27/02/2024
27/02/2024
יום שלישי, 27 בפברואר 2024

צילום: שמחה ברבירו

"כשאני מדבבת, אני יכולה להיכנס לכל דמות..."

 

אתם מכירים אותה כנסיכה אלזה בסרט המצויר של אולפני וולט דיסני "לשבור את הקרח" (Frozen) בחיים האמיתיים מונה מור (40) היא זמרת, שחקנית תיאטרון ומדבבת של עשרות סדרות וסרטים  ● היא נשואה לערן מור, שחקן תיאטרון הקאמרי ומדבב בעצמו, אמא ללביא בן ה-8 ולאלונה בת ה-4 ומתגוררת בגבעתיים

 

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שתפו:

מונה מור (מרקוביץ') נולדה וגדלה בחולון לשני הורים שחקנים שעלו לארץ מרומניה בשנת 1977. קצת אחרי העלייה ארצה, עזבה האם מיכאלה את המקצוע ועברה לעבוד בבנק ובחברת אשראי, והאב קרול שהיה זמר וכוכב תיאטרון ידוע ברומניה, עשה קריירה נפלאה גם בארץ ושיחק בהצגות רבות בתיאטרון הבימה, בתיאטרון הקאמרי ובהפקות והצגות רבות בתיאטרון היידישפיל.

כשסיימה את לימודיה בתיכון במגמת תיאטרון, התגייסה לצה"ל להקה צבאית של חיל החינוך והמשיכה ללימודי משחק בבית הספר לאמנויות הבמה בית צבי. מונה נשואה לערן מור שחקן תיאטרון הקאמרי ומדבב מוכר בפני עצמו שמאחוריו מאות עבודות דיבוב.

צילום: שמחה ברבירו

"כשנפתחה בפני הדלת לעולם הדיבוב, הצטרפתי לחבורה קסומה שכוללת אנשים בכל הגילאים [...] אין את בעיית הנראות, אז אשה מבוגרת יכולה לעשות קול של ילדה וכדומה וכמובן שאפשר לבוא לאולפן עם פיג'מה..."

מתי בעצם החלה האהבה שלך לבמה?

"האהבה שלי לבמה מגיעה מהבית – כבת להורים שחקנים. זה חיידק הבמה שעובר בירושה. כמו שאומרת הקלישאה, אתה לא בוחר במקצוע הזה אלא הוא בוחר בך. כששואלים אותי איך ערן ואני מסתדרים בתור שני שחקנים אני מסבירה שגדלתי כך בבית – אבא שחוזר מאוחר מהצגות, תקופות של חזרות אינטנסיביות שבהן נמצאים פחות בבית וכו'. זה היה נראה לי אך טבעי שאתחתן בסוף עם שחקן." אומרת מונה ומחייכת.

איך הגעת לעסוק בדיבוב דמויות?

"שחקן התיאטרון והמדבב אוהד שחר, שהוא גם חבר, הזמין אותי לעשות תפקיד נחמד בסרט 'נומיאו ויוליה' על פי שיריו של אלטון ג'ון. התפקיד שדובבתי היה במקור של דולי פרטון. מאוד נהניתי וכך בעצם נפתחה בפני הדלת לעולם הדיבוב והצטרפתי לחבורת המדבבים שהיא חבורה קסומה שכוללת אנשים בכל הגילאים, גם כאלו שהתחילו כילדים וממשיכים לדובב כיום כאנשים מבוגרים. אין את בעיית הנראות, אז אשה מבוגרת יכולה לעשות קול של ילדה וכדומה וכמובן שאפשר לבוא לאולפן עם פיג'מה. הבן שלי לביא, מדבב מגיל חמש, מאז שהוא התחיל לקרוא והוא עושה כמה סדרות ביניהן 'ספיידי וחבריו' בערוץ דיסני ג'וניור שם הוא מדבב בתפקיד ראשי."

"אני חושבת שהדמות של אלזה מייצגת מודל שכל אישה הייתה רוצה קצת ממנו - היא עצמאית, היא מצליחה בזכות עצמה וכל מה שמניע אותה אלה המטרות והאמונות שלה. היא דמות של דיסני שלא תלויה בגבר, שלא מחפשת נסיך שיבוא להציל אותה..."

מה התפקיד שהכי נהנית לגלם?

"אלזה כמובן! בסרט 'פרוזן' (לשבור את הקרח). היא באמת הייתה הדמות הכי מאתגרת הן מבחינת השירה והמוזיקה, והן מבחינת המורכבות של הדמות שלה. כשאולפני דיסני חיפשו שחקנית-זמרת לתפקיד הזה (במקור זו אידינה מנזל) שלחתי אודישן של בית ופזמון של השיר 'Let it go' (לעזוב) ולשמחתי נבחרתי מבין מספר לא מבוטל של מועמדות."

הדמות של אלזה עוברת תהליך שמוביל להתפרצות –Let it go  ומציאת הדרך הנכונה בין אהבה לשנאה, בין זהירות לפחד בין קור לחום. את מזדהה עם הדמות ועם מה שהיא מייצגת?

"אני חושבת שהדמות של אלזה מייצגת מודל שכל אישה הייתה רוצה קצת ממנו – היא עצמאית, היא מצליחה בזכות עצמה וכל מה שמניע אותה אלה המטרות והאמונות שלה. היא דמות של דיסני שלא תלויה בגבר, שלא מחפשת נסיך שיבוא להציל אותה, היא לא זקוקה להישענות על דמות אחרת וזה מה שלדעתי גרם להצלחה שלה. היא באמת מאמינה שהיא יכולה להצליח בזכות עצמה אבל היא כן צריכה את המשפחה שלה לצידה, את אחותה אנה וזה משהו שמאוד מרגש בה."

הנסיכה אלזה בסרט Frozen

"לילה בפריז" תיאטרון הקאמרי

"אני בטוחה שעד גיל מסוים, הילדים שלי היו בטוחים שכל ההורים של כולם מדבבים... לאט לאט הם הבינו שההורים שלהם עובדים בעבודה מגניבה ומעניינת. היום, הם לא מתייחסים לזה כאל משהו מיוחד [...] כולנו עושים סרטים מצויירים, איזה כייף לנו!"

לאחרונה השתתפת במחזמר 'לא רק בלונדינית'. מה בעצם ההבדל (מבחינתך) בין שירה ומשחק על במה בתיאטרון לבין דיבוב של דמות?

"ההבדל המהותי הוא שבתיאטרון אני חשופה יותר, זו אני על הבמה מול הקהל ויש הזדמנות אחת. באולפן אם אני נתקעת, אפשר לעצור ולהקליט שוב. יש גם את עניין הנראות – על הבמה אני יכולה לגלם את התפקידים שמתאימים לגיל ולמראה שלי. כשאני מדבבת, אני יכולה להיכנס לכל דמות רק בעזרת הקול שלי."

איך מתנהלים החיים במשפחה מדבבת?

"אני בטוחה שעד גיל מסוים, הילדים שלי היו בטוחים שכל ההורים של כולם מדבבים… לאט לאט הם הבינו שההורים שלהם עובדים בעבודה מגניבה ומעניינת. היום, הם לא מתייחסים לזה כאל משהו מיוחד וזה רגיל לגמרי שאבא מדבב, אמא מדבבת ולביא מדבב. כולנו עושים סרטים מצויירים, איזה כייף לנו!"

רגע של אושר מהשנה האחרונה?

"זו הייתה ללא ספק תקופה מורכבת ומאתגרת לכולם. רגעי הקסם שלנו היו בזמן הסגר כשכולנו היינו בבית, נהנינו מה'ביחד', פתאום לא היו הצגות ויכולנו לאכול ארוחות ערב משפחתיות משותפות. רגע מאושר נוסף היה כשחזרנו לעבוד ולהופיע על הבמה, מול הקהל עם המסיכות שפשוט התגעגע לבוא ולראות הצגה. היו רגעים במהלך התקופה שקדמה לזה שחשבנו שהמקצוע נכחד ושלא יהיה עוד מקום לתרבות בחיינו."

מה היעד הבא?

"הייתי שמחה לתפקיד מגניב במיוזיקל מפואר… אבל אחרי התקופה שעברנו אני מודה על מה שיש לנו ואני אשמח להיות אמא במשרה כמעט מלאה, לעשות את מה שאני אוהבת וליהנות מזה."

הטופ פייב של מונה:

1שיר שאת הכי אוהבת?

'stay' shakespears sister

 
2איזה מאכל את הכי אוהבת לאכול?

 "חולה על חצילים בכל הצורות...".

3דמות משפיעה בחיים?

 "אבא שלי יהיה לעולם הדמות הכי מוערצת עלי. הוא היה אדם גבוה עם קול בס וידע עצום בכל תחום, אנציקלופדיה מהלכת"

4מוטו לחיים/ציטוט שבא לך לשים עליו את הספוט?

Don’t worry be happy" תמיד לשמור על חיוביות ולהעריך את מה שיש, שם נמצא האושר".

 
 
5מקום בעולם שהיית רוצה לנסוע/לטוס אליו לחופשה?

"הייתי רוצה לקחת קרוון ולטייל שנה בעולם עם המשפחה. בלי בית ספר, בלי מחוייבות. אני מעריצה ומתפעלת מאנשים שעוזבים הכל וזורמים עם החיים"

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים אחרי אינספור מחיקות ושינויים, סיימנו את הפרויקט החשוב: בחירת עשרת שחקני הכדורסל הישראלים הטובים ביותר בכל הזמנים בגבעתיים ורמת גן. חיפשנו ועברנו על רשימת השחקנים הבכירים לאורך השנים, למצוא

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

12/05/2021

Gallato Patisserie – חגיגה פריזאית

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
02/13/2021

הקראק פאי של רון ועדן הוא מושחת וטעים בטירוף

הולי קראק פאי ממכר כמו סם, מושחת וטעים בטירוף גילוי נאות: אני מכורה לעוגה האמריקאית הזו וזה לא מפתיע כי מדובר באחת העוגות הכי שוות שיש. קראק פאי כשמה כן היא – עוגה ממכרת שהפכה […]
10/16/2020

בואי חלה

'המאפייה הביתית של שרון' המאפים שגונבים את ההצגה הכנת חלות היא הנאה לכל דבר וכשהן יוצאות מהתנור וכל הבית מתמלא ריחות הלב מתמלא באושר (ועוד לא דיברנו על התמונות שמעלים לאינסטגרם). אחרי שנים של אפייה […]
10/18/2020

לאכול טוב וגם לעשות טוב

'באזז'  דיינר אמריקאי בגבעתיים כמה חיכינו ליום הזה שבו יפתח בגבעתיים דיינר אמריקאי אמיתי, כזה שמגיש אוכל טוב ומושחת וכמה שמחנו ששמענו על "באזז"! הזמנו משלוח לשני רעבים והוא הגיע במהירות (זה בגבעתיים, זוכרים?). המבורגר […]
10/19/2022

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז קארן ודבורה הן אחיות תאומות שהגיעו לכאן היישר מפריז (צרפת). הן אוטודידקטיות, מקרונים הם התשוקה שלהן. הן פתחו את החנות שלהן "טווינסקייקס" לפני 6 שנים, הן מציעות מקרונים פרווה […]
08/13/2020

הג’ונגל הגיע העירה

ג’ירפה חוויות אורבניות ב”ג’ירפה חוויות אורבניות” הבינו שאם אי אפשר להביא את המטיילים לשוק, השוק יכול להגיע אליהם הביתה. הם ילקטו עבורכם חבילה משמחת מכ-30 ספקים שונים המייצרים מכל טוב הארץ, יסדרו בתוך ארגז עץ […]
12/26/2021

קולקציית המתוקים של בית המאפה "עומר בייקרי"

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
01/21/2021

פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות

  פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות להזמין. להכין. לאכול. ליהנות. אם אתם אוהבים לחמניות באן מאודות, מצאנו את הארוחה הכי כייפית וטעימה שיש! נעם ורותם הם חברים טובים שהקימו את העסק […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן