fbpx
סושי ‘סואשי’ – יצירות אמנות
01/11/2021
אתר EBO
01/14/2021

שש שכונות ועיר אחת – גבעתיים מבראשית

22 הבתים הראשונים בשכונת בורוכוב

שש שכונות ועיר אחת

“גבעתיים מבראשית”

ספר המתאר באהבה את תולדות העיר גבעתיים, נכתב על ידי זאב ברקן, יליד העיר שמשרטט בעט אומן את סיפורה של העיר ולמעשה של מדינת ישראל בהתהוותה – סיפורם של דור החלוצים שהפך גבעות חול לעיר שוקקת חיים

מאת: חביבה רוטשילד

זאב ברקן הגיע למפגש עם ראש העיר רן קוניק, על מנת להסדיר עניין עירוני כלשהוא, רן העלה את הרעיון לתעד את עברה של העיר גבעתיים בספר, זאב הנהן בראשו והשאר היסטוריה. 14 חודשים תמימים עמל וטרח. דיבר עם עשרות אנשים, נבר בארכיונים, חפש בספריות, הביט באלפי תמונות מצהיבות, נפגש עם וותיקי העיר ומקימיה, בנים של, יוזמים, חולמים ומממשים, אזרחים יודעי דבר וממתיקי סוד. נעזר במשה כץ, מורה דרך לנפתוליה של העיר ובאסתר קטן, עורכת הספר תושבת העיר כמובן. להפתעתו מצא תמונה שלו עם זר על ראשו משנת 1954, בה סיים כיתה א’, איתר בארכיון העירייה תמונת מחזור כיתתית של אמו משנת 1940 והבין יותר מכל כי כתיבה באה מאהבה לעבר ומתן כבוד להווה ולעתיד. הריון ארוך הוליד ספר היסטוריה על “עיר מדהימה עם עבר מרתק”. זאב קופירייטר בנשמתו, כותב חסר מנוח, חי את הזיכרונות של אז ברגישות ובנוסטלגיה של היום. הוא אסוציאטיבי, מלא כרימון, איש שיחה מרתק וכותב מוכשר.

"בטרם הפכה גבעתיים למועצה בשנת 1942, היו בה שש שכונות. לכל שכונה היתה טריטוריה מוגדרת פחות או יותר, חיי קהילה, ועד פעולה, חילוקי דעות, אהבות, דרמות, דמעות, גבורות ומניפולציות מוניציפליות שגרמו לא אחת לחבלי לידה מסובכים, שלעיתים הצריכו ניתוחים קיסריים ושימוש באיזמלים, כך נוצרו הסיפורים, אנחנו רק ליקטנו אותם"

גבעתיים החלה את דרכה משש שכונות וארבע גבעות. במהלך השנים נוספו לה שכונות נוספות. הוגה שמה של העיר עדיין לא נמצא, אולם ידוע שדוד שניידרמן, ממייסדי שכונת בורוכוב, סיפר בשנת 1942 לבנו, כי באחד מדיוני המועצה הועלה השם בראשית כהצעה לשם העיר. ועל שום מה?  ב’ – לבורכוב, ר’ – לרמב”ם, א’– לשכונת ארלוזורוב, ש’– לשינקין, י’ -לקריית יוסף, ת’ – האות האחרונה של שכונת פועלי הרכבת. מן הסתם , זה לא שמה של העיר, אלא חלק משם הספר.

הצרכניה הראשונה

לגבעתיים זכות ראשונים היסטורית בהיותה הסנונית החלוצה, לזכותה נצרבו אירועים רבים. הבריכה הציבורית הראשונה בארץ, נחנכה בגבעתיים, הלא היא בריכת רמב”ם, חינוך חינם הונהג בעיר לפני כל מקום אחר על פני ארצנו הקטנטונת, בגבעתיים נבנה הסליק הראשון של ההגנה. בגבעתיים הוקם משק הפועלות הראשון , הצרכניה הראשונה, תעשיית הקולנוע הראשונה “אולפני גבע” . בריכת רמב”ם חיה ונושמת עד היום, החינוך הינו שם דבר בעיר, מושך אליה תושבים מערים אחרות בזכות מה שהינו. והסליק ? נמצא ברחוב אחדות העבודה, פינת רחוב בורוכוב , ניתן לאתר את המקום באמצעות שלט המוצב בו.

בספר סיפורים מרתקים על הימים והאנשים של אז, מאיר קוזלובסקי עלה מקישינב לארץ בשנת 1911 , ציוני, חדור אידיאולוגיה אוהב הארץ. נמנה על מייסדי אגודת השומר וכפר גלעדי, לחם בתל חי ואף ישב בכלא הסורי. בשנת 1933 עזב את עטרות ועלה לגבעה הגבוהה ביותר בגבעתיים, עם רעייתו שלשת ילדיו, הסוסה והפרדה. הוא שמר על משקו, עם נשקו – “צבא של איש אחד” אשר האמין כי דבר לא ירתיע אותו. לא תנים, ערבים או שועלים. הסיפור על נח נפתולסקי , איש העלייה השנייה, מחזיר אותנו לקבוצת כנרת, למשוררת רחל אותה אהב ולמחקריו המדעיים בתחום החקלאות . היה חלוץ רב פעלים, יישם את ההשקייה בשיטת השלחין , גילה את ה”שושן הצחור” , לימד בבית ספר “כדורי” ובשנת 1936 הגיע לשכונת בורוכוב. הוא זה שאליו למשתלה,  נשלחה תלמידת בית הספר בורוכוב , תמר רופופורט , כדי לקרא לו על מנת שיגיע בדחיפות לגינת בית הספר כדי לבחון מה באמת קרה לבצל ולאפונה אשר איבדו את צבעם. בדרכה היא מעדה בדרך, אך הספיקה להגיע ולספר לנפתולסקי אודות חיוורונם של הבצלים הירוקים. נפתולסקי טיפל בברכיים שלה והשיב לבצלים ולאפונה את צבעם וחיוניותם. על קברו בקבוצת כנרת נכתב “מראשוני העלייה השנייה, ידיד לצמחים וחלוץ חקלאות השלחין”.

"הספר מתאר בשפה ציורית ומרתקת את קורותיהם של מייסדי העיר ואת סיפור רחובותיה ושכונותיה, החל משכונת בורוכוב נושאת הדגל הלב והחזון דרך טייבר וגבעת רמב"ם , שכונת ארלוזורוב, שינקין והואדיות, שכונת "חאפ ופועלי הרכבת, אלדמע, הסליק והמחתרת, גבעות ובריקדות , המכתש שניידרמן ונפתולצקי, קברי צדיקים ורוחות רפאים ועד גג העיר במצפה הכוכבים"

סיור בנבכי העיר

הספר מעוצב וכתוב באופן קריא, זורם, מעניין ומצחיק. שזורות בו תמונות אותנטיות מתחילת הדרך, יש בו סיפורים הסטוריים למכביר, דגשים חינוכיים המסייעים ללמידה וזיכרון של אירועים משמעותיים, הומור מיוחד וידע שלא יסולא בפז. זאב מוביל את הקורא בביטחון רב אל תוך השכונות, הסיפורים הפיקנטיים, המקומות המוכרים. מקום של כבוד לנופלים, שמות רחובות העיר ופשרם, ראשי העיר לדורותיהם. עבודת נמלים ראוייה לימות החורף ואף לכל יתר עונות השנה.. הספר הוא הם ואנחנו, אז והיום, מתפתחת ומשגשגת, מעצמת ברים וחינוך למופת, עיר שבה כולם מכירים את כולם  (כמעט). הספר יוצא לאור על ידי עיריית גבעתיים שמורשתה היא נר לרגליה. שימור העבר והנצחתו הם בסיס לעתיד.

הכתבה התפרסמה לראשונה במגזין “גבעתיים פלוס” מספר 7, הקליקו כאן למעבר למגזין

אולי יעניין אותך
05/20/2022

איזון בחיים והקשר שלו לטיב מערכות היחסים בחיינו

איזון בחיים והקשר שלו לטיב מערכות היחסים בחיינו אביגדור יזדי יש מי שחווה קושי ביצירת זוגיות או שימור זוגיות קיימת ורק לאחר חקירה מעמיקה בנושא, הבין שהפתרון לקושי מקורו בטיפול ברובד אחר בחיים, אשר באופן […]
12/07/2021

הכן עיניך לחורף!

הסיבות לירידה באיכות הראייה בלילה בחורף הן רבות ומגוונות, תקראו ותבדקו מה המצב הכי מתאים לעיניים שלכם הסיבות לירידה באיכות הראייה בלילה בחורף הן רבות ומגוונות. המעבר לשעון החורף גורם לימים להתקצר, החשיכה שמגיעה מוקדם […]
04/20/2022

סמכות הורית

היכולת להיות נוכח עבור הילד, להציב לו גבולות עם מסגרת ברורה ומשמעת, לתת לו הרגיש שיש מבוגר חזק שמגן עליו – נכונה לכל ילד, אבל מאתגרת במיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים
01/15/2022

“אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון”

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  "ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל"
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
אבחון וטיפול מוטורי

איך לטפח את הדימוי עצמי

מה אני חושב שחושבים עלי? האם אהיה פעם טוב במשהו? מתי יפסיקו לבקר אותי? אין ילד שלא עסוק בשאלות אלה, אך הן מעסיקות בעיקר ילדים עם צרכים מיוחדים שחווים כשלונות על בסיס יומי

קראו עוד»
אירועי ה-100 לגבעתיים

תערוכה ייחודית בתיאטרון גבעתיים “עיר מהסרטים – מחווה לאולפני גבע”

חגיגות ה-100 תערוכה ייחודית בתיאטרון גבעתיים“עיר מהסרטים – מחווה לאולפני גבע” שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter במסגרת חגיגות המאה לעיר גבעתיים, עמותת קהילתיים ותיאטרון גבעתיים מעלים תערוכה

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

מה ייתן לכם יותר עצמאות?

זה לא סוד שעליית מחירי הדירות מקשה על ציבור גדול בישראל. המחירים עולים, המשכורת לא עולה בהתאם, ופה מתחילה התלבטות מוכרת: מגורים או השקעה?

קראו עוד»
אירועי ה-100 לגבעתיים

100 בחידון

גמר החידון העירוני התקיים בהשתתפות 13 תלמידים מכיתות ז’-י’ מבתי הספר בגבעתיים. החידון, עסק בהיסטוריה העירונית של גבעתיים, שמציינת 100 שנה להיווסדה

קראו עוד»
מגזין גבעתיים פלוס

גבעתיים פלוס מגזין 94

השבוע נציין את יום הזיכרון לחללי צה”ל ואת יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל. השבוע, נרכין ראש ונתעצב ולאחר מכן נחגוג יום הולדת למדינה שלנו. אחרי שנתיים בהם לא יכולנו לקחת חלק בטקסים המנציחים את הנופלים ולא יצאנו ליהנות בבימות העיר, נוכל סוף סוף לעשות זאת. יצאנו לחירות בכל המובנים.
ביום העצמאות נניף בגאווה את דגלי המדינה על מרפסות הבתים, ככבוד והוקרה שאנו מעניקים לששת מיליוני היהודים שנרצחו בשואה, לשורדים היקרים שזכו לנקום את מות יקיריהם, למשפחות השכולות ולחללי צה״ל אשר מסרו נפשם למען הגנה על המדינה היחידה שיש לנו.
קריאה מהנה,
ד”ר נגה רוזנפרב

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן