניות

סודן של הסופגניות שוב הגיע הזמן הזה בשנה שהסופגניות צצות בכל מקום ומבשרות שחג החנוכה בפתח. במיוחד עכשיו, כשכולנו זקוקים לנחמה, בדקנו ומצאנו עבורכם את הסופגניות ששוות את הקלוריות (רמז: הסוד טמון במילוי) והלוואי שיהיה

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד »
אדם גורל יועץ נדל"ן

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »
המומחים

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן