02/12/2023
02/12/2023
שבת, 02 בדצמבר 2023

מריה עם בובות מהתוכנית " מפלצות קטנות" ברשת 13

"התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה"

מריה גורביץ – בובה של אמנית

נעמי לבנון-קשת

בבנין צנוע בסמטה רמת גנית שקטה, בדירה אחת, בקומה העליונה מתרחש קסם בכל יום ויום. זהו ביתה של מריה גורביץ. בובנאית ומי שאחראית על יצירתן של בובות מפורסמות ממבחר תכניות טלוויזיה לילדים ולמבוגרים, להצגות תיאטרון ולכמה פרסומות ידועות בהן בזק, סופרפארם, נטוויז'ין, פרימור ועוד.

הכי צעירה בקולג'

היא נולדה וגדלה במוסקבה, שם הספיקה, ב-1983, לסיים את הקולג' לאומנות התיאטרון ואף לעבוד לאחר מכן בתיאטרון האומנותי האקדמאי של מוסקבה.

"לקולג' התקבלתי  בגיל 14 – הייתי הכי צעירה שהתקבלה לשם" – זהו מוסד ידוע ברמה טכנית גבוהה ביותר ושם למדתי כל מה שקשור לויזואליה של התיאטרון. ארבע שנות לימוד מהבוקר עד הערב. היום כבר מעניקים שם גם תואר אקדמי לבוגרים. מבחינתי זה היה הבסיס הטוב שיותר שאפשר לקבל כדי להמשיך בכל ענף שהוא בעולם התיאטרון."

היא אומרת בחיוך שהיא מקרה משונה של בת לאמא מהנדסת מזון ולאב שהיה חשמלאי ראשי במפעל. לאיש מבני משפחתה לא היתה נגיעה לאמנות, אבל כמו כל ילדה רוסיה-יהודיה גם היא נשלחה ללימודי פסנתר וציירה מגיל צעיר מאד. כאן, בהדרגה, התגלה כשרונה המיוחד, וכאן למדה שבציור – הכל מותר וכי הדמיון והחושים הם אלה שמובילים אותנו.

במשך עשר שנים היו ההורים מסורבי עליה ומרגע שהוגשה הבקשה נזרקו הוריה ממקומות עבודתם והתחילו לנקות רחובות. "זה לא זכור לי כטרגדיה" – היא אומרת – "אבל בחוש של בת 15 הבנתי שברוסיה לא אכה שרשים. שזה לא הבית. בשנות ה-70 אמא שלי איתרה דוד ברחובות והוגשה בקשת עלייה שנדחתה".

ב-1990 הגיע משלטונות ברית המועצות האישור לעלות לישראל ובתחילת מרץ אותה שנה הגיעה מריה, אז כבר בת 25 עם בנה בן העשרה חודשים שאביו נשאר ברוסיה, היישר לדירה שהוכנה עבורם מראש, ברחובות. בני המשפחה התפזרו ברחבי הארץ ומריה נשארה לבד עם בנה ברחובות – "הילד הוא שהחזיק אותי כי לא יכולתי להרשות לעצמי להתפרק".

היא התחילה לעשות חוגי אמנות לילדים, וזוכרת שבגלל קשיי השפה הילדים צחקו אבל נהנו. היא עברה להתגורר ברמת גן והחלה לקבל הזמנות לבובות הפעלה שונות ולבובות ותלבושות להצגות ילדים.

"אני זוכרת שהמפיק שאל אותי כמה יעלה לבנות בובה עם מנגנון ובחיל ורעדה נקבתי בסכום, שהסתבר שהוא התכוון ב…דולרים!"

עכבר מסמרטוט ריצפה

לאט לאט, מבלי שידעה על כך בכלל, התפרסם שמה בקרב החוגים הנכונים ובשנה השלישית לעלייתה לארץ הגיע המפנה הגדול.

"פתאום התקשרו מהטלוויזיה וביקשו סקיצה לתוכנית ילדים עתידית. שלחתי להם והוזמנתי לפגישה, שאליה הבאתי כמה בובות שלי לדוגמא, ביניהן עכבר מסמרטוט ריצפה. ואז הודיעו לי שהתקבלתי. התוכנית הייתה 'המחסן של כאילו' ואליה התקבלה הסקיצה שהבאתי לבובת 'כמוני'. ואילו העכבר מסמרטוט הריצפה הלך מיד לתוכנית נוספת: 'גינת ההפתעות'" מספרת מריה בחיוך על כניסתה בדלת הראשית לטלוויזיה – "אני זוכרת שהמפיק שאל אותי כמה יעלה לבנות בובה עם מנגנון ובחיל ורעדה נקבתי בסכום, שהסתבר שהוא התכוון ב…דולרים! אחרי שעה טילפנו להגיד שהצעתי התקבלה ואני צרחתי משמחה. עד אז חייתי בצמצום ולמרות שלא סבלתי מזה חישבתי הוצאה של כל גרוש כדי שלא יחסר – ופתאום התקבלתי לטלוויזיה! מאותו רגע השתנו חיי מהקצה אל הקצה."

"זו הייתה עבודה מרתקת ועברתי לעבוד עם ערוץ הילדים ובין היתר עשיתי שם גם את 'על מלי ולמה' ואת 'גורו וגוגול', ואז הוקם ערוץ הופ – לקטנים, ושם עשיתי כמעט את כל הבובות לכל התכניות: 'דפנה ודודידו', 'קונצונים', 'אליק ובלי' ועוד ועוד"- היא אומרת – "ולא מכבר צולמה לתאגיד השידור עונה שנייה של 'קפה עמליה' – תכנית לכל המשפחה, המשלבת בובות ושחקנים."

בובות מהתוכנית "קפה עמליה" בכאן 11

בין הבובות של ה'חרצופים' ל'קיפודים'

מריה, שכבר היתה מבוקשת ועסוקה מאד, הספיקה לעשות גם בובות לתכניות בערוץ 2 בהן 'החרצופים', ותכניות לילדים באותו ערוץ, עשתה את 'הקיפודים' – סאטירה למבוגרים בערוץ 10, את 'אפצ'י וסיפור' ואת 'בחצר של פופיק' – לערוץ 1 וכמה וכמה הצגות ילדים שעל שתיים מהן זכתה בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה בפרס העיצוב מעמותת אסיטז' –ישראל שהיא ארגון בינלאומי מוכר ומכובד.

כשהיא בשיא ההצלחה והעשייה, החלה ללמד בבית הספר לתיאטרון בובות בחולון וכן בבית ספר לתיאטרון בובות ברמת אביב ובמקביל גם קבוצות פרטיות של תלמידים שרצו ללמוד ולהתמחות בתחום הבובנאות. "גידלתי דור של מעצבי ובוני בובות".

בין לבין, כשבנה דן (31) היה בן 5 היא הכירה את סרגיי ונישאה לו. יחד הביאו לעולם את אסתר-ארינה, (21) שרוצה ללמוד רפואה. דן עובד בהייטק, נשוי ואב לאלן שהיא בת למעלה משנתיים. היא סבתא גאה ואוהבת לנכדה הפעוטה אבל גם סבתא מאד עסוקה וכל הקסם הזה, מעשה ידיה, נוצר במרפסת הסגורה ובפינה בסלון שנגנבה לטובת העבודה שלה.

העתיד מבטיח

לפני עשר שנים הקים תלמיד שלה חברה לייצור בובות בהזמנה לכל העולם. החברה שוכנת בניו יורק וקיבלה הזמנות לבובות של מריה מקנדה, מכסיקו, ונצואלה, ארה"ב, ואפילו לפרסומת ל'אפל' ביפן! בעצם הימים האלה היא הכינה 6 בובות לתכנית ריאליטי חדשה המצולמת עכשיו בגרמניה לערוץ מוביל. הבובות כבר הגיעו ליעדן והצילומים מתחילים, לצערה בלעדיה בשל מגבלות הקורונה.

מבחינתה של מריה יש עוד הרבה לאן להתקדם ולהתפתח. "אני עושה יותר ויותר בובות עם מנגנון וזה תחום הנדסי שמאתגר אותי מאד" – היא מסבירה – "זה דוחף אותי קדימה ויש לי עוד המון ללמוד וטוב שכך. אני מקווה שיום אחד אתפנה יותר ואז גם אלך ללמוד יידיש, שזה עוד חלום שלי. כרגע היומן שלי מלא לחודשים רבים קדימה, גם בימי הקורונה, כך שהחלומות שלי לא נראים קרובים אבל יגיעו".

"התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה" מריה גורביץ – בובה של אמנית

The Doll- The World Within

בובות אמנותיות, ציור, גרפיקה, צילום

התערוכה שהתקיימה במשך שבוע במתחם ארנה בהרצליה פיתוח, היא תערוכה בינלאומית בה הוצגו עבודות פרי יצירתם של אמנים מובילים מאוקראינה, רוסיה, ארה"ב, אוסטריה, איטליה, לטביה, וגם אמנים ישראליים ומריה גורביץ ביניהם. האוצרת הראשית של התערוכה, אלנה קונין, מבקרת אמנות שהיא בעצמה אמנית מהשורה הראשונה בחרה את האמנים בקפידה רבה. לקהל הישראלי היתה זו הזדמנות נדירה להכיר מקרוב בובות אמנותיות בכל ססגוניותן.

 

» »» »» »» »» »» »»


הכתבה פורסמה במגזין 75

למעבר למגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן 


11/29/2023

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"
11/28/2023

"תחזור כי אין לי כוח להילחם עלינו"

הזמרת והיוצרת הצעירה ליאן כוזהינוף, מההבטחות הגדולות של הפופ האמוציונלי והישראלי פורצת בימים אלו עם להיט ים-תיכוני עוצמתי, הנוגע בכולנו בתקופה קשה זו,
11/25/2023

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית
11/10/2023

"יש לנו המון כוח כראשי ערים לשמור על הצביון של העיר שלנו, ואני כאן בשביל זה"

ראיון עם רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים לכבוד השנה החדשה. ד"ר נגה רוזנפרב
11/10/2023

אני לא יודע למה קיבלתי צל"ש, בסך הכול רציתי להגיע הביתה בשלום"

"אני לא רואה עצמי סופר אלא היסטוריון" סיפורו של יוסי ארגמן – האיש מגבעת התחמושת נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין השיר "גבעת התחמושת" נכתב כמה חודשים אחרי מלחמת ששת הימים על-ידי יורם טהרלב שקרא את […]
11/09/2023

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים'

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים' נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין 25/8/223 סמדר והמשפחה כשראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, המליץ לארגון […]
11/08/2023

אנחנו, האחים השכולים, היינו שקופים"

עו"ד צביקה ניר הוא יו"ר אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל ● נשוי לדליה, אב לשלוש בנות, סב לשישה ואח שכול של עמוס שנפל במלחמת יום הכיפורים
11/08/2023

"יש לי רושם שהציפור הקטנה שותקת מאוד"

'בקרון החתום' פרשת חייו, נדודיו ומותו של המשורר דוד פוגל. "פוגל המשורר הוינאי המבריק והשנון. פוגל הסופר, הבוהמיין, חניך התרבות האירופית ואזרח העולם
11/02/2023

זו הייתה הדרך שלו! תחנות בחייו של צביקה פיק שגדל ברמת גן והתבגר בגבעתיים

זו הייתה הדרך שלו! תחנות בחייו של צביקה פיק שגדל ברמת גן והתבגר בגבעתיים ומת בגיל 72 לפני שהספיק לממש את כל התוכניות המוזיקליות שלו
10/28/2023

"כיוונו גבוה ורצינו להגיע לנטפליקס"

שי אינס מפיק ויוצר, בעל חברת ההפקות ‘ארצה’ בשותפות עם דפנה פרנר עומד מאחורי ההפקות, הסדרות והסרטים הכי מוכרים ● ‘מלכת היופי של ירושלים’ שנמכר לחברת ‘נטפליקס’ עלה השבוע לשידור
10/27/2023

"התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה" מריה גורביץ – בובה של אמנית

מריה עם בובות מהתוכנית " מפלצות קטנות" ברשת 13 "התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה" מריה גורביץ – בובה של אמנית נעמי לבנון-קשת בבנין צנוע בסמטה רמת גנית שקטה, בדירה אחת, בקומה העליונה מתרחש […]
10/26/2023

המים כחולים המים צלולים

סגן ירון וסגן יובל - שני צעירים שהם מקור לגאווה
10/26/2023

"גבעתיים היא הבית שלי כיוצרת"

“מה שמעניין אותי באמת זה ‘הדרמה של האמצע’, שם נמצאים כל היצרים ושם מתרחשים הדברים האמיתיים. רוב השירים עוסקים בקצוות של הקשר- ההתחלה המתוקה או הסוף המר – אומרת יעל קידר, זמרת, מוזיקאית, יוצרת ומבצעת, ובצד כל אלה , עוסקת שנים רבות בטיפול זוגי ומשפחתי.
10/16/2023

"מהרגע שכבים אורות הפסטיבל, אני מתחיל לעבוד על הבא אחריו"

"מהרגע שכבים אורות הפסטיבל, אני מתחיל לעבוד על הבא אחריו" יוסי אלפי חוגג 30 שנות סיפורים
10/09/2023

אדר שפרן חי בסרט

אני אוהב שקומדיה טובה מעבירה מסר ואני חושב שזה הכרחי
10/09/2023

אנחנו נטפלים לדמות ומפצחים אותה, נטלי מרכוס

אנחנו נטפלים לדמות ומפצחים אותה ראיון עם נטלי מרכוס התסריטאית של היהודים באים, צפוף, זהו זה, ועוד רבים ומצחיקים נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין נטלי מרכוס, בת 38, בשיא הצלחתה המקצועית והכל עוד פתוח. הרזומה […]
10/09/2023

הכוכבת מרמת גן – ליאן כוזהינוף

הזמרת והיוצרת הצעירה ליאן כוזהינוף בסינגל חדש: 'מי יאהב אותי' – תתכוננו להתמכר!
10/02/2023

"אני דוגלת בראייה רחבה מתוך תפיסה של הסתכלות ממוקדת על כולם והתאמת מענה לכל ילד לפי צרכיו"

ראיון עם אורית גור כהן ראשת מינהל החינוך, הנוער והצעירים בגבעתיים ערב פתיחת שנת הלימודים תשפ"ד


לחזרה

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן