31/05/2024
31/05/2024
יום שישי, 31 במאי 2024
סדרת חינוך

כאן מגשימים
חלומות

עשרים תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים זכו להגשים את החלום שלהם ולהוציא לאור את הספר שכתבו 'המסע לפָּאלָנְמוּן'

ד"ר נגה רוזנפרב

21/5/2023

על מדף הספרים בחדרו של עזי לוי, מנהל מרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים, מונחים 11 ספרים שכתבו התלמידים בקורס כתיבה יוצרת בהנחייתה של ד"ר נגה רוזנפרב. במהלך הקורס התלמידים מפתחים את כישורי הקריאה והכתיבה, נחשפים לסוגות ספרותיות, מכירים טכניקות כתיבה שונות, לומדים לשתף פעולה וכותבים יחד ספר משותף שמודפס ונמכר בדוכן ספרים בשבוע הספר.

נפגשתי עם חבורת ילדים מרשימה ביותר להבין איך התהליך הזה מתרחש.

"מדובר בחבורת ילדים מסחל"ב שבעקבות האומץ שלהם ללכת אל הלא נודע, והתשוקה שלהם לגלות דברים חדשים הם נתקלים בדלת מסתורית, בכתובת אחת זוהרת, בשרביט קסום ובקערה של קינואה…"

אני תוהה איך 20 ילדים כותבים ספר משותף?

"בשיעור הראשון עשינו סיעור מוחות והעלינו רעיונות לספר, עשינו הצבעה ובחרנו את הרעיונות הכי טובים" מספר אמרי ענר. "למשל, ידענו שאנחנו רוצים שהדמויות הראשיות יהיו חבורה של ילדים ושיהיו בספר מפלצות מיתולוגיות. כשאנחנו מסתכלים בתמונה של סיעור המוחות שעשינו על הלוח בכיתה, אנחנו רואים שרוב הרעיונות שהעלינו, נכנסו לעלילה!" מוסיף יונתן קורן. "לאחר מכן בחרנו את הקו העלילתי, את הזמן והמקום ויצרנו את הדמויות כשכל 2-3 תלמידים או תלמידות מובילים את הדמות שלהם לאורך העלילה" מסביר אורי עוזרד. "את הספר כתבנו בתוכנת גוגל דוקס שמאפשרת שיתוף וכתיבה אונליין כשהכתיבה עצמה מתבצעת בשיעור אבל גם בבית. בכל שבוע, נגה הייתה קוראת את מה שכתבנו ומנחה אותנו כיצד להמשיך" אומר רועי חכם. 

"בספר שכתבנו השנה, מדובר בחבורה של ילדים מסחל"ב המתעוררת לעוד בוקר שגרתי שמשתנה במהירות, וכעבור כמה שעות הם מוצאים את עצמם בהרפתקה מפחידה, מוזרה, מגניבה ומגבשת" אומרות ליבי טולדנו וליבי עופר.

"בעקבות האומץ שלהם ללכת אל הלא נודע, והתשוקה שלהם לגלות דברים חדשים הם נתקלים בדלת מסתורית, בכתובת אחת זוהרת, בשרביט קסום ובקערה של קינואה…" מוסיף יובל תמר בחיוך.

תמיד הסכמתם על הכל?

"ממש ממש לא! כל אחד מאיתנו חיכה לקורס הזה כבר מכיתה ג' וכל אחד הגיע עם רעיונות משלו… לרוב התנהלו דיונים והיו גם מחלוקות על מה יהיה הקטע הבא… אבל בסוף התפשרנו" אומרת רונה גרינפלד.

"לא ציפינו שזה ילך חלק, בכל עבודה יש חילוקי דעות ובמיוחד בעבודה כזאת שדורשת הרבה שיתוף פעולה אבל גילינו גמישות, באנו אחד לקראת השניה, ויתרנו והגענו להסכמות" מוסיפה אדווה אבן עזרא.

איך המצאתם את הדמויות?

"כל אחד מאיתנו תרם משהו משלו לדמות עד שהדמות שנוצרה נראתה לנו מעניינת. ניסינו לשלב בדמויות גם חוויות שלנו מסחל"ב ולפעמים במהלך הכתיבה נאלצנו לשנות או להוסיף פרטים כדי שיתאימו לסיפור" אומרת נויה גליק. "יש לנו בכיתה שלושה תלמידים בשם אורי וכך נולדה 'שלישיית אורי הקטלנית' שהם הנבלים בסיפור" אומרת בחיוך הגר צין סתר.

"היו תלמידים שאחראים על מתן שמות יצירתיים לפרקים, על סגירת חורים בעלילה וקידום עלילות המשנה, על דמויות נוספות שמניעות את העלילה, על השהייה ספרותית ועל יצירת מתח ושילוב הומור, על עריכה שוטפת והגהה" מסביר דן חייט.

"העטיפה של הספר עוצבה בעזרת בינה מלאכותית! החלק הקדמי על ידי Midjourney והגב על ידי DALL E2". ההתנסות בבינה מלאכותית הייתה מרתקת ועשתה לנו חיים קלים, עיצבנו בעזרתה גם את הכרזות לדוכן שלנו"

הספר נקרא 'המסע לפָּאלָנְמוּן' איפה נמצאת פָּאלָנְמוּן?

"את זה אנחנו לא יכולים לגלות כי זה פרט משמעותי שמתגלה במהלך הקריאה. אבל אני יכול לרמוז שהמילה הזו היא לא בעברית!" אומר אורי סעד ונועץ מבט מסתורי באורי שרון ובאורי עוזרד.

 מה מיוחד או שונה בספר הזה מהספרים שנכתבו בשנים הקודמות?

"חוץ מהעלילה עצמה, עכשיו כבר אפשר לגלות שבמהלך הכתיבה, כשנתקלנו במעצור כתיבה, השתמשנו לפעמים בבינה מלאכותית שכתבה בשבילנו. נראה אם הקוראים יצליחו למצוא את המקומות האלו בספר…" אומרת נעמי גרשמן בחיוך.  

ומה לגבי עטיפת הספר?

"העטיפה של הספר עוצבה בעזרת בינה מלאכותית! החלק הקדמי על ידי Midjourney והגב על ידי DALL E2" מסביר זיו דולב. ההתנסות בבינה מלאכותית הייתה מרתקת ועשתה לנו חיים קלים, עיצבנו בעזרתה גם את הכרזות לדוכן שלנו."

האם הספר עונה על הציפיות שלכם?

"הספר אפילו יותר טוב ממה שציפיתי!" אומרת מִיה זהבי ועמית מיכאלי מסכמת "אני בטוחה שהעלילה של הספר שלנו נהדרת ושכולם יהנו לקרוא אותו. 250 עמודים של עלילה מותחת ומפתיעה ביותר!"

איך אפשר לקנות את הספר?

"אם אתם סקרנים לדעת האם חבורת סחל"ב תצליח לעצור את חבורת הנבלים שרוצה להשתלט על העולם? האם הם יגיעו בזמן? איך זה קשור למיתוס קוריאני קדום? ומה תפקידו של עזי בסיפור? (רמז: הוא לא הנבל)" אומר בחיוך אורי שרון "הצטרפו אל חבורת סחל"ב להרפתקה מטורפת ועוצרת נשימה ביער מסתורי, בממלכה אבודה עם יצורים מיתולוגים קסומים". "אתם מוזמנים לקנות את הספר במחיר סמלי של 10 ₪. בסוף שנת הלימודים בסחל"ב ב-20.6.22, בחודש הספר העברי, אנחנו נארגן דוכן, ואנחנו מזמינים את תושבי העיר לקנות את הספר אומרת ליה כפיר.

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחים

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן